اینتل

شایعات خبر از استفاده احتمالی از پردازنده اینتل برای اکس‌باکس بعدی می‌دهند. احتمال این اتفاق بسیار کم است اما اگر به حقیقت بپیوندد یک قدم بسیار مهم خواهد بود که تلاش‌های مایکروسافت برای ارتباط بین رایانه‌های شخصی گیمینگ و کنسول اکس‌باکس را نتیجه‌بخش خواهد کرد. با وینفون همراه باشید.

آنالیست تکنولوژی، ریچارد سوینبرن که پیش‌بینی‌های صحیح او، اعتباری برایش به همراه آورده است، در مورد نسل بعد اکس‌باکس گفته است که این کنسول به جای یک پردازنده AMD با ساختار اختصاصی SoC که در نسل‌های قبل اکس‌باکس وان استفاده شد، از یک پردازنده اینتل استفاده خواهد کرد.

اعلام شده است (آوریل 2018) که در نسل جدید اکس‌باکس از یک چیپ اینتل برای مقابله با پلی‌استیشن 5 استفاده خواهد شد تا اینتل هم قدرت گیمینگ خود را به رخ بکشد.

در پی پیش‌بینی سوینبرن، Montly Fool مطلبی در این رابطه منتشر کرد که اگر این پیش‌بینی به حقیقت بپیوندد، یک قدم بسیار مهم برای مایکروسافت خواهد بود. این اقدام می‌تواند روابط متزلزل دو شرکت را با ثبات‌تر بکند. مایکروسافت اخیراً رایانه‌های ویندوز 10 با پردازنده‌های کوالکام را معرفی کرد که به ضرر اینتل خواهد بود و از طرفی اینتل چیپ‌های پردازشگر برای کروم بوک‌ها را تامین می‌کند که رقیب اصلی محصولات مایکروسافت هستند.

این اقدام یک معامله یک طرفه به نظر می‌رسد که به سود اینتل خواهد بود، اما استفاده از چیپ‌های اینتل در بلندمدت برای مایکروسافت نیز سود خواهد داشت. اینتل قادر به تامین چیپ‌های WiFi، NADN Flash و SoC را در یک بسته با قیمت کمتر خواهد بود. همچنین با توسعه فناوری 5G اینتل، مایکروسافت می‌تواند با استفاده از چیپ‌های اینتل در اکس‌باکس های خود، پهنای باند مورد نیاز برای اجرای بازی‌های 4k در بستر اینترنت را فراهم سازد و در بلندمدت صنعت گیمینگ را به سود خود به سمت گیمینگ ابری سوق دهد.

سود دیگری که از این معامله عاید مایکروسافت می‌شود در زمینه توسعه بازی‌ها خواهد بود. از کسی پنهان نیست که اکثر بازی‌های انحصاری برای پلی‌استیشن منتشر می‌شوند. این در حالی است که اکثر بازی‌ها روی یک رایانه شخصی توسعه می‌یابند و سپس برای یک کنسول بهینه‌سازی می‌شوند. توسعه بازی‌ها در استدیوهای بازی سازی برای چیپ‌های اینتل زمان کمتری نسبت به توسعه برای چیپ‌های AMD خواهد برد. همچنین اگر اینتل قادر به تولید یک پردازنده گرافیکی مستقل با کیفیت باشد، در آینده عملکرد بازی‌ها با استفاده از یک چیپ و پردازنده گرافیکی اینتل بسیار بهتر خواهد بود. افزون بر این موارد، اگر اینتل بتواند مایکروسافت را از AMD جدا کند، توسعه بازی های cross-platform برای اکس‌باکس و رایانه‌های شخصی بسیار ساده‌تر خواهد شد.

گرچه این همکاری برای هر دو شرکت سود‌هایی خواهد داشت اما ممکن است این همکاری آن گونه که انتظار می‌رود پیش نرود و به نتیجه نرسد. یکی از این موارد رابطه مایکروسافت با AMD خواهد بود. غول تکنولوژی ردموندی با تغییر پردازنده کنسول خود یک ریسک بسیار بزرگ می‌کند. به خصوص حالا که اکس‌باکس می تواند از پلی‌استیشن سبقت بگیرد.

اینتل از سوی دیگر شرکتی بوده است که همیشه در انتشار به موقع چیپ‌های خود مشکل داشته است. این تاخیرها می‌تواند روی زمان انتشار کنسول‌ها نیز تاثیر مستقیم داشته باشد. کنسول‌هایی که معمولاً انتشارشان برای تعطیلات آخر سال یا نمایشگاه‌ها برنامه ریزی می‌شود.

در نهایت، احتمالاً مهم‌ترین مورد این است که اینتل هنوز یک پردازنده گرافیکی با کیفیت ندارد. پردازنده گرافیکی خوب در کنسول های گیمینگ نیمی از موفقیت آن را تضمین می‌کند. قطعاً اینتل دیر یا زود یک پردازنده گرافیکی با کیفیت خواهد ساخت اما مایکروسافت ممکن است برای مدتی منتظر بماند تا چیزی که ارزش ریسک کردن را داشته باشد بدست آورد.

تمام این فکر و خیال‌ها بر اساس پیش‌بینی سوینبرن که ممکن است به حقیقت نپیوندد شکل گرفته اند، اما یک اکس‌باکس با پردازنده اینتل بسیار بهتر از یک نسخه از نرم افزار اکس‌باکس است که بر اساس رایانه‌های شخصی ساخته شده است و روی یک دستگاه قوی تر اجرا می شود. در صورت رفع برخی از این مشکلات، همکاری غول پردازشی و ردموندی‌ها ممکن است ارزش ریسک را داشته باشد.

منبع :

ONMSFT

81 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,