یکی از کلیدهای ترکیبی که قریب به اتفاق کاربران ویندوز با آن آشنایی دارند Alt-Ctrl-Del است. این کلید ترکیبی سه انگشتی را باید یار همیشگی کاربران هنگام فریز شدن دستگاه دانست. قدمت این کلید ترکیبی برابر با عمر ویندوز است، بله از ابتدای عرضه ویندوز ترکیب این سه کلید راه حلی برای برطرف شدن مشکلات کامپیوترهای کاربران بوده است. بیل گیتس امروز درمورد این کلید ترکیبی صحبت هایی به‌میان آورده که در نوع خود جالب و البته خاطره‌انگیز است.برای بسیاری از کاربران ویندوز فریز شدن ویندوز اتفاقی است که گاهی رخ داده است، این مسئله در تمامی نسخه های ویندوز از ابتدا وجود داشته است، در اینجا قصد بررسی علل فنی بروز این مشکل را نداریم، بلکه مایل هستیم تا اندکی از تاریخچه آن را باهم مشاهده کنیم.

بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت اعتقاد داشته که برای فعال شدن Task Manager بایستی راه حل ساده تری وجود داشته باشد. ظاهرا از ابتدا نظر وی این بوده که تنها با فشردن یک دکمه Task Manager فعال شود، اما ظاهرا یکی از مهندسان شرکت IBM با این ایده مخالف بوده و کلید ترکیبی را حالت بهتری می‌دانسته، بیل گیتس در مصاحبه ای که امروز داشته عنوان کرده که David Bradley مهندس ارشد IBM با ایده گیتس مخالفت داشته و این مسئله در نهایت باعث شده تا Alt-Ctrl-Del کلید باز شدن Task Manager باقی بماند. بیل گیتس در مورد این مسئله عنوان کرده:

کیبرد کامپیوترهای IBM فاقد چنین دکمه ای بود و تنها راه برطرف کردن اینگونه مشکلات در کامپیوتر استفاده از کلید ترکیبی بود. واضح است که برای تغییر وضعیت لازم بود تا آنها یک دکمه جدید به کیبردهای خود اضافه کنند. امروزه البته در بسیاری از دستگاه وجود چنین دکمه ای امری کاملا رایج و مرسوم است.

وی البته در این مسئله خود را مقصر می‌داند که با بر سر حرف خود پافشاری زیادی نکرده است. این اولین باری نیست که بیل گیتس به این مسئله می‌پردازد. پیش از این در سال 2016 وی اظهار داشته که چنین انتخابی یک اشتباه بوده است.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که کلیدهای ترکیبی در سیستم عامل های مختلف مایکروسافت از داس گرفته تا ویندوز 3.0 و حتی نسخه های پیشین ویندوز وجود داشته اند. به واقع بیل گیتس فرد کاملا صادقی است که این اشتباه را پذیرفته است خاطرات و تجارب شما با این کلید ترکیبی چیست؟

 

منبع :

WINDOWS LATEST

1145 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,