این مقاله حاوی لیست کاملی از تمامی ایکس باکس وان‌هایی است که تاکنون تولید و به بازار عرضه شده‌اند. برای بررسی‌های بیشتر با وینفون همراه باشید.

اگر شما قصد دارید برای خرید یک ایکس باکس وان جدید به بازار مراجعه کنید، قطعاً با کنسول‎‌های مختلفی روبرو خواهید شد که انتخاب را برای شما سخت می‌کنند. براساس آنچه که تاکنون احراز شده است، مایکروسافت به طور منظم نسخه‌هایی محدود و ویژه‌‌ای را (باندل) به این خانواده منحصر به فرد اضافه می‌کند. مایکروسافت ایکس باکس وان‌ را با رنگ‌های مختلف و با الهام از طراحی‌های برجسته و خیره‌کننده خلق می‌کند. در زیر ما کنسول‌های ایکس باکس وانی را که به طور گسترده‌ تولید و به بازار عرضه شده‌اند را معرفی خواهیم کرد.

ایکس باکس وان ایکس نسخه اسکورپیو (Scorpio)

مایکروسافت اولین بار در سال 2016، ایکس باکس وان ایکس را تحت نام پروژه اسکورپیو (Scorpio) در نمایشگاه E3 معرفی کرد. صادقانه باید گفت نام تجاری اسکورپیو نزد مردم بسیار محبوب شد و مایکروسافت هرگز نتوانست در بین ایکس باکس وان‌ها نسخه دیگری را تا این حد بین مشتریان پرطرفدار کند.

نسخه اسکورپیو از ایکس باکس وان ایکس همه آنچه که مخاطب از این کنسول انتظار دارد را برآورده می‌کند و دلیل محبوبیت‌اش نیز همین است. این کنسول محبوب بیشتر در دو رنگ مشکی و خاکستری بین مردم شناخته شده است؛ با متن سبز رنگی که بالا و سمت چپ آن نوشته شده است. ایکس باکس وان ایکس اسکورپیو علاوه بر طراحی منحصر به فرد به همراه یک بسته نرم‌افزاری ویژه ارائه می‌شود.

نسخه اسکورپیو اولین نسخه از ایکس باکس وان ایکس‌هایی بود که به بازار عرضه شد. ابتدا این محصول بسیار محدود و در اختیار چند سهامدار خاص مایکروسافت قرار گرفت و فروش عمومی آن نیز در برخی فروشگاه‌های خاص مایکروسافت انجام شد و همه فروشگاه‌ها این محصول را در اختیار نداشتند. اما حالا شما می‌توانید برای خرید این محصول با قیمت 500 دلار به تمامی فروشگاه‌های مایکروسافت و خرده فروشان مراجعه کنید.

ایکس باکس وان ایکس

به عنوان آخرین ورودی در خانواده کنسول ایکس باکس، مایکروسافت ایکس باکس وان ایکس را به عنوان گل سرسبد این خانوده همراه با ویژگی‌های بسیار پیشرفته به بازار ارائه داد. منابع گسترده‎‌ای از بازی‌ها و نرم افزارهای مربوط به این کنسول باعث شده است تا ایکس باکس وان ایکس در آخرین بررسی‌ها با شش امتیاز بیشتر از سایر کنسول‌های هم خانواده‌اش در صدر جدول قرار بگیرد.

ایکس باکس وان ایکس همچنان هم در حال پیشرفت و ارتقاء است و اخیراً کنسول XBOX ONE X ENHANCED  به شکلی درخشان‌تر و بی‌نظیرتر ساخته شده است. در کنسول ارتقاء یافته ایکس باکس وان ایکس بسیاری از کاربران می‌توانند به بازی‌هایی با تصاویر 4K دسترسی پیدا کنند، تصاویر HDR (High Dynamic Range) یا با محدوده دینامیکی بالا را تولید کنند و افزایش پرسرعت فریم‌های تصویر را به خوبی مشاهده کنند.

این نسخه از ایکس باکس وان نسبت به سایر کنسول‌های هم‌خانواده‌اش ارزان‌تر نخواهد بود؛ مدل استاندارد ایکس باکس وان ایکس با قیمت 500 دلار همراه با لوازم اضافی مورد نیاز برای استفاده بهتر از کنسول در یک بسته‌بندی زیبا ارائه می‌شود. اما اگر شما می‌خواهید کنسولی داشته باشید که نسبت به پولی که خرج می‌کنید بهترین بهره برداری را از آن بکنید، پیشنهاد ما سایر کنسول‌های هم‌خانواده ایکس باکس وان است.

ایکس باکس وان اس نسخه ماینکرفت

کنسول ایکس باکس وان اس نسخه ماینکرفت با طراحی الهام بخش و پر از بازی‌های هیجانی مایکروسافت، با نگاهی دقیق‌تر به دنیای بازی‌های رایانه‌ای گام نهاده است. این کنسول با طراحی پیکسلی به بازار عرضه شده است و از این رو به لحاظ فرم و شکل کاملاً با سایر کنسول‎‌های هم‌خانواده متفاوت است و امکان شناسایی آن برای کاربران بسیار راحت و سریع شده است. به جز این، با صفحه شفافی که دارد، الگویی از کارهای رداستون را در خود نشان می‌دهد. این کنسول با کنترلرهای “کریپر” یا خزنده (Creeper) و صداهای سفارشی برای دکمه‌های سخت افزاری آن همراه است.

کنسول ایکس باکس وان اس نسخه ماینکرفت در تعدادی محدود تولید شده است و قیمتی در حدود 300 دلار دارد.

ایکس باکس وان اس نسخه نظامی میدان جنگ ارتش سبز (Battlefield Military Green Edition)

مایکروسافت بخشی از ایکس باکس وان‌ها را برای بازی‌های جنگی ساخت؛ از این رو باندل‌‎ها و نسخه‌هایی محدود از ایکس باکس وان اس را با همکاری کمپانی “الکترونیک آرتز” (EA) برای شبیه سازی تیراندازی‌های وحشیانه جنگ جهانی اول و بازی‌های جنگی و نظامی به بازار عرضه کرده است. این کنسول با بازی‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص خود (بازی‌های نظامی) همراه با یک کپی دیجیتالی از بازی battlefield military green در سراسر اروپا منتشر شده است. شایان ذکر است، این نسخه از ایکس باکس وان‌ها دیگر تولید نمی‌شود، اما هنوز هم برخی از این کنسول‌ها در فروشگاه‌های شخص ثالث به قیمتی حدود 300  دلار عرضه می‌شود. البته صادقانه باید گفت، خرید این کنسول با قیمتی بالای 300 دلار نیز اشتباه است و ارزش خریدن ندارد.

ایکس باکس وان اس نسخه آبی نفتی

این نوع از ایکس باکس وان اس در یک رنگ آبی خاص (آبی نفتی یا deep blue) به بازار عرضه شده است و مایکروسافت سعی کرد در سخت افزار آن نیز تجدید نظر کند. این نسخه از ایکس باکس وان اس دارای 500 گیگابایت ظرفیت است. مایکروسافت برای این نسخه نیز بسته‌های نرم افزاری خاصی را منتشر کرده است هرچند که بسته‌های نرم افزاری سایر ایکس باکس وان‌ها نیز در این نسخه قابلیت اجرایی دارند. این نسخه از ایکس باکس وان اس در سال 2016 و همزمان با عرضه بازی‌های Gears Of War 4 و فیفا 17 به بازار عرضه شد. ایکس باکس وان اس آبی نفتی نیز دیگر اکنون توسط مایکروسافت تولید نمی‌شود اما در برخی از فروشگاه‌های شخص ثالث می‌توانید این نسخه را با قیمت 300 دلار بدست آورید.

ایکس باکس وان اس نسخه خاکستری

البته باید گفت این نسخه از ایکس باکس وان اس در دو رنگ خاکستری روشن و خاکستری تیره و همزمان با نسخه آبی نفتی به بازار عرضه شد و همانند نسخه آبی نفتی این نسخه نیز 500 گیگابایت ظرفیت و بازی Gear Of War 4 را در خود داشت. ساخت این کنسول نیز توسط مایکروسافت متوقف شده است. با این حال، در برخی فروشگاه‌‎های شخص ثالث به قیمت 300 دلار به فروش می‌رسد.

ایکس باکس وان اس نسخه مخصوص Gear Of War 4

یکی از برجسته‌ترین نسخه‌های ایکس باکس وان اس Gears Of War 4 بود که با لوازم جانبی‌های فراوانی به بازار عرضه شد. این تنها نسخه‌ای بود که رنگ قرمز جیغ را در خود شامل می‌شد و منقوش به یک آرم خاص بود که با یک لیزر روی آن طراحی شده بود. این کنسول به صورت محدودی به بازار عرضه شد و از این رو تعدادش بسیار کم بود. به همین دلیل نیز در حال حاضر در هیچ فروشگاهی عرضه و یافت نمی‌شود.

ایکس باکس وان اس

پس از آنکه مایکروسافت تصمیم گرفت تغییراتی را در ایکس باکس وان اعمال کند، ایکس باکس وان اس با ویژگی‌هایی قابل توجه و منحصر به فرد متولد شد که بیشتر از سایر کنسول‌های هم‌خانواده‌اش نیز به فروش رفت. طراحی ای که برای این نسخه استفاده شده بود حالا به عنوان یک طراحی استاندارد در تمامی ایکس باکس‌ها به شمار می‌رود. مایکروسافت در ایکس باکس وان اس از یکی از جذاب‌ترین پلتفرم‌ها استفاده کرد و با کاهش 40% حجم و اندازه، افزودن یک منبع تغذیه داخلی و ایجاد یک طراحی براق برای اطراف و دور آن چشم هر مخاطبی را به خود جلب کرد.

یکی از بزرگترین ویژگی‌های ایکس باکس وان اس پخش کننده فور کی بلو ری (4K Blu-ray) است که امکان استفاده از محتوای 4K HDR را در کنسول فراهم می‌کند. شایان ذکر است که این کنسول، اولین کنسولی بود که به پخش تصاویر HDR مجهز بود؛ امکانی که هم‌اکنون در سایر ایکس باکس هایی که مایکروسافت در حال تولید آن است نیز وجود دارد.

ایکس باکس وان اس همانطور که در بالا نیز گفته شد، حالا به عنوان یکی از استانداردترین ایکس باکس وان‌ها قلمداد می‎‌شود. این کنسول در سه مدل 500 گیگابایتی، 1 ترابایتی و 2 ترابایتی به بازار عرضه شده است. قیمت 500 گیگابایتی آن 250 دلار است. رنگ سفید آن رایج‌ترین رنگی است که از این کنسول در جهان دیده می‌شود. پیشنهاد ما نیز برای خرید یک ایکس باکس وان همین کنسول است.

ایکس باکس وان الیت

ایکس باکس وان الیت عملاً تفاوتی جزئی با سایر کنسول‌های هم‌خانواده‌اش دارد و تنها تفاوت عمده آن بسته نرم‌افزاری ویژه و متفاوتی است که شاید می‌توان از آن به عنوان نقطه قوت این کنسول یاد کرد. مایکروسافت کنترلر ویژه‌ای را نیز برای ایکس باکس وان الیت طراحی کرد و چون دارای ظرفیت 1 ترابایتی است، از سرعت و عملکرد خوبی نیز برخوردار است. همچنین مایکروسافت وعده بوت سریعتر تا مرز 20% را در این کنسول به طرفدارانش داد. متاسفانه خط تولید ایکس باکس وان الیت هم‌اکنون متوقف شده است. هرچند در زمانی که این کنسول در حال تولید بود بدلیل قیمت بالایش خیلی مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت.

ایکس باکس وان هالو 5: نسخه محدود نگهبانان

ایکس باکس وان هالو 5 نسخه نگهبانان به طور محدود تولید شد؛ این کنسول که به نوعی زیر مجموعه دسته هالو 5های ایکس باکس وان قرار می‌گیرد با بدنه براق و مدرن خود در جهان بسیار چشمگیر و پرطرفدار شد. این کنسول با طراحی کرومی سبک و آبی برجسته، به طور مستقیم از سبک “اسپارتان لاک” و “فوررانر (FORERUNNER) ” الهام گرفته است. این کنسول همچنین دارای صداهای سفارشی در کنار کنترل کننده “اسپارتان لاک (Spartan Locke)” است. از نکات عجیب و جالب در خصوص این کنسول، قیمت‌های متفاوت آن در سراسر جهان است. این کنسول قیمت ثابتی ندارد اما به طور میانگین حدود 400 دلار قیمت دارد.

ایکس باکس وان نسخه فورزا موتوراسپرت 6 (باندل)

هنگامی که مایکروسافت اعلام کرد تا ایکس باکس وان نسخه فورزا موتوراسپرت 6 را قصد دارد به طور محدود و باندل در جهان ارائه کند، بسیاری از فروشگاه‌ها برای دریافت و فروش آن لحظه‌شماری می‌کردند. این کنسول که به طور محدود نیز عرضه شد شامل طراحی بسیار زیبایی از بازی ورزشی موتور (موتوراسپرت) بود.

نوارهای مستقیم ضخیم از سمت چپ و پایین کنسول، طراحی آن را تحت تاثیر طراحی‎های خودرویی کرده است. همچنین طیف وسیعی از صداهای سفارشی، باعث شده است این دستگاه همچنان پرطرفدار باقی بماند و علی رغم گذشت مدتهای زیاد اما هنوز هم خریداران زیادی دارد. باز هم تاکید می‎‌کنیم که به دلیل تولید بسیار کم و محدود این نسخه از کنسول‎‌های ایکس باکس وان، تعداد آن بسیار کم است و از اینرو پیدا کردن آن در فروشگاه‌ها کاری نسبتاً سخت است و چنانچه قصد پیدا کردن آن را دارید باید کمی بیشتر بازار را زیر پا بگذارید.

ایکس باکس وان: باندل پیشرفته و محدود کال او دیوتی

همراه با معرفی بازی کال او دیوتی (Call Of Duty: Advanced Warfare) ، این نسخه ویژه تنها کنسول رسمی ایکس باکس وان بود که با خرید امتیاز این بازی مشهور به جهان معرفی شد. طرح بندی خاص همراه با رنگ خاکستری و طلایی و نام تجاری “Sentinel Task Force” طراحی ویژه‌ای را برای این بازی نظامی و پلیسی به کاربر ارائه می‌دهد.

ایکس باکس وان نسخه باندل سفید

این کنسول ایکس باکس وان سفید در سال 2014 همراه با بازی ماجراجویانه Sunset Overdrive به بازار آمد. این کنسول نیز همانند کنسول‌های استاندارد پیش از خود، بسته نرم افزاری کاملاً منحصر به فردی را به مخاطب ارائه می‌دهد؛ علاوه بر موارد فوق این کنسول دارای مدل‌های سخت افزاری مختلفی است. این کنسول نیز به نوعی دیگر زیر مجموعه کنسول‌های هالو قرار می‌گیرد ولی به مراتب از آن پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تر است.

ایکس باکس وان (نسخه مات)

کمتر از یک سال پس از راه اندازی ایکس باکس وان، مایکروسافت تصمیم گرفت این کنسول را نیز به بازار عرضه و به فروش رساند. نکته جالب آن است که این کنسول به طور ناگهانی نایاب شد و بسیاری از دستگاه‌های این سری از ایکس باکس وان‌ها به سرعت به فروش رفت. البته اخیراً مایکروسافت این نسخه از ایکس باکس وان را با تغییراتی در سخت افزار مجدداً در سراسر جهان ارائه کرده است. در نسخه جدید از ایکس باکس وان مات، پنل براق قبلی که مستعد خراش بود از بین رفت و حالا دیگر اثرانگشت و خراش به ندرت روی آن باقی خواهد ماند.

ایکس باکس وان نسخه محدود و باندل دی وان (Day One Limited Edition)

مایکروسافت هنگامی که برای اولین بار قصد داشت ایکس باکس وان را معرفی کند، با افتخار از این نسخه نیز پرده برداری کرد و اعلام کرد نسخه باندل دی وان به همراه نسخه اصلی ایکس باکس وان وارد بازار خواهد شد. این نسخه به لحاظ سخت افزاری تفاوت چندانی با خود ایکس باکس وان ندارد و تنها تمایزش در کنترلرهای منحصر به فردش است. همین تفاوت باعث شد تا مایکروسافت نسخه باند دی وان را با قیمت 500 دلار قیمت گذاری کند. با وجود اینکه مدت زمان زیادی از تولید و ارائه این نسخه از ایکس باکس وان می‌گذرد، اما هنوز هم می‌توان در برخی از فروشگاه‌های مایکروسافت آن را یافت.

ایکس باکس وان کینکت

بزرگترین، اصلی‌ترین و زیباترین ایکس باکس وان موجود همین ایکس باکس وان کینکت است. پلتفرم اصلی ایکس باکس وان کینکت همان پلتفرم اصلی ایکس باکس وان است، فقط اندکی براق‌تر و سفیدتر شده است. اهالی رسانه از زیبایی این کنسول بسیار خوششان آمد و بارها تعریف کرده‌اند. در بسیاری از مجلات ایکس بان وان کینکت، بهترین ابزار سرگرمی در خانه‌ها معرفی شده است. این کنسول دارای سنسور انحصاری کینکت در سخت افزار خود است و به قیمت 500 دلار در بازار عرضه می‌شود. البته امروزه ایکس باکس وان‌های ارزان تری نسبت به این نسخه در بازار یافت می‌شود.

موارد بیشتر

شما از چه کنسولی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما آیا مایکروسافت بازهم طرح‌های متفاوت دیگری را برای ایکس باکس وان تولید و به بازار عرضه خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع :

Windows Central

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,