در طی چند سال گذشته مایکروسافت بارها و بارها قابلیتها و دسترسی‌های دستیار دیجیتال Cortana خود را کم کرده، آن را از یکپارچگی با برنامه‌های دیگر مانند اسکایپ جدا نموده و از تجربه جستجوی ویندوز 10 جدا کرده است. اما یک سری داده‌ها نشان می‌دهد این دستیار کاربران و علاقه‌مندانی دارد.

اخیرا مایکروسافت یک مطالعه انجام داده است که ادعا می‌کند Cortana فقط مقدار کمی از الکسا عقب‌تر است. دستیار دیجیتالی که با آن فناوری نزدیکی دارد.

این شماره‌ها بر اساس 5000 نظرسنجی اینترنتی در ایالات متحده است و ادعا می‌کند که 19 درصد از مردم از کورتانا، 25 درصد الکسا، 36 درصد سیری و 36 درصد از گوگل اسیستنت استفاده می‌کنند. البته انتظار می‌رود که دو دستایار آخر به دلیل حضور در تلفن‌های هوشمند تسلط بر بازار پیدا کنند، در حالی که Cortana در اکثر رایانه‌های شخصی ویندوز 10 و Alexa در محبوب‌ترین بلندگوی هوشمند موجود است.

با این حال، سرصفحه یا نمودار قدری گمراه کننده است – با وجود این که گفته شده است اینها «دستیارهای دیجیتال مردم هستند»، متن حاکی از آن است که حتی یک انجام رویداد از طرف مخاطب به عنوان «استفاده» محسوب می‌شود، مانند زمانی که کورتانا به طور تصادفی فعال می‌شود.

نمودار فوق که متشکل از خریداران احتمالی است، نشان می‌دهد چه مقدار علاقه‌مندی به کورتانا وجود دارد. هر چند به نظر می‌رسد بعید است 5٪ از خریداران بلندگو هوشمند در حال برنامه‌ریزی برای خرید Invoke هارمان کاردن باشند.

البته طبق آمار mspoweruse کاربران این سایت اکثرا استفاده از کورتانا را ترجیح می‌دهند.

مایکروسافت مسیر حرکت کورتانا را بست و آن را وادار به بازگشت تا دوراهی کرد. مسیر کورتانا تغییر کرد و حالا رشد آن در مسیر کاملا متفاوتی است. کورتانا حالا بیشتر یک دستیار در سیستم عامل است تا دستیار وب. مایکروسافت همکاری خود را با آمازون آغاز کرد تا الکسا در دنیای وب و کورتانا در سیستم عامل دستیار مردم باشند.

اینکه این تصمیم تا چه حد صحیح باشد واقعا قابل تشخیص نیست. اما اینکه کورتانا در دوره بالمر و با قصد رقابت با سیری اپل وارد بازار شد یک حقیقت است. مانند ویندوزفون که به بدترین شکل ممکن وارد بازار شد، کورتانا هم به چنین سرنوشتی دچار شد. با توجه به شرایط به وجود آمده و وجود سه رقیب که هر سه سرعت عمل بهتری داشتند، به نظر می‌رسد رشد کورتانا در مسیری که دیگر دستیارها در آن حضور قوی ندارند انتخاب درستی باشد.

منبع :

MSPOWERUSER

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,