windows-10-el-capitan

در بخش های اول و دوم مقایسه دو سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت و ال کاپیتان اپل، به موضوعات طراحی و برنامه های پیش فرض پرداختیم. حال و در بخش سوم این مقاله، می خواهیم به مقایسه ی برنامه های ویژگی های خاص در این دو سیستم عامل بپردازیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

ویژگی های خاص دو سیستم عامل محبوب دنیای پی سی، بیشتر از آنکه دل کاربران را خوش کند، به نوعی مثل رو کم کنی است. در سمت اپل، ال کاپیتان با چند ویژگی تازه به میدان آمده که برای طرفداران ویندوز حکم خاطره را دارد. اما ویندوز ۱۰ که تجربه ی رنسانس گونه ی ردموندی هاست، مملو از امکاناتی است که جوهر کد نویسی آن ها هنوز خشک نشده است. اگر بخواهم در مورد همه ی این امکانات تازه بنویسم، باید ساعت ها مشغول نگارش این مقاله باشم. اما بیایید اول از هر چیز، نگاهی به زندگی یک گیک ایرانی بیاندازیم و اتفاقات سال های اخیر را کمی باهم مرور کنیم.

از اولین تحریم های ناعادلانه ی غرب که در های کمپانی ها را به روی ایرانی ها بست، چند سالی می گذرد. کاربران ایرانی به واسطه ی همین تحریم ها هیچوقت موفق نشدند که از گجت های خود مثل باقی مردم دنیا لذت ببرند. بسته بودن فروشگاه نرم افزاری ویندوز ۸ و بعد از آن ۸.۱، همینطور فروشگاه نرم افزاری او اس اکس یک نمونه ی واضح است که جایی برای بهانه جویی باقی نمی گذارد. عدم نگارش متن ها از راست به چپ، نبود پشتیبانی ویندوز از تقویم شمسی و از همه مهمتر بالا بودن قیمت دلار در برابر ریال همه زهر هایی بودند که در کام گیک های ایرانی فرو نشست. از طرفی تحریم های غرب، درست در زمانی اتفاق افتاد که جهان گجت ها، انقلاب آتشفشانی دیوانه کننده ای را تجربه می کرد. ناگهان صنعت رشد کرد و فروشگاه های نرم افزاری از برنامه هایی پر شد که پشتیبانی از زبان فارسی در دستور کارشان جایی ندشت. همه ی این ها زمانی رخ داد که ایران مثل زندانی کوه های قفقاز در یک گوشه فراموش شده بود و کمپانی ها و توسعه دهندگان گوشه چشمی هم به ما نمی کردند. ایران برای کمپانی هایی مثل اپل و مایکروسافت فقط بازار فروش سخت افزار به شمار می رفت و نه بیشتر. این حقیقت تلخ که آن ها تعهدی در قبال ما برای خود قائل نبودند، غیر قابل انکار است.

پس در این راند، بر خلاف دو راند قبلی، نمی توان این دو سیستم عامل را با معیار های جهانی سنجید. در واقع هم ویندوز ۱۰ و هم ال کاپیتان، باید در شرایط مصرف کاربر ایرانی سنجیده شوند.

پیش از هر چیز باید به قیمت بالای ویندوز اشاره کنم! ده هزار تومان! و خب برای آنهایی که این برنامه را دانلود می کنند، ۱۶ هزار تومان آب می خورد. آن طرف رینگ کوپرتینویی ها او اس اکس را برای همه ی مصرف کنندگان مک بوک ها رایگان اعلام کردند که از این سیاست سه سالی می گذرد. البته نباید فراموش کنید که برای استفاده از او اس اکس باید یک مک بوک بخرید و برای خرید یک مک بوک ۲۰۱۵ با مشخصات معمولی باید ۴ میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه کنید. اگر بخواهید از مک بوک ایر هم استفاده کنید، دست کم باید ۳ میلیون و ششصد هزار تومان بپردازید. اما در آن طرف بازار، مغازه دار های ویندوزی یک لپ تاپ هم رده را به قیمت یک میلیون و چهارصد هزار تومان تقدیم دستان شما می کنند که البته با احتساب ویندوز شانزده هزار تومانی برای شما خیلی کمتر از دو میلیون تومان آب می خورد.

قضاوت با شما!

در مورد بازار نرم افزاری هم باید بگویم که هنوز طیف عظیم برنامه های x86 روی ویندوز ۱۰ اجرا می شوند و این خبر خوشی است. آن طرف گود ال کاپیتان هم شرایط مشابهی دارد و شما می توانید از طریق اینترنت برای خود برنامه دانلود کنید، بدک نیست، اما این سبد کالایی به قدری ناچیز است که استفاده ی شما را به شدت محدود می کند و شاید در برابر طیف گسترده ی برنامه هایی که برای ویندوز ۱۰ در دسترس است مثل کاه در برابر کوه باشد.

بازهم قضاوت با شما!

پشتیبانی از زبان فارسی در هر دو سیستم عامل به یک اندازه فاجعه بار است. نه اسپات لایت و نه موتور جستجوی جذاب ردموندی ها، هیچ کدام از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند. هیچ یک از این دو سیستم عامل از زبان های راست نویس حمایت نمی کنند و قادر نیستند فارسی نویسی را تشخیص دهند. البته امکانات مشخصی در هر دو طراحی شده که تا حدودی این نواقص را مرتفع کند، ولی با این وجود این ایراد جدی به هر دو وارد است.

windows-10-el-capitan (7)

در نسخه ی ۱۰ سیستم عامل ویندوز، بلاخره کاربران ایرانی می توانند ایام نگار سیستم خود را روی تقویم شمسی تنظیم کنند که رویداد خوشایندی است، اما نوش دارو بعد مرگ سهراب است، چون با دانستن این نکته که او اس اکس مدت های مدیدی است که از این قابلیت پشتیبانی می کند، آه عمیقی خواهید کشید.

شما نمی توانید برای رفع عیب سیستم خود با پشتیبانی تماس بگیرید. نامه نگاری هم مثل همیشه بی فایده است و باید راه حل را یا از طریق اینترنت جستجو کنید و یا این که برای نصب مجدد سیستم عامل اقدام کنید. شرایط وقتی بدتر می شود که بخواهید روی مک، سیستم عامل ویندوز را نصب کنید، فرآیند وقت گیر و پیچیده ای است. صبر ایوب می خواهد و مرد کهن. بعد این مقدمه چینی طولانی برویم سراغ مقایسه ی ویژگی های خاص.

شاید همین ابتدای کار همه ی حنجره ها نام کرتانا را فریاد بزنند. درست است، کرتانا از دید من هم یک ویژگی جذاب است که نمی توان از آن گذشت. یک دستیار صوتی داغ که از سری بازی های هیولا کشی هیلو به ویندوز وارد شده است. چه کسی از این ویژگی روی می گرداند؟

windows-10-el-capitan (8)

خب باید بگویم که کرتانا اصلا فارسی بلد نیست و برای ما یک ویژگی منحصر به فرد و خارق العاده به حساب نمی آید. برای دسته ی عظیمی از کاربران کرتانا فقط یک مصرف کننده ی منابع است تا یک دستیار صوتی کار راه انداز باشد. اما مهمترین ویژگی کرتانا که از همین حالا می شود روی آن حساب ویژه ای باز کرد، درک زبان انسانی است. کرتانا می تواند با دو سوال و جواب ساده خودش را در دل شما جا کند، داستان تعریف کند، جک بگوید و شعر بخواند، اما عده ی کمی از ایرانی ها در نهایت به جک های کرتانا خواهند خندید. هیچ یک از ساکنان ایران نمی توانند ادعا کنند که از همه ی امکانات کرتانا استفاده می کنند. کرتانا نمی تواند برنامه ی پرواز ها را با شما چک کند، ایمیل های شما را بخواند، کنسرت معرفی کند و یا حتی بازی های تیم محبوب شما را یادآوری کند. کرتانا برای عده ی کمی از ایرانی ها فقط یک لطیفه گوی بامزه است. یک دستیار صوتی بازیگوش که فعلا در ایران کاربرد به خصوصی ندارد.

اما همین دستیار صوتی، با صدا زدن فراخوانی می شود که این موضوع هم از درد ما نمی کاهد!!!

اسپات لایت در ال کاپیتان با کرتانا تفاوت های اساسی دارد. اگرچه بعضی از کارهای کرتانا مثل جستجوی منطقی را بهتر انجام می دهد، اما وقتی کار به سرک کشیدن در اسناد فارسی برسد، مثل یک علیل در نقطه ی استارت یک مسابقه ی دو، زمین گیر می شود. قابلیت تگ های رنگی ال کاپیتان که از قدیم در این سیستم عامل بوده، کار شما را سریعتر از اسپات لایت راه می اندازد.

یکی دیگر از مواردی که بی مصرف به نظر می رسد، برنامه ی اکس باکس است. مایکروسافت تا امروز نزدیک به بیست میلیون (یا کمی بیشتر) اکس باکس فروخته که در برابر ۱۵۰ میلیون دانلود ویندوز ۱۰ رقم ناچیزی است. همین که بدانید این مقدار فروش اکس باکس بعد از دو سال و اندی به دست آمده، کمی اوضاع را بدتر می کند. به عنوان یک گیمر به شدت از این برنامه استقبال می کنم. ویژگی های اکس باکس برای من مثل آب حیات ضروری است. امکان استریم بازی به صورت آنلاین اگرچه با کیفیت مثال زدنی اکس باکس صورت نمی گیرد، اما بی وقفه، سریع و با افت فریم کمی انجام می شود. اما این برنامه برای من یکی گیج کننده است. ولی اگر از این آشوب جان سالم به در ببرید، تماشا کردن ویدیو بازی ها، عکس ها و مدیریت و حتی ویرایش آن ها یک آش خوشمزه ی گیمر گیج کن است.

پیش از آنکه از این فاز خارج شویم، بهتر است به دایرکت اکس ۱۲ هم اشاره کنم. وارد جزئیات نمی شوم، اما ال کاپیتان به قدری از دنیای بازی پرت است که بود و نبود این ویژگی آتشین تغییری در وضعش به وجود نمی آورد.

windows-10-el-capitan (3)

بخش اعلانات در هر دو سیستم عامل عالی است. در ویندوز ۱۰، بخش اعلانات یک کپی بی نقص اعلانات سیستم عامل ویندوز فون است که در نسخه ی ۸.۱ متولد شد و با کمی بهبود پا به نسخه ی ۱۰ گذاشت. همه چیز ساده است، در پایین بخش اعلانات می توان گریزی به تنظیمات زد که حسابی کار راه انداز است. فقط بعد از گذشت نزدیک به هفت ماه از رونمایی بخش اعلانات، هنوز با آیکون ها ارتباط برقرار نکرده ام. در گوشه ی راست آیکون ها فضای خالی زیادی پدید آمده که به زیباشناسی بصری لطمه وارد کرده است.

windows-10-el-capitan (4)

در ال کاپیتان با بخش اعلانات پر و پیمان تری طرف هستیم. قابلیت الصاق ویجت، بخش اعلانات ال کاپیتان را بهینه کرده است اما چیزی که بیشتر از آن می ارزد توانایی پاسخگویی به پیام هاست که ویندوز ۱۰ از این ویژگی پشتیبانی نمی کند. برتری قائل شدن برای یکی از این ها کار دشواری است. از یک طرف اعلانات جذاب و زیبای ال کاپیتان در برابر دسترسی سریع به تنظیمات در بخش اعلانات ویندوز ۱۰ در طرف دیگر.

windows-10-el-capitan (6)

ال کاپیتان از داشبورد پشتیبانی می کند که به نظر من بی استفاده است و فکر می کنم به زودی عمرش به سر برسد، اما به هر حال فعلا هست و باید از آن یادی کرد. داشبورد در واقع یک جور محل الصاق برنامه های باز است که می توانید از محیط برنامه به صورت آنی استفاده کنید. مثلاً فرض کنید یک ماشین حساب همیشه باز که بلافاصله روی آن محاسبات را انجام می دهید.

windows-10-el-capitan (5)

شاید استارت ویندوز های قبلی مورد در خوری نبودند، اما به نظر من استارت ویندوز ۱۰ یک ویژگی به خصوص است. کاشی های زنده و ظاهر متفاوت این استارت به داشبورد بی مصرف ال کاپیتان می چربد و آن قدر فوق العاده است که بابت مقایسه استارت ویندوز ۱۰ با داشبورد ال کاپیتان، خودم را سرزنش می کنم.

هر دو سیستم عامل از تقسیم بندی صفحه پشتیبانی می کنند. این ویژگی که از ویندوز ۷ حضور دارد، در ویندوز ۱۰ با کشیدن یک پنجره به یک سمت صفحه صورت می گیرد. انجام این کار در ال کاپیتان مثل انجام کار شاق در برابر نوشیدن آب در ویندوز ۱۰ است. باید روی دکمه ی بزرگ نمایی کلیک کنید، نگهش دارید، محل را انتخاب کنید و …

windows-10-el-capitan (9)

windows-10-el-capitan (10)

برتری ویندوز در این بخش به تقسیم بندی چهارگانه برمی گردد. شما در ویندوز ۱۰ می توانید صفحه را به چهار بخش تقسیم کنید که امتیاز به درد بخوری به حساب نمی آید، چون پنجره ها در ویندوز ۱۰ به قدری شلوغ هستند که فضای کاری محدودی در اختیارتان خواهد بود. البته این ویژگی در جایی که چند مانیتور داشته باشید کاربردی است. سوای این، در ویندوز ۱۰ می توانید به تعداد دسکتاپ ها اضافه کنید که این ویژگی خوب از ابتدا در او اس اکس بوده و حالا قرار است کاربران ویندوز هم از آن استفاده کنند.

windows-10-el-capitan (2)

مورد بعدی تگ ها هستند که در ال کاپیتان کاربردی اند. شما می توانید یک تگ مشخص را به دسته ای از فایل ها اختصاص دهید و بعد با احضار کردن همان تگ، به همه ی آن فایل ها دسترسی پیدا کنید. مثلا تگ زرد برای مقاله های مربوط به وینفون.

یک ویژگی مثبت بزرگ در دستگاه های مک، پشتیبانی سیستم عامل از ژست های حرکتی تاچ پد است. اضافه شدن این ویژگی به ویندوز ۱۰ اگرچه کمی کفه را به سمت تراز شدن بالا می کشد، اما کماکان این قابلیت در ال کاپیتان خیلی بهتر است و اصلا با ویندوز قابل مقایسه نیست.

کلام آخر

ال کاپیتان بی اندازه جذاب است. سریع و بهینه است و شما هیچ گاه درگیر کشف و رصد خورنده های موذی منابع خود نخواهید بود. اما در نهایت برای تجربه ی ال کاپیتان سوی رینگ ردموندی ها در نسخه ی ۱۰ سیستم عامل ویندوز تلاش کردند که با اضافه کردن یک روکش جذاب، شکل تازه ای به سیستم عامل خود ببخشند. البته باید اعتراف کرد که محیط ویندوز ۱۰، چیزی فراتر از ویندوز ۱۰ نیست و مایکروسافت مثل اپل نتوانسته تا دگرگونی حیرت انگیزی را به محیط سیستم عامل اضافه کند. اما ویندوز کاربردی است. استفاده از برنامه های جذابی مثل KMPlayer ،IDM و برنامه های کاری و مالی و حسابداری و …، همگی نشانی از سیطره ی ویندوز بر مرزهای امپراطوری سیستم عامل هاست. حقیقتاً ویندوز به زندگی ما تنیده شده و جدا شدنی نیست.

منبع : وینفون
3 پست
امیر حافظی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
he8362
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

خسته نباشید
عالی بود…به نظرم از دوتا تحلیل قبلی بهتر شده بود…ارزش قبلی ها محفوظه
دست شما درد نکنه!!!
اون قضاون به عهده شما رو خوب اومدی، فکر کنم از بس توی دوتای قبلی گفتیم قضاوت رو بزار به عهده خواننده!!!
از یه قسمتش که اصلا خودم هم حواسم نبوده خوشم اومد. اون جایی که گفتید توی قسمت اعلانات در ویندوز ۱۰ فاصله زیاده بین نوتیفیکیشن ها
….
مرسی

  quf
  پاسخ دهید جمعه 13 آذر 1394

  اقای حافظی شروع نویسندگی درسایت روبهتون تبریک میگم.موفق ومویدباشید

saeed_777
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

بچه یه مشکل بزرگ با WhatsApp دارم
حافظه برنامه شده ۴۶۰
تاریخچه گروه ها رو بگیر تا تلفن ها رو پاک کردم شده ۳۷۰!
مگه میشه مگه داریم
لطفاً جواب بدید چون به WhatsApp خیلی لازم دارم
هرکسی جواب داد چگونه حجمش رو کم کنم ممنونش میشم

  ســپهــر
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

  سلام ، از پیاماتون بکاپ بگیرید ، سپس واتس آپ رو حذف و مجددا نصب کنید ..

ســپهــر
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

آقای حافظی ممنون بابت این مجموعه مفید ❤ موفق باشید

ســپهــر
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

ببخشید کامنتا زیاد شد ولی کم لطفیه اگه نگم :
بنده خودم مترجمم و همچنین سابقه دارم در اداره سایت و … جمله بندی و توصیف هاتون بی نظیره ، اینکه روی هر پست چقدر وقت گذاشتید به وضوح قابل رویته ..

alielec
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

نظر شما محترمه ولی ویندوز ۱۰ خیلی جذاب تر از الکاپیتانه نه تنها کاربردی بلکه شخصی سازیش فوق العادس. یه جوری میگید انگاری تازه اپل دیدید .

mahan
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

واقعا خیلی خوب نوشتید اقای حافظی.
هنر نویسندگی خوبی دارید..خوشم اومد…

میلاد
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

سلام،
متن خوب و جالبی بود و از خوندن اون لذت بردم. فقط یکجا نوشته بودین:
“شما نمی توانید برای رفع عیب سیستم خود با پشتیبانی تماس بگیرید. نامه نگاری هم مثل همیشه بی فایده است و باید راه حل را یا از طریق اینترنت جستجو کنید و یا این که برای نصب مجدد سیستم عامل اقدام کنید.”
نمی دونم هدفتون هر دو سیستم عامل بود یا خیر اما در مورد ویندوز تا به حال ۵ یا ۶ بار از طریق چت و remote control بخش پشتیبانی مایکروسافت مشکلات من رو حل کردن و واقعا از نحوه ی پاسخگوییشون (حتی در حالتی که میدونستن من ایرانی هستم) راضی بودم.

  ســپهــر
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

  از کجا باهاشون ارتباط برقرار کردید شما ؟
  آیا لایسنس دارید ؟ یا کرکی هست ؟

   میلاد
   پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

   عذرخواهی میکنم دیر پاسخ میدم،
   – از طریق بخش support سایت مایکروسافت.
   – من ویندوز ۷ اورجینال روی لپتاپم داشتم (pre installed) و به ۱۰ آپگرید کردم.

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

خسته نباشید . من خودم هم طرفدار ویندوز هستم و هم مک .
نظر نویسنده محترم است ولی ای کاش به نظرات خیل وسیعی از نویسندگان و منتقدان سخت گیر مجلات و سایت های مختلف خارجی هم نگاهی می انداختید (البته شاید هم اینکار رو انجام داده باشید ) و میدید که کسانی که غرق در عشق به مک شده اند چطور با اومدن ویندوز ۱۰ نظرشون برگشته و ویندوز رو ترجیح میدهند . مک عالی است اما برای کمتر از ۶ درصد مردم دنیا که تنها خواسته شان از یک سیستم عامل اجرای نرم افزارهای تخصصی شان است .

ashkan microsoft
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

ما که ویندوز رو بیشتر میپسندیم شما رو نمیدونم
———
نظر هر کی محترمه
ممنون از وینفون

میلاد صحرایی
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

والا به نظر من مقایسه این دو جالب نیست . ویندوز کجا سیستم اپل کجا . ویندوز خیلی جامع تر و کامل تر هست

سهیل
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

قطعا از دو تا نقد قبل خیلی بهتر شده بود. ممنون از وینفون

shayan
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

منظور از پشتیبانی سیستم عامل از ژست های حرکتی تاچ پد است رو نفهمیدم یعنی چی

مهمان
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

سلام دوستان.
ویندوز ۱۰ دسکتاپ رو تازه نصب کردم، اول بعد از نصب درایورها صدا داشتم ولی بلافاصله یه آپدیت اتوماتیک برای درایور صدا اومد که وسط کار قطع شد و بعد از اون دیگه صدا هم قطع شده و با نصب مجدد درایور هم مشکلش حل نمیشه. به نظرتون باید چکار کنم؟ اگر کسی راه حلی داره لطفا بگه.
خیلی ممنون.

javadkhof
پاسخ دهید پنجشنبه 12 آذر 1394

من نمی دونم این idm کی قراره با این مرورگر اج بی مصرف هماهنگ بشه !!!؟؟؟؟

بابا کشت منو !

مراد
پاسخ دهید جمعه 13 آذر 1394

تمام این ویژگی هایی که میبینید(نگاه سریع به همه برنامه ها,کنترل سنتر و نوتیفیکیشن سنتر ,ژست های حرکتی و …) همش از رو os X کپی برداری شده.الان هفت هشت ساله مک از ژست های حرکتی پشتیبانی میکنه در حالی که رو ویندوز تازه اومده.در کل تا قبل از ویندوز ۱۰ مک چندین سر و گردن از ویندوز بالاتر بود.کارها تو مک برخلاف ویندوز به اسونی انجام میشه(برای اثباتش خودتون ویندوز ۱۰ رو با ویندوز های قبلی مقایسه کنین .از اونجایی که تمام قابلیت های ویندوز ۱۰ از قبل روی مک بوده متوجه حرفم میشین)

فامیلمون متعصب بود رو ویندوز.اومد خونمون مک بوکمو دادم یه نیم ساعتی باهاش کار کرد کلا نظرش عوض شد.میخواد لپ تاپ بعدیشو مک بوک ایر بخره.

  مراد
  پاسخ دهید جمعه 13 آذر 1394

  اینم بگم دلیل وجود اینهمه کاربر ویندوز تو ایران مجانی بودن اونه نه چیز دیگه.یه سر به فروم ها و اکانت های شبکه اجتماعی ماکروسافت بزنین میبینین نصفشون ایرانین :))

  اگه اوضاعمون خوب بود و همه پول داشتن کسی سمت ویندوز نمیرفت چون در مقابل مک باید لنگ بندازه(کسانی که کاربر مک هستن میفهمن حرف منو چون تجربه کار کردن باهاش رو دارن)

  من حقیقتو گفتم حالا شما جنبه ندارین و متعصبین با منفی دادن خودتونو خالی کنین :))

   Behzad Jam
   پاسخ دهید جمعه 13 آذر 1394

   یعنی ۸۰ % مردم جهان ایرانین؟؟؟ یا سیستم عامل رو رایگان میخرن
   دوست عزیز لطفا نظرات خودت رو به صورت کارشناسی غالب نکن!
   خب بگو من اپل دوست دارم دیگه چرا ویندوز رو تخریب میکنی؟؟؟
   شما دقیقا استفادت از لپ تاپ افکتاشه؟؟؟
   خدایا شکرت از این ملت

مرتضی
پاسخ دهید جمعه 13 آذر 1394

داشت گریم میگرفت 😢😢😢
عجب مقاله ای بود،دستتون درد نکنه

بابک
پاسخ دهید شنبه 14 آذر 1394

خوب چرا وقت همه رو می گیری آخه عزیز من , یک دفعه بگو من اپلی هستم و ختم کلام دیگه در و دیوار زدن نداره که آخه.
روی ویندوزت iCloud رو استفاده می کنی و بعد قضاوت هم می کنی؟
اصلا چرا شما باید قضاوت کنی؟ منتقدی چی هستی آخه. اعصابمون به فنا رفت آخه ….
تو رو خدا همین قسمت آخر باشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,