Corning_GorillaGlass_Wallpaper1_post

مقر اصلی آن در Corning  نیویورک قرار گرفته، این شرکت در ۱۸۵۱ میلادی بنا نهاده شد-بله این شرکت بیش از ۱۶۰ سال قدمت دارد- گروه بازرگانی Corning یکی از پیشروان نوآوری در علم مواد در سطح دنیاست. این شرکت که جزء ۵۰۰ شرکت برتر لیست Fortune است دربخش های مختلف بازار مثل فیبرهای نوری، تکنولوژی صفحات نمایش، مواد اختصاصی، علوم زندگی، تکنولوژی های محیطی و با تبحری بالا در زمینه شیشه های خاص، سرامیک و فیزیک نور مشغول به فعالیت است.

البته محصولی که آن ها در دنیای تکنولوژی به شهرت کنونی رسانده است گوریلا گلس است، شیشه مقاوم در برابر ضربه ای که در هزاران هزار موبایل به کار رفته است.

من بازدیدی از تاسیسات تحقیقاتی Sullivan Park در منطقه Corning  نیویورک در سال جاری داشتم تا اطلاعات بیش تری در مورد مقاومت، پایداری شیشه در مقابل ضربه و البته گوریلا گلس، و نحوه عملکرد گوریلا گلس در مقابل دیگر شیشه هایی که به صورت شیمیایی مقاوم شده اند، به دست آورم. Dragontrail (ردپای اژدها) محصول شرکت Asahi Glass Co و Schott  AG Xensation  از دیگر بازیگران مطرح در بازار هستند که شیشه های تقویت شده را برای گجت های هوشمند عرضه می کنند.

چرا گوریلا گلس؟

به عنوان سردمدار صنعت شیشه، شرکت Corning دریافت که صنایع الکترونیکی نیازمند یک پوشش شیشه ای محکم و بادوام و البته مناسب برای صفحات لمسی هستند.البته مقاومت در برابر ضربه و آسیب و قابلیت های طراحی از ملزومات کلیدی چنین محصولی هستند. چنین محصولی می تواند به سازندگان تجهیزات الکترونیک هوشمند کمک کند تا تجربه کاربری را با عرضه صفحات نمایش نازک و سبک با شفافیت بالا و همچنین انعطاف پذیری در طراحی، متمایز و بهینه کنند.

در طی زمانی کمتر از ده سال،برند Corning Gorilla Glass  تبدیل به استانداردی صنعتی شده و به شهرتی خاص رسیده است. بسیاری از خریداران گوشی های هوشمند هنگام خرید در کاتالوگ مشخصات محصول  به دنبال یافتن عبارت Gorilla Glass هستند که نشان از اهمیت بالای این محصول دارد. شیشه گوریلا در بیش از ۱۸۰۰ مدل طراحی شده، و تعداد خارق العاده بیش از ۴.۵ میلیارد دستگاه  در بازار با گوریلاگلس عرضه شده اند.

براساس اظهارات این کمپانی بیش از ۴۰ شرکت محصولاتی  با گوریلا گلس طراحی کرده اند و بسیاری از برند Gorilla Glass به عنوان ابزاری کلیدی جهت فروش بیش تر محصول خود استفاده کرده اند. این چهل شرکت شامل برندهایی مثل HTC,LG,Acer,HP,Asus,Dell,Samsung,Lenovo,Motorola  و Microsoft و همین طور غول های چینی مثل Meizu,ZTE, و  Huawei و شرکت های هندی مثل Micromax می شود.

اخیرا شرکت فوردموتور اعلام کرد که در ساخت شیشه عقب و جلو و سان روف ابرخودروی خود Ford GT از محصول شرکت Corning استفاده خواهد کرد.

مقاومت در برابر آسیب چیست؟

corning-gorilla-glass-2

طی بازدید من از آزمایشگاه های Corning (کمپانی Corning آزمایشگاه های زیاد دیگری دارد، که شامل دو ساختمان مرکز تکنولوژی کورنینگ در شیزوکو ژاپن و مرکز تحقیقات کورنینگ تایوان در سین شو تایوان است) درفوریه سرد امسال، مدتی را با محققینی که در زمینه علم مواد و شیشه های گوریلا فعالیت می کردند، گذراندم.

اولین قدم درک مفهوم “مقاومت در برابر آسیب” بود، که عبارتست از توان یک ماده در زمینه محدود کردنِ کاهش پایداری خود بعد از وارد شدن ضربه، بدون آنکه ترک بردارد، که این امر با اندازه گیری میزان قوای باقی مانده در ماده بعد از وارد شدن ضربه تخمین زده می شود.

برای درک مقاومت در برابر آسیب، آزمایشاتی بر روی گونه های متفاوت ترکیبات گوریلا گلس و شیشه آهکی سودایی معمولی انجام دادیم. شیشه های آهکی سودایی ترکیب شیمیایی مشابهی با شیشه هایی که در اکثر پنجره های امروزی یافت می شوند را دارا هستند.

آزمایش سایش حلقه بر روی حلقه یا اصلاحا ARoR، شامل ساییدن سطح شیشه با ریزه های کاربید سیلیکن است که  به منظور شبیه سازی فشار وارده در شرایط واقعی انجام می گیرد. تست دیگر آزمایش استاندارد RoR است که به منظور اندازه گیری استحکام حفظ شده انجام می گیرد.

در حالی که به لحاظ تئوری مقاومت شیشه خیلی بالاست، مقاومت آن با ایجاد یک نقص یا ترک به شدت کاهش می یابد. شیشه تقریبا همیشه از محل یک ترک سطحی که در معرض تنش کششی قرار گرقته است می شکند (فشار دادن/ کشیدن)

گوریلا گلس چگونه ساخته می شود؟

gorilla glass 3

فرآیند تولید گداخت اختصاصی کمپانی Corning یک روکش شیشه ای نازک با سطحی تر و تازه، با وضوح بصری خارق العاده، و ثبات اندازه پایدار می سازد. طبق نظرات کمپانی (Corning)

فرآیند تولید با مخلوط شدن مواد خام و ساخت ترکیب شیشه آغاز می شود که این ترکیب ذوب شده و شکل و فرم می گیرد. شیشه دوب شده به درون رابطی که “isopipe” نامیده می شود وارد شده، این روند ادامه می یابد تا زمانیکه شیشه از هر دو سمت سرریز شود، و این ترکیب مذاب مجددا در قسمت پایینی با هم آمیخته می شوند، و در اینجاست که ماده مذاب یک صفحه بسیار نازک با ضخامت میکرونی را شکل می دهد. در این مرحله شیشه به هیچ عنوان چه به وسیله دست انسان و یا هر ابزاری که باعث ایجاد کوچک ترین ترک در آن شود، لمس نمی شود.

ترکیب گوریلا گلس امکان انجام تقویت شیمیایی درعمق را به واسطه فرآیند تبادلات یونی فراهم می سازد، بدین شکل که قسمت های مشخصی از شیشه از صفحه شیشه ای مادر و اصلی جدا شده و تحت تیمار با فرآیند تبادل یونی قرار می گیرند.

تبادل یونی یک فرآیند تقویت شیمیایی است که در طی آن یون های بزرگ سطح شیشه را پر کرده، و متراکم می شوند. گوریلا گلس به گونه ای خاص طراحی شده تا این فرآیند را به حداکثر میزان ممکن برساند. بدین منظور شیشه در حمام داغ نمکی با دمای حدودا ۴۰۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد. یون های کوچک تر سدیم شیشه را رها کرده و یون های بزرگ تر پتاسیم حمام نمکی، جایگزین آن ها می شوند. این یون های بزرگ تر حجم بیش تری را اشغال می کنند و زمانی که شیشه خنک شود به هم فشرده خواهند شد، و این گونه در سطح شیشه لایه ای از فشار متراکم کننده ایجاد می شود. ترکیب خاص گوریلا گلس این امکان را می دهد تا یون های پتاسیم تا اعماق شیشه نفوذ کرده و در نتیجه فشار تراکمی بالایی در عمق شیشه ایجاد می شود. این لایه متراکم سطح محصول را می سازد که مقاومت بیش تری به آسیب دارد.

سیر تکاملی Corning Gorilla Glass

corning-gorilla-glass-production

شرکت Corning تجاربی در زمینه شیشه های تقویت شده با روش های شیمیایی در طی پروژه ابتدایی به نام Muscle (عضله)  در دهه ۶۰ میلادی به دست آورد. این محصول که با عنوان تجاری Chemcor  فروخته می شد، و تا اوایل ۱۹۹۰ میلادی در تجهیزات تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار گرفت، که برجسته ترین مورد استفاده این محصول در سال ۱۹۶۸ در اتومبیل های مسابقه ای Dodge Dart و Plymouth Barracuda بود، چرا که در ماشین های مسابقه ای کاهش وزن ماشین امری حیاتی بود.

در سال ۲۰۰۵ تحقیقاتی در جهت تولید شیشه هایی با ضخامت مناسب جهت استفاده در وسایل الکترونیکی مورد استفاده عموم را انجام داد، که در نهایت کمپانی Corning از این تکنولوژی ساخت شیشه برای ایجاد برند جدید شیشه های ترکیبی با نام Gorilla Glass استفاده کرد.

محصول جدید یعنی Corning Gorilla Glass در سال ۲۰۰۷ به صورت تجاری تولید شد. این روند رو به جلو ادامه داشت تا سرانجام Gorilla Glass2 در سال ۲۰۱۲ عرضه شد، گوریلا گلس ۲ مقاومت بیش تری در مقابله صدمه به همراه کاهش ضخامت را به ارمغان آورد. در مقایسه با گوریلا گلس ابتدایی، گوریلا گلس ۲، ۲۵% مقاومت بیش تر در مقابل آسیب را دارا بود. تولید کنندگان وسایل الکترونیک می توانستند برای تولید محصول خود یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند: مقاومت بیش تر در مقابل صدمه با حفظ ضخامت نسبت به گوریلا گلس ۱، و یا کاهش ۲۰% ضخامت شیشه جدید و مقاومت یکسان با نسخه قبلی گوریلا گلس.

در سال ۲۰۱۳ گوریلا گلس ۳ که به صورت ذاتی از مقاومت در برابر ضربه برخوردار بود از راه رسید. در مقایسه با گوریلا گلس ۲، گوریلا گلس ۳ با حفظ ضخامت ویژگی هایی مثل  مقاومت بیش تر در مقابل خط و خش، کم تر شدن خش های قابل رویت، و پایداری بیشتر بعد از ترک خوردن را دارا بود.

گوریلا گلس ۴

corning-gorilla-glass-4

برطبق مطالعات شرکت Square Trade احتمال اینکه گوشی موبایل شما بشکند ۱۰ مرتبه بیش از آن است که آن را گم کنید و یا از شما سرقت شود. و به شکل طاقت فرسایی بالاترین درخواست مصرف کنندگان بهبود وضع صفحات نمایش گجت هایشان است.

گوریلا گلس۴ ساخته شده تا در مقابل شکستگی قدعلم کند، و بالاترین میزان مقاومت در برابر صدمه را تاکنون، ارایه کرده است و توان این را دارد که آزمایش سقوط موبایل ها را بهبود آشکاری بدهد. خود کمپانی ادعا می کند که در چنین تست هایی بیش از دو برابر بهتر از سایر رقبا است. به هنگام انجام تست سقوط روی سطوح سخت در حالی که در ۸۰% موارد گوریلا گلس ۴ جان سالم به در می برد، شیشه هایی آهکی سودایی تقریبا در ۱۰۰% موارد می شکنند.

مزایای گوریلا گلس

corning-gorilla-glass-5

یقینا مزیت اول Corning Gorilla Glass مقاومت در برابر ضربه و آسیب است. گوریلا گلس با روش های شیمیایی و در طی یک فرآیند تبادل یونی مقاوم شده، که به واسطه این عمل لایه ای متراکم تا اعماق شیشه ایجاد می شود. این لایه مثل یک زره از ایجاد ترک جلوگیری می کند.

هم چنین در طی این فرآیند شیشه به شکلی استثنایی تمیز، لطیف، با سطحی صاف و شفافیت خارق العاده تولید می شود که در نتیجه گوریلا گلس را به پوششی عالی برای صفحات نمایش لمسی تبدیل می کند. گوریلا گلس به حد کافی سخت هست تا فشار وارد بر سطح این گونه وسایل را تحمل کند، و به طرز استثنایی نازک، تا حساسیت صفحه و پاسخ دقیق به لمس را ممکن سازد. گوریلا گلس می تواند در ضخامتی بین ۰.۴ میلی متر تا ۲ میلی متر تولید شود، و شرکت سازنده ادعا می کند حتی در ضخامت ۰.۴ میلی متر هم برتری خود را نسبت به دیگر مواد پوشش دهنده حفظ  می کند. آشنایی بیش تر ما با این گوریل معروف به پایان رسید، در بخش نظرات منتظر دیدگاه ها و تجارب شما هستیم، و امیدوارم گوریل گوشی شما همیشه سالم بماند.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

1039 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
داوود
پاسخ دهید چهارشنبه 18 خرداد 1395

عالی بود…

Metallica |m|
پاسخ دهید چهارشنبه 18 خرداد 1395

کدوم گوشی نوکیا گلاس ۴ و ۳ داره دوستان عزیز؟

  کیارش
  پاسخ دهید پنجشنبه 19 خرداد 1395

  گلس ۳ رو که اکثرا همه شون باید داشته باشند ، چون ۱۳۲۰ خودم که تقریبا مال سه سال پیشه گوریلا گلس ۳ رو داره.
  البته گوریلا گلس ۴ هم مدت زیادیه که معرفی شده ( فک کنم بیش از دو سال باشه ) و احتمالا الان روی پرچمداران فعلی مایکی باید باشه.

  محسن توکلی
  پاسخ دهید پنجشنبه 19 خرداد 1395

  درود، از پرچم داران جدید ۹۵۰ ایکس ال مجهز به گوریلا گلس ۴ هست، ۹۳۰،۹۵۰،۷۳۰ و… گوریلا گلس ۳ رو دارا هستند

farhad delavar
پاسخ دهید پنجشنبه 19 خرداد 1395

مقاومت گوریلا گلس ۴ رو باید با چشم خودتون ببینید که چقدر مقاومه…
لامصب انگار پلاستیکه که نمیشکنه…
ولی گوریلا گلس ۳ در مقابل فشار استحکام کمتری داره نسبت به گلس ۴…

پویا آبسالان
پاسخ دهید پنجشنبه 19 خرداد 1395

شکستگی شیشه از خراشی که قبلا داشته پیش میاد، من دقیقا قربانی همین امر شدم. قبلا از داخل یک ترک کوچیک میخوره ۱۵۲۰ بعد بار دوم که میخوره زمین خورد میشه شیشه، الانم دارم با شیشه ی شکسته پیام میدم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,