Cortana-2-low

صبح امروز بود که نسخه ی آزمایشی برنامه ی کرتانا برای اندروید، به بیرون درز کرد و بازخورد های مثبت و منفی زیادی در خصوص آن به وجود آمد. اما همچون گذشته شاهد این موضوع هستیم که شایعات بی اساسی در خصوص این نسخه در فضای اینترنت منتشر می شود که کاربران را سردرگم می کند. با وینفون همراه باشید تا نگاهی به برنامه ی اندرویدی کرتانا داشته باشیم و به این سوال نیز پاسخ دهیم.

مایکروسافت در چند هفته ی گذشته اعلام کرد که قصد دارد برنامه ی کرتانا را برای اندروید و iOS منتشر کند. هر چند عملکرد برنامه ی کرتانا در اندروید و iOS، به دلیل ادغام نشدن آن با سیستم عامل گوشی هیچ گاه به اندازه ی نسخه ی ویندوزی با امکانات نخواهد بود، اما باز هم همین خبر کاربران اندرویدی و اپلی را که در مورد کرتانا و شوخی ها و قابلیت های آن شنیده بودند، خوشحال کرد.

مایکروسافت همچنان در حال توسعه ی برنامه ی کرتانا برای اندروید است و هنوز با نسخه ی نهایی آن فاصله ی زیادی داریم، اما نسخه ی آزمایشی آن هم اکنون برای دانلود در دسترس است که کاربرانی که نمی توانند تا نسخه ی نهایی آن منتظر بمانند و تشنه ی امتحان کردن آن هستند، می توانند آن را دریافت کرده و حتی به آزمایش کننده های این برنامه بپیوندند.

اما در خصوص برنامه ی اندرویدی کرتانا، شایعه ای منتشر شده بود که کرتانا قادر است از زبان فارسی پشتیبانی کند. این در حالیست که کرتانای ویندوزی تنها قادر است به چند زبان تکلم کند که فارسی هم جزو آن نیست. اما آیا برنامه ی اندرویدی کرتانا قادر است به فارسی تکلم کند؟ بگذارید خیالتان را راحت کنیم: خیــر!

حال برخی کاربران به ما گزارش داده اند که کرتانای اندرویدی، می تواند نام شما را که به فارسی وارد کرده اید را ذخیره کرده و به یاد داشته باشد. اما نکته ی جالبی که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که نسخه ی ویندوزی کرتانا هم می تواند دقیقا همین کار را انجام دهد. در تصویر زیر برنامه ی اندرویدی کرتانا و کرتانای ویندوز فون را مقایسه کرده ایم که هر دو می توانند نام شما را به فارسی به خاطر بسپارند. بنابراین برنامه ی اندرویدی کرتانا در این خصوص چیز جدیدی ندارد.

Cortana Comparison

برنامه ی اندرویدی کرتانا همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، هنوز تا نسخه ی نهایی خود فاصله دارد، چراکه لگ های فراوان در حین کار کردن برنامه و گاهی هم کرش، کاملا طبیعی است. اما قابلیت های برنامه ی اندروید کرتانا، به دلیل ادغام نشدن آن با سیستم عامل گوشی، به هیچ وجه به اندازه ی نسخه ی ویندوزی آن نیست. اما قابلیت هایی که تنها در بستر اینترنت انجام می شوند و نیازی به ادغام با سیستم عامل گوشی ندارند، اجرا می شوند.

برای مثال شما می توانید تمام سوالاتی که جنبه ی طنز دارند یا سوالاتی که پاسخ آن را می توان در اینترنت پیدا کرد را از کرتانا پرسید. همچنین یادآوری ها بر اساس روز را نیز می توانید برای آن تنظیم کنید. اما برای مثال یادآوری ها بر اساس مکان، اجرای دیگر برنامه ها از طریق کرتانا، تماس با مخاطب خاص، باز کردن یکی از تنظیمات خاص گوشی و یا دیگر قابلیت هایی که نیازمند ادغام کرتانا با اندروید هستند را دارا نیستند.

ظاهر برنامه ی کرتانا برای اندروید، شبیه کرتانای ویندوز 10 است و منو همبگری کرتانا در بالای صفحه وجود دارد که در آن می توانید دفترچه یادداشت معروف کرتانا را نیز مشاهده کنید.

Cortana-Android

همچنین برای استفاده از برنامه ی کرتانا برای اندروید، باید اکانت مایکروسافت خود را وارد کنید و اگر ندارید، باید در همان صفحه یکی بسازید. قطعا نسخه ی نهایی برنامه ی کرتانا برای اندروید، میلیون ها بار دانلود خواهد شد. بنابراین تصور کنید چند میلیون کاربر جدید به کاربران مایکروسافت اضافه خواهند شد که مدت ها بعد از سرویس های بیش تری از مایکروسافت استفاده خواهند کرد.

Cortana-Android-2

اما در ابتدای این مطلب در خصوص بازخورد های مثبت و منفی بسیاری که در خصوص برنامه ی اندرویدی کرتانا به وجود آمد گفتیم. اجازه دهید کمی در این خصوص صحبت گذشته ی خود را تکرار کنیم، تا با دید دیگری به ارائه ی سرویس های مایکروسافت بر روی سیستم عامل های دیگر نگاه کنیم.

فرض کنید مایکروسافت کرتانا را به صورت برنامه ای اختصاصی برای کاربران ویندوز نگه می داشت و آن را برای کاربران دیگر سیستم عامل ها منتشر نمی کرد. حال چه اتفاقی می افتاد؟ خیلی از کاربران اندروید و iOS حتی هیچ تصویر پیش زمینه ای از اینکه کرتانا چه شکلی است و چگونه عمل می کند نداشتند، شرکت های اپل و گوگل هم برای اینکه دستیار صوتی آن ها از کرتانا عقب نماند، سعی می کنند تا قابلیت های کرتانا را به دستیار های صوتی خود اضافه کنند. همانطور که اپل برخی قابلیت های کرتانا را به سیری در آخرین کنفرانس خود اضافه کرد. در نتیجه کاربران دیگر سیستم عامل ها از همان قابلیت ها در گوشی خود بهره مند می شدند و سر مایکروسافت در اینجا بی کلاه می ماند، چراکه این خدمات را شرکت های غیر مایکروسافتی ایجاد کرده اند.

اما حال حالت فعلی را در نظر بگیرید، مایکروسافت کرتانا را برای اندروید و iOS عرضه می کند. کاربران کم کم با برخی قابلیت های آن آشنا می شوند و کم کم از آن استفاده می کنند و دیگر از دستیار صوتی گوشی های خود استفاده نمی کنند. این کار سهم استفاده از محصولات مایکروسافت را به شدت افزایش خواهد داد و کاربران کرتانا را که با آن عادت کرده اند را به دستیار های صوتی دیگر ترجیح خواهند داد. همچنین سهم استفاده از موتور جستجوی بینگ که اکثر خدمات مایکروسافت نیز مبتی بر آن است به شدت افزایش خواهد یافت و خطری جدی را متوجه گوگل خواهد کرد، ضمن اینکه استفاده از یک دستیار صوتی دیگر به غیر از دستیار صوتی اصلی گوشی توسط بسیاری از کاربران، برای شرکت های سازنده ی این سیستم عامل ها یک فاجعه به حساب می آید. حال اگر مایکروسافت بتواند ویندوز ۱۰ گوشی را نیز عالی درآورد و نظر مردم را جلب کند، خیلی راحت تر می تواند افراد بیش تری را به سمت اکو سیستم ویندوز بکشاند. البته اینجا تنها بحث گوشی نیست، چراکه یک کاربر اندرویدی ممکن است تنها به خاطر استفاده از یک برنامه ی کرتانا، به دیگر دستگاه های مجهز به کرتانای مایکروسافت و اکو سیستم ویندوز ۱۰ همچون ویندوز ۱۰ رایانه و گوشی و البته اکس باکس جذب شود که منافع فوق العاده زیادی برای مایکروسافت خواهد داشت و نهایتا کاربران محصولات مایکروسافت بیش تر خواهند شد.

اما نظر شما در این خصوص چیست؟ شما با اطلاع از این دیدگاه، فکر می کنید ارائه ی برنامه ی کرتانا برای دیگر سیستم عامل ها کار درستی است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تهیه شده در وینفون

منبع : وینفون
982 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mohsen
💔 2 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

والا ما که زیاد از کورتانا استفاده نمیکنیم
اگر فارسی لضافه بشه جذاب میشه و میشه ازش استفاده کرد

  chemwspa
  💔 25 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  و خیلی هم سخت متوجه میشه…من که شمرده شمرده بهش انگلیسی صحبت میکنم به سختی می فهمه،شما فرض کنین بخوایم باهاش فارسی صحبت کنیم 🙂

   بردیا
   💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

   اتفاقاً خیلی هم خوب میفهمه.از گوگل نو بهتره.یه گزینه هست تو بخش تنظیمات speech اونجا یه گزینه داره که اونو فعال کنی دیگه راحت میفهمه چی میگی

    chemwspa
    💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

    فکر کنم گزینه این باشه ” improve recognation for non-native speakers! “

   MIlad
   💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

   خیلی خوب میفهمه. اصلا نیازی هم نیست گوشی رو به دهنت بجسبونی. از یه متری میفهمه فقط باید محیط اروم باشه و سر و صدا نباشه.

hossein
💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

همین که نسخه ویندوزی کامل تر باشه و برتر کافیه.اما دوست دارم که شوخی ها و صدای طبیعی کورتانا واسه بقیه هم باشه چون اولین چیزی هست که نسبت به دستیارای اندروید و اپل ب چشم میاد.من خودم روزی چند بار از کورتانا استفاده میکنم،تو اصفهان مکان های مختلف و رستوران ها و مسبریابی تقریبا خوب کار میکنه.میتونه بگه کدوم رستوران بازه و شماره تلفن و آدرسشم پیدا میکنه واست

بردیا
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

من که می گم خیلی هم کار خوبی کرد.مردم باید یکم با سیستم عامل گوشی های مایکروسافت بیشتر آشنا بشن.ممنون آقای گلشن.یه سری ویندوز فونی متعصب ریختن تو این سایت که خیلی رو اعصصابن…

حسین
💔 47 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

خدایی بد ترین کار مایکروسافت بود
فارسی واسه ویندوز نمیاره ولی برا هنگروید میاره لعنت به مایکروسافت واسه این کار خیلی بدش .
مایکروسافت همین یه قابلیت رو نسبت به بقیه بالاتر داشت اینم به ………

  علی گلشن
  💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  حسین جان فک کنم شما نیاز داشته باشید کل مطلبو یه بار دیگه بخونید.

chemwspa
💔 15 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

اول این کرتانا بیاد امکاناتشو برای ویندوزفون زیاد کنه و کامل کنه بعد به فکر نسخه برای اندروید و آی او اس باشه 😐 بالاخره باید یک فرقی با این اندرویدی ها داشته باشیم :))

  shahram
  💔 9 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  اقا راست میگه چرا قبول نمی کنید

Amin
💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

خوشم میاد که این سایت همیشه تخصصی تر از بقیه است
هرچند اینروزا کمی تو خبررسانی نسبت به سایت های دیگه عقب افتاده ولی خبراش همچنان سنجیده تر و دقیق تره
موفق باشید

shahram
💔 7 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

نه بیاد فارسیم پشتبانی کنه ما که ویندوز فون داریم برای ما پشتیبانی نمی کنه . اگه فارسی پشتبانی میکرد من گوشیمو مینداختم توی سطل آشغال مگه دیونه ام کلی بدبختی بکشیم با کمی نرم افزاراش بسازیم اخرم بیاد فارسیشم برای اندروید پشتیبانی کنه. واقعا شورش مایکروسافت دراورده این چه کاری بود کرد . افیس بگیم تجاری از این حرفا چرا کرتانا رو برای اندروید اورد .

  بردیا
  💔 4 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  آخه متعصب درب و داغون وقتی با کرتانا ی اندروید کار نکردی چرا حرف بیخود میزنی.یکم فکر کن.یکم عقلتو به کار بنداز بعد بگو کار مایکروسافت بد بوده.فکر کن.فففففکککککررررر

   shahram
   💔 2 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

   یک من توهین نکردم اول کمی سطح ادبتو ببر بالا بد بیا اینجا حرف بزن باشه

    بردیا
    💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

    واقعاً ببخشید آخه بعضی ها تو این سایت هستن فقط جو منفی میدن.

   chemwspa
   💔 2 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

   البته هر چقدر معروف تر بشه این نرم افزار به سمت پیشرفتش بیشتر پیش میره و خب بهتر میشه برای ویندوزفون،ولی فکر نمی کنین شما خیلی زود این ها اقدام کردن برای اندروید؟ یا آی او اس؟ ما خودمون هنوز کامل نیست امکانات کرتانامون.

danoosh
💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

سلام
دوستان لطفا راهنمایی کنید
یه تیکی رو فعال کردم حالا یه حاشیه زرد رنگ دور گوشیم اومده و هیچ کاری نمیتونم انجام بدم لطفا بگید چطوری باید غیر فعالش کنم

  mohamad
  💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  کلید ترکیبی volume+ و start رو نگه دار،،،بعد برو توی تنظیمات اون تیک رو بردارش

   بردیا
   💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

   باید بری تو بخش دسترسی آسان(easy access )

  quf
  💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  به کورتانا بگو(اوپن ایت ایس اف اکسس)واست اون قسمت تنظیماتوبازمیکنه بعد تیک گزینه narratorرابه حالت قبلی برگردون

monster
💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

سلام و خسته نباشید دوستان

دوستان کسی نیست راهنمایی کنه برای فیل شکن … اکانت خریدم سایتشون هم نوشته واسه ویندوز فون GDR 1 ولی هر کاری می کنم کانکت نمیشه .

aref
💔 1 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

زاپیا اپدیت شد

chemwspa
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

از بخش پرسش و پاسخ سایت بپرسین فکر کنم سریعتر پاسختون رو دریافت کنین.

عباس امرایی
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

بنظر من اینکه از روی هم تقلب کنند و قابلیت های همدیگر رو برای خودشون بسازند خیلی بده و باعث میشه همشون شبیه هم بشن. کورتانا اونجور که شنیدم خیلی جالبه ولی گوگل ناو هم بد نیست.

ali
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

دوستان عزیز من خودم یه مایکروسافتی و نوکیاییه متعصبم.
اما یه ذره درست فکر کنید!!!
این سیاست بی نقصه گابریل و ساتیا نادلاس …
گوشی های فراوان پایین رده به همراه ویندوز ۱۰ موبایل،
کورتانا برای همه سیستم عامل ها و …..
اینطوری همه ی کاربرا با ویندوزفون اشنا میشن که در دراز مدت میتونه ویندوز۱۰ رو اولین سیستم عامله جهان بکنه …

mehrdad
💔 2 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

شاید کار خوبی کرده باشه ولی
کرتانا =ناموس ویندوز فون
منم که متعصب و طرفدار سرسخت ویندوزفون تو کتم نمیره اصلا دیشب تاحالا اعصاب ندارم?

mohammad
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

اقا یه خبر خوش هات اسپات شیلد اومد هوارا

  بردیا
  💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

  واقعاً کار می کنه؟

AmirHossein
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

چرااااااااا؟ چرا بازی هایی که معرفی میکنیم نمیذاااارییییییییییییییییید؟؟؟؟؟؟؟
علی آقا گلشن!؟

saber
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

راستی داستان ایمیل msn چیه؟ یک سری ار app هاش رو می خواد قطع کنه

ممد
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

از دست این نوبا همش کار دست خودشون میدن ، شما naRRATOR رو فعال کردی
باید رو هر چی دابل تب کنی تا عمل کنه
اول برو تو ستینگ، بعد از چپ به راست سوایپ کن تا بره پایین تا برسی ease of access
لعدشم رو narrator بزن تا غیر فعالش کنی

mohsen
💔 0 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

من فکر میکنم شما بیش از حد جنبه های مثبت سیاستهای تازه ی مایکروسافت رو میبینید.من سایت شمارو هر روز دنبال میکنم چون خودم طرفدار ویندوزفونم و علاقه ی زیادی به در درجه اول نوکیا و دوم مایکروسافت دارم.ولی حقیقت اینه که همین cortana یکی از مهمترین عواملی بود که من قصد دارم به سمت وینفون برم.خاص بودن و تک.الان چه فرقی با یک اندرویدی داره؟
شما اشاره داشتید به اینکه بهتر شد این نرم افزارو در اختیار بقیه گذاشت تا اشنایی با اکوسیستم مایکروسافت بیشتر شه.من حرف شما قبول ندارم.خیلی از دوستانم به خاطر همین کورتانا یدونه 520 گرفتن برای شروع.وقتی یه نرم افزار با قدرت عمل کنه و پیشتاز باشه تلاشهای باقی سیستم عاملا بی نتیجه میمونه و به تک بودن اون و برتری اون اعتراف مشه.کمبود نرم افزار با تعدادی نرم افزار مهندسی و ناب از یاد میره.به شرطی که بیشتر شن اینا و در انحصار خودش بمونه
به هر حال امیدوارم این سیاست موفق عمل کنه هرچند که واقعا این سیاست برای دراز مدته.هیچوقت معلوم نیست تا2_3سال دیگه چی پیش میاد به هر حال بیصبرانه منتظر وین10 و اخبارش هستم

MIlad
💔 2 پاسخ دهید شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴

با تشکر از مایکروسافت برای تحقیر ویندوزفونیا. گوگل تا حالا یدونه اپ هم واسه وینفون نداده. مشکل از خودمونه که رفتیم وینفون خریدیم.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت

افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام