Surface Book 1

سرفس بوک لپ‌تاپ بسیار قوی‌ای است و می‌تواند نیاز قشر وسیعی از کاربران را پاسخگو باشد اما، آیا این لپ‌تاپ در انجام بازی‌های سنگین نیز قوی است؟ این پرسش به این دلیل در ذهن من شکل گرفت چون در رویداد معرفی نسخه Ultimate Edition بازیِ Gears of War، مایکروسافت از یک سرفس بوک استفاده کرد و آن بازی را بر روی آن اجرا کرد. حال قصد دارم بررسی کنم که آیا سرفس بوک می‌تواند از پسِ بازی‌های سنگین‌تر هم بر بیاید. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر، با وینفون همراه باشید.

من یک دستگاه اکس باکس وان دارم و مطمئناً عاقلانه‌تر است که برای بازی کردن، به سراغ کنسولم بروم اما، همه‌ی ما می‌دانیم که روزبه‌روز لپتاپ‌های بیش‌تری برای بازی کردن ساخته می‌شوند. ناگهان فکری به سر من رسید که بررسی کنم آیا می‌توانم با سرفس بوکم، بازی‌هایی که بر روی اکس باکس انجام می‌دهم را اجرا کنم. مطمئناً تجربه بازی کردن بر روی دستگاه‌های بزرگ بسیار بهتر است اما همان‌طور که می‌دانید، روزبه‌روز دستگاه‌ها رو به کوچک‌تر شدن می‌روند.

مایکروسافت با معرفیِ ویژگیِ Xbox Play Anywhere، پنجره‌ی جدیدی را رو به گیمرها گشود و ازاین‌پس آن‌ها می‌توانند با خرید یک بازی، آن را هم بر روی ویندوز ۱۰ رایانه بازی کنند و هم بر روی کنسول اکس باکس وان. همچنین با این ویژگی می‌توانید به‌تمامی دستاوردها و ذخیره‌هایتان در دستگاه دیگر دسترسی داشته باشید. تنها پیش‌نیاز برای این ویژگی، دارا بودن سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ است. (البته فعلاً این ویژگی با عنوان‌های مایکروسافت سازگار است و انتظار می‌رود در آینده‌ی نزدیک، شرکت‌های دیگر نیز از این ویژگی پشتیبانی به عمل‌آورند.)

Surface-Book-keyboard

پس‌ازاینکه متوجه شدم که بازی‌های بزرگی نظیر Forza orizon 3، Gears of War 4، State of Decay 2 و Scalebound از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، کنجکاو شدم که ببینم سرفس بوک چگونه از پسِ بازی‌ها بر می‌آید.

قدرتِ سخت‌افزاری

سرفس بوکی که من در اختیاردارم، از تراشه‌ی اینتل Core i76600U dual-core به‌عنوان پردازنده بهره می‌برد و در بخش گرافیکی نیز از کارت گرافیکی شخصی‌سازی‌شده انویدیا استفاده می‌کند که بر طبق بنچمارک گرفته‌شده، قدرتی برابر باکارتگرافیک GeForce 940M با ۱ گیگابایت رم دارد. این پردازنده‌ی گرافیکی بر پایه‌ی معماریِ Maxwell طراحی‌شده است. اگر خوش‌بینانه بخواهیم قضاوت کنیم، با مشخصاتی معمولی طرف هستیم. با تمام این تفاسیر می‌توان این‌گونه برداشت کرد که این دستگاه برای انجام بازی‌های سنگین در نظر گرفته نشده است و تنها باید انتظار اجرای بازی‌های سبک را از آن داشت. این دستگاه برای انجام کارهای چندرسانه‌ای نظیر، ویرایش عکس و فیلم با نرم‌افزارهای Adobe Photoshop و Primier، واقعاً عالی عمل می‌کند و می‌تواند تمام نیاز شما را در این زمینه پاسخگو باشد.

مشخصات کامل سرفس بوک من:

 • سیستم عامل: ویندوز ۱۰ پرو ۶۴ بیت
 • CPU(پردازنده): Intel Core i7-6600U dual-core @ 2.60 GHz
 • RAM(حافظه اصلی): ۱۶GB dual-channel DDR3
 • GPU(پردازنده گرافیکی): (۱GB Nvidia GeForce (Custom
 • حافظه: ۵۱۲ گیگابایت SSD

بررسی Gears of War:Ultimate Edition

نتیجه‌ی اولین بررسی مشخص است. هدفِ مایکروسافت از اجرای این بازی بر روی سرفس بوک، نشان دادن قدرت پلتفرمِ نرم‌افزاریِ یونیورسال (UWP) بوده است که می خواست نشان دهد که چگونه این لپ‌تاپ می‌تواند بازی‌های مدرن را به خوبی اجرا کند. اما حرف تا عمل تفاوت دارد.

بااینکه این بازی تمامیِ به‌روزرسانی‌های لازم را دریافت کرده بود اما، همان‌طور که می‌توان انتظار داشت، سرفس بوک نمی‌توانست به شکل خیلی خوبی این بازی اجرا کند ولی، نتیجه، قابل بازی بود.

اجرای بازی در حالت Low با نرخ فریم 25 الی 30 فریم در ثانیه
اجرای بازی در حالت Low با نرخ فریم ۲۵ الی ۳۰ فریم در ثانیه

من این بازی را در ضعیفترین حالت ممکن اجرا کردم. قابلیت Anti-alising خاموش شده بود، کیفیت بافت‌ها در ضعیف‌ترین حالت خود قرار داشت و کیفیت صفحه‌نمایش نیز کاهش داده‌شده بود. کارایی‌ای که من شاهد بودم بسیار ناامیدکننده بود. با قرار دادن کیفیت بازی در پایین‌ترین حالت ممکن، دریافت نرخ فریمی بین ۲۵ تا ۳۰ فریم بر ثانیه، واقعاً ناامیدکننده است. اجرای این بازی در این حالت، حس بازی کردن بر روی اولین نسخه Xbox را به من القا می‌کرد.

تصمیم گرفتم تنظیمات بازی را به Medium افزایش دهم. برای این کار، ویژگی FXAA را روشن کردم و کیفیت بافت‌ها را بر روی Medium قراردادم. در کمال تعجب مشاهده کردم که بدون ایجاد اختلالی در اجرای بازی، توانستم آن را باکیفیت بهتری بازی کنم. با به‌روزرسانی جدیدی که برای پلتفرم یونیورسال منتشرشده است، می‌توان ویژگیِ V-Sync را غیرفعال کرد و شاهد لگهای کمتری در بازی بود.

Gears of War - Ulatimate Edition
اجرای بازی با تنظیمات Medium و نرخ فریم ۲۰ الی ۳۵

پس از بررسیِ این بازی، به این نتیجه رسیدم که اجرای Gears of War:Ultimate Edition بر روی سرفس بوک، بسیار پایدار است و می‌توان با تنظیمات نرمال، تجربه‌ی خوبی از بازی کردن با آن را به‌دست آورد. درحالی‌که تجربه‌ی بازی کردن Gears Of War بر روی سرفس بوک به خوبی اکس باکس وان و رایانه‌های قدرتمند نبوده است اما، همین‌که این لپ‌تاپِ ظریف توانست این بازی را در حد متوسط اجرا کند، خودش جای تقدیر دارد.

Killer Instinct

یکی از اولین عناوینی که از ویژگی Xbox Play Anyehere پشتیبانی به عمل‌آورده است، Killer Instincit نام دارد. این بازی یک بازیِ مبارزه‌ای رایگان است که به سبک مبارزه‌های دهه ۹۰ میلادی طراحی شده. ابتدا شاهد حضور این بازی بر روی Xbox One  بودیم و سپس دیدیم که این بازی راهش را به رایانه‌های ویندوز ۱۰ نیز باز کرد.

تنظیمات Low با نرخ فریمی بین 50 الی 60
تنظیمات Low با نرخ فریمی بین ۵۰ الی ۶۰

خوشبختانه برای تنظیمات بازی، محدودیت زیادی اعمال نشده بود. برای یک بازی مبارزه‌ای، نرخ فریم و سرعت بازی بسیار مهم و حیاتی است و نبود این مهم، باعث ضربه به بازی می‌شود. در ابتدا من فکر نمی‌کردم که سرفس بوک بتواند به خوبی از پس این بازی بربیاید اما، گویی در اشتباه بودم. با تنظیمات پایین، توانستم نرخ فریمی بین ۵۰ الی ۶۰ فریم بر ثانیه را به دست بیاورم که اجرایی بسیار روان را در اختیارم قرار می‌داد.

killer-instinct

در زمان افت فریم، تجربه‌ی این بازی بی‌اندازه رنج‌آور می‌شد اما، با تمام این اوصاف و باوجود یک سری مشکلاتی که در جلوه‌های ویژه‌ی بازی قرار داشت، به نظر می‌رسید که این بازی برای اجرا بر روی سرفسبوک به خوبی بهینه‌شده است.

Overwatch

پلتفرم یونیورسال را کنار گذاشتم و تصمیم به اجرای یکی از بازی‌های مورد علاقه‌ام در این نسل گرفتم؛ Overwatch. اگرچه این بازی از گرافیک زیادی بهره نمی‌برد اما، یکی از بازی‌های نسل هشتم است.

در این بازی باید به مبارزه‌های نزدیک ۶V6 بپردازید. این بازی توسط شرکت بلیزارد اینترتیمنت منتشرشده است که تابه‌حال بازی‌های باکیفیتی را برای PC منتشر ساخته و به نظر می‌رسد که Overwatch نیز از این قاعده مستثنی نیست و به خوبی بهینه‌شده است.

Overwatch
با تنظیمات نرمال، نرخ فریم ۵۰ الی ۶۰ فریم بر ثانیه

در بالاترین تنظیمات، این بازی نتوانست به نرخ فریم بهتر از ۲۰ فریم بر ثانیه دست پیدا کند. در لحظه‌هایی که درگیری افزایش می‌گرفت این مسئله نمود بیش‌تری پیدا می‌کرد و بازی را به نفس‌نفس می‌انداخت. بازی کردن Overwtach بر روی رزولوشن پایین‌تری نسبت به رزولوشن ۳۰۰۰۲۰۰۰ سرفسبوک، تأثیر مثبتی بر اجرای بازی گذاشت و توانستیم کیفیت بافت‌ها را افزایش دهیم. بُعد دیگری که Overwatch را برای من جذاب کرد، پشتیبانی از نسبت ابعاد صفحه‌نمایش سرفس بوک بود که اجازه می‌داد صفحه‌نمایش، به خوبی با محتوای بازی پر شود و جای خالی‌ای در اطراف نمایش گر باقی نماند.

در حالی که اجرای این بازی با رزولوشن ۱۴۰۰۹۰۰، تأثیر مثبتی بر اجرای بازی گذشته بود اما، اجرای Overwatch در حالت تمام صفحه باعث شد که نرخ فریم به ۶۰ فریم در ثانیه افزایش یابد و ثابت بماند که برای یک بازیِ تیراندازی، بسیار ایده آل است. همچنین با خاموش کردن V-Sync، اندک لَگی هم که در بازی وجود داشت نیز از بین رفت. در آخر نیز توانستم این بازی را بسیار بهتر از بازی‌های Gears of War و Killer Insticit اجرا کنم.

تست ۳DMark

۳DMark ابزاری است برای بِنچمارک گیری که برای این کار، تعدادی صحنه‌ی گرافیکی را بر روی رایانه شما پردازش می‌کند و سخت‌افزار شما را به چالش می‌کشد. برای بررسی، من آزمون‌هایی مختصِ رایانه‌های متوسط، قوی و خیلی قویِ همراه با دایرکت ایکس ۱۲ را اجرا کردم و نتیجه جالبی را دریافت کردم.

3DMark Sky Diver - 1920x1080, 30 FPS
3DMark Sky Diver – 1920×1080, 30 FPS

همان‌طور که انتظار می‌رفت، سرفس بوک عملکرد خوبی را برای آزمونِ رایانه‌های قوی از خود بر جای نگذاشت اما در دستهِ رایانه‌های معمولی، رقابت بسیار نزدیکی را باکارت گرافیک ۹۶۰M انجام داد.

آزمونِ Sky Diver، آزمونی برای رایانه‌های معمولی، Fire Strike برای رایانه‌های قوی و Time Spy نیز برای رایانه‌های قویِ همراه با دایرکت ایکس ۱۲ است. در پایین می‌توانید نمره‌ی این آزمون‌ها را مشاهده نمایید.

Benchmark Resualt for Surface Book

اگرچه نمی‌توان یه صورت صد درصدی بر روی این آزمون‌ها حساب باز کرد اما، می‌توان با استفاده از آن، قدرت سرفس بود را با دستگاه‌ها دیگر مقایسه کرد. آزمون Sky Diver، گرافیکی برابر با بازی‌های Deus Ex Human Revolution و The Witcher 2 را دارد و آزمون Fire Strike نیز با بازی‌های کوانتوم بریک و Gears of War:Ultimate Edition برابری می‌کند. این لپ‌تاپ توانست از این دو آزمون سربلند بیرون بیاید و نتیجه‌ی قابل قبولی را از خود بر جای گذاشت اما، آزمون آخر که برای دایرکت ایکس ۱۲ تدارک دیده‌شده بود، نمره‌ی خوبی را برای سرفسبوک به ارمغان نیاورد.

نتیجه‌گیری

برای بهره بردن از تمام مزایای ویژگیِ Xbox Play Anywhere، شما باید بازی‌ها را تنها از طریق فروشگاه ویندوز ۱۰ دریافت کنید. این بازی‌ها به‌صورت یونیورسال ساخته‌شده‌اند و با بازی‌های Win32 که می‌توان بر روی شبکه استیم آن‌ها را خریداری کرد، متفاوت هستند.

ساخت بازی‌ها به‌صورت یونیورسال، این روزها حسابی بر سر زبان‌ها افتاده است؛ نه به این خاطر که منتقدین بر این باور هستند که مایکروسافت خواهان تشکیل پلتفرم بسته است، بلکه به این دلیل که این‌گونه از بازی‌ها، قادر به استفاده از خیلی ویژگی‌های کارتهای گرافیک‌ قدرتمند نیستند؛ ویژگی‌های مانند SLI و نرخ فریم نامحدود. همچنین این دسته از بازی‌ها، نمی‌توانند به‌صورت تمام صفحه اجرا شوند که اگرچه باعث بهبود عملکرد بازی‌ها می‌شود اما، تجربه کاربری خوبی را در اختیار نمی‌گذارد. البته مایکروسافت از این ویژگی به‌عنوان یک نقطه قوت نام می‌برد که باعث می‌شود شما بتوانید در هنگام بازی، با استفاده از Alt + Tab، بین برنامه‌های دیگر جا به جا شوید. لازم به ذکر است، اجرای بازی‌های یونیورسال در حالت Low، بسیار روان‌تر از بازی‌های Win32 است که می‌تواند برای این پلتفرم، یک برگ برنده باشد.

بازی‌های قدیمی‌تر، مانندِ، Ori، Blind Forest و Bioshock Infinite، بسیار روان و بهینه بر روی سرفسبوک اجرا می‌شوند و شما هیچ مشکلی را در اجرای این بازی‌ها مشاهده نمی‌کنید اما، اگر قصد دارید بازی‌های جدید را بر روی این لپ‌تاپ بازی کنید، باید کمی سطح توقعتان را پایین بیاورید و انتظار اجرای آن‌ها در بالاترین تنظیمات را نداشته باشید.

در پایان لازم می‌دانم این را بیان کنم که اگر به دنبال وسیله برای بازی کردنِ صرف هستید، سرفسبوک نمی‌تواند پاسخی مناسب برای این نیاز باشد و بهتر است به دستگاه‌های دیگری فکر کنید. این دستگاه باهدفی دیگر ساخته‌شده است؛ دستگاهی که علاوه بر لپ‌تاپ، تبلت نیز هست و بیش‌تر به‌کار افراد حرفه‌ای می‌آید اما، اگر به دنبال دستگاهی سبک و کوچک هستید که علاوه بر کارهای عادی شما، توانایی اجرای بازی‌های تقریباً جدید را نیز داشته باشد، آنگاه سرفس بوک می‌تواند انتخاب ایده آلی برای شما باشد.

به نظر شما، سرفسبوک می‌تواند دستگاه مناسبی برای بازی باشد؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mro
پاسخ دهید سه شنبه 8 شهریور 1395

گرونه!!!… 🙂☹

حمیدرضا عبدی
پاسخ دهید سه شنبه 8 شهریور 1395

کسی باطری لومیا ۱۵۲۰ تعویض کرده؟ ممنون میشم سوال داشتم کمک میخام

  شادان غمگسار
  پاسخ دهید چهارشنبه 9 شهریور 1395

  باتری لومیا ۱۵۲۰ خیلی بد قلق هست
  اگه تعویض کنید، باتری تا ۸۱٪ بیشتر شارژ نمیشه
  تنها راهشم اینه ک یک قطعه از باتری اصلی رو بذارید روی باتری جدید
  دقیقا نمیدونم چ قطعه ای هست ولی تعمیر کارهایی که با لومیا ۱۵۲۰ آشنا باشن، خودشون میدونن

  مهران راهداری
  پاسخ دهید چهارشنبه 9 شهریور 1395

  اقای غمگسار درست میفرمایند. باتری ۱۵۲۰ بد قلقه. باید حتما اگه باتری خریدی تو مغازه امتحان کنی و اگه کار کرد نگاه کن ببین شارژ میشه یا نه چون من گرفتم شارژ نشد. یا هم مثل من باتری رو خودت درست کن. دوست عزیز باتری از دو قسمت مدار و سل تشکیل شده که مدار زیر کاور بالای باتری یه شما باید مدار رو از باتری اصلی جدا کنین و به جای مدار باتری جدید بزارید چون این مدار داری تکنولوژی فست شارژه باتری های تقبلی درست در نمیاد. برای این کار هویه ۴۰ ولت واقعی رو بزار کاملا داغ بشه و کاور و بکن تا دو تا پایه های باتری بیرون بیاد یعد روغن لحیم بزن با کمی سیم اب کن روش مگر نه کنده نمیشه ، بعد بکن جایگزین باتری جدید بکن . فقط بسیار مراقب باش این مدار رو نسوزونی چون دیگه پیدا نمیشه . باتری ۱۵۲۰ گرونه اگه بخوای میتونی از سل باتری تبلت ۴۰۰۰ میلی امپر بر ساعت هم که بیست تومانه استفاده کنی که من استفاده کردم کلی باهاش کار کردم بعد اشتباه ی زدم سوزندمش الان از یه مدار تبلت چینی با باتری ۱۷۰۰ سونی درست کردم که مثل مدار اصلی دیگه نمیشه اما یه روز شارژ و میده . موفق باشید.

mostafa
پاسخ دهید سه شنبه 8 شهریور 1395

من چند ماه کامنت نزاشتم اینجا
ولی
یه دوستی بود بعد معرفی این محصول
وقتی من گفتم برای یک گیمر مناسب نیست
کلی بد و بیراه گفت به من و توهین کرد
و ادعا کرد این ابزار بسیار برای گیمرا مناسبه
دوست عزیز
یکم تفکر خیلی خوبه

Sinamn7
پاسخ دهید چهارشنبه 9 شهریور 1395

مایکروسافت خیلی روی دایرکس ۱۲ مانور میداد و میگفت که ۴۰ درصد بهینه میشه با ویندوز ۱۰ و فلان و بیسان . اما انگار خیلی فایده هم نداشته . اما باید منتظر اولین بازی از xbox playanywhere باشیم ببینیم چی میشه .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,