Cortana-2-low

صبح امروز بود که نسخه ی آزمایشی برنامه ی کرتانا برای اندروید، به بیرون درز کرد و بازخورد های مثبت و منفی زیادی در خصوص آن به وجود آمد. اما همچون گذشته شاهد این موضوع هستیم که شایعات بی اساسی در خصوص این نسخه در فضای اینترنت منتشر می شود که کاربران را سردرگم می کند. با وینفون همراه باشید تا نگاهی به برنامه ی اندرویدی کرتانا داشته باشیم و به این سوال نیز پاسخ دهیم.

مایکروسافت در چند هفته ی گذشته اعلام کرد که قصد دارد برنامه ی کرتانا را برای اندروید و iOS منتشر کند. هر چند عملکرد برنامه ی کرتانا در اندروید و iOS، به دلیل ادغام نشدن آن با سیستم عامل گوشی هیچ گاه به اندازه ی نسخه ی ویندوزی با امکانات نخواهد بود، اما باز هم همین خبر کاربران اندرویدی و اپلی را که در مورد کرتانا و شوخی ها و قابلیت های آن شنیده بودند، خوشحال کرد.

مایکروسافت همچنان در حال توسعه ی برنامه ی کرتانا برای اندروید است و هنوز با نسخه ی نهایی آن فاصله ی زیادی داریم، اما نسخه ی آزمایشی آن هم اکنون برای دانلود در دسترس است که کاربرانی که نمی توانند تا نسخه ی نهایی آن منتظر بمانند و تشنه ی امتحان کردن آن هستند، می توانند آن را دریافت کرده و حتی به آزمایش کننده های این برنامه بپیوندند.

اما در خصوص برنامه ی اندرویدی کرتانا، شایعه ای منتشر شده بود که کرتانا قادر است از زبان فارسی پشتیبانی کند. این در حالیست که کرتانای ویندوزی تنها قادر است به چند زبان تکلم کند که فارسی هم جزو آن نیست. اما آیا برنامه ی اندرویدی کرتانا قادر است به فارسی تکلم کند؟ بگذارید خیالتان را راحت کنیم: خیــر!

حال برخی کاربران به ما گزارش داده اند که کرتانای اندرویدی، می تواند نام شما را که به فارسی وارد کرده اید را ذخیره کرده و به یاد داشته باشد. اما نکته ی جالبی که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که نسخه ی ویندوزی کرتانا هم می تواند دقیقا همین کار را انجام دهد. در تصویر زیر برنامه ی اندرویدی کرتانا و کرتانای ویندوز فون را مقایسه کرده ایم که هر دو می توانند نام شما را به فارسی به خاطر بسپارند. بنابراین برنامه ی اندرویدی کرتانا در این خصوص چیز جدیدی ندارد.

Cortana Comparison

برنامه ی اندرویدی کرتانا همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، هنوز تا نسخه ی نهایی خود فاصله دارد، چراکه لگ های فراوان در حین کار کردن برنامه و گاهی هم کرش، کاملا طبیعی است. اما قابلیت های برنامه ی اندروید کرتانا، به دلیل ادغام نشدن آن با سیستم عامل گوشی، به هیچ وجه به اندازه ی نسخه ی ویندوزی آن نیست. اما قابلیت هایی که تنها در بستر اینترنت انجام می شوند و نیازی به ادغام با سیستم عامل گوشی ندارند، اجرا می شوند.

برای مثال شما می توانید تمام سوالاتی که جنبه ی طنز دارند یا سوالاتی که پاسخ آن را می توان در اینترنت پیدا کرد را از کرتانا پرسید. همچنین یادآوری ها بر اساس روز را نیز می توانید برای آن تنظیم کنید. اما برای مثال یادآوری ها بر اساس مکان، اجرای دیگر برنامه ها از طریق کرتانا، تماس با مخاطب خاص، باز کردن یکی از تنظیمات خاص گوشی و یا دیگر قابلیت هایی که نیازمند ادغام کرتانا با اندروید هستند را دارا نیستند.

ظاهر برنامه ی کرتانا برای اندروید، شبیه کرتانای ویندوز 10 است و منو همبگری کرتانا در بالای صفحه وجود دارد که در آن می توانید دفترچه یادداشت معروف کرتانا را نیز مشاهده کنید.

Cortana-Android

همچنین برای استفاده از برنامه ی کرتانا برای اندروید، باید اکانت مایکروسافت خود را وارد کنید و اگر ندارید، باید در همان صفحه یکی بسازید. قطعا نسخه ی نهایی برنامه ی کرتانا برای اندروید، میلیون ها بار دانلود خواهد شد. بنابراین تصور کنید چند میلیون کاربر جدید به کاربران مایکروسافت اضافه خواهند شد که مدت ها بعد از سرویس های بیش تری از مایکروسافت استفاده خواهند کرد.

Cortana-Android-2

اما در ابتدای این مطلب در خصوص بازخورد های مثبت و منفی بسیاری که در خصوص برنامه ی اندرویدی کرتانا به وجود آمد گفتیم. اجازه دهید کمی در این خصوص صحبت گذشته ی خود را تکرار کنیم، تا با دید دیگری به ارائه ی سرویس های مایکروسافت بر روی سیستم عامل های دیگر نگاه کنیم.

فرض کنید مایکروسافت کرتانا را به صورت برنامه ای اختصاصی برای کاربران ویندوز نگه می داشت و آن را برای کاربران دیگر سیستم عامل ها منتشر نمی کرد. حال چه اتفاقی می افتاد؟ خیلی از کاربران اندروید و iOS حتی هیچ تصویر پیش زمینه ای از اینکه کرتانا چه شکلی است و چگونه عمل می کند نداشتند، شرکت های اپل و گوگل هم برای اینکه دستیار صوتی آن ها از کرتانا عقب نماند، سعی می کنند تا قابلیت های کرتانا را به دستیار های صوتی خود اضافه کنند. همانطور که اپل برخی قابلیت های کرتانا را به سیری در آخرین کنفرانس خود اضافه کرد. در نتیجه کاربران دیگر سیستم عامل ها از همان قابلیت ها در گوشی خود بهره مند می شدند و سر مایکروسافت در اینجا بی کلاه می ماند، چراکه این خدمات را شرکت های غیر مایکروسافتی ایجاد کرده اند.

اما حال حالت فعلی را در نظر بگیرید، مایکروسافت کرتانا را برای اندروید و iOS عرضه می کند. کاربران کم کم با برخی قابلیت های آن آشنا می شوند و کم کم از آن استفاده می کنند و دیگر از دستیار صوتی گوشی های خود استفاده نمی کنند. این کار سهم استفاده از محصولات مایکروسافت را به شدت افزایش خواهد داد و کاربران کرتانا را که با آن عادت کرده اند را به دستیار های صوتی دیگر ترجیح خواهند داد. همچنین سهم استفاده از موتور جستجوی بینگ که اکثر خدمات مایکروسافت نیز مبتی بر آن است به شدت افزایش خواهد یافت و خطری جدی را متوجه گوگل خواهد کرد، ضمن اینکه استفاده از یک دستیار صوتی دیگر به غیر از دستیار صوتی اصلی گوشی توسط بسیاری از کاربران، برای شرکت های سازنده ی این سیستم عامل ها یک فاجعه به حساب می آید. حال اگر مایکروسافت بتواند ویندوز ۱۰ گوشی را نیز عالی درآورد و نظر مردم را جلب کند، خیلی راحت تر می تواند افراد بیش تری را به سمت اکو سیستم ویندوز بکشاند. البته اینجا تنها بحث گوشی نیست، چراکه یک کاربر اندرویدی ممکن است تنها به خاطر استفاده از یک برنامه ی کرتانا، به دیگر دستگاه های مجهز به کرتانای مایکروسافت و اکو سیستم ویندوز ۱۰ همچون ویندوز ۱۰ رایانه و گوشی و البته اکس باکس جذب شود که منافع فوق العاده زیادی برای مایکروسافت خواهد داشت و نهایتا کاربران محصولات مایکروسافت بیش تر خواهند شد.

اما نظر شما در این خصوص چیست؟ شما با اطلاع از این دیدگاه، فکر می کنید ارائه ی برنامه ی کرتانا برای دیگر سیستم عامل ها کار درستی است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تهیه شده در وینفون

منبع : وینفون
981 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mohsen
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

والا ما که زیاد از کورتانا استفاده نمیکنیم
اگر فارسی لضافه بشه جذاب میشه و میشه ازش استفاده کرد

  chemwspa
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  و خیلی هم سخت متوجه میشه…من که شمرده شمرده بهش انگلیسی صحبت میکنم به سختی می فهمه،شما فرض کنین بخوایم باهاش فارسی صحبت کنیم 🙂

   بردیا
   پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

   اتفاقاً خیلی هم خوب میفهمه.از گوگل نو بهتره.یه گزینه هست تو بخش تنظیمات speech اونجا یه گزینه داره که اونو فعال کنی دیگه راحت میفهمه چی میگی

    chemwspa
    پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

    فکر کنم گزینه این باشه ” improve recognation for non-native speakers! “

   MIlad
   پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

   خیلی خوب میفهمه. اصلا نیازی هم نیست گوشی رو به دهنت بجسبونی. از یه متری میفهمه فقط باید محیط اروم باشه و سر و صدا نباشه.

hossein
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

همین که نسخه ویندوزی کامل تر باشه و برتر کافیه.اما دوست دارم که شوخی ها و صدای طبیعی کورتانا واسه بقیه هم باشه چون اولین چیزی هست که نسبت به دستیارای اندروید و اپل ب چشم میاد.من خودم روزی چند بار از کورتانا استفاده میکنم،تو اصفهان مکان های مختلف و رستوران ها و مسبریابی تقریبا خوب کار میکنه.میتونه بگه کدوم رستوران بازه و شماره تلفن و آدرسشم پیدا میکنه واست

بردیا
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

من که می گم خیلی هم کار خوبی کرد.مردم باید یکم با سیستم عامل گوشی های مایکروسافت بیشتر آشنا بشن.ممنون آقای گلشن.یه سری ویندوز فونی متعصب ریختن تو این سایت که خیلی رو اعصصابن…

حسین
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

خدایی بد ترین کار مایکروسافت بود
فارسی واسه ویندوز نمیاره ولی برا هنگروید میاره لعنت به مایکروسافت واسه این کار خیلی بدش .
مایکروسافت همین یه قابلیت رو نسبت به بقیه بالاتر داشت اینم به ………

  علی گلشن
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  حسین جان فک کنم شما نیاز داشته باشید کل مطلبو یه بار دیگه بخونید.

chemwspa
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

اول این کرتانا بیاد امکاناتشو برای ویندوزفون زیاد کنه و کامل کنه بعد به فکر نسخه برای اندروید و آی او اس باشه 😐 بالاخره باید یک فرقی با این اندرویدی ها داشته باشیم :))

  shahram
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  اقا راست میگه چرا قبول نمی کنید

Amin
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

خوشم میاد که این سایت همیشه تخصصی تر از بقیه است
هرچند اینروزا کمی تو خبررسانی نسبت به سایت های دیگه عقب افتاده ولی خبراش همچنان سنجیده تر و دقیق تره
موفق باشید

shahram
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

نه بیاد فارسیم پشتبانی کنه ما که ویندوز فون داریم برای ما پشتیبانی نمی کنه . اگه فارسی پشتبانی میکرد من گوشیمو مینداختم توی سطل آشغال مگه دیونه ام کلی بدبختی بکشیم با کمی نرم افزاراش بسازیم اخرم بیاد فارسیشم برای اندروید پشتیبانی کنه. واقعا شورش مایکروسافت دراورده این چه کاری بود کرد . افیس بگیم تجاری از این حرفا چرا کرتانا رو برای اندروید اورد .

  بردیا
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  آخه متعصب درب و داغون وقتی با کرتانا ی اندروید کار نکردی چرا حرف بیخود میزنی.یکم فکر کن.یکم عقلتو به کار بنداز بعد بگو کار مایکروسافت بد بوده.فکر کن.فففففکککککررررر

   shahram
   پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

   یک من توهین نکردم اول کمی سطح ادبتو ببر بالا بد بیا اینجا حرف بزن باشه

    بردیا
    پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

    واقعاً ببخشید آخه بعضی ها تو این سایت هستن فقط جو منفی میدن.

   chemwspa
   پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

   البته هر چقدر معروف تر بشه این نرم افزار به سمت پیشرفتش بیشتر پیش میره و خب بهتر میشه برای ویندوزفون،ولی فکر نمی کنین شما خیلی زود این ها اقدام کردن برای اندروید؟ یا آی او اس؟ ما خودمون هنوز کامل نیست امکانات کرتانامون.

danoosh
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

سلام
دوستان لطفا راهنمایی کنید
یه تیکی رو فعال کردم حالا یه حاشیه زرد رنگ دور گوشیم اومده و هیچ کاری نمیتونم انجام بدم لطفا بگید چطوری باید غیر فعالش کنم

  mohamad
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  کلید ترکیبی volume+ و start رو نگه دار،،،بعد برو توی تنظیمات اون تیک رو بردارش

   بردیا
   پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

   باید بری تو بخش دسترسی آسان(easy access )

  quf
  پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

  به کورتانا بگو(اوپن ایت ایس اف اکسس)واست اون قسمت تنظیماتوبازمیکنه بعد تیک گزینه narratorرابه حالت قبلی برگردون

monster
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

سلام و خسته نباشید دوستان

دوستان کسی نیست راهنمایی کنه برای فیل شکن … اکانت خریدم سایتشون هم نوشته واسه ویندوز فون GDR 1 ولی هر کاری می کنم کانکت نمیشه .

aref
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

زاپیا اپدیت شد

chemwspa
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

از بخش پرسش و پاسخ سایت بپرسین فکر کنم سریعتر پاسختون رو دریافت کنین.

عباس امرایی
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

بنظر من اینکه از روی هم تقلب کنند و قابلیت های همدیگر رو برای خودشون بسازند خیلی بده و باعث میشه همشون شبیه هم بشن. کورتانا اونجور که شنیدم خیلی جالبه ولی گوگل ناو هم بد نیست.

ali
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

دوستان عزیز من خودم یه مایکروسافتی و نوکیاییه متعصبم.
اما یه ذره درست فکر کنید!!!
این سیاست بی نقصه گابریل و ساتیا نادلاس …
گوشی های فراوان پایین رده به همراه ویندوز ۱۰ موبایل،
کورتانا برای همه سیستم عامل ها و …..
اینطوری همه ی کاربرا با ویندوزفون اشنا میشن که در دراز مدت میتونه ویندوز۱۰ رو اولین سیستم عامله جهان بکنه …

mehrdad
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

شاید کار خوبی کرده باشه ولی
کرتانا =ناموس ویندوز فون
منم که متعصب و طرفدار سرسخت ویندوزفون تو کتم نمیره اصلا دیشب تاحالا اعصاب ندارم?

mohammad
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

اقا یه خبر خوش هات اسپات شیلد اومد هوارا

AmirHossein
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

چرااااااااا؟ چرا بازی هایی که معرفی میکنیم نمیذاااارییییییییییییییییید؟؟؟؟؟؟؟
علی آقا گلشن!؟

saber
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

راستی داستان ایمیل msn چیه؟ یک سری ار app هاش رو می خواد قطع کنه

ممد
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

از دست این نوبا همش کار دست خودشون میدن ، شما naRRATOR رو فعال کردی
باید رو هر چی دابل تب کنی تا عمل کنه
اول برو تو ستینگ، بعد از چپ به راست سوایپ کن تا بره پایین تا برسی ease of access
لعدشم رو narrator بزن تا غیر فعالش کنی

mohsen
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

من فکر میکنم شما بیش از حد جنبه های مثبت سیاستهای تازه ی مایکروسافت رو میبینید.من سایت شمارو هر روز دنبال میکنم چون خودم طرفدار ویندوزفونم و علاقه ی زیادی به در درجه اول نوکیا و دوم مایکروسافت دارم.ولی حقیقت اینه که همین cortana یکی از مهمترین عواملی بود که من قصد دارم به سمت وینفون برم.خاص بودن و تک.الان چه فرقی با یک اندرویدی داره؟
شما اشاره داشتید به اینکه بهتر شد این نرم افزارو در اختیار بقیه گذاشت تا اشنایی با اکوسیستم مایکروسافت بیشتر شه.من حرف شما قبول ندارم.خیلی از دوستانم به خاطر همین کورتانا یدونه 520 گرفتن برای شروع.وقتی یه نرم افزار با قدرت عمل کنه و پیشتاز باشه تلاشهای باقی سیستم عاملا بی نتیجه میمونه و به تک بودن اون و برتری اون اعتراف مشه.کمبود نرم افزار با تعدادی نرم افزار مهندسی و ناب از یاد میره.به شرطی که بیشتر شن اینا و در انحصار خودش بمونه
به هر حال امیدوارم این سیاست موفق عمل کنه هرچند که واقعا این سیاست برای دراز مدته.هیچوقت معلوم نیست تا2_3سال دیگه چی پیش میاد به هر حال بیصبرانه منتظر وین10 و اخبارش هستم

MIlad
پاسخ دهید شنبه 28 تیر 1394

با تشکر از مایکروسافت برای تحقیر ویندوزفونیا. گوگل تا حالا یدونه اپ هم واسه وینفون نداده. مشکل از خودمونه که رفتیم وینفون خریدیم.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,