برای مصرف کننده عادی، فضای ابری اغلب همان مکانی است که در آن عکس‌ها و سایر اطلاعات به‌طور محافظت شده یا محافظت نشده پشتیبان‌گیری می‌شوند. پردازش ابری، گونه‌ای از پردازش است که چندین سال در مسیر تکامل به پیش رفته و اکنون فراتر از یک فضای ذخیره‌سازی است.

رایانش ابری به چیزی گفته می‌شود که در آن تجربه‌های دیجیتال کاربران، پردازش‌های مربوط به برنامه‌ها و ذخیره‌سازی داده‌ها در محیطی هوشمند انجام می‌شوند. شعار پیشین «cloud-first mobile-first» که در سالیان گذشته آن را بارها شنیده‌ایم، تعهد ساتیا نادلا را به عنوان مدیر عامل شرکت به این چشم‌انداز نشان می‌دهد؛ زیرا او پلتفرم ابری مایکروسافت را به ابزاری برای تسهیل انتقال تجربه‌های کاربر در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف تبدیل کرد.

تعریف نادلا از ابر، با تعریفی که اکثر ما داریم یکسان است. رایانش ابری به عنوان یک کامپیوتر جهانی، یک اَبَر سیستم‌عامل است که تمامی دستگاه‌ها و سیستم‌ها را در بر می‌گیرد. به طور کلی، این بدان معنا است که عملیات پردازش فعالیت دیجیتالی، برنامه‌ها، جریانات داده‌ها، ذخیره‌سازی، محاسبات، هوش مصنوعی و… به ابر و  intelligent edge واگذار خواهد شد. intelligent edge، به مجموعه‌ای به‌هم پیوسته و روبه گسترش از سیستم‌ها و دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به صورت زنده داده‌ها را پردازش و بررسی می‌کنند و به صورت هم‌زمان در اختیار کاربران و مراکز داده می‌گذارند. در شرایط خاص‌تر، ترکیبی از ابر، intelligent edge، اینترنت اشیا و طیف وسیعی از دستگاه‌ها و خدمات متصل به‌هم، ابزارهایی هستند که از طریق آن‌ها، پلتفرم ابری به عنوان رایانه جهانی ظاهر خواهد شد.

مایکروسافت اَژور به عنوان سیستم‌عامل جهانی

اَژور، پلتفرم ابری مایکروسافت بوده و در مرکز استراتژی ابری این شرکت است. از نظر مفهومی، استراتژی محاسبات فراگیر مایکروسافت به جایی گفته می‌شود که از هر کجا و در هر شکلی محاسبات در هر وسیله‌ای رخ می‌دهند. و این مکان مفهومی که از آن صحبت شد، همان پلتفرم ابری اَژور است.

برای رسیدن به این مهم، باید به کلمه‌ی «همه‌جا» دقت کنیم؛ زیرا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه مایکروسافت در ۵۰ منطقه از سراسر جهان خدمات ابری دارد که بیش از سایر ارائه دهندگان خدمات ابری است. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مطرح جهان، از اَژور به عنوان پلتفرم ابری استفاده می‌کنند.

استراتژی اَژور مایکروسافت شامل موارد زیر است:

  • یک پلتفرم ابری هیبریدی، بر اساس داده‌ها و نیازهای پیش‌فرض کار می‌کند و خدمات را به مشتریان ارائه می‌دهد.
  • طیفی از خدماتی که راه حل اینترنت اشیای مایکروسافت را پشتیبانی می‌کنند. مایکروسافت به کمک پلتفرم Azure IoT میلیاردها دستگاه اینترنت اشیا را هدف قرار می‌دهد.
  • پلتفرم Azure Sphere مایکروسافت، جامع‌ترین پلتفرم را برای شرکای تجاری فراهم می‌کند تا بتوانند دستگاه‌های intelligent edge از سرورها گرفته تا دروازه‌های داده و ۹ میلیارد دستگاه میکروکنترلر را بر پایه‌‌ی این پلتفرم بنا کنند.

اگر پلتفرم ابری رایانه‌ا‌ی جهانی است، آن‌گاه می‌توان به جرأت گفت که مایکروسافت اَژور نیز همان سیستم‌عامل جهانی خواهد بود.

Intelligent Edge به عنوان رابط کاربری جهانی

همان‌طوری که پیش‌تر نیز گفته شد، Intelligent Edge به عنوان بخشی از پلتفرم ابری، نزدیک ترین قسمت به کاربر بوده و جایی است که اطلاعات گرفته شده، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شوند. محاسبات Edge اجازه می‌دهند تا وظایفی که به‌طور معمول در فضای ابری اتفاق می‌افتند به نزدیک‌ترین دستگاه‌های کاربر انتقال یابند. این عمل مدت زمان تاخیر را کاهش می‌دهد و همچنین قدرت پردازش بیشتری به Edge می‌دهد تا اثر بخشی هوش مصنوعی بر Edge را بهبود ببخشد.

واحد Intellect Edge Partner Community یا به اختصار IEPC، ابتکار شرکت مایکروسافت برای تسهیل همکاری باشرکای تجاری در نوآوری‌های فناوری و شناسایی اهداف تجاری مشترک است. شرکای مایکروسافت که در این واحد به فعالیت می‌پردازند از مزایایی بهره‌مند خواهند شد. به عنوان مثال می‌توانند نسخه‌های اولیه‌ی برنامه‌ها که به آن‌ها امکان دسترسی به بیلدهای پیش‌نمایش سیستم‌عامل را می‌دهند، دریافت کنند. مایکروسافت مانند همیشه، آموزش‌هایی را آماده کرده و رویدادهایی را نیز برای حمایت از افراد و شرکایی که در واحد IEPC مشغول کار روی پروژه‌ی Intelligent Edge هستند، برگزار می‌کند.

اگر پلتفرم ابری را به عنوان رایانه‌ای جهانی و اَژور را به عنوان سیستم‌عامل جهانی در نظر بگیریم، آن‌گاه می‌توان گفت که Intelligent Edge نیز همان رابط کاربری جهانی خواهد بود.

اینترنت اشیا و هوش مصنوعی

هسته خدمات اینترنت اشیای ویندوز ۱۰، سرویس جدیدی از سوی مایکروسافت است که دیدگاه شرکت را در زمینه‌ی محاسبات Edge منعکس می‌کند؛ زیرا نشان می‌دهد که دستگاه‌های اینترنت اشیا نیز بخشی از این پروژه‌ی محاسباتی بزرگ هستند. این سرویس که تا ده سال پشتیبانی و حمایت می‌شود، امکان مدیریت به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل، برنامه‌ها و… را به سازندگان دستگاه‌ها می‌دهد.

مایکروسافت از طریق هوش مصنوعی و خدمات شناختی، به درون پلتفرم ابری هوشمند خود و در سرتاسر هسته‌ی محصولات، خدمات و محصولاتی مانند آفیس، بینگ، هولولنز و… اطلاعات را تزریق می‌کند.

مایکروسافت 365 و دستگاه‌ها

مایکروسافت ۳۶۵، مجموعه‌ای از محصولات و خدمات مبتنی بر پلتفرم ابری و چند سیستم‌عاملی است. آن‌ها از طریق پلتفرم ابری هوشمند مایکروسافت به یکدیگر متصل هستند و از طریق مایکروسافت Graph، در دسترس قرار می‌گیرند. مایکروسافت ۳۶۵ با نوآوری‌های سخت‌افزاری مایکروسافت و سایر شرکای‌تجاری، در هم آمیخته شده است و امکان انتقال سریع و بدون تأخیر اطلاعات بین روش‌های ورودی مانند صفحه لمسی، جوهر الکترونیکی، ماوس و صفحه کلید را فراهم می‌سازد. هوش مصنوعی از ورودی‌های بینایی و شنوایی نیز پشتیبانی می‌کند و تجربه‌ای به مراتب طبیعی‌تر و واقعی‌تر از تعامل با رایانه را در اختیار کاربران می‌گذارد. مایکروسافت ۳۶۵ و برنامه‌های شخص ثالثی که توسط پلتفرم ابری پشتیبانی می‌شوند، همان برنامه‌هایی هستند که در رایانه‌ی جهانی مایکروسافت اجرا خواهند شد.

دستگاه‌های نوآورانه‌ای مانند سرفیس هاب، لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱، لپ‌تاپ‌های کوچک قابل حمل، دستگاه‌های دارای دو نمایشگر و پروژه‌ی آندرومدا که ورودی تماماً لمسی دارند، همگی بخشی از Intelligent Edge مایکروسافت خواهند بود. این طیف گوناگون از دستگاه‌ها و دسته‌بندی‌ها و همچنین دستگاه‌هایی که به‌زودی معرفی می‌شوند، همگی بخشی از چشم‌انداز رایانه‌ی جهانی مایکروسافت هستند.

نتیجه گیری

ساتیا نادلا، چشم‌انداز «ابر، به عنوان رایانه‌ی جهانی» را مطرح کرده است. چشم‌اندازی که با اَژور شروع می‌شود و با محصولات و خدمات مبتنی بر ابر ادامه می‌یابد و دستگاه‌های مختلف از اینترنت اشیا گرفته تا دستگاه‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم، رابط کاربری این سیستم‌عامل جهانی را تشکیل می‌دهند.

شما در مورد این استراتژی جدید چه فکر می‌کنید؟ آیا پلتفرم ابری می‌تواند جایگزین سخت‌افزارهای گران قیمتی که داریم شود؟

منبع :

Windows Central

1008 پست
عرفان مرادی
دبیر بخش آموزش وینفون، علاقه‌مند به سرویس‌های شرکت مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,