Windows_10 and ubuntu

کنفرانس بیلد ۲۰۱۶ مایکروسافت خبرهای بسیاری برای توسعه‌دهندگان داشت و مایکروسافت از ابزارهای جدیدی رونمایی کرد. شاید بتوان یکی از بخش‌های مهم این کنفرانس را زمانی دانست که مایکروسافت اعلام کرد اوبونتو را بر روی ویندوز ۱۰ آورده است. هر چند که ممکن است این حرکت نتواند نظر لینوکسی‌های دو آتشه را به خود جلب کند اما قطعاً برای توسعه‌دهندگانی که بین پلتفرمی کار می‌کنند این خبر بسیار عالی خواهد بود.

مدت طولانی است که به لطف وجود برنامه‌هایی نظیر Cygwin یا MSYS utilities، کاربران لینوکسی می‌توانند خط فرمان محبوب بَش (Bash) را روی ویندوز اجرا کنند اما شب گذشته مایکروسافت رسماً اعلام کرد که امکان اجرای بَش بر روی ویندوز را به صورت پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ قرار خواهد داد. اما چرا این حرکت مایکروسافت مثبت ارزیابی می‌شود و می‌تواند توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب کند؟

Frank Bi نویسنده وب‌سایت The Verge می‌گوید:

از وقتی که به دانشگاه رفتم، در همان ابتدای راه رشته علوم کامپیوتر همواره ما را از نوشتن کد در ویندوز منع می‌کردند. در کلاس درس، ما از اوبونتو که یک توزیع محبوب از لینوکس است برای انجام تکالیفمان استفاده می‌کردیم. آن‌ها دانشجویانی که در روز اول با لپ‌تاپ ویندوزی (مثل خود من) وارد کلاس می‌شدند را مجبور می‌کردند که در کنار ویندوز، اوبونتو را نصب کرده و از آن استفاده کنند یا این‌که در طول ترم نسبت به آن‌ها سخت‌گیری می‌کردند. خلاصه بگویم، در این کلاس‌ها هیچ کس نمی‌خواست با شخصی که از محیط توسعه سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کرد همکاری کند.

اما روز گذشته مایکروسافت در کنفرانس بیلد ۲۰۱۶ یک رونمایی بزرگ داشت و آن هم اجرای اوبونتو بر روی ویندوز ۱۰ بود. این خبر خوب توانست تفکر “ویندوز یک سیستم عامل بد برای توسعه‌دهندگان است” را به پایان برساند. در واقع اگر بخواهیم خیلی ساده این قضیه را توضیح دهیم باید بگوییم که شما اکنون می‌توانید بَش (Bash) لینوکس را بر روی ویندوز ۱۰ مستقیماً اجرا کنید و دیگر نیازی به برنامه‌های جانبی نظیر Cygwin و… که دارای مشکلاتی هستند، ندارید. با این ویژگی توسعه‌دهندگان می‌توانند با زدن دستوراتی کوتاه به عنوان مثال “wc” تعداد کلمات داخل یک فایل را مشاهده کنند البته این کار قبلاً هم امکان پذیر بود اما قدری مشکل بود و شخص توسعه‌دهنده باید در زمینه کارکرد چندین دستور که به صورت همزمان با یکدیگر کار می‌کنند دانش بسیار بالایی داشت.

فارق از توانایی‌های بسیار بالای خط فرمان بَش، یکپارچه‌سازی اوبونتو با ویندوز ۱۰ به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌دهد تا به تعدادی از برنامه‌های بنیادین که برای اوبونتو نوشته شده‌اند دسترسی داشته باشند و تمامی این موارد به لطف همکاری کنونیکال و مایکروسافت است. این همکاری کافیست تا توسعه‌دهندگان OS X حسادت کنند، زیرا آن‌ها حتی به بسته‌های کنونیکال نیز دسترسی ندارند.

microsoft-build-2016-event-verge_205.0.0

رونمایی روز گذشته مایکروسافت بسیار شگفت انگیز بود و یک موضوع بسیار مهم در میان توسعه‌دهندگان خواهد بود. به عقیده بسیاری از بزرگان تکنولوژی و توسعه‌دهندگان برجسته، این حرکت مایکروسافت به منزله اعتراف به اشتباهات گذشته است، یعنی زمانی که مایکروسافت تصمیم گرفته بود تا خود را همگام با این صنعت به پیش نبرد و اکوسیستم انحصاری خود را طراحی کرده و ابزارهای برنامه‌نویسی گران قیمت به همراه زبان برنامه‌نویسی اختصاصی را منتشر کند. اکوسیستم فعلی ویندوز به حیات خود با قدرت ادامه می‌دهد اما اضافه شدن خط فرمان بَش لینوکس به ویندوز ۱۰ به عنوان یک پل عمل می‌کند، یک پل که از توسعه‌دهندگان دعوت می‌کند تا در یک محیط آشنا به توسعه اپلیکیشن‌های خود ادامه دهند و دیگر نیازی نیست که آن‌ها را مجبور کنند تا چیزهای جدیدی را یاد بگیرند که تنها در سیستم عامل ویندوز به کار می‌آیند. با این کار مایکروسافت خود را یکی از طرفداران نرم افزارهای منبع باز اعلام می‌کند و به لطف همکاری با کنونیکال، ویندوز باز هم در کانون توجه توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد.

نظر شما در خصوص این حرکت مایکروسافت چیست؟

منبع :

THE VERGE

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
محمد حسن
پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

به نظر من کار مایکروسافت خیلی خوب و هوشمندانه بوده به خصوص واسه برنامه نویس ها
البته من که خودم رشتم مهندسی نرم افزاره نمیبینم که تو دانشگاه مارو مجبور به استفاده از لینوکس کنن اما در آینده اگر قرار باشه با محیط لینوکس آشنایی پیدا کنیم و اونجا کدنویسی کنیم، این حرکت مایکروسافت خیلی کارمونو راحت میکنه

AmirParsa
پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

اونجا هم نوشتم
روی کاغذ ایده های مایکروسافت عالیه
اما فقط ایده خام هستند خیلی هاشون و بزودی فراموش خواهند شد
میدونید مشکل اصلی کجاست
مشکل اصلی اینه که مایکروسافت هربار هزاران ایده خام رو که فقط روی کاغذ هستند و هیچ اینده نگری و بازارشناسی براشون نشده توی کنفرانس هاش اعلام میکنه و
کلی هم با اب و تاب ازشون یاد میکنه
و پس از یک ماه همه اونا فراموش میشن
و اصل ضرر رو خریدارن بیچاره میکنند!
خریداران کینکت سرفیس ارتی وینفون و نمونه های بسیار دیگه
از این ایده ها توی ازمایشگاه های اپل و گوگل بسیار زیاده
کاری که گوگل توی بوستون داینامیک میکنه یا نقشه گوگل و یا ماشین خودران گوگل خیلی کاربردی تر و از نظر عملی مهمتر و اینده دار تر از هلولنز و سرفیس هاب هستند
مایکی بیشتر شو اجرا میکنه توی کنفرانس هاش
ایده های خام ازمایشگاه هاش رو همه شرکتها دارند هزارانش رو اعلام میکنه ک بعد فراموششکن میکنه
ولی دیگران این ایده های نپخته رو شبیه مایکروسافت بوق نمیزنند و روزی ازش حرف میزنند که واقعی باشه

سالهاست که ما این جریان بزک نمیر بهار میاد مایکی رو میشنویم و هیچ خبری هم ازش نمیشه!

AmirParsa
پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

و همین ایده های خام باعث شده مثلا به وینفونی که نبض اصلیه این سالهای هر شرکت های تکی هست نرسه
اندروید و ios الان نبض اصلی شرکتهاشون هستند
اما مایکی اینقدر گرفتاره ساختن امکانات بی خود و شو اجرا کردنه که وقت نمیکنه چهارتا api درست و حسابی بزاره توی وینفون تا بشه واسش اپ های با کیفیت ساخت
یا امکاناتی شبیه otg که الان هر پایین رده اندرویدی داره رو بزاره روی گوشی هاش
یا تو هین و کم محلی نکنه به ۵۰درصد از کاربرای وینفونش
و در عوض
هلولنز نصفه و نیمه ای میسازه که تقریبا با اوم زاویه دید الان بیشتر یه شوخیه و طبق نظر ورج هنوز سالها تا تبدیل شدن به دیوایس فاصله داره رو معرفی میکنه
و تمرکزش رو میزاره روی هلولنز
بهرحال این ماها کاربران بیچاره خستیم که داریم ضرر میکنیم
و از ما بدبخت تر و نگون بخت تر اون کسایی که هنوز دست از حما قت نکشیدن و بجای طلب حقشون بابت پولی که مایکی پرداختن سر هر جریان و اشتباهه مایکی شروع به مدیحه سرایی و ماست مالیدن بر اشتباه مایکی میکنند
و نقش وکیل مفت و مجانی و حلقه بگوش مایکروسافت رو دارند!
باشد که روزی به راه راست هدایت شوند!

  مرتضی عبدی
  پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

  نارنجی و دیجیاتو واسه ت بس نبود اومدی اینجارو هم به گند بکشی ترول اعظم

   AmirParsa
   پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

   همیشه گفتم
   وقتی یه متعصب پاسخی نداره توی بحث دهنش رو باز میکنه و شروع میکنه به فحا شی
   این اقای عبدی هم یه نمونه واضح هست ازش

    مرتضی عبدی
    پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

    من بحثی ندارم با توشخصیتت شناخته شده س جز آستوریا که مشکل ایجاد می کرد کدوم پروژه رها شده دیجیاتو نظرهارو تایید نمیکنه نمیتونی زیاد ترول بازی دراری نه؟

onex
پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

نوشتین فارق، ولی فارغ درسته 🙂

Esmaeel
پاسخ دهید پنجشنبه 11 فروردین 1395

این حرکت ماکروسافت غافل گیر کننده بود، من با Sygwin کار کردم تجربه دلچسبی نبود! اما با کلیپی که دیدم بسیار خوشمان آمد از این کار آوردن لینوکس به ویندوز آوردن تمام برنامه های لینوکس به ویندوز است. امیدوارم برنامه Intel Parallel Studio هم در این شل اجرا شود.
جواب بعضی ها رو هم نمی‌دم!

javadkhof
پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

سلام

لطفا بیشترتوضیح بدید!

یعنی چی لینوکس اوبونتو در ویندوز 😐

اگه قراره کاری کنه که زبون های برنامه نویسی لینوکسو بشه توی ویندوز اجرا کرد که عالیه فقط هیچ طرفدار لینوکسی بیکار نیست سیستم عامل مفت رو بده سیستم عامل با قیمت نوجومی بخره 😀 ( قیمت دقیق ندارم 😀 )

ولی اگه قراره نرم افزار های لینوکسو توی ویندوز اجرا کنیم بازم 😐 ( منظورم از این شکلکا بود ) چون نرم افزار های ویندوز خیلی جامع تر از نرم افزار های اوبونتو ئه (خودم باهاشون کار کردم) و این اصلا نیازی نیست !)

و بازم اگه قصدش فقط جذب توسعه دهنده های لینوکسی ئه که بازم امکان نداره به دلیل زیاد بون هزینه ویندوزمگر اینکه مایکی یکم روی هزینه یی این سیستم عاملش تجدید نظر کنه

و با سیاستی رایگانش کنه که اون موقع می تونم بگم لینوکس خود به خود جمع میشه:)

  عرفان مرادی
  پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

  یه لینوکسی هیچ وقت به خاطر قیمت رایگان لینوکس اون رو انتخاب نمیکنه. هر جا که آزادی و منبع باز باشه لینوکسی ازش استقبال میکنه. این ابزار هم مایکروسافت باید منبع باز و آزاد در ویندوز قرارش بده. مجبوره که قرار بده چون لایسنسش این رو میگه

   AmirParsa
   پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

   گفتید
   ” اپل و گوکل توی ازمایشگاه هاشون هم هنچین ایده هایی ندارند شبیه ایده های مایکروسافت”
   ایا واسه این حرفتون سند و مدرکی هم دارید یا نقل قولی از یه حرفه ای دارید؟
   یا فقط یه چیزی گفتید که گفته باشید؟!!!
   .
   ایا از نطر شما گوگل که صاحب ۴شرکت پیشرو جهان در حوزه روبوتیک هستش و اون ازمایشگاه عظیم گوگل ایکس ایده ای شبیه سرفیس هاب ندارند!!!
   :))))
   عجبا از این امت مایکی دوست

    عرفان مرادی
    پاسخ دهید جمعه 12 فروردین 1395

    گوگل ایده رو داشت حتی عملی هم کرد و اون رو در گوگل گلس هم دیدیم. گوگل گلس یکی از گجت هایی بود که کلی روش مانور داده شد اما تونست مثل هالولنز توسعه دهنده رو جذب کنه؟ الان هم گفته میشه قراره نسل دوم گوگل گلس به بیرون بیاد در حالی که هنوز سرنوشت نسل قبلیش کاملا گنگ باقی مونده.
    مایکروسافت از اول هم اعلام کرد که هالولنز یه پروژه و برنامه ۵ ساله هست و ابتدا هدفش پر بار کردن استور برنامه های اختصاصیشه بعد عرضه عمومی. این که شما میگید این پروژه ها رو نصفه و نیمه رها میکنه واقعا عجیبه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,