windows-10-el-capitan-apps

در بخش اول مقایسه ی دو سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت و ال کاپیتان اپل به مقایسه ی طراحی دو سیستم عامل پرداختیم. حال و در بخش دوم این مقاله، می خواهیم به مقایسه ی برنامه های پیش فرض در این دو سیستم عامل بپردازیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

هر دو سیستم عامل با پشتیبانی از فضای ابری قدرتمندی که سوخت موتور آنها را مهیا می کند، فهرست منحصر به فردی از برنامه های پیش فزض را آماده کرده اند. ویندوز ۱۰ با برنامه های پاپ و دوست داشتنی قلب طرفداران ویندوز ۸ مرحوم و سنتی های ویندوز هفتی را هدف گرفته است. در آن طرف رینگ ال کاپیتان چیزی فراتر از آنچه اپل برای نسخه های قبلی تدارک دیده است را ندارد. اما برنامه های پیش فرض ال کاپیتان در خیلی از موارد مثل فانوس اسکندریه می درخشند و شما را در انتخاب برنده ی نهایی دو دل می کنند. توسعه دهندگان با نازک کردن پشت چشم برای او اس اکس، فقط دل اپلی ها را رنجاندند تا به آن ها ثابت کنند برای رقابت با ویندوز که همه ی پی سی ها را تصاحب کرده، با الهام از مثل معروف “کَس نخارد پشت من …” آستین ها را بالا بزنند و سبد خالی و تار عنکبوت بسته ی او اس اکس را با برنامه های پیش فرض پرو پیمان کنند. مایکروسافت هم که تا پیش از این جز اینترنت اکسپلورر منفور و مدیا پلیر فسیل شده و چند بازی اعصاب خرد کن، چیز دیگری به عنوان برنامه ی پیش فرض برای ویندوز ۷ تدارک ندیده بود، با عبرت گرفتن از سرنوشت ویندوز ۸، کوله بار پری برای کاربران و طرفداران خود تدارک دیده است. لیست برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۰ به قدری زیاد است که کاربر از مراجعه به اینترنت تا حد زیادی بی نیاز می شود. اما ماجرا به اینجا خلاصه نمی شود. هر دو رقیب برای داغ کردن تنور رقابت آماده اند. پس بی معطلی ناقوس ها را به صدا در می آوریم.

برنامه ی تصاویر

هر دو برنامه از سیستم ابری پشتیبانی می کنند. در سمت ردموندی ها، وان درایو که هم ارزان تر و هم مطمئن تر است، مثل یک درایو سخت و حجیم با برنامه ی تصاویر هماهنگ شده است تا خیال کاربران از ذخیره ی اطلاعات و تصاویر راحت باشد. آن طرف همه چیز همین رنگ و بو را دارد، اما با کمی ادویه ی هندی اشتهای کاربران را بیشتر تحریک می کند! اپل جدای پشتیبانی برنامه ی تصاویر از فضای ابری گران و پر سرو صدایش، چند ویژگی معرکه ی بی نظیر هم به آن اضافه کرده که نمی شود جای دیگری آنها را یافت. مایکروسافت هم بیکار نبوده و مثل اپلی ها برنامه ی تصاویر را با وان درایو یکپارچه کرده است. اما موردی که زحمت ردموندی ها را با ارزش تر می کند خصیصه ی فراگیر بودن برنامه ی تصاویر است. برای بهره مندی از برنامه ی تصاویر ویندوز ۱۰ لازم نیست که گوشی همراه شما حتماً یک دستگاه ویندوزی باشد که با برنامه ی تصاویر سینک شود. این یکی از آن ویژگی هایی است که همه جوره به کل برنامه ی تصاویر اپل می ارزد.

picture-app

اما برنامه ی تصاویر اپل سه ویژگی خارق العاده دارد که حسابی خوشمزه است. یکی اینکه شما می توانید تصاویر خود را از روی دسکتاپ و یا از درون هارد به داخل برنامه “بکش و رها کن” کنید! دوم اینکه برنامه ی تصاویر اپل قادر به تشخیص چهره افراد است و این ویژگی مثبتی است که به سادگی نمی توان از آن گذشت، مثلا تصور کنید که در اسپات لایت (معادل بینگ در ویندوز) تصاویر “زین الدین زیدان” را جستجو کنید! و مک همه ی تصاویر مربوط به زیدان که در هارد ذخیره کردیده اید را برای شما نمایش می دهد. ویژگی سوم که نبودش روی ویندوز ۱۰ به چشم می آید، هماهنگ شدن آنی است. اگر با آیفون عکس بگیرید، تصویر بلافاصله و بی درنگ به مک منتقل می شود. این موضوع آنجا خودنمایی می کند که بخواهید بلافاصله عکسی که روی گوشی تهیه کردید (بدون دخالت مستقیم فضای ابری) را ویرایش کنید. اینجا ال کاپیتان با غرور بالاتر از ویندوز ۱۰ می ایستد.

picture-app-el

موضوع دیگر اینکه برنامه ی اپل، ظاهر تمیز تری دارد که در برابر شلوغی برنامه ویندوز ۱۰، به یک دشت سبز در برابر ترافیک تهران می ماند. هر دو برنامه از پوشه بندی و ویرایش تصاویر پشتیبانی می کنند، اما نباید فراموش کرد که ویژگی هماهنگی با انواع گوشی (خصوصا گوشی های اندرویدی) یک امتیاز بزرگ برای برنامه ی تصاویر ویندوز ۱۰ محسوب می شود.

مرورگرها

edge (2)

خب همینجای کار بگویم که اصلا از اج خوشم نمی آید!!! چرا؟ دلیلش ساده است، اج بیشتر شبیه سوپر مدل هاست. برنزه، جذاب، شیک، تلویزیونی، اما دراز، لاغر و نچسب! ترکیب متضادی از همه ی چیزهای خوب، خیلی خوب، آنقدر خوب که از خوبی زیاد بی استفاده شده اند. سافاری اما اینطور نیست، سافاری سریع و مطمئن است، به نوعی مثل مرلین مونرو است. اندکی چاق، کمی بد اخلاق، کمی خنده رو ولی لوکس، متشخص و محبوب! اگرچه اج با سرو صدای زیادی پا به میدان گذاشت، اما قبول کنید که نمی توان طی دو سال به یک مرورگر مطمئن رسید. شما بیشتر از اینکه به یک مرورگر همه کاره نیاز داشته باشید، به یک مرورگر کاربردی نیاز دارید. اگر چه این حرف من کمی شبیه صحبت های اخیر تیم کوک در مورد سرفس بوک به نظر می رسد، اما در مورد مرورگر ها با نهایت تاسف با او موافقم. اج همه کار می کند، با قلمهماهنگ است، قابلیت یادداشت برداری دارد، می توان بخشی از صفحه را در آن به اشتراک گذاشت و حتی می توان کرتانا را روی یک صفحه ی وب، مثل ارواح احضار کرد! اما در نهایت کاربردی نیست. محیط مدرن اج به قدری ساده است که بی جان به نظر می رسد. کار کردن سریع با آن کمی دشوار است. به محض ورود به برنامه، تکلیف شما روشن نیست، تب ها شفاف نیستند، کند است و هزار جور عیب و ایراد دیگر. به نوعی من مرورگر اج را پاشنه ی آشیل ویندوز ۱۰ می دانم. جایی که با وجود مرورگرهای بهتر، اصلاً نیازی به استفاده از آن حس نمی شود. اوایل که با ویندوز ۱۰ آشنا شده بودم، اج یار شبانه روزی من بود، اما صادقانه بگویم، خسته ام کرد و من رهایش کردم. حالا با مرورگر موزیلا ایام بهتری دارم!!!

edge (1)

سافاری اما صادق و رو راست است. نیازی نیست خودتان را بفریبید. سافاری  همه کاره نیست، اما همان دو سه کاری که انجام می دهد را خوب بلد است. درست است که سافاری در بین پنج مرورگر اصلی جهان وب جایگاه رفیعی ندارد، اما در دنیای میلی ثانیه ها، من سافاری کند را به کروم بسیار سریع ترجیح می دهم. خصوصاً اینکه با وجود باز بودن تب های زیاد در زمان استفاده، و دانلود های مکرر، و پخش ویدئو و موسیقی در تب های دیگر، شما را لنگ نمی گذارد و بی هماهنگی رهایتان نمی کند. خلاصه دوست داشتنی است، شمایل زیباتری دارد، مرتب است و از کار کردن با آن لذت می برید. از همه مهمتر با سافاری آیفون هماهنگ است و می توانید تب های رها شده آیفون را در سافاری نسخه ی دسکتاپ پیگیری کنید. این ویژگی در مرحوم اینترنت اکسپلورر نسخه ی نهایی پیدا می شد، اما به خوبی چیزی که در سافاری تجربه می کنید نبود! قابلیت ساکت کردن یک تب خاص، یا همه ی تب ها در سافاری چیز ارزنده ای است که همه ی ما از نبودش در مرورگرهای مایکروسافت رنج برده ایم.

safari (1)

safari

اما اگر بخواهم منصفانه تر برخورد کنم، باید بگویم که اج اینقدر ها که گفتم، بد قلق نیست. مثلا نمایش بند انگشتی تب ها اگرچه کاربردی نیست، اما زیباست. یا نمایش اطلاعات در نوار آدرس که شامل آب و هوا و خیلی چیزهای دیگر می شود از ویژگی خوبی است که با وجود برخی از برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۰ بی استفاده شده اند.

در کل اگر از آن دسته کاربران جدی هستید که از همه ی ویژگی های اج استفاده می کنید، بی برو برگرد ویندوز ۱۰ قابلیت های خوبی برای شما تدارک دیده است. اما اگر مثل من با رایانه جوری مواجه می شوید که یک کودک ده ساله با یک فسیل، بهتر است بگویم که در این یک ویژگی ویندوز ۱۰ قافله را باخته و چیزی برای عرضه ندارد.

برنامه ی ایمیل

مایکروسافت دو سال قبل با خرید استارت آپ محبوب ماینسترو، روبان تولد برنامه ی ایمیل خود را قیچی کرد تا اوتلوک پس از قدم گذاشتن روی فرش قرمزی که از خون ماینسترو رنگین شده، متولد شود. برنامه ایمیل مایکروسافت همه ی نیازهای شما را برطرف می کند. اما در یک چیز کم می آورد: سرعت!

شاید این ویژگی منفی که در برنامه تصاویر هم دیده می شد، به سرویس ابری مایکروسافت مرتبط باشد. چون اینباکس گوگل خیلی سریع تر از اوتلوک در این برنامه به روز رسانی می شود.

mail-app-windows10

در آن طرف میدان، برنامه ی ایمیل اپل شما را در همه چیز راضی می کند. ظاهری ساده، محیطی مرتب، دسته بندی سه سلسله ای، پشتیبانی از ویژگی فورس تاچ و قابلیت افزودن تب ها برای کار کردن روی چند ایمیل به صورت همزمان که تا پیش از تجربه ی این ویژگی، وجودش به نظرم مسخره بود. برنامه ی اپل هم مثل برنامه ی مایکروسافت از قابلیت جداسازی صفحه پشتیبانی می کند و خودش را با اندازه های مختلف پنجره هماهنگ می کند. اگر چه این ویژگی در ال کاپیتان بسیار جا افتاده تر است، اما در ویندوز ۱۰ هم کاربردی است.

mail-app-el

گذشته از ظاهر، چیزی که باعث پیروزی برنامه ایمیل ویندوز ۱۰ می شود، ادغام آن با روبان آفیس ورد است. تغییر فونت ها، رنگ کلمات، جدول کشی و خیلی کارهای دیگر، ایمیل شما را از یک نوشته ی خشک ساده، به یک پرزنت دانشگاهی حرفه ای تبدیل می کند. پشتیبانی از تصاویر در برنامه ی ایمیل ال کاپیتان با متن ها تفاوت چندانی ندارد، اما در برنامه ویندوز ۱۰، تصاویر در ایمیل به صورت فایل های الصاقی ارسال می شود که هر دو مزیت های خاص خود را دارند.

در کل نمی توانم یکی از این دو برنامه را برنده اعلام کنم، چون هر دو ویژگی های منحصر به فردی دارند. اپ اپل از جستجوی اسپات لایت، تب ها و فورس تاچ پشتیبانی می کند، در آن طرف ایمیل مایکروسافت میزبان روبان آفیس است و برنامه ی تقویم مثل سر جهازی به آن سنجاق شده است.

تقویم

هر دو برنامه کاربردی اند و به خوبی طراحی شده اند. اگرچه تقویم ویندوز ۱۰ زبان رایج طراحی را به ارث برده، اما ظاهر مدرن آن مورد دلچسبی نیست. برنامه اپلی ها زیباست و انیمیشن های زیبا، آن را دلفریب و روان تر نشان می دهد. از مزایای برنامه ویندوز ۱۰ می توان به دسترسی سریع تر به قرار های سالانه و ماهانه اشاره کرد که این ویژگی به خاطر چارت ماه و سالی است که در طرف چپ برنامه قابل دسترسی است. جدای این ها، این دو برنامه چیزی فراتر از یک سررسید دیجیتالی نیستند.

calender-app-windows10

calender-app-el

موسیقی و پخش ویدیو

خب… همه ی ما آیتونز را می شناسیم. برنامه ی اختصاصی اپل برای پخش موسیقی که خدماتی چون خرید آلبوم و تک آهنگ و حتی آپدیت و بک آپ گیری از آیفون را هم ارائه می کند. شاید در نگاه اول آیتونز یک برنامه ی همه کاره باشد و نتوان آن را با برنامه ی موسیقی گروو مایکروسافت مقایسه کرد، ولی اگر کار به آنجا بکشد، باید بگویم که یک نبرد داغ و آتشین در انتظار دو طرف خواهد بود.

Music-app

گروو میوزیک یک بچه ققنوس است که از خاکستر برنامه ی موسیقی اکس باکس متولد شده است. این برنامه که مدیا پلیر خدا بیامرز را از دل ویندوز ۱۰ بیرون انداخته، به شکلی تلاش می کند که با الهام گرفتن از همه ی ویژگی های مثبت برنامه ی اکس باکس و درس گرفتن از نقیصه های برنامه ی مدیا پلیر، چیز درخوری ارائه کند، استریم موسیقی، چارت پیشنهادی ماهانه و هماهنگی با وان درایو از ویژگی خوب این برنامه بودند که همه ی آنها با آپدیت های اخیر به نقاط دیگر کهکشان ویندوز۱۰  پرتاب شدند، اما با این وجود کماکان می توان نتیجه گرفت که ردموندی ها با درس گرفتن از گذشته تلاش، قابل احترامی به خرج داده اند. اگر چه این برنامه هنوز راه زیادی در پیش دارد تا به آیتونز اپلی ها نزدیک شود، اما تا همین جای کار هم قابل استفاده تر از برنامه ی قدیمی است.

چیزی که آیتونز را برنده می کند، لیست بلند امکانات آن است. از استریم مستقیم بگیر، تا پخش موسیقی بر اساس حس و حال شنونده. مثلاً برای من که همیشه خواهان شنیدن آهنگ های اشک آور فرانسوی ها هستم، برنامه اپل پیشنهادات سوگوارانه ای ارائه می کند که باعث می شود دل کندن از آن سخت تر شود. برنامه ی آیتونز مثل برنامه ی ویندوز به شما نمی گوید: بگو ببینم چی روی هارد داری تا برات پخش کنم! بلکه در عوض مثل شعبده باز ها یک لیست آماده ی آنلاین از کلاه جادویی اش بیرون می آورد و شما را شگفت زده می کند.

برنامه با آیفون هم هماهنگ است و عملاً انتقال موسیقی به آیفون فقط از طریق آیتونز ممکن می شود. اما به لطف آزادی عمل ویندوز ۱۰، شما برای انتقال آهنگ های خود به گوشی مشکلی ندارید و برای همین من اپل را برای این سخت گیری بی دلیل، سرزنش می کنم. گذشته از این ها طراحی برنامه ی مایکروسافت بیشتر شبیه نسخه ی قدیمی است که فقط رنگ سبز از آن حذف شده است. من این سبک طراحی را برای یک برنامه ی پخش موسیقی می پسندم. فقط کاش قابلیت استریم موسیقی و خرید آنلاین از روی گروو موزیک حذف نمی شد.

برای پخش ویدئو برنامه ی Movie and TV همان چیزی است که برنامه ی پخش موسیقی باید می بود، یعنی یک برنامه ی آنلاین. شما می توانید لیست فیلم ها و سریال های قابل اجاره و یا خرید را روی بدنه ی برنامه مشاهده کنید و در صورت تمایل برای خرید آن ها اقدام کنید. بهتر بود این ویژگی روی برنامه ی موسیقی مایکروسافت قابل دسترسی بود. باقی کاری که برنامه انجام می دهد یک مشت کلک دیجیتالی رایج است که در کل باعث می شود تا هم نسخه ی ویندوزی و هم نسخه ی اپلی ارزش آن چنانی برای دفاع نداشته باشند. شاید مهم ترین ویژگی نسخه ی اپلی برنامه، پشتیبانی آن از فورس تاچ باشد و همین.

نوت برداری و نوشته های چسبان

note-app-windows10

همان اندازه که ردموندی ها در وان نوت غوغا کردند، اپلی ها در نوشته های چسبان به خوبی ظاهر شدند. نوشته های چسبان در ال کاپیتان به قدری خوب است که کاربر را در استفاده از نرم افزار های یادآوری و نوت برداری های مجزا بی نیاز می کند. خوبی این برنامه این است که به داشبورد الصاق می شود و شما می توانید آنها را برای طولانی مدت نگه دارید. اما در آن طرف گود مایکروسافت برنامه ی قدرتمند وان نوت را عرضه می کند که پشت هر نرم افزار مشابه دیگری را مثل آب خوردن به خاک می مالد. اگر از سرعت پایین هماهنگی وان نوت چشم پوشی کنیم، استفاده از قلم های متنوع، ظاهر شکیل، هماهنگی غیر متعصبانه با همه ی ابزارهای کره ی خاکی، دسته بندی حرفه ای، پشتیبانی از قلم و دقت بالا در سنجش فشار و … (نوشتن فهرست ویژگی های وان نت مثل نوشتن فهرست ویژگی های یک برنامه ی چند صد دلاری خسته کننده است) همه ی اینها وان نت را به پادشاه برنامه های ویندوز ۱۰ بدل می کند. این ویژگی ها به قدری گسترده است که شما از هر ابزار دیگری بی نیاز می شوید و شاید اغراق نباشد اگر بگویم که می توانید آن را جایگزین برنامه ی ورد کنید. همین حالا می توانم به لیست ویژگی های این برنامه فهرست طولانی تری اضافه کنم. جالب این که این برنامه به قدری گسترده است که گویی از ادغام چند برنامه ی اپل پدید آمده. معادل وان نت در ال کاپیتان، برنامه ی نوشتن، برنامه ی یادآوری و استیکی ها با هم هستند، اما بازهم همه ی این برنامه ها نمی توانند با وان نت رقابت کنند.

note-app-el

اما هر چقدر که وان نت فوق العاده باشد، نوشته های چسبان ویندوز ۱۰ به درد نخور است. شاید دلیل آن نگاه مایکروسافت به استیکی به عنوان یک ابزار نوشتن ساده باشد. اما وقتی که شما با استیکی ها ال کاپیتان کار می کنید، دیگر نگاه کردن به استیکی های ویندوز ۱۰ کمی دلهره آور خواهد بود.

ته دیگ

ته دیگ ماجرا، لیست بلند بالایی از برنامه های مشترک است. استور در هر دو سیستم عامل عالی است. فقط استور ویندوز ۱۰ مرتب تر، بهینه تر و زیباتر طراحی شده که نشان می دهد شنیدن حرف کاربران و اجرای نظرات در بهبود کار چقدر موثر است. نرم افزار های کوچکی چون ماشین حساب، فهرست تماس، پیغام ها و برنامه ی خواندن کتاب در هر دو سیستم عامل مشترک است که هیچ یک بر دیگری برتری خاصی ندارد، جز اینکه برنامه ی پیغام ها در ال کاپیتان از پیامک پشتیبانی می کند. هر دو سیستم عامل فهرست بلندی از برنامه های منحصر به فرد دارند که ساخت داخل است و نمی توان آنها را در سیستم عامل دیگری یافت. مثل مجموعه ی iWork برای ال کاپیتان که سه برنامه Keynote، Numbers، Pages را ارائه می کند که مشابه سه برنامه ی پاور پوینت، اکسل و ورد آفیس هستند. در عین حال ال کاپیتان به فیس تایم مجهز است که در نبرد بعدی به آن خواهم پرداخت. گاراژبند هم یک برنامه ی کاربردی اپل است که چون تخصصی آن چنانی در میکس و مونتاژ ندارم، قضاوت را به اهل فن می سپارم.

store-windows-10

store-el

آن طرف ردموندی ها هم مثل کوپرتینویی ها کوله بار پری دارند. برنامه های MSN آتش سهمگینی دارند. لیست خوان، سفر، غذا و نوشیدنی، ورزش و پول برنامه هایی هستند که گرچه برای سایر پلتفرم های موبایلی عرضه می شوند، اما در برابر ال کاپیتان حکم برنامه های درون ساخت انحصاری را دارند. از همه مهم تر برنامه ی اکس باکس که در بخش ویژگی های خاص به آن خواهم پرداخت، یک تمام کننده ی غریضی است. شاید تنها بخش تاثر برانگیز این نبرد یادآوری مرگ دردناک برنامه ی سلامتی و تندرستی مایکروسافت باشد که به راستی جایگزینی برای آن سراغ ندارم. قتل نیمه کاره ی این برنامه شاید در راستای سیاست های آتی مایکروسافت در حوزه ی سلامت مهم جلوه کند، اما هنوز برای این نرم افزار جایگزین مناسبی طراحی نشده.

نتیجه

این بخش به مانند بخش قبل برنده ی مشخصی ندارد. سفره ی رنگارنگ ویندوز ۱۰ در پذیرایی از کاربران، مهمان پسند تر از سفره ی ال کاپیتان به نظر می رسد. اما اپلی ها با طراحی خوب برنامه ها و سازگاری مثال زدنی آن ها با محصولات انحصاری خودشان راه ترقیب کردن خریدارن را به خوبی آموخته اند. در طرف دیگر ردموندی ها با مهیا کردن این برنامه ها برای سایر پلتفرم ها کار سختی را شروع کرده اند که تا الان پایان خوشی نداشته، اگر چه پایان غم انگیزی هم نداشته است. برنامه های مایکروسافت کیفیت برنامه های اپل را ندارد اما در بسیاری موارد کاربردی تر، جذاب تر و همه پسند تر است. برنامه های پیش فرض ال کاپیتان پایدار تر و سریع تر و زیبا ترند، اما برنامه های ویندوز ۱۰ ویژگی های گسترده ای را ارائه می دهند که به سبب جوان بودن، می توان با کمی ارفاق آن ها را دوست داشتنی تر، و مقبول تر از برنامه های اپل دانست.

منبع : وینفون
3 پست
امیر حافظی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حسین دیانتی
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

قلمتون بسیار خوبه اقای حافظی. قبلا کمی با دید تردید بهتون نگاه میکردم اما واقعا الان قبولتون دارم. گرچه زیاد با بحث اج موافق نیستم بقیه عالی بود. چرا آی او اس و ویندوز ده موبایل رو مقایسه نمیکنید،؟ مقایسه هاتون منصفانه هستش

masoud93
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

فقط ای کاش ظاهر ایکونها در ویندوز ۱۰ تغییر اساسی بکنه….

سهیل
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

قسمت مرورگر رو خیلی شخصی کردید. اج واقعا جذابه

sadegh
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

نرم افزارها و خود ویندوز ۱۰ با هر آپدیتی به تر از قبل دارن میشن
قطعا نرم افزاری که چند ساله توسعه داده شده و هر سال صرفا بهینه تر و زیبا تر میشه با نرم افزاری که چند ماه از توسعه اش نمی گذره خیلی فرق باید داشته باشن
همین نرم افزار تصاویر با اولش قابل مقایسه نیست یا حتی نرم افزار های اوتلوک
خلاصه قطعا ویندوز ۱۰ و نرم افزار هاش خیلی جای کار دارن… ولی به نظر من قابل قیاس با مک نیست آیندش
و اینکه سرعت کند سینک کردن به نظر به خاطر مشکلات داخلی باشه…

متین
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

خوب بود اما طرز فکرتون جالب نبود!!هر سیستم عامل ویژگی های خاص به خود رو داره .شما در مقایسه به یکی از ویژگی های خوب ال کاپیتان اشاره میکردید و بعد میگفتید که ویندوز ۱۰ در این ضمینه ضعیف است یا این قابلیت را ندارد!در صورتی که شما باید ویژگی های هر یک رو بررسی کنید و نتیجه رو به عهده خواننده بزارید.و در مورد مرور گر هم اصلا باهاتون موافق نیستم چون اج قابلیت های کاربردی زیادی داره که بهش اشاره نکردین و اون هایی رو هم که اشاره کردین خودتون نتیجه گرفتین که کاربردی نیست!!بازم خوب بود خسته نباشید.

محمد تقی
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

مرسی از زحمات شما ام امقایسه خیلی عادلانه ای نیست بیشتر میخواین بگین درسته اینجا سایت وینفون و ماکروسافت اما ما همه چیز رو در نظر گرفتیم و به شدت دارای تمایلات به سمت اپل داره که میخواد ذهنیت مخاطب رو نسبت به سایت عوض کنه نه مقایسه دو محصول.با تشکر مجدد از شما

مرتضی
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

سپاس از زحماتتون،نمیدونم چی بگم،اما رای من به مایکی و ال کاپیتان با قیاس شما، مایکی ۱۵% ال کاپیتان ۸۵%
اما نظر شخصیم ، اگه کارهای انسان دوستانه هر دو شرکت رو بگیم که بخاطر سود نبود ،باید بگم ،مایکی۱۰۰% و ال کاپیتان۰%

he8362
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

خسته نباشی دوست عزیز!
بابت وقتی که گذاشتی و قلم زیبایی که داری از شما تشکر می کنیم و ارزش کار شما محفوظه.

اما:

شما سلیقه خودتون رو نباید توی یه بررسی وارد کنید، باید تمام امکانات و کمی و کاستی ها رو گفت و قضاوت رو گذاشت به عهده خواننده.
در مورد مرورگر اج اصلا یه بررسی نبود. همه و همه فقط نظر شخصی خود شما بود.

بیشتر جاها شما مطرح می کنید که اینجا برنده ایی نداره و بعدش یه جوری به خواننده برتری ios رو نشون میدی (که البته باز هم نشات گرفته از نظر شخصی خود شماس).

همه ما می دونیم که اپل سال هاس روی نرم افزار ها و سیستم عامل خودش کار کرده و چیزی که الان هست رو نمیشه با دیدی که شما داری با ویندوز و برنامه های نو پای اون مقایسه کرد.

به نظر من مایکروسافت کارش عالی بوده، باز هم خودش رو به عنوان یه غول نرم افزاری نشون داده، با مدت کمی که از ارایه محصولاتش میگذره به این خوبی اون ها رو پیش برده و کاری کرده که توی هر سایتی برنامه هاش رو با ios چندین ساله مقایسه کنن… مسلما اینده ایی درخشان در انتظارشه…

باز هم تشکر میکنم و امیدوارم نظرات و نقد های وارد شده دوستان رو مطالعه فرموده باشید …

یا علی
ح

  sadegh
  پاسخ دهید چهارشنبه 4 آذر 1394

  البته منظور شما Mac OS هست
  اگر iOS بود که اپل غول نرم افزاری میشد! ولی چون توانایی یکپارچه کردن سیستم عاملش رو نداره برای همین هنوز چند سیستم عامل مختلف با اسم های مختلف داره!! مثل گوگل!!

   he8362
   پاسخ دهید پنجشنبه 5 آذر 1394

   بله درسته حق با شماست من اشتباه نوشتم ios

بابک
پاسخ دهید پنجشنبه 5 آذر 1394

اصرار بر تحمیل نظر شخصیتون به خواننده اصلا کار حرفه ای نیست. در ضمن به نظرم انتخاب تصاویر متناظر سیستم عامل ها مربوط به ویندوز ده اصلا منصفانه نیستند؛ تصاویر انتخابی ویندوز ده شلوغ و درهم هستند ( دسکتاپ پر از فولدر و تمام صفحه نبودن پنجره برنامه ها ) که حس گنگی رو به خواننده القا می کنه در حالی که عکسهای متناظر او اس ایکس همگی با فول اسکرین بودن برنامه ها خیلی اون حس ناخشایند رو از لحاظ بصری به بیننده منتقل نمی کنه و خواننده رو ترغیب به بهتر بودن طراحی او اس ایکس میکنه که این ایراد رو در قسمت اول مقالتون هم داشتین. مرورگر سافاری اصلا محلی از اعراب نداره، نه در امکانات، نه در سرعت و نه در امنیت اونوقت شما به راحتی اج رو که اکثر منتقدین رو به تحسین واداشته رو به مانکن دراز و لاغر تشبیه کردین ، وا مصیبتا….

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 5 آذر 1394

باتشکر از نویسنده بابت کل ایده مطلب و سبک نوشتنشون .
فقط عزیزانی که مرورگر اج دفاع میکنن واقعا میتونن به عنوان مروگر روزانه ازش استفاده کنن . حداقل برای من که افزونه ادبلاک یا اضافه کردن به پاکت مهمه که اصلا ساپورت نمیکنه و یا اینترنت دانلود منیجر کلن ساپورتش نمیکنه و ضمنا از نظر محیط کاربری هم اصلا به پای اپرا که استفاده میکنم نمیرسه . به هرحال تقریبا با نویسنده در مورد اج کاملا موافقم و اصلا نمیشه روش حساب کرد .

سعید
پاسخ دهید پنجشنبه 5 آذر 1394

فقط یه چیز مهم، از اول تا آخر رو خوندم یه نکته مهم

چرا تو قسمت های اول یعنی مرورگر و بقیه، محصولات مایکروسافت به خاطر همه کاره بودن جنبه بدی داشتن و اپل به دلیل اینکه دو سه کار بیشتر نمی کرد ولی عالی می کرد جنبه خوب داشت

ولی به موزیک که رسید، گروو مایکروسافت همه کاره نبود ولی تو کار پخش موزیک عالی بود تحسین نشد ولی ایتونز همه گاره اپل تایید شد

نفهمیدم شما نرم افزار همه کاره میخواید یا نرم افزاری که همون دوتا کار مهم رو توش خبره باشه؟؟؟ حالت خوب بوده وقتی این مقاله رو نوشتی؟؟؟؟ چیزی نزدی؟؟؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,