پردازنده مرکزی (CPU)، مغز هر دستگاه کامپیوتری محسوب می‌شود، قطعه‌ای که بیشترین محاسبات‌ در آن انجام می‌شود. هر‌چه پردازنده مرکزی (Central Processing Unit) سریع‌تر باشد محاسبه صفحه‌گسترده‌ها، مرور صفحات وب، انجام بازی‌ها، ویرایش عکس‌ها و … سریع‌تر انجام خواهد شد. اما یک نکته مهم این است که پردازنده سریع‌‌تر باعث مصرف بالاتر انرژی و به تبع آن کمتر شدن مدت زمان امکان استفاده از دستگاه با باتری  می‌شود. در ادامه اطلاعات کاملی جهت انتخاب مناسب‌ترین پردازنده مرکزی برای لپ‌تاپ به شما ارائه خواهیم داد. با وینفون همراه باشید.

یکی از اطلاعاتی که در زمان خرید لپ‌تاپ بصورت واضح در مشخصات دستگاه ذکر می‌شود نام و مدل پردازنده مرکزی است. اما دیدن این مشخصات بدون داشتن اطلاعات قبلی می‌تواند گیج‌کننده باشد. بعنوان مثال آیا پردازنده‌ای با شماره مدل Corei7-7y75 سریعتر از پردازنده‌ای با شماره مدل Core i5-8250U است؟ و آیا به چه میزان سرعتی واقعاً احتیاج است؟

تقریباً اکثر لپ‌تاپ‌های بازار دارای پردازنده‌های شرکت اینتل هستند و تعداد کمی از لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه بازار نیز از پردازنده‌های شرکت AMD استفاده می‌کنند. با اینکه اکثر تراشه‌‌های پردازنده‌های مرکزی ساخت این دو شرکت هستند اما با مدل‌های مختلف و بسیار زیادی از انواع پردازنده در لپ‌تاپ‌ها مواجه هستیم. البته جای نگرانی نیست زیرا یاد‌گیری اساس نام‌گذاری‌ مدل‌های پردازنده‌ها کار چندان دشواری نیست.

چه پردازنده‌ای مورد نیاز است؟

ما در ادامه مطلب تمام جزئیات و تفاوت‌های‌ بین انواع پردازنده‌ها را توضیح خواهیم داد اما اگر حوصله ندارید و می‌خواهید با تقلب کردن فقط یک ایده کلی از تفاوت‌های بین پردازنده‌ها داشته باشید جدول تقلب زیر به شما کمک خواهد کرد😆

PurposeRecommended CPUSample SKUsTypical Battery Life
Workstation / GamingCore i5 / i7 HQ SeriesCore i7-7820HK, Core i5-7440HQ3 to 8 hours
Everyday Productivity w/ a BoostCore i7 U SeriesCore i7-7500U, Core i7-8550U5 to 17 hours
Everyday ProductivityCore i5 U SeriesCore i5-7200U, Core i5-8250U5 to 17  hours
Super Thin (Mediocre Performance)Core m / Core i5 / i7 Y Series  Core m3, Core i5-7Y545 to 9 hours 
Budget Laptops, Low PerformanceCeleron, PentiumCeleron N3050, Pentium N42004 to 6 hours
Super Cheap, Worst PerformanceAtom SeriesAtom Z3735F, Atom x3, Atom x57 to 12 hours

چگونه شماره مدل یک پردازنده را بخوانیم

زمانی که به مشخصات پردازنده‌ها نگاه گذرا می‌کنید شماره مدل‌های آنها بصورت اعداد و حروفی در‌هم‌بر‌هم و گیج کننده به‌نظر می‌آیند.

اولین کلمه در شماره مدل یک پردازنده نام برند آن است که معمولاً Intel Core است اما بعضاً ممکن است به‌صورت Xeon، Celeron، Pentium یا Atom هم باشد. بعد از نام برند شرکت سازنده، نام سری پردازنده درج می‌شود که اغلب i3، i5 یا i7 است اما می‌تواند شامل حروفی دیگر مانند m5، x5، E یا N هم باشد. اولین عدد بعد از خط تیره مشخص کننده نسل پردازنده است. در حال حاضر آخرین نسل از پردازنده‌های شرکت اینتل نسل ۸  است. بنابر‌این جدید‌ترین پردازنده‌های این شرکت شماره ۸  را در این قسمت دارند. اما فعلاً تعداد کمی از لپ‌تاپ‌های دارای پردازنده‌های نسل ۸ در بازار موجود است و هنوز اکثر آنها عدد ۷ یعنی نسل هفتم از پردازنده‌های اینتل را در این قسمت از شماره مدل دارند.

پس از این عدد احتمالاً ترکیبی از دو یا سه شماره و یک یا دو حرف که معمولاً U، Y، HQ یا HK است دیده می‌شود. در این ترکیب، اعداد نشان‌دهنده شماره موجودی خاص کالا (SKU: Stock Keeping Unit) و حروف، نشان‌دهنده رده پردازنده است. حروف مشخص کننده رده پردازنده بسیار مهم هستند چون رده خاص توان حرارتی پردازنده را مشخص می‌کنند.

Core i3 در برابر Core i5 در برابر Core i7

اکثر لپ‌تاپ‌های جدید بازار که قیمتی بیشتر از ۱.۵ میلیون تومان دارند از نوع Core i3، Core i5 یا Core i7 هستند. همانطور که از نام‌گذاری‌ها مشخص است Core i3 کند‌ترین Core i5 متوسط و Core i7 سریعترین سری پردازنده است. معمولاً مدل Core i5 برای مصارف معمولی و روزانه که کار‌های گرافیکی سنگین و محاسبات علمی/مهندسی یا بازی سنگین در آن نباشد کاملاً کفایت می‌کند. هر دو مدل پردازنده Core i5 و Core i7 شامل ویژگی‌های Turbo Boost که سرعت پردازنده را بسته به نیاز افزایش می‌دهد و Hyper-Threading که امکان پردازش دو ترد (Thread) مجزا و همزمان را در هر هسته پردازشی (هسته‌های مجازی) به وجود می‌آورد هستند. این ویژگی‌ها در پردازنده‌های مدل Core i3 وجود ندارد. در ضمندر حال حاضر نسل هشتم پردازنده‌های اینتل فقط در انواع Core i5 و Core i7 راهی بازار شده‌اند.

پردازنده نسل هفتم یا هشتم؟

در پائیز سال ۲۰۱۷ شرکت اینتل جدیدترین پلتفرم پردازنده‌های خود یعنی نسل هشتم یا Kaby Lake Refresh را در سری‌های Core به بازار عرضه کرد. این تراشه‌‌ها راندمان فوق‌العاده‌ای را نسبت به نسل پیشین خود که در‌حال‌حاضر در اکثر لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به نمایش گذاشتند. در این نسل و در عمومی‌ترین رده از پردازنده‌های شرکت اینتل یعنی رده U تعداد هسته‌های پردازشی از دو هسته به چهار هسته افزایش پیدا کرده و این یعنی 8 ترد هم‌زمان که درست همانند پردازنده‌های گران قیمت رده HK یا HQ است. بر اساس آزمایشات ما، نسل هشتم پردازنده‌های سری Core در کارهای مالتی ترد بین ۵۰ تا ۹2 درصد سریعتر از نسل قبلی خود هستند. به‌عنوان مثال در آزمایشات ما از یک دستگاه لپ‌تاپ Dell XPS 13 با پردازنده i7-8550U محاسبه یک ماکرو بسیار سنگین اکسل در مدت ۱ دقیقه و ۸ ثانیه پایان یافت، اما در لپ‌تاپ XPS 13 دیگری با مشخصات یکسان ولی با پردازنده i7-7500U همین آزمایش ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه به طول انجامید. حتی در کارهای تک ترد نیز شاهد بهبود ۱۰ الی ۱۱ درصدی راندمان در این نسل هستیم. اگر‌چه در عرضه اولیه این نسل از پردازنده‌ها، شرکت اینتل فقط پردازنده‌های Core i5 و Core i7 در رده انرژی U را ارائه کرده است. بنابر‌این لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی و ایستگاه‌های‌کاری و همچنین لپ‌تاپ‌های بسیار کم‌مصرف و مقرون‌به‌صرفه‌ باید تا زمانی در سال ۲۰۱۸ منتظر نسل هشتم بمانند.

پردازنده‌های AMD سری رایزن (Ryzen) چطور هستند؟

پردازنده‌های سری FX و A شرکت AMD اغلب در لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه که در آنها راندمان چندان اهمیتی نداشت دیده می‌شدند، اما به زودی این رویه تغییر خواهد کرد. این کمپانی اخیراً پلتفرم قابل حمل رایزن خود را معرفی کرده است که پردازنده‌های مرکزی در سطح راندمانی نسل هشتم اینتل به‌همراه تراشه گرافیکی قدرتمند که در مدار پردازنده اصلی تعبیه شده است را وعده داده است.

همانند نسل هشتم اینتل، این پردازنده‌ها نیز دارای ۴ هسته پردازشی و توان حرارتی ۱۵ وات هستند. اولین سری لپ‌تاپ‌های رایزن اوایل سال 2018 و در ادامه تعداد بیشتری وارد بازار خواهند شد.

مشخصات پردازنده‌ها: هسته‌ها، هایپر-تردینگ، فرکانس کاری و …

هسته‌ها: پردازشگری درون یک پردازشگر، یک هسته قادر است روی یک کار پردازش انجام دهد درحالی که هسته دیگر روی کار دیگری در حال پردازش باشد. پردازنده اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای دو هسته پردازشی هستند. پردازنده مدل‌هایی از لپ‌تاپ‌ها با راندمان بالا دارای چهار هسته پردازشی هستند. به لطف نسل هشتم پردازنده‌های شرکت اینتل، سری Core i5 و Core i7 در لپ‌تاپ‌های معمولی هم چهار هسته‌ای خواهند بود.

هایپر-تردینگ: ویژگی که در آن هر هسته قابلیت پردازش دو کار متفاوت را بصورت هم‌زمان داشته باشد. در حقیقت هر هسته پردازشی تبدیل به دو هسته مجازی می‌شود. اکثر پردازنده‌های اینتل از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند بنابراین پردازنده‌های دو هسته‌ای دارای ۴ هسته پردازشی مجازی و پردازنده‌های چهار هسته‌ای دارای ۸ هسته پردازشی مجازی هستند.

فرکانس کاری: با واحد گیگاهرتز اندازه‌گیری می‌شود (هر گیگاهرتز ۱۰٫۰۰۰ هرتز است) این واحد، تعداد سیکل پردازشی پردازنده در هر ثانیه را نشان می‌دهد. این عدد هرچه بزرگتر باشد بهتر است اما هیچوقت تعیین کننده راندمان یک پردازنده نیست.

Turbo boost: در این ویژگی برای آنکه بعضی کارهای گذرا سریعتر انجام شوند، فرکانس کاری پردازنده به صورت موقت نسبت به فرکانس کاری پایه افزایش پیدا می‌کند. اکثر پردازنده‌های سری Core i5 و Core i7 از این ویژگی برخوردار هستند اما پردازنده‌های سری Core i3 خیر. در مشخصات پردازنده، فرکانس پیش‌فرض پردازنده همان فرکانس پایه پردازنده است در حالی ‌که بالاترین فرکانس کاری، فرکانس توربو (Max turbo frequency) نامیده می‌شود.

کَش (Cache): مقدار کمی حافظه‌موقت بسیار سریع که درون مدار پردازنده مرکزی تعبیه می‌شود. این حافظه، داده‌هایی که پردازنده به‌طور مکرر از آنها استفاده می‌کند را ذخیره‌ کرده تا سرعت پردازش کار‌های تکراری بالا رود. پردازنده‌های امروزی معمولاً بین ۱ تا 8 مگابایت حافظه کش دارند.

TDP (Thermal Design Power): حداکثر توان حرارتی طراحی شده که به حداکثر میزان مصرف انرژی پردازنده اشاره دارد و واحد آن وات (Watts) است. هرچقدر توان حرارتی بالاتر باشد راندمان نیز بالاتر می‌رود اما نتیجه آن مصرف انرژی بالاتر و تولید گرمای بیشتر است.

نسل‌ها

شرکت اینتل هر ۱۲ الی ۱۸ ماه یک نسل جدید از پردازنده‌های خود را معرفی می‌کند. پردازنده‌های نسل جدیدتر معمولاً سریعتر و بهینه‌تر از نسل قبلی هستند. اما متاسفانه همه سری‌ها و رده‌های پردازنده‌ها در یک زمان به نسل جدید‌ به‌روز نمی‌شوند مانند نسل هشتم، که در پائیز 2017  فقط دو سری از پردازنده‌های Kaby Lake Refresh به بازار ارائه شدند و ارائه بقیه سری‌ها به زمانی در سال 2018 موکول شده است.

Major Intel CPU Platforms

NanometersLaunch YearCode NameGeneration
14nm2017Kaby Lake Refresh8th
14nm2016Kaby Lake7th
14nm2015Skylake6th
22nm2014Broadwell5th

تغییرات هر نسل ممکن است با ایجاد تغییرات در معماری پردازنده یا کوچکتر شدن ابعاد ترانزیستور‌های پردازنده (Die Shrink) بوجود آید. Die Shrink با حفظ فرکانس کاری ترانزیستور‌ها منجر به کمتر شدن جریان الکتریکی در آنها شده  و نتیجه آن بهینه‌تر شدن مصرف انرژی (ارائه راندمان بالاتر با حفظ توان حرارتی) و نیز کوچکتر شدن کلی ابعاد مدار پردازنده و به تبع آن کم شدن هزینه‌های تولید می‌شود. در حال حاضر بر خلاف رویه سابق شرکت اینتل که به نام تیک-تاک (Tick-Tock) معروف بود و به ترتیب هر نسل جدید با کم شدن ضخامت ترانزیستور‌ها  (تیک) و در نسل بعدی تغییر در معماری پردازنده (تاک) را شاهد بودیم اما در ۳ نسل اخیر از پردازنده‌های این شرکت فقط شاهد تغییر معماری پردازنده‌ها بوده‌ایم و ضخامت ترانزیستور‌هادر هر ۳ نسل آخر ۱۴ نانومتر باقی مانده است.

رده‌های پردازنده‌ها (از قوی‌ترین تا ضعیف‌ترین)

انتخاب صحیح رده پردازنده بسیار مهمتر از انتخاب بین سری‌های پردازنده مانند انتخاب بین Core i3 یا Core i5 است. شرکت اینتل ۴ رده اصلی پردازنده دارد که هرکدام دارای سری‌های مختلف Core i3، Core i5 و Core i7  هستند. هر رده دارای توان حرارتی (TDP) خاص خود است که از پردازنده‌های با توان حرارتی ۴٫۵ وات در رده Y شروع تا پردازنده‌های با توان حرارتی ۴۵ وات در رده HQ ادامه میابد.

توان حرارتی بالاتر نشانگر پردازنده سریعتر است اما با مصرف انرژی و تولید گرمای بیشتر همراه است. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اگر  یک لپ‌تاپ دارای پردازنده‌ای با توان حرارتی پائین‌ بود دلیلی بر بهتر بودن عمر باتری آن باشد. برای مثال بسیاری از لپ‌تاپ‌هایی که ما آزمایش کردیم و از پردازنده‌های ۴٫۵ واتی استفاده می‌کردند عمر باتری کمتری نسبت به حد متوسط لپ‌تاپ‌های دیگر داشتند که علت آن استفاده از باتری‌هایی با ظرفیت کم یا نمایشگر‌های پر مصرف در آن لپ‌تاپ‌ها بود.

Xeon E: فقط در دستگاه‌های ایستگاه‌‌کاری (Workstations) رده بالا

مناسب برای: محاسبات مهندسی، تحقیقاتی، انیمیشن‌سازی حرفه‌ای

نامناسب برای: عمر باتری، جیب خریداران(قیمت زیاد)، کمر کاربران(وزن بالا)

در بالاترین رده از لپ‌تاپ‌های ایستگاه کاری یک پردازنده سری Xeon E3 استفاده شده است. لپ‌تاپ‌هایی که دارای این پردازنده هستند توانایی محاسباتی بالاتری دارند بنابر‌این می توانند شبیه‌سازی‌های پیچیده برای محققان صنعت پزشکی یا مهندسین اجرا کنند. پردازنده‌های سری Xeon E3 دارای توان حرارتی ۴۵وات و ۴ هسته پردازشی هستند که ویژگی‌هایی نظیر HyperThreading و TurboBoost و vPro (گروهی از ویژگی‌های مدیریتی در پردازنده‌های سرور) را دارند. اما نباید انتظار عمر باتری بالا و قیمت پایین از اینگونه لپ‌تاپ‌ها داشت.

Common Xeon E Series CPUs (4 cores, 8 Threads)

GenGPUCacheTurboBase ClockModel
7thIris Pro P630
8MB4.2 GHz3.1 GHzXeon E3-1535M v6
7thIris Pro P630
8MB4.0 GHz3.0 GHz
Xeon E3-1505M v6
6thIris Pro P5806MB3.7 GHz 2.8 GHzXeon E3-1505MV5

جدیدترین پردازنده‌های Xeon که حالا از معماری Kaby Lake استفاده می‌کنند مدل E3-1535M v6 و E3-1505M v6 هستند. در کمال تعجب پسوند V6 که در انتهای نام مدل این پردازنده‌ها قرار گرفته است نشان‌دهنده معماری نسل هفتم پردازنده‌های اینتل است و پردازنده‌های Xeon با پسوند V5 از نسل ششم معماری پردازنده‌های اینتل (SkyLake) استفاده می‌کنند.

رده‌های HQ/HK : چهار هسته‌ای، راندمان بالا

مناسب برای: گیمر‌ها، حرفه‌ای‌ها، استفاده‌های سنگین

نامناسب برای: کمر کاربران(وزن زیاد)، جیب کاربران(قیمت زیاد)، عمر باتری

اگر شما کار‌های سنگین یا کاربری‌های بازی از لپ‌تاپ دارید قطعاً لپ‌تاپی با پردازنده رده HQ بهترین انتخاب است.  پردازنده‌های رده HQ دارای ۴ هسته پردازشی هستند برعکس اغلب پردازنده‌ها که دارای ۲ هسته پردازشی هستند. به کمک ویژگی HyperThreading در سری Core i7 این پردازنده‌ها قابلیت پردازش ۸ ترد همزمان به وجود می‌آید. این پردازنده‌ها همچنین توان حرارتی ۴۵واتی دارند پس لپ‌تاپ‌هایی که از این سری پردازنده‌ها استفاده میکنند یا عمر باتری کمی دارند یا از باتری‌های غول‌پیکر استفاده شده است. به‌دلیل تولید گرمای بیشتر نسبت به پردازنده‌های رده U، شما پردازنده‌ای با رده HQ در لپ‌تاپ‌های باریک و سبک پیدا نخواهید کرد.

Common HQ / HK Series CPUs (4 cores)

vProThreadsGPUCacheTurboBase ClockModel
Yes8Intel HD 6308MB4.1 GHz3.1 GHzCore i7-7920HQ
No8Intel HD 6308MB3.9 GHz2.9 GHzCore i7-7820HK
Yes4Intel HD 6306MB3.8 GHz2.8 GHzCore i5-7440HQ
No4Intel HD 6306MB3.8 GHz2.5 GHzCore i5-7300HQ
Yes8Intel HD 530 8MB3.6 GHz2.7 GHzCore i7-6820HQ
No8Intel HD 530 6MB3.5 GHz 2.6 GHzCore i7-6700HQ
Yes4Intel HD 530 6MB3.5 GHz 2.6 GHzCore i5-6440HQ
No4Intel HD 530 6MB3.2 GHz2.3 GHzCore i5-6300HQ

یکی از کوچکترین لپ‌تاپ‌هایی که از پردازنده‌های رده HQ استفاده کرده است متعلق به کمپانی Lenovo و مدل ThinkPad T470p است که دارای نمایشگر ۱۴ اینچی و وزن 1.6 کیلوگرم است (1.8 کیلوگرم در مدل با باتری ۶ سلولی). این لپ‌تاپ با باتری ۳ سلولی مدت کوتاه ۳ساعت و ۷ دقیقه تا خاموش شدن دوام آورد اما این زمان با استفاده از باتری ۶ سلولی به ۸ساعت و ۵۰ دقیقه افزایش یافت.

پردازنده‌های رده HK درست همانند رده HQ هستند اما در آنها ضریب ساعت پردازنده (CPU Clock Multiplier) قفل نیست و امکان اورکلاک (OverClock) آنها برای رسیدن به فرکانس‌های کاری بالاتر و راندمان بیشتر وجود دارد. بیشتر لپ‌تاپ‌های رده‌بالای گیمینگ از این نوع پردازنده‌ها استفاده می‌کنند. البته پردازنده‌های نسل هشتم رده HQ/HK در زمانی نامعلوم در سال 2018 ارائه می‌شوند.

رده U: راندمان روزانه

مناسب برای: بهره‌وری، استفاده از انواع محتوا، عمر باتری

نامناسب برای: گیمینگ، انیمیشن سازی حرفه‌ای

اگر بدنبال یک لپ‌تاپ معمولی با راندمان مناسب و احتمالاً عمر باتری خوب هستید، رده پردازنده‌های U مناسب شما است. بعنوان مثال یک لپ‌تاپ با پردازنده رده U از سری Core i5 مانند Core i5-7200U یا Core i5-8250U کاملاً مناسب استفاده‌های روزمره مثل وب‌گردی یا ویرایش یک صفحه‌گسترده است.

Common Intel U Series CPUs (2 cores, 4 threads)

vProGPUTDP (w)
CacheTurboBase ClockModel
NoIntel UHD 620158MB4.2 GHz1.9 GHzCore i7-8650U
NoIntel UHD 620158MB4.0 GHz1.8 GHzCore i7-8550U
YesIntel HD 620154MB3.9 GHz2.8 GHzCore i7-7600U
YesIris Plus 650154MB4.0 GHz2.5 GHzCore i7-7660U
NoIntel HD 620154MB3.5 GHz2.7 GHzCore i7-7500U
NoIntel UHD 620156MB3.6 GHz1.7 GHzCore i5-8350U
NoIntel UHD 620156MB3.4 GHz1.6 GHzCore i5-8250U
NoIris Plus 650284MB
4.0 GHz3.5 GhzCore i7-7567U
NoIntel HD 620153MB3.1 GHz2.5 GHzCore i5-7200U
NoIris Plus 650284MB3.5 GHz3.1 GHzCore i5-7267U
NoIntel HD 620153MB
N/A2.4 GHzCore i3-7100U

از پائیز 2017 تعداد کمی از لپ‌تاپ‌ها با پردازنده‌های نسل هشتم (Kaby Lake Refresh) که تعداد هسته‌های آنها دو برابر شده و از تعداد ۲ هسته به ۴ هسته پردازشی افزایش یافته به بازار عرضه شده‌اند. و آنکه پردازنده‌های نسل جدید فقط در رده U از دو سری پردازنده‌های Core i5 و Core i7 ارائه شده‌اند. لپ‌تاپ‌های رده بالا و نیز لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه باید تا زمانی نامعلوم در سال ۲۰۱۸ منتظر بمانند.

اکثر پردازنده‌های رده U دارای توان حرارتی ۱۵وات هستند که یک نقطه بهینه در راندمان و مصرف باتری محسوب می‌شود اما نیازمند خنک سازی فعال بوسیله فن هستند. البته تعداد کمی پردازنده‌های رده U با توان حرارتی ۲۸وات نیز وجود دارد که در تعداد کمی لپ‌تاپ‌ها به‌کار گرفته می‌شود. بوسیله یک باتری با ظرفیت بالا و نمایشگری بهینه اینگونه لپ‌تاپ‌ها به راحتی بالای ۱۰ ساعت کارکرد با باتری را دوام می‌آورند و دوام مدل‌های رده‌بالاتر آنها نیز به نزدیک ۲۰ ساعت می‌رسد.

برخی لپ‌تاپ‌های رده U نیز از پردازشگر گرافیکی اینتل Iris Plus 640 یا 650 استفاده می‌کنند که نوید راندمان بالاتر در پردازش تصاویر سه‌بعدی نسبت به مدل پایه HD 620 می‌دهد.

رده Y/Core m: طراحی بدون فن، راندمان متوسط

مناسب برای: قابلیت حمل بالا، طراحی بدون فن، سبک و کارا

نامناسب برای: عمر باتری، روحیه!(مشخصاتی که گمراه کننده هستند)

زمانی که برای خرید یک لپ‌تاپ اقدام می‌کنید محتاطانه با پردازنده‌های رده Y برخورد کنید که ممکن است با سری‌های Core i5/Core i7 یا Core m3/m5/m7 مزین شده باشند. پردازنده‌های رده Y اینتل دارای توان حرارتی بسیار پایین ۴٫۵ واتی هستند که به تولید‌کنندگان لپ‌تاپ‌ها اجازه می‌دهد طراحی‌های بسیار باریک و بدون فن را پیاده‌سازی کنند. متاسفانه بیشتر این لپ‌تاپ‌ها دارای باتری‌هایی کم‌ظرفیت یا نمایشگرهایی پر مصرف هستند که نهایتاً باعث عمر باتری کمتر از رقیب پرقدرت‌تر خود یعنی پردازنده‌های رده U می‌شود.

Common Intel Y Series CPUs (2 cores, 4 threads)

vProGPUCache
TurboBase ClockModel
NoIntel HD 6154MB3.6 GHz1.3 GHzCore i7-7Y75
YesIntel HD 5154MB3.1 GHz1.2 GHzCore m7-6Y75
NoIntel HD 6154MB3.2 GHz1.2 GHzCore i5-7Y54
YesIntel HD 5154MB2.8 GHz1.1 GHzCore m5-6Y57
NoIntel HD 6154MB2.6 GHz1.0 GHzCore m3-7Y30
NoIntel HD 5154MB2.2 GHz900 MHzCore m3-6Y30

بعنوان مثال لپ‌تاپ باریک‌اندام Acer Spin 7 دارای پردازنده Core i7-7Y75 است اما باتری آن با یک ‌بار شارژ فقط ۶ ساعت و ۵۳ دقیقه دوام می‌آورد و امتیاز ۵،777 را در آزمایش Geekbench  بدست آورده است درحالیکه لپ‌تاپ HP Spectre x360 با یک پردازنده Core i7-7500U هم‌وزن لپتاپ Spin است اما باتری آن بیش از ۱۰ ساعت را با یک بار شارژ دوام می‌آورد و امتیاز 8،147 را در آزمایش Geekbench بدست آورده است. لپ‌تاپ Spin فقط ۵میلی‌متر از Spectre باریک‌تر است در حالی‌که لپ‌تاپ‌های فوق باریکی با پردازنده‌های رده U نیز در بازار وجود دارد مانند لپ‌تاپ ایسوس ZenBook 3 با زخامت ۱۱٫9 میلیمتر یا HP Spectre با زخامت ۱۰٫۴ میلیمتر.

همچنین لپ‌تاپ‌های با پردازنده‌های رده Y ارزان‌تر از همتایان خود با پردازنده‌های رده U نیستند. مثلاً لپ‌تاپ Spin با قیمت ۵،۲00،000 تومان هم‌قیمت لپ‌تاپ Spectre x360 با پیکر‌بندی مشابه است.

از زمان ارائه نسل هفتم پردازنده‌های شرکت اینتل، رده Y این نسل از پردازنده‌ها بصورت Core m3 برای مدل پایه و Core i5 و Core i7 نام‌گذاری شد در‌حالی‌که این رده در نسل ششم بصورت Core m3، Core m5، Core m7 نامگذاری شده بود. اگر راندمان بهتری می‌خواهید مطمئن شوید در زمان خرید یک لپ‌تاپ جدید حرف Y در شماره مدل پردازنده Core i7 و Core i5 وجود نداشته باشد مثل (Core i7-7Y75).

با وجود کاستی‌هایی که در پردازنده‌های رده Y وجود دارد اما ما همه لپ‌تاپ‌هایی که با این مدل پردازنده وارد بازار شده‌اند را رد نخواهیم کرد. بعنوان مثال لپ‌تاپ مک‌بوک ۱۲ اینچی و HP EliteBook Folio G1 هر دو لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده رده Y و راندمان قابل قبول و عمر باتری خوب هستند.

سلرون (Celeron)/پنتیوم: برای آنها که برایشان تفاوتی ندارد

مناسب برای: وب‌گردی، پس‌انداز پول

نا مناسب برای: بازی، بهره‌وری جدی، ویرایش فیلم

اگر در بازار به دنبال لپ‌تاپی با برچسب قیمت بین ۸۰۰،۰۰۰ تا ۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان هستید احتمالاً با لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌های سلرون یا پنتیوم مواجه خواهید شد. این پردازنده‌های مقرون‌به‌صرفه راندمانی در حد وب‌گردی، ایمیل و بهره‌وری‌های سبک را به ارمغان می‌آورند. پردازنده‌های سلرون در کروم‌بوک‌ها زیاد استفاده شده است چون با توجه به تحت‌وب بودن سیستم عامل کروم نیاز آنچنانی به پردازنده‌های قدرتمند مانند آنچه در سیستم عامل ویندوز نیاز است وجود ندارد. برای سیستم‌عامل ویندوز فقط زمانی سراغ لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌های سلرون یا پنتیوم بروید که فاکتور قیمت دستگاه در درجه اول اهمیت قرار داشته باشد.

Common Celeron / Pentium Series CPUs

TDPThreadsCoresGPUCacheTurboBase ClockModel
6 w44HD Graphics2MB2.4 GHzPentium N3700
15 w42HD 5102MBN/APentium 4405U
6 w22HD 4002MB2.48 GHzCeleron N3060
15 w22HD 5102MBN/ACeleron 3855U

پردازنده‌های سلرون دارای توان حرارتی بین ۴ تا ۱۵ وات هستند. سلرون‌هایی که شماره مدل آنها با حرف N شروع می‌شود مانند N3060 توان حرارتی بین ۴ تا ۶ وات دارند و نیز سلرون‌هایی که شماره مدل آنها با حرف U ختم می‌شود مانند 3855U دارای توان حرارتی ۱۵ وات هستند و راندمان بالاتری را نوید می‌دهند. عمر باتری در چنین لپ‌تاپ‌هایی بسیار متفاوت است و به ظرفیت باتری لپ‌تاپ بستگی دارد اما از دستگاه‌های سلرون با توان حرارتی بین ۴ تا ۶ وات قیمتی ارزان‌تر و عمر باتری بیشتری انتظار می‌رود.

پردازنده‌های پنتیوم کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما راندمان آنها کمی بیشتر از سلرون‌ها است. توان حرارتی بین ۶ تا ۱۵ وات دارند هرچند که توان اکثر آنها بین ۶ تا 7.5 وات است. یکی از لپ‌تاپ‌های مقرون به صرفه و مورد علاقه ما لپ‌تاپ ایسوس Vivobook E403SA است که از پردازنده پنتیوم N3700 استفاده می‌کند و راندمانی رضایت‌بخش را بهمراه بیش از ۹ ساعت عمر باتری با برچسب قیمتی زیر ۱،500،000 تومان ارائه می‌کند.

اتم: عمر باتری خوب، راندمان ضعیف

مناسب برای: پس‌انداز پول، عمر بالای باتری، وزن سبک

نا مناسب برای: چندوظیفگی (Multitasking)، بهره‌وری جدی

ارزان‌قیمت‌ترین رده پردازنده‌های اینتل و به کلی در حال انقراض است. پردازنده‌های اتم در لپ‌تاپ یا تبلت‌های ویندوزی بسیار ارزان‌قیمت دیده می‌شود مانند Lenovo Miix 320. تقریبا تمام پرازنده‌های اتم دارای چهار هسته‌پردازشی و به شدت کم‌مصرف هستند که امکان عمر باتری خوب اما با پایین‌ترین راندمان را بوجود می‌آورند. ما پیشنهاد می‌کنیم لپ‌تاپ‌های با پردازنده‌های اتم را بعنوان دستگاه دوم و برای کودکان خریداری کنید. اتم به اندازه‌ای خوب است که بتوانید با آن به وب‌گردی بپردازید یا فیلم ببینید اما در استفاده‌های بهره‌وری به کندی عمل می‌کند. نسل فعلی لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه به‌جای استفاده از پردازنده‌های اتم از پردازنده‌های سلرون استفاده می‌کنند بنابر‌این پردازنده‌های اتم معمولاً در دستگاه‌های قدیمی‌تر دیده می‌شوند.

Common Atom Series CPUs (4 cores, 4 threads)

GPUCacheTurboBase ClockModel
HD 4052MB2.56 GHz1.6 GHzAtom x7-Z8750
HD Graphics2MB2.24 GHz1.44 GHzAtom x5-Z8500
HD Graphics2MB1.83 GHz1.33 GHzAtom Z3735G

شرکت اینتل توان حرارتی مشخصی را برای نسل فعلی از پردازنده‌های این رده مشخص نکرده است و به‌جای آن از سناریوی مصرف طراحی شده (SDP: Scenario Design Power) که مصرفی بین ۲ تا ۲٫5 وات را که نصف توان حرارتی پردازنده‌های رده Y است را اعلام کرده است. شاید به همین دلیل است که یک لپ‌تاپ ۹۰۰ گرمی با پردازنده اتم عمر باتری بیش از ۱۰ ساعت و قیمتی کمتر از ۸۰۰٫۰۰۰ تومان دارد.

گرافیک مجتمع شده با پردازنده

تمامی پردازنده‌های شرکت اینتل با پردازنده گرافیکی مجتمع شده با پردازنده اصلی راهی بازار می‌شوند. در اکثر پردازنده‌های سری‌های Core i3/i5/i7 و در هر رده‌ای که باشند پردازنده‌های گرافیکی با نام Intel HD و یک شماره در ادامه آن مشخص می‌شود. در نسل هفتم و هشتم پردازنده‌ها، این شماره با 6 شروع می‌شود مانند Intel HD graphics 620 و برای نسل ششم پردازنده‌ها این شماره با 5 شروع می‌شود مانند Intel HD graphics 520. برخی از پردازنده‌های رده بالاتر ممکن است با پردازنده گرافیکی Iris Plus همراه باشند که بسیار سریع‌تر است اما همچنان نمی‌تواند با تراشه‌‌های گرافیکی مجزای شرکت‌های AMD یا NVidia رقابت کند.

تراشه‌های گرافیکی مجتمع شده با پردازنده، روی مدار پردازنده مرکزی قرار گرفته‌اند لذا سازندگان لپ‌تاپ‌ها نمی‌توانند پردازنده‌های اصلی را با ترکیب‌های متفاوت از تراشه‌های گرافیکی به کار گیرند. این یعنی یک لپ‌تاپ با پردازنده Core i7-7600U همیشه با تراشه گرافیکی Intel HD Graphics 620 همراه است یا بعنوان مثال پردازنده Core i7-7660U همیشه با تراشه گرافیکی Iris Plus 640 همراه است. اصولا در شماره مدل پردازنده‌های نسل هفتم آنهایی که در انتها عدد ۶۰ دارند دارای تراشه گرافیکی Iris Plus 640 هستند مانند Core i5-7360U و آنهایی که در انتها عدد 67 دارند دارای تراشه گرافیکی کمی سریعتر Iris Plus 650 هستند مانند Core i5-7267U.

به طور کلی تراشه‌های گرافیکی مجتمع شده با پردازنده‌ها جواب‌گوی وب‌گردی، بهره‌وری، پخش فیلم یا حتی بازی‌های سبک روی تنظیمات پایین هستند اما اگر می‌خواهید در رزولوشن بالا به ویرایش فیلم بپردازید، انیمیشن‌ سازی حرفه‌ای کنید یا بازی‌های جدی انجام دهید شما به یک تراشه گرافیکی مجزا احتیاج خواهید داشت.

بقیه قطعات لپ‌تاپ هم اهمیت دارند

این مهم است که به خاطر داشته باشید فقط پردازنده مرکزی یک لپ‌تاپ مشخص کننده راندمان لپ‌تاپ نیست و چه بسا که یک لپ‌تاپ با پردازنده‌ای ضعیف بعلت استفاده از قطعات خوب  راندمان خوبی را به نمایش بگذارد. برای اکثر افراد به جای پرداخت بیشتر برای انتخاب بین Corei5 یا Corei7 انتخاب لپ‌تاپی با هارد‌دیسک‌ حالت جامد (SSD: Solid State Drive) باعث راندمان و پاسخگویی سریعتر سیستم خواهد شد. برای کار‌های گرافیکی هم انتخاب لپ‌تاپی با تراشه گرافیکی قدرتمند مجزا بهتر از انتخاب پردازنده‌ مرکزی سریعتر است.

منبع :

LAPTOPMAG

23 پست
محمدعلی معدلی
علاقه مند به اخبار و وقایع حوزه های تکنولوژی و فن آوری دوستدار شرکت مایکروسافت و نرم افزارها و سرویسهای عالی اون
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
win
پاسخ دهید شنبه 16 دی 1396

سپاس

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,