الکس کاتوزیان معاون ارشد و مدیرکل بخش موبایل کمپانی کوالکام در جدیدترین اظهارنظر خود گفته‌است که پردازنده اسنپدراگون 845 قادر خواهد بود طیف وسیعی از قابلیت‌های محاسباتی پیشرفته را فراهم کند. ویدیوهای قدرتمند 360 درجه‌ای، تجربه بی نظیر واقعیت مجازی، هوش مصنوعی پیشرفته با قابلیت یادگیری، فناوری LTE با سرعت‌های گیگابایتی و طول عمر بیشتر باتری بخشی از مزایای چیپ جدید شرکتی هستند که تکنولوژی‌های آن طیف وسیعی از کاربران را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسنپدراگون 845

توسعه یک پردازنده حاصل سال‌ها تلاش کارمندان شرکت کوالکام و همکاری با شرکت‌های دیگر است، این پروسه ممکن است از سه سال قبل از معرفی یک چیپ آغاز شود و در این مدت کوالکام با شرکای تجاری خود در ارتباط است تا بتواند فناوری‌های مورد نیاز آنان را به بهترین شکل ممکن در پردازنده‌های خود پیاده کند. به طور مثال معرفی اسنپدراگون 845 در سال 2018 بدین معنی است که این شرکت برای ساخت این چیپ همکاری خود با شرکای تجاری خود همچون مایکروسافت را از سال 2015 آغاز کرده‌است، همان سالی که مایکروسافت هالولنز را معرفی کرد.

هم اکنون مایکروسافت در حال کار بر روی هولولنز 2 است که انتظار می‌رود در سال 2019 رونمایی شود. تجدید نظر در نقشه راه هولولنز باعث شد تا مایکروسافت با گذشتن از یک نسخه، برنامه ریزی برای مدل سوم را یک سال زودتر شروع کند. سوال مهم اینجاست که آیا تکنولوژی واقعیت افزوده و هوش مصنوعی که در اسنپدراگون 845 وجود دارد می‌تواند جایگزین پردازنده اختصاصی طراحی شده توسط مایکروسافت شود و یا اینکه این شرکت همانند گذشته از واحد پردازشی اختصاصی خود در هدست واقعیت افزوده خود بهره خواهد برد. پس از مشاهده همکاری تنگاتنگ این دو شرکت برای ارایه لپتاپ‌های مبتنی بر ARM و دارای ارتباطات سلولی پاسخ به این سوال چندان سخت نیست ولی به نظر می‌رسد مایکروسافت به طور همزمان در حال توسعه پردازنده اختصاصی خود است.

پردازنده اختصاصی مایکروسافت

زمانی که نسل اول هولولنز در سال 2015 توسط سازنده‌اش -الکس کیپمن- رونمایی شد تحسین بسیاری از کارشناسان را برانگیخت، کامپیوتری پوشیدنی که تصاویر هولوگرافیک را نشان می‌دهد تنها در فیلم‌های علمی تخیلی دیده شده بود ولی مایکروسافت این رویا را به واقعیت تبدیل کرد و در این راه پردازنده اختصاصی مایکروسافت مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کرد.

این پردازنده اطلاعات را از آرایه‌ای از سنسورها که روی هالولنز قرار دارد دریافت می‌کند. این سنسورها شامل 4 سنسور محیطی، واحد اندازه گیری درونی، 4 دوربین تعقیب کننده حرکات سر، یک دوربین اینفرارد و یک سنسور اختصاصی عمق سنج هستند. این ادوات مسئولیت جمع آوری اطلاعات ورودی همراه با حرکات شخص دارای هالولنز و تعامل با محیط فیزیکی و دیجیتالی را بر عهده دارند.

پردازنده هولولنز از فناوری 28 نانومتری ساخت شرکت TSMC بهره می‌برد که در کنار 8 مگابایت رم با سرعت بالا، 65 میلیون گیت منطقی را در خود جای داده‌است و در هر ثانیه می‌تواند یک تریلیون محاسبه انجام دهد. مایکروسافت برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود از روشهای محتلفی استفاده کرده‌است که در نهایت فناوری Tensilica باعث شده تا این شرکت بتواند 300 راهکار اختصاصی را برای پردازنده‌تعریف کند. تمام این مراحل نشان می‌دهد که پردازنده اختصاصی مهم‌ترین بخش تشکیل دهنده تنها دستگاه پوشیدنی قابلیت افزوده موجود یعنی هالولنز است و به نظر می‌رسد مایکروسافت مسیر استفاده شده در نسخه قبل را در هولولنز 2 نیز استفاده کند.

هولولنز 2 و نسخه دوم پردازنده اختصاصی مایکروسافت

در جولای گذشته مدیر بخش تحقیقات هولولنز در مصاحبه‌ای گفته بود:

امروز هری شام (Harry Shum) معاون ارشد بخش هوش مصنوعی و گروه تحقیقاتی اش در ارایه خود در CVPR 2017 اعلام کردند که کار بر روی نسل دوم پردازنده‌های اختصاصی آغاز شده‌است و این همکاری باعث ایجاد یک واحد پردازنده انعطاف پذیر با هوش مصنوعی می‌شود. این چیپ از لایه‌های سخت افزاری بسیاری پشتیبانی خواهد کرد و کاملا قابل برنامه ریزی است.

بنابراین سخنرانی در جولای 2017 قطعا در هولولنز2  شاهد به کارگیری نسل دوم پردازنده اختصاصی مایکروسافت هستیم که بر اساس گزارشات شامل یک پردازنده هوش مصنوعی نیز می‌شود. پس چرا ما این مقاله را نوشتیم؟ رونمایی از کوالکام 845 شامل معرفی بازه‌ای از قابلیت‌ها و فناوری‌هایی بود که در این چیپ وجود دارد که تجربه واقعیت افزوده بی نظیر یکی از این قابلیت‌ها بود و بسیاری از کارشناسان گمان می‌کردند که کوالکام می‌تواند در زمان باقی مانده تا معرفی هولولنز 2 نظر مایکروسافت را برای استفاده از این چیپ بدست بیاورد ولی مایکروسافت به رویه خود ادامه داده و حتی یک پردازنده هوش مصنوعی نیز به واحد پردازشی خود اضافه کرده‌است.

بنابراین نسل دوم هولولنز بدون استفاده از اسنپدراگون 845 به کار خود ادامه خواهد داد اما می‌توان امیدوار بود در تعداد کمی از دستگاه‌های ساخته شده توسط مایکروسافت شاهد استفاده از این چیپ تحت عنوان نگاهی به آینده باشیم.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
امیر میرحاج
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,