windows-10-el-capitan

هر چند ویندوز در دنیای بیرون مالک بی چون و چرای تمام رایانه ها است، اما تنها سیستم عامل بازار نیست و اپل نیز سیستم عامل مک خود را دارد. در این مطلب قصد داریدم به مقایسه سیستم عامل های ویندوز ۱۰ مایکروسافت و ال کاپیتان اپل بپردازیم.. در ادامه با وینفون همراه باشید.

ال کاپیتان برخلاف ویندوز ۱۰ یک انقلاب اساسی نیست. آشنا، تکراری و مصمم بهترین صفاتی هستند که به ذهنم می رسد. همه ی اینها را بگذارید کنار یک دستگاه با کیفیت به اسم مک بوک که بسیار گران، و بسیار خوش قیافه است و با یک شیب تند صعودی پول خوبی را در جیب کوپرتینویی ها سرازیر می کند. در آن طرف ویندوز ۱۰ قرار دارد که از یک انفجار اتمی تکنولوژیک به دنیا آمده. استارت جدید، کورتانا و قابلیت های تازه نوید اتفاقات خوشی را می دهند که ردموندی ها برای آینده تدارک دیده اند. این ها را هم بگذارید کنار سهم دیوانه کننده ی ویندوز از بازار و یکه تازی بی چون و چرای مایکروسافتی ها. این دو مورد، یعنی فروش رو به رشد مک ها و سهم اندک، در برابر سهم بزرگ پی سی ها که با افول نا امید کننده ای همراه است، باعث شده تا حسابی برای این نبرد لحظه شماری کنم. یعنی مقایسه ی ال کاپیتان کهنه کار در برابر ویندوز ۱۰ جوان و سرزنده. پس همه ی مواد برای شروع یک نبرد خونین آماده است.

windows-10 (1)

OS X El Capitan (2)

استارت جدید و جذاب ویندوز ده اولین چیزی است که در این سیستم عامل خودنمایی می کند. یک بروز رسانی شگفت انگیز در پیاده سازی ایده ی کاشی های رنگی. بدون شک مایکروسافت با طراحی استارت جدید، به شکل تیزهوشانه ای به کالبد جدیدی وارد شده است. کاشی های زنده با انیمیشن های جذاب که روی سطح مه گرفته ی بدنه ی استارت چیده شده اند، چیزی شبیه به برداشت انتحاری ردموندی ها از آینده ی بشر است. نگاه مصمم و غنی آن ها به لایه های تعامل کاربری فقط در ارائه ی اعلانیه ها در روی کاشی ها خلاصه نشده، بلکه در واقع کاشی مثل ریه ی دیجیتالی یک موجود زنده روی مانیتور نفس می کشد. این بهترین چیزی است که می شود در جهان الکترونیکی سال ۲۰۱۵ ملاقات کرد و از آن لذت برد. در آن طرف میدان خبری از این دیوانه بازی ها نیست، ال کاپیتان مثل یک زمین مستحکم که از آلیاژ سرد فولاد پوشانده شده، جذاب و خشن است. نه چیزی در آن حرکت می کند و نه چیزی قصد تعامل با کاربر را دارد. همه چیز به شکلی منجمد شده در جای خود نشسته و با ارائه ی یک هارمونی جذاب از کمپوزیسیون اندازه ها و خطوط، حس آرامش بعد از طوفان را دارند. ویندوز ۱۰ البته در مقابل چیز دیگری است، نوعی رود رونده از آتش مایع که از بالای دهانه ی آتشفشان به پایین حرکت می کند؛ سوزان و وحشی، در عین حال آشنا و دوست داشتنی.

windows-10 (2)

اگر چه شخصا توقع اتفاقات شگفتی را داشتم که با ویندوز ده ممکن نشد اما ردموندی ها با حوصله و خساست، المان های قدیمی ویندوز XP را به سال ۲۰۱۵ منتقل کرده اند. همه چیز همان رویه ی قدیمی را دارد، اما با سایه های زیباتر و انیمیشن های کار شده. حجم کلید ها از بین رفته و همه چیز تخت و شکیل به نظر می رسد. حتی می توان گفت که تا حدودی مایکروسافت از برخی از المان های طراحی او اس اکس قرض گرفته تا جیب پر تری داشته باشد. هنوز نمی شود گفت که ویندوز ده چقدر می تواند زیبا تر باشد چون مایکروسافت از همه ی پتانسیل سبک طراحی خود استفاده نکرده و با خوش بینی به آینده می توان منتظر چیز های شگفت انگیزی بود.

پیش از آنکه در مورد طراحی این دو سیستم عامل به سخن بپردازم، باید کمی در باره ی فلت دیزاین یا طراحی تخت صحبت کنم. شاید تصور عام از طراحی تخت بیشتر به هر چیزی که بدون سایه روی سطح بی آلایشی قرار گرفته باشد خلاصه شود، اما در واقع طراحی تخت محصول یک سری ایده ی ناب و جذاب از کولاژ متن و لایه ها بدون بخشش بعد است که در سوئیس شکل گرفته است. در واقع این شکل از طراحی آمیزه ای از ظرافت های هنر مینیمالیستی در ارائه ی محتوا بصورت کلاژهایی بدون سایه و بعد و نوشته ها (تایپوگرافی) است که ارتباط خود را با محیط خارجی به کلی نفی می کند. اگر بخواهم ساده بنویسم باید بگویم که فلت دیزاین نوعی ارائه ی بصری محتوا به شکل مدرن است که در آن همه ی عناصر حاضر بدون سایه و شیب، خود را از ارائه ی بعد مجزا می کنند. با این صحبت ها می شود فهمید که طراحی این دو در واقع نه طراحی تخت است و نه می توان آن را عاری از الهامات قدیمی آن هنرمندان سوئیسی که این سبک از طراحی را به آنها نسبت می دهند، دانست، چرا که رگه های حضور فلت دیزاین را می شود در بعد بصری هر دو سیستم عامل دید و گاهی این رد پا ها چنان پر رنگ است که نمی شود با جدیت، رای به دور بودن این ها از آن عناصر داد.

windows-10 (3)

OS X El Capitan (1)

مثلا در طراحی ال کاپیتان می شود کلاژ کلیدهای تعاملی را دید. قرار گرفتن عناصر اجرایی روی یک پنل طولانی با رنگ متفاوت، آیکون ها هم رنگ هستند و از هیچ قائده ای تبعیت نمی کنند. در واقع همه چیز در ال کاپیتان روی این دو موضوع خلاصه می شود. در طرف مقابل ویندوز ۱۰ از این نوع کلاژ کردن بی بهره است، در ویندوز ۱۰ بیشتر با جدا سازی فضا ها رو به رو هستیم تا با کلاژ. طراحان مایکروسافت با مرز بندی عناصر حاضر در صفحه و تقسیم صفحه به بخش های مختلف تعامل کاربر را در کلاس های ساده ای قرار داده اند. نمی دانم کدامیک را بیشتر می پسندم، اما کلاژ شدن عناصر موجود در ال کاپیتان برای من جذاب تر است تا جدا شدن عناصر با خطوط کم رنگ. اما در عوض ویندوز ۱۰ با حذف سایه در کنار کاشی ها، کار بزرگی را انجام داده که هنوز به چشم خیلی ها نا آشناست. این حرکت مایکروسافت در واقع همان چیزی است که باعث شده تا ویندوز ۱۰، ظاهر مدرن تری داشته باشد. سایه ها در ال کاپیتان این حس را به شما منتقل می کنند که سیستم عامل از قوانین ظاهری محیط اطراف تبعیت می کند و نور، گرما و یا شاید استرس، در ترکیب بندی این عناصر تاثیر گذارند. ولی ویندوز ۱۰ این گونه نیست.

نکته ی دیگر در طراحی بصری به پنجره ها بر می گردد. هر دو سیستم عامل از پنجره برای دسترسی به برنامه ها و محتوای ذخیره شده، استفاده می کنند، که روش قدیمی و احمقانه ای است و به نظر من دیگر نمی تواند پاسخگوی نیاز های امروزی باشد. اما اپل با ترانسفر این پنجره ها و محدود کردن کاربر به محیط کاری، فضای خلاصه شده ای مملو از ظرافت و دقت را در اختیار می گذارد که ویندوز ۱۰ در مقابل آن بیشتر به یک محیط بی نظم و شلوغ شباهت دارد. مورد ساده ی این موضوع را می توان در طراحی پنل کنترلی دو سیستم عامل دید. در ویندوز ۱۰، بخش آشفته ی تنظیمات بیشتر به یک بیابان بی آب و علف و بی روح شباهت دارد که فقط هکر های از جان گذشته به آن پا می گذارند. اما محیط پرفرمنس ال کاپیتان اگرچه به قدر کافی پرو پیمان است،‌ ولی با حذف فضای پرت در طراحی اصلاح شده و انتقال پنجره ها به اندازه های مختلف با یک انیمیشن نرم و روان ظاهر جذاب تری را ارائه می کند. گاهی یک پنجره در ال کاپیتان به خاطر نمایش محتوای بیشتر، با یک انیمیشن ساده بزرگ می شود و اندازه ی جدیدی پیدا می کند. همه ی این کارها در ویندوز ۱۰ با زدن کلید ماکسیمایز ممکن است،‌ اما چیزی که گاهی با آن در ویندوز ۱۰ برخورد می کنیم، وجود یک نوشته ی کوتاه در برهوتی از پیکسل های روشن سفید است که فقط باعث کسالت چشم می شود.

windows-10 (5)

el-capitan

اگر کمی بخواهم موضوع طراحی سیستم عامل ال کاپیتان را بسط دهم، باید آن را تا حدودی هم تراز با معماری فیلدینگ بدانم، سبکی که با قرار دادن لایه ها در کنار و یا روی هم به گسترش یک حجم می پردازد. اتفاقی که در طراحی منوها و پنجره ها در ال کاپیتان روی می دهد تا حدودی همین حالت را تداعی می کند. از طرف دیگر اپل با حذف محیط های پرت و ممانعت از گسترش آنها توسط کاربر، سلطه ی خود را بر اعمال نظر کاربر در طراحی، حفظ می کند. مثال ساده هنوز همان تفاوت نگاه اپل به بخش پرفرمنس در برابر نگاه مایکروسافت به بخش تنظیمات در ویندوز ۱۰ است. کاربر در ویندوز ۱۰ می تواند پنجره ی تنظیمات را بزرگ کند که این کار باعث از ریخت افتادن فضای بصری می شود. اما اپل با سخت گیری اجازه ی این کار را به کاربر نمی دهد، این شکل از دیکتاتوری را دوست داشتم. مسئله ی بامزه ای که در سیستم عامل اپل خیلی به چشم می آید، حباب های زیبایی است که پیغام ها در آن ها نمایش داده می شود و من را یاد کمیک بوک های امریکایی می اندازد. یک پنجره ی سایه دار با یک نشان گفتگو زیر آن. در طرف مقابل مایکروسافت از تب های تخت استفاده می کند که مثل یک کاتانا گوشه ی تصویر را برش می زنند. هر دوی این ها اگرچه تابع حس و حال کلی طراحی سیستم عامل هستند، اما در نهایت به زنده شدن فضا کمک شایانی می کنند.

windows-10 (1)

OS X El Capitan (4)

نکته ی آخر در مورد تناقضات بصری است. نوشته ها در طراحی تخت ویندوز ۱۰ مرا یاد پرس کردن اعداد روی سرامیک برای ساعت های امگا و رولکس می اندازد. یک جور فشار که باعث شده تا حروف و اعداد در قلب بخش تیره ای از صفحه فرو بروند. همین طور محیط استارت که کاشی های رنگی بر کل محیط مسلط شده اند. همه ی اینها ویژگی هایی هستند که طراحی تخت را با آن ها می شناسیم. اما پنجره ها سایه دارند که به معنی جدایی آن ها از محیط دسکتاپ است. همین طور شکل سایه ی منو ها با شکل سایه ی پنجره ها یکی نیست و همه ی اینها در برابر کاشی ها که عاری از سایه هستند به نظر یک تناقض بی مزه می رسد. در آن طرف پایین رفتن پنجره ها که با انیمیشن مکیده شدن آن ها به درون داک همراه است، یک جور سنت خودخواهانه را تداعی می کند تا پیروی از زبان طراحی حاکم را. اگر چه شیوه ی بزرگ شدن پنجره ها به درک کلاژ گونه ی اثر کمک خوبی کرده، اما تماشای سایه ها در ال کاپیتان در کنار کلید های تخت و بی روح، نوعی حس پریشانی را منتقل می کند که البته در ویندوز ده شدید تر است.

windows-10 (4)

OS X El Capitan (3)

اگر بخواهم صادقانه بگویم، هر دو سیستم عامل راه زیادی تا به بلوغ رساندن نگاه خود در طراحی آینده دارند. ال کاپیتان اگرچه کمی جلوتر است،‌ اما این پیشروی پیروز مندانه به سبب پافشاری آنها در دراز مدت به وجود آمده است. چیزی که ویندوز ۱۰ از آن بی بهره مانده همین تجربه ی کهن طراحان اپل است که در محصول ردموندی ها دیده نمی شود. هر دو کمپانی سیستم عامل زیبایی را به کاربران خود تقدیم می کنند، اما می توان گفت که اصرار مایکروسافت در پیاده سازی المان ها، کمی به ضررشان تمام شده. می توان این طور نتیجه گرفت که هر دو بیشتر یک اثر هنری معمولی و درجه دو هستند که با سلیقه ی همه ی کاربران هم خوانی دارد. ویندوز ۱۰ ظاهر مدرن تری دارد، در عوض ال کاپیتان با حفظ ریشه ها و بهینه کردن ظرایف بصری محصول جذابی را معرفی می کند. در بسیاری از موارد انیمیشن های ال کاپیتان شما را شکه می کند و در آن طرف رینگ استارت رنگارنگ ویندوز هوش از سر کاربر می رباید. از دید من این بخش برنده ی مطلق ندارد، اما ویندوز ۱۰ با به روز رسانی بصری خارق العاده جذاب تر و دوست داشتنی تر است.

منبع : وینفون
3 پست
امیر حافظی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
سینا
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

روی مک بوکم هر دوشون نصبه حرف ندارن

علیرضا 630
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

آقا حسین عکس جدیدتو عشقه

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

  ممنون دوست عزیز 🙂

   amir masoud
   پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

   شما نمیخواید پست جدید بذارید
   یه زمانی تو این سایت میرفیتیم نیم بعد میومدیم چارتا پست بود

faceless void
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

خیلی ساده اش اینه که ویندوز ۱۰ شبیه یه کت شلوار شیکه و OSX شبیه یه لباس گل گلی که کابویا میپوشن
بعضی جاهاش و قبول داشتم بقیه اش هم علایق شخصیه نویسنده بود . قبلا هم به آقای حافظی عرض کردیم که همه اینا به سلیقه شخص بر میگرده نه واقعیت طراحی . چون هر دو سیستم عامل از طراحی های مدرن استفاده میکنن با این تفاوت که یکی طراحی ساده رو ترجیح داده . یکی هم اینکه ” این دو مورد، یعنی فروش رو به رشد مک ها و سهم اندک، در برابر سهم بزرگ پی سی ها که با افول نا امید کننده ای همراه است ” نویسنده عزیز متذکر میشم که بازار pc ها در حال ریزش هست ولی تفاوتی به حال سیستم عامل نمیکنه چون بین لپ تاپ ها و … باز هم سیستم عامل اپل انحصاری هست و انقدر که باید ازش استقبال نمیشه . در هر حال در فروش لپ تاپ ها هم معمولا آدمای شیک و – صد البته مایه دار – یه مک بوک میخرن روش ویندوز نصب میکنن و بقیه هم فقط از ویندوز . پس ویندوز انقدر که به نظر میاد مظلوم نیست که شما نشون دادی
با تشکر از زحمت فراوان شما برای نگارش

  faceless void
  پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

  اینم بگم که مشخص نیست آینده مک بوک ها با اومدن نسل های اینده سرفیس بوک چی میشه … تازه انحصاری هم نیست شرکتای دیگه ای هم مثل دل و ایسوس و سامسونگ و … جدیدا دستگاه های قدرتمند و بی نهایت زیبایی رو وارد بازار کردن ..
  به نظر من اپل با این رویه ای که در پیش گرفته دچار مشکل شده نه مایکروسافت

javadkhof
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

لطفا متن ارو خلاصه ترش کنید !

من یکی حال نداشتم همه شو بخونم !

saman
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

سلام دوستان من یه مشکل با لومیا ۵۳۵ خودم داشتم آخرین بیلد ویندوز ۱۰ ریختم بد ۲ روز که زدم تو شارژ قاطی کرده یه ارور میده برا fix sd card scan بد دیگه یا خاموش میشه یا کلن کار نمیکنه باتری هم در میارم میزنم جا روشن میکنم درست نمیشه

faceless void
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

به نظر من حرفه ای تر بود اگر لینک این برنامه ای که ادعاش و دارن و میذاشتن که ببینیم

Bahmanazad
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

سلام دوستان یه راهنمایی میخواستم من تو وین فون ۱۰ نمیتونم اینترنت همراه رو فعال کنم کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون میشم

Mostafa
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

انتخاب کردن بین این دو تو ایران خیلی سادست
اگر گیمر هستید صد درصد ویندوز
اگر کاربر تولید محتوا هستید و پول کافی دارید او اس اکس با یک مک بوک پرو ترکیب خوبیه
اگر یوزر عادی هستید و کارهای عادی انجام میدید دلیلی نداره پول زیادی خرج اکوسیستم گرون اپل کنید و یک راست همون ویندوز رو انتخاب کنید
او اس اکس برتری خاصی نسبت به ویندوز نداره واقعا
جنگ سیستم عامل های خانگی و دسکتاپ رو خیلی وقته که مایکی برده
ولی سود تو بخش موبایله
که اونم مایکی عملا توش نخودی حساب میشه

MHA
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

ممنون میشم یکی جوابمو بده

چرا به مایکروسافت میگن « ردموندی » ؟

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

  دوست عزیز به دلیل این که مقر اصلی مایکروسافت در ردموند واقع در ایالت واشنگتن قرار داره.

hamid.67
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

سلام دوستان
کسی میدونه باطری لومیا های دیگه به لومیا ۵۲۰ میخوره یا نه ؟؟؟؟

Beravandi
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

با تشکر از آقایان حافظی و مظفروند
من دیشب هردو رو روی مک،بوک پرو نصب کردم، اطلاعات خوبی نوشته شده بود، در خیلی از موارد اپل جلوه و در خیلیا هم مایکروسافت، اما جالبه که بدونیم ویندوز ۱۰ قدرت بیشتری رو از خودش نشون داد تا ال کاپیتان، اما نه با فاصله زیاد، هردو دوستداشتنی هستن.

saber
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

با سلام و خسته نباشید
من لومیا ۶۲۵ دارم یه مدتی هست که کرش میکنه یعنی تو تمامی برنامه ها کرش می کنه حتی وقتی گیم بازی هم می کنم از برنامه می اندازه بیرون . از وقتی که win 8.1 بود کرش می کرد الان هم که win 10 زدم بازم کرش می کنه کسی میدونه چی کار باید بکنم ؟

saber
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

حسین آقا شما می دونید واسه کرش گوشیم چی کار کنم؟

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

  دوست عزیز در این مورد تجربه نداشتم.

niksaeedy
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

با سلام
شرمنده سوال بیجا میپرسم ولی کسی از بیلد جدید تو دانگرید مشکل نداره ؟؟؟؟ من میخواستم دانگرید کنم این ارور رو میده packages not available for this device دفعه قبلی دانگرید کردم ولی نرم افزار اپدیت شده نمیشه گوشیمم lumia 540 ممنون میشم راهنمایی کنید

saber
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

مرسی ممنون
گوشیم کلی کرش می کنه. اگه کسی راهنماییم کنه ممنون می شم

ســپهــر
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

آقا بخش تماس با مارو چک نمیکنید 🙁 ؟
#رضا ، #علی_گلشن

milan
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

اگه کرش میکنه یه هارد ریست کن درست میشه

محمد میرزایی
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

روی مک بوک من هردو نصب هست، ولی انصافا اصلا ال کاپیتان و نسخه های قبلیش اصلا قابل مقایسه با ویندوز نیست به هیچ وجه

pooya
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

سلام دوستان شرمنده یه سوال دارم…من تو ویندوز ۱۰ نمیتونم تصویر کانتکت هامو عوض کنم کسی راهی بلده؟؟

  سهیل
  پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

  تصاویر رو باید توی فولدر pictures بریزی تا لود بشه

   pooya shaddel
   پاسخ دهید دوشنبه 2 آذر 1394

   اینکار رو انجام دادم عکی رو انتخاب میکنی همه چی درسته فقط وقتی میخوای سیوش کنی همون تصویر قبلی میاد و عوض نمیشه:(

    سهیل
    پاسخ دهید دوشنبه 2 آذر 1394

    فکر کنم ارتباط اینترنتت هم باید برقرار باشه.
    بیشتر از این اطلاع ندارم.

سهیل
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

جالب بود اما سلایق شخصی زیاد بود. ویندوز تو این زمینه برنده است با اختلاف زیاد

alirahimi577
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

آقا این امکاناتی که تو ماموریت غیرممکن هست رو ما هم میخوایم!!!!!!!!!!!
اصن من میگم این ویندوز فونه
😀

he8362
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

خسته نباشید…تحلیل و نگارش عالی بود
یه رنگ و بویی از طرفداری و نظر شخصی نویسنده رو داشت…
منتظر قسمت های بعدی هستیم دوست عزیز
دمت گرم اهل فیلم و سریال هستیا. اهل دلی:)

Miladv
پاسخ دهید یکشنبه 1 آذر 1394

یه سوال
ایا بیلد ۱۰۵۸۶ حلقه اسلو مشکل میکروفون داره؟ یا حل شده؟
دوستانی که تست کردن ممنون میشم جواب بدن.

بهتاش فانی
پاسخ دهید دوشنبه 2 آذر 1394

آقای حافظی تشکر میکنم و لذت بردم از ادبیاتتون که واقعا دایره لغاتتون عالی بود . ممنون ولی …
قبلا که آقای حافظی در کامنت ها شرکت میکردن خدمتشون عرض کردم که انتخاب یه سیستم عامل کاملا سلیقه ای هست و به کاربرد طرف بستگی داره . مثلا من عاشق اوبونتو با محیط گنول شل هستم که شدید محیط ساده ای هست و بسیار سبک و همینطور از ویندوز ۱۰ خیلی خوشم میاد و اصلا با ال کاپیتان و کلا مک او اس اصلا حال نمی کنم چون از سخت ترین راه مشکلمو حل میکنه .
با اینکه نوشتتون رو دوست داشتم ولی مثل همیشه سلایق شخصی خودتون بیشتر نوشترو شامل می شد .
ولی بازم ممنون

saeid
پاسخ دهید دوشنبه 2 آذر 1394

به نظرم مک بی نهایت زیبا تر از ویندوزه، کار کردن باهاش خیلی لذت بخش تره… فقط پول خریدشو نداریم

Behzad Jam
پاسخ دهید دوشنبه 2 آذر 1394

این متن بیشتر اشبیه به اظهار نظر شخصی بود تا مقایسه.
ولی باز هم ممنون.
عنوانش بهتر بود میشد :”چرا ال کاپیتان بهتر از ویندوز ۱۰ است؟” یا…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,