زمان زیادی تا برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان مایکروسافت موسوم به مایکروسافت بیلد باقی نمانده است. کنفرانس بیلد 2018 چه اهمیتی برای حال حاضر پتلفرم ویندوز و در نهایت رایانش بشر در آینده دارد؟ پاسخ این سوالات را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.از روز دوشنبه کنفرانس توسعه‌دهندگان مایکروسافت موسوم به مایکروسافت بیلد آغاز خواهد شد. بیلد را باید مهمترین کنفرانس مایکروسافت در هر سال دانست، چرا که نقشه راه این شرکت در هر سال و تمهیداتی که این شرکت برای توسعه‌دهندگان درنظر گرفته مشخص می‌گردد. ما پیشتر در مقاله‌ای به بررسی مواردی که در کنفرانس بیلد 2018 مورد بررسی قرار خواهند گرفت، پرداختیم. در این مقاله قصد داریم اهمیت کنفرانس امسال را در آینده ویندوز و البته آینده رایانش بشر مورد ارزیابی قرار دهیم.

ساتیا نادلا چندی پیش در ایمیلی به کارکنان این شرکت از تغییرات ساختاری عمده در غول نرم‌افزاری دنیا رونمایی کرد. این تغییرات ساختاری را باید بزرگترین نمونه در یک دهه اخیر دانست، به تبع انجام این تغییرات ساختاری طبیعتا عملکرد این شرکت نیز دستخوش تغییرات بزرگی خواهد شد. کنفرانس بیلد مایکروسافت در حقیقت ویترینی است که تحولات عمده این شرکت را در هر سال نشان می‌دهد. با توجه به تغییرات سازمانی اخیر مایکروسافت، کنفرانس بیلد 2018 از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

البته منظور ما این نیست که مایکروسافت تبدیل به شرکتی با تمرکز تمام روی مشتریان سازمانی شده است، برخی مدام تکرار می‌کنند که مایکروسافت در حال تبدیل شدن به IBM دوم است. در اینجا بد نیست اشاره کنیم که در حال حاضر تمامی مشتریان غول آبی را شرکت‌های، سازمان‌ها و دولت‌ها تشکیل می‌دهند. این شرکت پس از فروش کسب‌وکار تولید رایانه‌های شخصی خود در سال 2013 پیوسته با رشد درآمد مواجه بوده و ارزش سهام آن مدام افزایش داشته است. ردموندی‌های با تغییرات سازمانی اخیر خود در پی خروج از بازار مشتریان معمولی نیستند بلکه در حال آماده‌سازی خود برای نسل بعدی رایانش هستند.

حرکت به‌سمت جهان جدیدی که دنیای فناوری رقم خواهد زد، چه یک کاربر معمولی باشید، چه یک گیک یا یک خبرنگار حوزه فناوری چندان آسان نخواهد بود. شخصا به‌عنوان یک نویسنده در حوزه فناوری باور دارم که نوشتن از تغییرات نسخه جدید آفیس یا قابلیت‌های جدید یک اپلیکیشن پیام‌رسان چندان هیجان‌انگیز نیست. در نقطه مقابل مواردی نظیر هوش مصنوعی، رایانش ابری و لبه هوشمند و در نهایت رایانش کوانتومی مواردی هستند که سراسر نوآوری بوده و عملا احساس حضور در یک فیلم علمی تخیلی دوران کودکی را زنده می‌کنند.

استراتژی مایکروسافت برای آینده

برخلاف اپل و حتی گوگل که نسخه بعدی سیستم‌عامل خود را پشت درهای بسته توسعه می‌دهند، مایکروسافت توسعه ویندوز 10 را در فضایی کاملا باز و جلوی چشمان جهانیان انجام می‌دهد. در حقیقت پروژه ویندوز اینسایدر مایکروسافت شالوده اصلی ویندوز 10 را شکل داده و هر کاربری در هر نقطه از دنیا قادر است به این پروژه عظیم اضافه شده و از نزدیک در روند توسعه این سیستم‌ عامل مشارکت کند.

البته این بدین معنی نیست که مایکروسافت غافلگیری کاربران را کاملا کنار گذاشته است، این شرکت هر چند هفته یکبار با معرفی یک قابلیت جدید در ویندوز 10 تمامی اینسایدرها را شگفت زده می‌کند. این رویه برخلاف عملکرد دو شرکت نرم‌افزاری مطرح دیگر است که سالی یک مرتبه قابلیت‌های نه چندان ویژه را با آب و تاب روی سن معرفی می‌کنند.

حد نهایت سورپرایزی که مایکروسافت برای شما تدارک دیده همین میزان است، چرا که این پیش از عرضه هر نسخه جدید از ویندوز 10 عملا تمامی قابلیت‌های جدید آن در برنامه ویندوز اینسایدر کاملا آزمایش و بررسی شده است. به‌نوعی انگار شما پیش از شام کاملا آگاه هستید که چه غذایی روی میز انتظار شما را می‌کشد.

مایکروسافت از همان ابتدا عنوان کرده بود که ویندوز 10 برخلاف نسخه‌های پیشین این سیستم عامل یک سرویس خواهد بود. بدین معنی که سالی دو بار قابلیت‌های جدید به این ویندوز نوین اضافه خواهند شد و عملا خبری از ویندوز 11 نخواهد بود. این استراتژی برای توسعه و پیشرفت ویندوز 10 باعث شده که عملا بسیاری از کاربران متوجه مسیری که مایکروسافت با ویندوز در حال طی آن هستند، نباشد. پیشتر زمانی که ویندوز ویستا معرفی می‌شد کاربران با دیدن تغییرات بزرگ ویندوز عملا مسیری که مایکروسافت در حال ترسیم آن است را لمس می‌کردند. اما اکنون شرایط کاملا متفاوت است، ویندوز 10 آهسته و پیوسته در حال سوق دادن ما کاربران به مرحله بعدی دنیای فناوری است.

این تغییرات و در نتیجه تغییرات کنفرانس بیلد، برای برخی از علاقه‌مندان ویندوز شاید باعث ناامیدی باشد. معنی کنفرانس بیلد برای مایکروسافت برای مایکروسافت همچنان مشخص و ثابت است، نشان دادن مسیر راه شرکت به کاربران و توسعه‌دهندگان. اما مطمئنا محتوای عرضه شده در کنفرانس امسال متفاوت از سالهای گذشته خواهد بود. کنفرانس بیلد دیگر رویدادی با محوریت جذب حداکثری توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها نخواهد بود. البته این مسئله به معنی خروج مایکروسافت از حوزه کاربران معمولی نیست، چرا که این شرکت مانند سالهای اخیر به معرفی اعضا جدید خانواده سرفیس در رویدادی مستقل ادامه خواهد داد.

من اکنون در حال مشاهده و حتی درک کردن مقصد مایکروسافت از سال 2018 به بعد هستم. استراتژی اخیر مایکروسافت درست مشابه با روزهای پیش از شروع اینترنت است، ایامی که این شرکت در تلاش بود تا این باور را ایجاد کند که یک کامپیوتر شخصی در هر منزلی وارد خواهد شد. زمانی این مسئله یک رویای شیرین به‌نظر می‌آمد، اما در نهایت بیل گیتس توانست آرزوی خود را عملی کند.

پس از معرفی شبکه اینترنت، تصور اینکه ما در هر محلی از طریق تلفن هوشمند خود با سرعت بسیار بالایی متصل باشیم و GPS موقعیت مکانی را به ما نشان دهد را کمتر کسی داشت. زمانی بود که GPS را صرفا در موشک‌ها می‌توان دید و تصور ورود این فناوری از دنیای نظامی به دنیای کاربران معمولی امری محال به‌نظر می‌رسید. تمامی این موارد محال را انسانهایی تصور کردند و در نهایت به حقیقت بدل گشت. مایکروسافت با حضور نادلا در حال ترسیم آینده‌ای است که برای اکثر کاربران از واقعیت بسیار فاصله دارد، به رویاهای خود سلام بگویید.

مایکروسافت دنیای فناوری را رهبری می‌کند

مایکروسافت در شکل‌دهی سطح قبلی دنیای فناوری نقش چندانی نداشت. زمانی که این شرکت اینترنت اکسپلورر را جهت برداشت بیشترین بهره مالی معرفی کرد، در حقیقت صرفا واکنشی به تحولات دنیای فناوری داد و به‎ هیچ عنوان رهبری آن تحولات را برعهده نداشت.

انقلاب بعدی دنیای فناوری کامپیوترهای دسکتاپ، لپ‌تاپ‌ها و حتی گوشی‌های هوشمند نیستند. آینده دنیای فناوری را باید در رایانش محیطی دانست، پردازش‌هایی که در فضای ابری و در هر نقطه‌ای از کره زمین بدون نیاز به سخت‌افزاری ویژه در دسترس کاربران خواهند بود. در حال حاضر خود ما در حال کار کردن با بخشی از این آینده هستیم. ترموستات هوشمندی را درنظر بگیرید که با اینترنت در اتصال است و حتی به‌وسیله دستیار هوشمندی که روی آن تعریف شده امکان صحبت کردن و تعامل با آن را یافته‌اید. بلندگوهای هوشمندی که با فرامین صوتی شما امکان کنترل کاملا یک خانه هوشمند را فراهم کرده‌اند. لوازم خانگی هوشمند بر بستر اینترنت اشیا نظیر ماشین لباسشویی، گاز، یخچال، زنگ درب و … همگی بخشی از زندگی امروزی را تشکیل داده‌اند که البته در آینده مانند همان کامپیوترهای شخصی کاملا فراگیر خواهند شد.

در حال حاضر رایانش به‌سمت پخش شدن در تمامی دستگاه‌ها و کاملا موازی بر بستر فضای ابری در حرکت است. علت چنین تحولی عواملی نظیر افزایش سرعت، افزایش تاثیرگذاری دانست. حقیقت این است که امکان شبکه‌های کامپیوتری متمرکز امکان پشتیبانی از رشد فزاینده وسایل همواره متصل را دارا نیستند.

البته گوشی‌ هوشمندی که در جیب دارید یا لپ‌تاپی که در حال کار با آن هستید، همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد، اما اکنون زمان آن رسیده که باقی دنیا و تک تک وسایلی که در حال استفاده از آن هستیم هوشمند شوند. کامپیوترها به‌جای آنکه مطابق خواست ما برنامه‌ریزی شوند، این امکان را پیدا کرده‌اند که در مورد خواسته‌ها و سلایق ما یاد بگیرند، به ما ایده بدهند، ما را در خرید کمک کنند، کارهای ناتمام ما را یادآور شوند و …

هر فردی که در هر زمینه‌ای در حال ساخت و متحول کردن این دنیا است، در حقیقت بر بستری از تمامی تلاش‌هایی که پیشینیان صورت داده‌اند، بنای خود را استوار می‌کند. کافی است اندکی به رسانه‌های آنلاین نظیر نتفلیکس نگاه کنیم که چگونه خرید و فروش پستی دیسک‌های فیزیکی را از رده خارج کرده‌اند. این دیسک‌ها زمانی نهایت نوآوری زمان خود به‌حساب می‌آمدند و اجداد خود یعنی فیلم‌های VHS را از میدان به در کرده بودند. نتفلیکس خود زمانی شرکتی بود که به کسب‌وکار دیسک‌های فیزیکی مشغول بود، این شرکت به‌رغم پیشرو بودن در این عرصه ناگهان شیوه کاری خود را تغییر داد و استریم فیلم‌ها را بر بستر اینترنت آغاز کرد.

کاری که مایکروسافت در حال انجام آن است یا اینکه حداقل در حال تلاش برای انجام آن است درست مشابه عملکرد نتفلیکس در چند سال پیش است. اَژور، هوش مصنوعی، کورتانا، یادگیری ماشین، کانتینرها، سرویس‌های شناختی یا حتی فریم‌ورک بات‌ها و … تماما ابزارهایی هستند که مایکروسافت در حال توسعه آنها است تا شرکت‌های دیگر بر این بستر نسل بعدی محصولات مشتری محور را ایجاد کنند. به‌لحاظ تئوری فناوری‌های مایکروسافت ابزاری هستند در خدمت ساخت ماشین‌های خودران، پهپادها، سنسورها، تجهیزات خانه‌های هوشمند و بسیاری موارد مشابه. غول‌های دیگر دنیای فناوری نظیر آمازون، گوگل و تا حد کمی اپل دقیقا در حال تلاش برای اجرایی کردن برنامه‌های مشابه هستند.

ایده تحول مایکروسافت در حال حاضر در کالبد ویندوز 10 کاملا ملموس است. قابلیتی نظیر تایم لاین را درنظر بگیرید که در به‌روزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10 تازه از راه رسیده است. ایده چنین قابلیتی دقیقا برگرفته از بینش “لبه هوشمند” است. تایم لاین این امکان را به شما می‌دهد که کاری را روی یک کامپیوتر شروع کنید، برای ادامه کار دیگر نیازی به همان کامپیوتر نیست، چرا که این کار شما است که از طریق فضای ابری در یک دستگاه دیگر نظیر یک کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند یا هر چیز دیگری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، شما را دنبال خواهد کرد. ایده تایم لاین را در حقیقت باید شروع دوران رایانش غیرمتمرکز و همواره متصل دانست.

آینده ای روشن برای مایکروسافت و شما

من درک می‌کنم که صحبت از نسل بعدی رایانش و بنیان دنیای آینده فناوری برای برخی از کاربران کسل کننده یا حتی مبهم باشد. اما در هر حال باید به یاد داشته باشیم که کنفرانس بیلد همواره محلی برای نمایش تحولات آتی مایکروسافت و در نتیجه دنیای فناوری بوده است، این شرکت همواره اهداف خود را در این کنفرانس به نمایش گذاشته است. پس نباید توقع داشت که پانوس پانای با آن چهره مصمم روی سن بیاید و از عضو جدید خانواده سرفیس رونمایی کند، نمی‌توان انتظار داشت که فیل اسپنسر روی صحنه بیاید و ایکس باکس وان ایکس مینی را معرفی کند.

درست مانند دوران پیش از اینترنت در دهه 90 که مواردی نظیر تصور کنفرانس ویدیویی با کیفیت 4K، اینترنت با سرعت گیگابیتی در منزل کاربران یا استفاده از گوشی‌ هوشمند به‌عنوان یک ابزار مستقل جهت‌یابی همگی امری دیوانه کننده و محال به‌نظر می‌آمدند و اکنون به امری کاملا رایج تبدیل شده‌اند، ما در آستانه تحولی به همان بزرگی هستیم. لبه هوشمند، کلاود، خوش مصنوعی، اینترنت اشیا و رایانش محیطی به آرامی اما با اطمینان در حال فراگیر شدن و به ثمر نشستن هستند.

دنیای فناوری محبوب شما، پیش چشمانتان در حال تغییر است، و اگر نسبت بدان بی‌توجه باشید مطمئنا از آن عقب خواهید ماند.

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1235 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,