طبق گزارش روزنامه اسپانیایی El País، شورای شهر بارسلونا قصد دارد تمام محصولات مایکروسافت را با همتای آن، لینوکس، جایگزین کند و در حال حاضر در مرحله آزمایشی به سر می‌برد. اوبونتو (Ubunto) قرار است در بیش از 1000 کامپیوتر در شورای شهر بارسلونا جایگزین ویندوز شود.

کاربران شهر بارسلونا نیز به اجبار باید از محصولات جایگزین استفاده کنند، مانند Open-XChange به جای Microsoft Exchange Server، استفاده از LibreOffice یا OpenOffice به جای مایکروسافت آفیس و… که این خبر چندان خوشایندی نیست. حتی مرورگر پیش‌فرض ویندوز یعنی اج و اینترنت اکسپلورر نیز باید با مرورگرهایی مثل فایرفاکس جایگزین شوند.

بر اساس گزارش این روزنامه، شورای شهر بارسلونا به دنبال کاهش هزینه‌ها از طریق حذف خدمات لایسنس بوده است و اینجاست که نرم‌افزارهای متن باز مورد توجه قرار می‌گیرند چراکه در این نوع نرم‌افزارها هرکسی می‌تواند پایه‌ی آن را تغییر دهد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌ای جهت لایسنس کردن آن نیست. همچنین شورای شهر بارسلونا قصد دارد 70 درصد بودجه‌ی مربوط به نرم‌افزارها را به نرم‌افزارهای متن باز اختصاص دهد.

نرم‌افزارهای متن باز بهترین نوع نرم‌افزار نیستند و نمی‌توان آن‌ها را با سیستم عامل پایدار و یک‌پارچه‌ای مانند ویندوز مقایسه کرد. اکثر کاربرانی که از ویندوز به این سیستم عامل و نرم‌افزارها روی می‌آورند در پیدا کردن برنامه‌های ضروری با مشکل مواجه می‌شوند و برای استفاده از آن‌ها باید به راه حل های پیچیده ای مانند شبیه‌سازها روی آورد که این خود یک ضعف محسوب می‌شود.

در مقایسه سیستم عامل ویندوز و لینوکس نیز باید گفت که ویندوز از خدمات پشتیبانی بهتری از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از مایکروسافت و هم از شرکت‌های سخت‌افزاری (مانند گیگابایت) برخوردار است. همچنین، استفاده از لینوکس به مراتب سخت‌تر از استفاده از ویندوز است و کاربرانی که به تازگی استفاده از لینوکس را آغاز کرده‌اند زمان بیشتری را باید صرف آشنا شدن با نحوه کارکردن با آن کنند. در ویندوز 10، مایکروسافت به طور مداوم در حال ارتقا و بهبود امنیت این سیستم عامل است و ویندوز 10 امن ترین نسخه ویندوز است که مایکروسافت تا به حال ساخته است.

در آخر، اگر این به این مقایسات و نقاط قوت و ضعف هر کدام بنگریم، می‌توان نتیجه گرفت این جایگزینی چندان ایده‌ی خوبی نخواهد بود. ولی باز باید نتایج آن، یا حداقل نتایج اولیه آن را دید تا بتوان درست‌تر درباره این تصمیم قضاوت کرد.