_ویندوز پنل جدید

تعامل الکسا و کورتانا رسما آغاز شد همکاری مایکروسافت و آمازون آغاز شد

یک سال پیش بود که پروژه ادغام دستیار هوشمند دو غول دنیای فناوری شروع شد، آمازون و مایکروسافت تصمیم استراتژیکی را اتخاذ کردند که به موجب آن الکسا و کورتانا برای هر کاربران هر دو دستیار هوشمند در دسترس قرار می‌گیرد. اکنون نسخه پیش نمایش این پروژه به‌صورت عمومی برای کاربران آمریکایی در دسترس قرار گرفته است.

دستیارهای صوتی هوشمند به آرامی نحوه تعامل ما با کامپیوترها را تغییر می‌دهند. ساتیا نادلا مدیرعامل خوش فکر مایکروسافت به درستی به این مسئله اشاره کرده بود که استفاده از کیبورد و شیوه‌های تعاملی مشابه آن در حال منسوخ شدن است. در حال حاضر در عرصه دستیارهای هوشمند شرکت آمازون با دستیار صوتی الکسا خود و بلندگوهای هوشمند اکو فاصله خوبی با رقبا دارد. جف بزوس مدیرعامل این شرکت سال گذشته در حاشیه دیداری با ساتیا نادلا پیشنهاد همکاری دستیارهای هوشمند دو کمپانی را ارایه کرد که با استقبال مدیرعامل هندی‌تبار مایکروسافت مواجه شد.

اکنون یک سال از آن زمان گذشته و طی این مدت این پروژه پیوسته در حال توسعه بوده است، با گذشت یک سال نسخه پیش نمایش این پروژه مشترک برای کاربران آمریکایی در دسترس قرار گرفته است. برطبق اعلام شرکت مایکروسافت این پروژه مشترک طی چند روز آینده در دسترس تمامی کاربران آمریکایی قرار خواهد گرفت و در ادامه راه خود را به دیگر کشورهای دنیا باز خواهد کرد.

فلسفه پشت این پروژه بهره‌مند شدن کاربران این دو دستیار هوشمند از قابلیت‌های ویژه هر دو آنها است. برای مثال چنانچه کاربری یک بلندگوی هوشمند اکو آمازون، گوشی هوشمند یا کامپیوتر مجهز به الکسا در اختیار داشته باشد با گفتن جمله Open Cortana امکان استفاده از دستیار هوشمند مایکروسافت را خواهد داشت.

کاربران کامپیوترهای ویندوزی نیز که از دستیار هوشمند کورتانا استفاده می‌کنند، با گفتن جمله Hey Cortana, Open Alexa امکان دسترسی به دستیار صوتی شرکت آمازون و قابلیت‌های ویژه آن را خواهند داشت.

در اینجا باید اشاره کنیم که بنابر اعلام مایکروسافت در طی عرضه نسخه پیش نمایش این پروژه صرفا بخشی از قابلیت‌های دو دستیار هوشمند در دسترس کاربران خواهد بود. برای مثال امکان استریم موسیقی، تنظیم آلارم در چنین روشی ممکن نیست، این قابلیت‌ها و البته دیگر قابلیت‌های درخواستی کاربران با توجه به بازخوردهای آنها در آینده اضافه خواهند شد.

نتیجه چنین همکاری بیش از همه به نفع کاربران دو دستیار هوشمند خواهد بود. برای مثال کاربران کورتانا طی این پروژه مشترک قادر خواهند بود با کمک الکسا خریدهای خود از سایت آمازون را انجام داده و به دیگر قابلیت‌های شخص ثالث الکسا که توسط توسعه‌دهندگان غیر رسمی عرضه شده دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر کاربران الکسا قادر هستند به گنجینه اطلاعات کورتانا که به مراتب کاملتر از الکسای آمازون است دسترسی داشته، با کمک کورتانا قرارهای کاری خود را تنظیم کرده و در نهایت با توجه به یادآوری‌های و ملاقات‌های از پیش تعریف شده، با یک نگاه به کورتانا روز خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

این همکاری در کنار مزیت‌هایی که برای کاربران ایجاد خواهد کرد، شرایط را برای دستیار صوتی گوگل سخت‌تر می‌کند. در حقیقت این همکاری تصمیمی کاملا استراتژیک است که جلوی رشد گوگل را در عرصه دستیارهای هوشمند خواهد گرفت.

منبع :

MICROSOFT

1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,