کامپیوتکس (Computex) نمایشگاه بزرگی است که هر ساله بزرگترین سازندگان بازار پی‌سی را یک جا جمع می‌کند. آن‌ها جدیدترین سخت‌افزارها و دستاوردهایشان را که طی چند سال بعد به مغازه‌ها راه پیدا می‌کنند را به نمایش می‌گذارند. در ادامه برای بررسی انتظاراتمان از کامپیوتکس امسال با وینفون همراه باشید.

چند روز آینده کامپیوتکس 2019 در تایوان برگزار خواهد شد. اما ما هم‌اکنون هم دیدگاه خوبی از آنچه که قرار است در تایوان اتفاق بیافتد و اینکه چه معنایی برای تکنولوژی و محصولات آینده خواهد داشت، داریم.

ابتدا… کامپیوتکس چیست؟

کامپیوتکس یک نمایشگاه عظیم با مرکزیت رایانه‌های شخصی است. البته این روزها بر هسته تکنولوژی رایانه‌های شخصی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء متمرکز است. کامپیوتکس یک پلتفرم جهانی برای ارائه محصولات و هسته‌های تکنولوژی و یک مکان عظیم برای اتصال توسعه دهندگان با توزیع کننده‌ها و سازندگان قطعات با انتگرال‌ها است.

امسال کامپیوتکس از سه‌شنبه 7 خرداد تا 11 خرداد بر روی عموم باز است. 6 خرداد، مشابه با هر سال، رویدادها و کنفرانس‌های مطبوعاتی برگزار می‌شود.

این نمایشگاه در شهر تایپه و در مکان‌های مختلفی برگزار می‌شود. هسته اصلی آن در Nangang Exhibition Center (تصویر بالا) برگزار می‌شود. روز دوشنبه قبل از اینکه نمایشگاه باز شود به “روز مطبوعات” معروف است و معمولا خبرهای جدید در این روز منتشر می‌شود. در اولین سه‌شنبه نمایشگاه نیز معمولا معرفی‌های اضافی و بزرگ دیده می‌شود.

چیپست‌ها، بخش اول: AMD

در روز دوشنبه لیزا سو (Lisa Su) با سخنرانی خود نمایش AMD را در ساعت 10 صبح به وقت محلی، آغاز خواهد کرد. کنفرانس مطبوعاتی اینتل در عصر سه‌شنبه معمولا محل “معرفی چیپست‌ها” در کامپیوتکس است. پس حرکت معکوس AMD در واقع معامله بزرگ و بیانیه‌ای از وضعیت دو شرکت بزرگ چیپست در سال 2019 است.

دکتر سو درباره چه موردی صحبت خواهد کرد؟ برای شروع، طبق شایعات منتشر شده AMD از معماری Zen 2 و نسل سوم پردازنده‌های رایزن (Ryzen) که با کد “Matisse” شناخته می‌شوند، رونمایی خواهد کرد. دکتر سو یک نمونه ابتدایی از نسل سوم پردازنده‌های رایزن در نمایشگاه CES نمایش داد. این پردازنده‌ها که بر مبنای معماری 7نانومتر هستند، قول داده شده است پیشرفتی عظیم نسبت به پردازنده‌های نسل قبل 12 نانومتری + Zen باشند. در CES دکتر سو بهره‌وری انرژی نسبی این پردازنده‌ها را نیز نمایش داد.

جهش توسعه تکنولوژی به 7 نانومتر که AMD در سال جاری کارت گرافیک AMD Radeon VII را با آن به بازار ارائه کرد، دستاوردی مشخص در برابر اینتل که تاخیر زیادی در آماده کردن پردازنده‌های 10 نانومتری “آیس لیک” داشته است، دارد. سایت‌های مختلف نگاهی اولیه به پردازنده‌های لو رفته رایزن 3000 که دارای 12 هسته و 24 رشته و 16 هسته و 32 رشته هستند، داشته اند. اگر این شایعات درست باشند این پردازنده‌ها از نظر تعداد هسته و رشته نه تنها در رده پردازنده‌ قدرتمند اینتل و چیپست X299 قرار می‌گیرند بلکه با پردازنده‌های Threadripper خود AMD نیز رقابت خواهندکرد.

سکوت اطراف این چیپست‌ها قبل از کامپوتکس چه معنایی برای Threadripper و پلتفرم X399 خواهد داشت؟ شاید طی هفته‌های آینده اطلاعات بیشتری منتشر شود.

صد البته که معرفی چیپست‌های جدید خبر از تعداد زیادی مادربرد جدید می‌دهند. AMD پشتبانی چیپست‌های جدید از پلتفرم قدیمی AM4 تا سال 2020 را وعده داده است. اما شایعه‌ها خبر از معرفی مادربردهای جدید X570 همراه با پردازنده‌های جدید رایزن می‌دهد. این پلتفرم جدید پشتیبانی از PCI Express 4.0 (که جلوتر به طور کامل به آن می‌پردازیم) را به ارمغان خواهد آورد.

چیپست‌ها، بخش دوم: Intel

در حال حاضر، حجم نسبی فروش AMD در مقابل Intel به عنوان شرکت‌های رقیب، تغییر قابل توجهی نداشته است. اما در این کامپیوتکس به نظر می‌رسد اینتل، حداقل در مورد تکنولوژی‌های مرتبط با مصرف کننده‌ها محتاط‌تر از گذشته است.

اینتل سخنرانی عمومی خود را در تاریخ سه شنبه 7 خرداد که توسط گرگوری برایانت (Gregory Bryant) شروع می‌شود، نمایش می‌دهد. آنچه در مورد آن صحبت خواهد شد هنوز مشخص نیست. ما انتظار داریم اخبار بیشتری از پردازنده‌های تاخیر خورده “آیس لیک” که احتمالا ابتدا به عنوان قطعات لپ‌تاپ عرضه می‌شوند، بشنویم. با این وجود، اتفاقی که در سمت دسکتاپ اتفاق خواهد افتاد، خود بحث دیگری است.

ما انتظار خبری از پردازنده‌های 10 نانومتری و نسل 10 دسکتاپ نداریم و وضعیت پردازنده‌های بالارده اینتل یعنی سری X که با پلتفرم X299 کار می‌کنند، هنوز مشخص نیست. ما در مورد مادربردهای جدید اینتل یا چیپست‌های جدید بعد از X299 هنوز خبر یا شایعه‌ی معتبری را دریافت نکرده‌ایم. صحبت در مورد “Cascade Lake-X” که ادامه دهنده “Skylake-X” است و هیولای جدیدتری مانند Core i9-9980XE Extreme Edition گام بعدی آن‌ها در سال 2019 خواهد بود. و ما اولین صحبت‌های آن‌ها در مورد پردازنده‌های Xeon که برای سرورها و ابررایانه‌ها ارائه می‌شوند، را خواهیم شنید.

اما زمان بندی “Cascade Lake-X” خودش یک سوال مجزا است. کامپیوتکس یک محل عالی برای چنین کنفرانسی خواهد بود به خصوص اگر رایزن 16 هسته‌ای نیز نمایش داده شود. البته کسی چه می‌داند شایدب رایانت یک سیلیکون کاملا جدید را برای علاقه‌مندان و سازندگان دسکتاپ در سراسر جهان معرفی کند و این که آیا این از یک پلتفرم کاملا جدید یا همان پلتفرم دو نسل آخر پردازنده‎های بالارده اینتل یعنی LGA2066 استفاده خواهد کرد، هنوز مشخص نیست.

کارت گرافیک: Navi و XE، چه زمانی آن‌ها را خواهیم دید؟

در کامپیوتکس، اینتل کنفرانس “Intel Odyssey” را میزبانی می‌کند. Odyssey یک ابتکار است که در آن هدف اینتل ایجاد یک فن بیس حول پردازنده‌های گرافیکی خود یعنی “XE” که پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 عرضه شوند، است. ما انتظار داریم بعضی اشارات در مورد “XE” را بشنویم. اما متعقدیم که اخبار دقیق‌تر از “XE” در کامپیوتکس 2020 ارائه می‌شوند.

AMD، هر چند، باید داستان بیشتری برای گفتن داشته باشد. کارت گرافیک‌های Navi باید در سه ماه سوم امسال روانه بازار شوند. ما متعقدیم که AMD جزئیات بیشتری از این کارت گرافیک‌ها را نمایش خواهد داد و احتمالا اولین کارت گرافیک‌های سفارشی Navi نمایش داده شوند. اگر چه کنفرانس بزرگ گیمینگ یعنی E3 به زودی برگزار خواهد شد و ممکن است AMD معرفی از کارت گرافیک‌های Navi را به E3 موکول کند. با اینحال با توجه به چشم انداز تکنولوژی جهان در کامپیوتکس ما انتظار داریم که جزئیاتی از Navi را شاهد باشیم.

انویدیا انتشار بی‌نظیری از کارت گرافیک‌های تورینگ (Turing) برای دسکتاپ دارد و به تازگی هم کارت گرافیک‌های GTX 1650 و GTX 1660TI را برای لپ‌تاپ‌ها منتشر کرده. پس آیا انویدیا به معرفی محصول جدید در نمایشگاه امسال استراحت می‌دهد؟ همانطور که می‌دانید کنفرانس انویدیا در کامپیوتکس 2019 بزرگترین نمایش امسال است. هر چند ما متعقدیم که بیشتر در مورد هوش مصنوعی و چیزهای مرتبط با کامپیوتر خواهد بود.

به تازگی انویدایا تیزی مبهم که به نظر می‌رسد مرتبط به کارت گرافیک است را منتشر کرده است. که طبق شایعات می‌تواند مرتبط با نسخه‌ی اصلاح شده کارت گرافیک تورینگ باشد.

این می‌تواند پاسخی تکنیکی به معرفی Navi از طرف AMD باشد. دوشنبه بسیار جالب خواهد بود.

PCI Express 4.0: مسیر سرعت در دهه 2020

با توجه به صحبت‌های AMD، می‌دانیم که PCI Express 4.0 معرفی خواهد شد. اما PCI Express برای نسل بعد چه چیزی را در نظر می‌گیرد؟ این هنوز مبهم است و شایعات مربوط به آن هنوز منتشر نشده است.

پهنای باند بیشتر در اسلات PCI Express که برای کارت گرافیک استفاده می‌شود و PCI Express-based M.2 که برای درایوهای حالت جامد فوق سریع استفاده می‌شود، پیامدهایی برای هر دو بازار دارد. اما در حال حاضر، تمام خبرهایی که ما از  PCI Express 4.0 شنیده‌ایم از سمت AMD بوده است. ما متعقدیم که نسل بعدی مادربردهای AMD (پلتفرم X570) پشتیانی کاملی از PCI Express 4.0 در اسلات M.2 و بعضی یا همه‌ی اسلات‌های PCI Express دارد. گزارش‌های اولیه نشان داده است که PCI Express 4.0 نیازمند ردیابی قوی‌تر در PCBها طی فاصله‌های بیشتر است. بنابراین طراحی مادربردها جذاب خواهند بود. باید دید آیا شاهد پشتیبانی همه اسلات‌ها از PCI Express 4.0 خواهیم بود؟

آیا کامپیوتکس اولین سخت افزارها با پشتیبانی از PCI Express 4.0 را نمایش می‌دهد؟ ما انتظار نداریم که کارت گرافیک‌هایی با پشتیبانی از این تکنولوژی را ببینیم اما شگفت زده نمی‌شویم اگر دمو اولین اسلات‌های M.2 با پشتیبانی از PCI Express 4.0 را ببینیم.

لپ‌تاپ‌ها: Athena، نسل نهم، رایزن و … بیشتر؟

ایسوس (ASUS)، ام‌اس‌ای (MSI) و گیگابایت (Gigabyte) از بزرگترین تولیدکنندگان لپ‌تاپ هستند که هر ساله در کامپیوتکس حضور دارند و ما به شدت منتظریم تا تعداد زیادی محصول جدید از آن‌ها ببینیم. ایسر (Acer) نیز به عنوان تولید کننده تایوانی در این مراسم حضور دارد اما تعداد زیادی از محصولات جدیدش را طی هفته پیش و در کنفرانس بین‌المللی خود به نمایش گذاشت. پس ما یک کامپیوتکس ساکت را از این شرکت انتظار داریم. طی سال‌های اخیر دل (Dell) نیز بعضی از محصولات جدید خود را در کامپیوتکس به نمایش گذاشته است پس انتظار می‌رود امسال نیز شاهد محصولات جدیدشان در کامپیوتکس باشیم. با توجه به نمونه اولیه Project Precog ایسوس در کامپیوتکس 2018، ما انتظار داریم که این طراحی اثبات کند که چیزی بیشتر از فقط یک دمو اولیه جذاب است.

با توجه به CES 2019 قطعا پروژه Athena اینتل بخشی از گفتگو‌ها در کامپیوتکس امسال خواهد بود. این پروژه که هدف آن ارتقا بازار دستگاه‌های نازک و قابل حمل است و همچنین عمر باتری استثنایی را ارائه می‌دهد؛ یک نقشه راه جدید برای لپ‌تاپ‌ها است و می‌تواند دستگاه‌های دهه 2020 را تعریف کند. ما انتظار جزئیات بیشتر را در کامپیوتکس داریم. اسم رمز فنی مرتبط با سیلیکون‌های فعال می‌تواند “Lakefield” باشد، ترکیبی از هسته پردازنده‌های “Sunny Cove” و هسته پردازنده‌های اتم است که از تکنولوژی جدید اتصال هسته‌ها استفاده می‌کند و اجازه می‌دهد از مادربردهای کوچک در شاسی‌های کوچک استفاده کرد. نشانه‌های احتمالی دستگاه‌های با صفحه نمایش تاشدنی بر اساس Lakefield به نظر می‌رسد که به سطح دستگاه‌ها مانند دستگاه تاشدنی آزمایشی که لنوو (Lenovo) طی هفته گذشته به نمایش گذاشت، رسیده‌اند. لنوو مشخصات داخلی آن را به جز استفاده از سیلیکون اینتل به اشتراک نگذاشت.

ما انتظار داریم که لپ‌تاپ‌های زیادی با پردازنده‌های موبایل “Coffee Lake” از سری H، به‌روز رسانی شوند. اگر پردازنده‌های 10 نانومتری آیس لیک معرفی شود، احتمالا شاهد معرفی دستگاه‌هایی که از این پردازنده‌ها استفاده می‌کنند، باشیم. با توجه به کنفرانس چند هفته پیش ایسوس در نیویورک ما منتظر مشاهده لپ‌تاپ‌های بیشتری با پردازنده‌های رایزن همانند لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی ایسوس یعنی ROG Zephyrus G و TUF ، هستیم.

پردازنده کوالکام 8cx

کوالکام نیز یک کنفرانس مطبوعاتی در کامپیوتکس خواهد داشت. ما انتظار جزئیات بیشتر از پردازنده موبایلی اسنپدراگون 8cx را داریم. سیلیکون جدید این شرکت که با فناوری 5G موبایل تلفیق شده و مصرف باتری خوبی دارد شاید بتواند در بهره‌وری با پردازنده‌های موبایلی اینتل رقابت کند. پردازنده‌های موبایلی رایزن AMD  که به تازگی راه خود را به لپ‌تاپ‌ها باز کرده‌اند با معرفی پردازنده‌های لپ‌تاپ از طرف کوالکام، بیش از پیش تحت فشار قرار خواهند گرفت.

نمایشگاه کامپیوتکس 2019 از تاریخ 7 تا 11 خرداد در تایوان برگزار می‌شود. برای دریافت جدیدترین و آخرین اخبار از این کنفرانس با وینفون همراه باشید.

منبع :

PCMAG

155 پست
امیر سلیمی
دانشجوی مهندسی مکانیک، علاقمند به تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی، عاشق فیلم و سریال و کمیک
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,