windows-10-issues-5کمی بیشتر از یکسال از عرضه ویندوز ۱۰، جانشین ویندوز ۸.۱ می گذرد و اکنون روی بیش از ۳۵۰ میلیون کامپیوتر شخصی، تبلت و گوشی هوشمند در حال اجرا می باشد. ویندوز ۱۰ تبدیل به یکی از معروف ترین سیستم عامل های جهان شده است. برخی از مشکلات ابتدایی، باگ ها، و مشکلات دیگری که کاربران ویندوز ۱۰ را آزار می داد رفع شده و برخی هنوز هم باقی مانده اند برای مثال مشکل اتصال چاپگر ها. در ادامه با وینفون همراه باشید تا مشکلات رایج در ویندوز ۱۰ و روش های مرتفع سازی آنها را با هم مرور کنیم.

بعد از قسمت های اول، دوم، سوم و چهارم با قسمت پنجم از مجموعه مشکلات رایج ویندوز ۱۰ و روش های مرتفع سازی آنها با شما همراهان همیشگی وینفون همراه هستیم.

۴۱.رفع مشکل صدا

sound-problemکاربران ویندوز ۱۰ گزارش هایی مبنی بر مشکل داشتن با صدای سیستم داده اند و تمام این موارد تنها به یک موضوع بر میگردد، درایور های قدیمی !

درایور های قدیمی با ورژن های قدیمی تر ویندوز معمولا به خوبی عمل می کنند اما با ویندوز ۱۰ ممکن است با آنها به مشکل بر بخورید. برای حل این مشکلات به منوی Start رفته و Device Manager را جستجو و سپس اجرا کنید. از میان درایو های به نمایش در آمده عنوان “Sound, video, and game controllers” را انتخاب کنید. سپس روی درایور کارت صدای خود راست کلیک کرده و گزینه Update Driver Software را انتخاب کنید که در پنجره ای جدید به شما نحوه بروزرسانی درایور را می پرسد. برای این بروزرسانی ممکن است به وب سایت یازنده ی کارت صدای شما مراجعه کند و یا شما را به آن وب سایت منتقل کند و به شما دستور العمل هایی مبنی بر نحوه ی دانلود بروز رسانی های جدید درایو بدهد.

با دانلود و نصب درایور های جدید ارائه شده برای ویندوز ۱۰ مشکل شما با کارت صدا معمولا رفع می گردد.


۴۲.ایراد و اشکالات نرم افزار ها

bugged-or-glitchy-softwareمشکل اجرا یا به طور کل اجرا نشدن برنامه ها در ویندوز ۱۰ به ویژه برنامه های قدیمی تر به طور معمول برای کاربران به کرات رخ می دهد. یک روش معمول برای رفع مشکلات به این صورت است: روی برنامه راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید و سپس وارد سربرگ Compatibility شوید در این ویندوز تیک گزینه “Run this program in compatibility mode for” را فعال کرده و در منوی کشویی زیر آن مجموعه ای نسخه های ویندوز را به شما ارائه می کند که شما می توانید هر کدام را که برنامه در گذشته در آن به خوبی اجرا می شده است را انتخاب کنید.

به مرور توسعه دهندگان برنامه های شان را برای رفع باگ بروزرسانی می کنند در نتیجه ممکن است برنامه های معیوب در آینده به خوبی در ویندوز ۱۰ اجرا گردند. یک راه خوب برای سرعت بخشیدن به این روند و بهرمند شدن هر چه بهتر از برنامه ها گزارش دادن مشکلات برنامه ها به توسعه دهندگان آنهاست.


۴۳. مرتفع سازی مشکل صفحه آبی مرگ (Blue Screen of Death)

blue-screen-of-deathصفحه آبی مرگ یا BSOD که گاهی هم از آن خطا stop یاد می شود ممکن است مشکل بدی باشد اما در اکثر اوقات قابل مرتفع سازی است. هنگامی که با این مشکل مواجه می شوید فعالیت کامپیوتر شما به طور کامل متوقف خواهد شد و شما با صفحه ای آبی مواجه خواهید شد که معمولاً با پیغامی هایی مشابه در رابطه با راه اندازی مجدد سیستم و یا اینکه مشکلی رخ داده است .سیستم شما بعد از آن مجبور به راه اندازی مجدد است.

برای رفع آن شما چندین راه دارید. اول مطمئن شوید که فضای خالی لازم را روی درایو سیستم خود دارید و اگر فضا کم بود مثداری فضا با حذف فایل ها یا برنامه های حجیم که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ایجاد کنید.همچنین از دریافت آخرین بروز رسانی ها برای برنامه های خود اطمینان حاصل کنید زیرا گاهی برنامه های قدیمی ممکن است باعث این مشکلات می شود.

بروزرسانی درایور های سخت افزار هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیزا گاهی به علت مشکل ویندوز ۱۰ با این سخت افزار ها و لوازم جانبی این مشکل رخ می دهد. به Device Manager مراجعه کنید در این پنجره از دریافت اخرین بروزرسانی ها برای سخت افزار ها و لوازم جانبی مانند مانیتور، وب کم، پرینتر و یا اسکنر و… اطمینان حاصل کنید. روی درایور ها راست کلیک کنید و Update Driver Software را انتخاب کنید و در پنجره باز شده “Search automatically for updated driver software” را برای بروزرسانی خودکار به آخرین ورژن منتشر شده برای ویندوز ۱۰ انتخاب کنید.

گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که اگر شما روی سیستم خود اقدام به اورکلاک کرده اید برای خارج شده از مشکل BSOD باید سیستم را به حالت معمول بازگردانید(اورکلاک ممکن است باعث مشکل و بی ثباتی سیستم شود). درواقع نحوه ی اورکلاک کردن روی هز سیستمی میتواند بسیار متنوع و متفاوت باشد اما اگر شما خودتون اقدام به اورکلاک کرده اید شما باید نحوه ی بازگردانی آن را از روی BIOS بدانید اما اگر توسط متخصص این اورکلاک صورت گرفته است بهتر است با آن برای دریافت دستورالعنل های لازم تماس بگیرید.


۴۴.با تهیه نسخه پشتیبان از پاک شدن فایلها جلوگیری کنید

avoid-losing-files-make-a-backupاز دست رفتن فایل ها بعد از یک مشکل حاد زمانی که شما از آنها پشتیبانی تهیه نکرده اید یک حادثه است که برای به کرات برای افراد رخ می دهد اما خوشبختانه شما به راحتی می توانید از این اتفاق جلو گیری کنید.

برای تهیه بک آپ یک هارد اککسترنال تهیه کنید (توجه داشته باشید که ظرفیت آن باید بیشتر از مقدار حجم فایل های مورد نظر شما باشد). به سادگی تمام شما می توانید فایل هایتان را روی این هارد اکسترنال به صورت دستی کپی کنید و یا اینکه از File History در ویندوز برای تهیه بک آپ استفاده کنید.

برای این منظور از اتصال هارد اکسترنال به سیستم اطمینان حاصل کنید سپس از طریق منوی start پنجره Settings را باز کنید. در پنجره باز شده وارد Update and Security شده و در سمت چپ پنجره Backup را انتخاب کنید. در این پنجره گزینه Add a Drive را مشاهده می کنید روی آن کلیک کنید. در این مرحله ویندوز شروع به اسکن برای درایو های قابل دسترس و البته با حجم کافی برای بک آپ می کند و شما باید از میان لیست درایو هایی که به شما ارائه می کند یکی را انتخاب کنید. بعد از انتخاب هارد مورد نظرتان دکمه ای با عنوان automatically backing up برای شما به نمایش در می آید که در حالت روشن یا همان “on” قرار دارد و این بک آپ گیری مادامی که هارد شما به سیستم وصل باشد توسط سیستم عامل صورت خواهد گرفت.

اگر شما به پشتیبان گیری روی هارد دیسک های فیزیکی مثل هارد های اکسترنال اعتقادی ندارید (شاید نگران معیوب شدن و یا حتی امنیت هارد باشید) برای شما گزینه های فراوانی از جایگزین های آنلاین برای تهیه پشتیبان وجود دارد. برای این منظور شما می توانید از فضا های ابری مثل Dropbox و یا حتی مایکروسافت OneDrive که به صورت مستقیم با ویندوز ۱۰ مرتبط است استفاده کنید.

هر کدام از گزینه های آنلاین را که انتخاب کنید به خاطر داشته باشید که ارسال تمام فایل های شما بر روی یک فضای ذخیره سازی آنلاین کاری زمان بر خواهد بود و البته این بدیهی است که این زمان ارتباط مستقیمی با حجم فایل های و همچنین پهنای باند شما خواهد داشت. اگر از اشتراک های اینترنت با حجم محدود استفاده می کنید در این رابطه دقت بیشتری نیاز خواهید داشت.

یک روش خوب این است که شما هم یک بک آپ داخلی و هم یک بک آپ روی هارد اکسترنال داشته باشید و یا حتی یک بک آپ آنلاین، که البته ما توصیه می کنیم تنها فایل های مهم را به صورت آنلاین ذخیره کنید نه همه آنها را.


۴۵. مشکل Wi-Fi

ways-to-improve-your-wifi-heroبرخی از کاربران گزارش هایی مبنی بر ناپایدار شدن امواج Wi-Fi آنها بعد از نصب ویندوز ۱۰ داده اند.

برای حل این دست مشکلات اولین قدم یک بار خاموش و روشن کردن مودم روتر است و این کار معمولاً طیف وسیعی از مشکلات را حل می کند. زیرا معمولاً روشن ماندن طولانی مدت مدم روتر ها باعث ایجاد اختلال های کوچک و بزرگ در سرویس دهی آنها می شود که به اصطلاح فنی می گویند مودم “weird” گشته است دقیقآ ماننده یک کامپیوتر شخصی که برای ماه های متمادی به حال خود روشن رها شده باشد. در این شرایط تنها کافی است آن را یک بار خاموش روشن کنید.

اگر هنوز هم مشکل به قوت خود باقیست از نصب درست و همینطور بروز بودن تمام درایور های Wi-Fi روی سیستم اطمینان حاصل کنید. برای این منظور همانطور که در موارد پیشین ذکر شد به Device Manager مراجعه کنید (از طریق جستجو) در آن قسمتی با نام Network Adapters وجود دارد که شما می توانید برای چک کردن آنها روی آن جفت کلیک کنید. در صورت نیاز روی هر کدام راست کلیک کرده و گزینه Update Driver Software را انتخاب کنید و در گام بعدی “Search automatically for updated driver software” را امتخاب می کنید. و در پایان روی close کلیک کنید. از این طریق مشکل شما حل خواهد شد.


۴۶. کند شدن بوت سیستم

boot-windowsساده ترین راه برای رفع مشکل بوت کند ویندوز ۱۰ کاهش تعداد برنامه هایی است که به صورت startup اجرا می گردند. زمانی که تعداد زیادی برنامه دارید که در ابتدای بارگزاری سیستم اجرا می گردند پروسه بارگزاری سیستم به شکل قابل ملاحظه ای کند می شود مخصوصاً هنگامی که از سخت افزار های قدیمی تر استفاده می کنید.

برای رفع مشکل کلید ترکیبی Control+Alt+Delete را با هم فشار دهید و سپس Task Manager را اجرا کنید. (اگر پنجره تسک منیجر به صورت مینی مایز اجرا شد روی لینک More Details گوشه سمت چپ پایین کلیک کنید)، در این پنجره سربرگ Startup بزنید. این تب به شما لیستی از تمام برنامه هایی که در آغاز کار سیستم عامل بارگزاری می شوند می دهد. برنامه ها را مرور کنید و برنامه هایی که به انها نیاز ندارید یا حدقل اجرای آنها در ابتداری آغاز کار ویندوز نیاز نیست را مشخص کنید و سپس روی آنها راست کلیک کرده و گزینه Disable را برای آنها بزنید. برنامه های غیر فعال شده به صورت اتوماتیک در آغاز بارگزاری ویندوز اجرا نخواهند شد.

مراغب باشید که سرویس های مایکروسافت، برنامه های حیاتی و برنامه هایی مثل آنتی ویروس را خاموش نکنید. اگر در رابطه با برنامه ای تردید داشتید ابتدا در مورد آن و کاربرد آن جستجو کنید و سپس در صورت امکان اجرای آن را غیر فعال کنید.


۴۷. مشکل Webcam

skype-meetingsبعد از بروز رسانی سالانه ویندوز ۱۰ مشکلات عجیبی برای بعضی از کاربران اتفاق افتاد که یکی از آنها غیر فعال شدن وب کم در بعضی از برنامه های چت تصویری مثل اسکایپ است.

بهترین راه برای مترفع سازی این مشکل نصب مجدد درایور های وب کم و یا بروز رسانی انها در صورتی که نسخه جدیدی برای آنها عرضه شده باشد. مثل دفعه قبل به Device Manager مراجعه کنید و در قسمت “Imaging Devices” روی وب کمی که استفاده می کنید راست کلیک کنید و از طریق گزینه Update Driver Software اگر بروزرسانی جدیدی برای آنها ارائه گشته بود ، آن را دریافت کنید.

البته مایکروسافت از این مشکل با خبر است و در حال کار روی یک پتچ برای رفع مستقیم این مشکل در ویندوز ۱۰ است. شایعه شده بود که این بروزرسانی در ماه سپتامبر رخ می دهد اما چنین نشد. امید واریم که با ارائه بروزرسانی وعده داده شده دیگر شاهد این مشکل نباشیم.


۴۸. ردیابی مشکل برنامه

win-10-descآیا چرخ های سیستم شما از حرکت باز مانده است؟ یا شاید هارد دیسک شما به طرز دیوانه واری در حال گردش باشد! اگر این چنین مشکلاتی برای شما اتفاق افتاده است ممکن است یکی از برنامه های توسعه داده شده شخص ثالث سیستم شما به شکل افسار گسیخته ای در حال قورت دادن منابع سیستم های شماست. خوشبختانه راه ساده ای برای تشخیص برنامه ای که در حال به زوال کشیدن سیستم شما است وجود دارد.

برای این منظور کلید های ترکیبی Ctrl+Alt+Delete را با هم فشار داده و بعد Task Manager را اجرا کنید حال شما لیستی از برنامه ها و سرویس هایی که در حال حاظر در حال اجرا در سیستم شما است را مشاهده می کنید (در صورت نیاز More Details را در سمت چپ پایین پنجره فعال کنید).

لیست را مرور کنید و برنامه هایی که در حال بلعیدن CPU، Memory و Disk سیستم شما هستن را مشخص کنید. زمانی که برنامه را مشخص کردید آن را انتخاب کنید سپس در سمت راست پایین پنجره گزینه ای با عنوان End Task برای خاتمه دادن به فعالیت ان وجود دارد.

مراغب باشید که سرویس و برنامه های حیاتی و مهم ویندوز را غیر فعال نکنید که این ممکن است باعث کرش کردن کامپیوتر شما بشود. اگر در رابطه با اینکه فعالیت برنامه ای را خاتمه دهید یا نه در شک و ترید بودید ابتدا کارایی و استفاده آن را جستجو کنید سپس اگر برنامه وظیفه ای حیاتی بر عهده نداشت و نیاز بود غیر فعالش کنید.


۴۹.minimise کردن تعداد زیادی برنامه

win10نمی توان گفت این بزرگترین مشکلی است که کاربران ویندوز ۱۰ را متاثر می کند اما به هر حال در ادامه روش مرتفع سازی آن را به شما ارائه می کنیم.

زمانی که تعداد زیادی برنامه را با هم روی دسکتاپ باز کرده اید minimise کردن همه آنها برای دسترسی به دسکتاپ با استفاده از آیکون کوچک در نظر گرفته شده برای آن در سمت راست بالای پنجره ها کار مشقت باری خواهد بود.

در واقع در کی بورد کلید میانبری برای این کار وجود دارد و تنها کافی است که کلید های ترکیبی Windows key+D را باهم فشار دهید که همه پنجره ها minimise شده و به دسکتاپ بازگردید.


۵۰. خلاص شدن از کاشی های زنده

live-tilesاگر شما از یک کامپیوتر یا حتی تبلت قدیمی استفاده می کنید کاشی های زنده ممکن است باعث هرز رفتن توان پردازشی شما که باید در جای دیگر استفاده شود بشود. به همین منظور مایکروسافت برای این چنین شرایطی امکان خاموش کردن کاشی های زنده را برای کاربران در نظر گرفته است.

برای خاموش کردن یک کاشی زنده خاص روی ان راست کلیک کنید و بعد روی More و Turn Live Tile off کلیک کنید. یک روش دیگر که به صورت دسته جمعی تمام کاشی های زنده را خاموش می کند به این شرح است، عبارت gpedit.msc را جستجو کنید. در پنجره های باز شده مسیر زیر را دنبال کنید:

Local Computer Policy > User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar > Notifications

بعد روی “Turn off tile notifications” جفت کلیک کنید و در پنجره باز شده آن را فعال (enabled) کنید.


 امیدواریم که این مجموعه مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در پایان از شما می خواهیم که تجارب خود را در رابطه با مشکلات ویندوز ۱۰ با ما در میان بگذارید.

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
SJ
پاسخ دهید جمعه 23 مهر 1395

با کدوم روش آپدیت ویندوز رو غیرفعال کنم که استور از کار نیفته؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,