همانطور که پیش تر به اطلاع شما عزیزان رساندیم مایکروسافت در حال کار بر روی رابط کاربری جدیدی تحت عنوان CShell است. این رابط کاربری همانند چیزیست که هم اکنون در ویندوز ۱۰ موبایل وجود دارد اما با شباهت هایی بیشتر به ویندوز ۱۰ دسکتاپ. در این مقاله قصد داریم نگاهی عمیق تر به آنچه مایکروسافت در کانتینیوم به واسطه CShell به ارمغان آورده است داشته باشیم. با وینفون همراه باشید.

CShell نام پوسته جدید ویندوز ۱۰ است که تجربه ای مشابه را در تمامی دستگاه ها از جمله موبایل، اکس باکس، هالولنز و غیره به ارمغان می آورد. این پوسته حتی شامل رابط کاربری کانتینیوم ویندوز ۱۰ موبایل هم می شود. بنابراین تصمیم گرفتیم بررسی ای بر روی تغییراتی که در حال حاضر در کانتینیوم انجام شده، داشته باشیم تا شما نیز با روند تغییرات آشنا شوید.

پرواضح است در حال حاضر شرکت های مختلف به دنبال این هستند که گوشی شما را تبدیل به تنها دستگاه مورد نیاز برای کار و سرگرمی تبدیل کنند، چه در حال حرکت باشید و یا در خانه و در حال کار بر روی میز کار خود. سامسونگ همین کار را با گلکسی اس ۸ و Dex انجام داد، و مایکروسافت نیز شانس خود را با کانتینیوم بر روی لومیا ۹۵۰ و ویندوز ۱۰ موبایل امتحان کرد. مسلما ورود مایکروسافت با کانتینیوم بسیار ضعیف بود، چرا که عدم وجود قابلیت Windowed-Mode برای برنامه ها یک ضعف اساسی ارزیابی می شد.

با CShell، مایکروسافت تلاش دوباره ای در بهبود و ارائه هر چه بهتر کانتینیوم انجام خواهد داد به طوری که با تغییرات اولیه ای که انجام شده، کانتینیوم بسیار کاربردی تر و لذت بخش تر از گذشته شده است. کانتینیوم دیگر نسخه ی محدود شده ی ویندوز ۱۰ دسکتاپ نیست؛ حالا می توان آن را تجربه ای یکسان با ویندوز ۱۰ دسکتاپ همانند آنچه که تاکنون در کامپیوتر دسکتاپ و لپ تاپ خود دیده اید و می شناسید، دانست. با این تفاوت که اینبار این کانتینیوم و تلفن شماست که در حال اجرای آن است.

ما در حال استفاده نسخه اولیه ای از CShell بر روی Hp Elite X3 که دارای سخت افزار قدرتمندی چون پردازنده اسنپدراگون ۸۲۰ و ۴ گیگابایت رم است، بودیم. البته باید خاطر نشان کنیم که با وجود اینکه در حال تست CShell بر روی این دستگاه هستیم، اما هیچ تظمینی وجود ندارد که این قابلیت برای این دستگاه منتشز خواه دشد. درواقع ما اطلاعی از اینکه CShell برای چه دستگاه هایی عرضه خواهد شد، نداریم.

تجربه کار با CShell

بوت به کانتینیوم بر روی دستگاهی که در حال اجرای CShell است، به سرعت شما را به محیط دسکتاپی خواهد برد که به شدت آشنا به نظر می رسد. دیگر نوار وضعیت گوشی هوشمند خود را در بالای صفحه مشاهده نخواهید کرد، اما به جای آن در بخش پایین-سمت راست -جایی که سینی آیکون های سیستمی دسکتاپ وجود دارد-  تمامی آیکون های نوار وضعیت شامل دکمه اکشن سنتر، آیکون باتری، آیکون آنتن سیم کارت، وای فای، بلوتوث و غیره در این محل قرار داده شده اند.

در پایین-سمت چپ، دکمه های آشنای منوی استارت، کرتانا و مشاهده وظایف (Task View) را همانطور که انتظار می رفت، مشاهده می کنیم. با فشردن دکمه استارت، وارد صفحه استارت تلفن خود می شوید که اکنون شامل سایز جدید کاشی، منو های موضوعی (همان کلیک راست خودمان) و همچنین توانایی فعال و غیر فعال کردن کاشی زنده ی هر برنامه است. این یک جهش بزرگ از تجربه ی کانتینیوم فعلی است که از منو های موضوعی در کانتینیوم استفاده نمی کرد.

با درگ کردن (کشیدن) نوار وظیفه می توان آن را در هر لبه ی دسکتاپ قرار داد؛ درست شبیه به دسکتاپ. این بدین معنی است که اگر دوست دارید نوار وظیفه در بالای صفحه باشد، می توانید این کار را انجام دهید (همچنین در سمت راست یا چپ). این نیز یک قابلیت جدید است که مطمئنم بسیاری از شما از آن استقبال خواهید کرد. به هر حال خودم ترجیح می دهم که نوار وظیفه در قسمت پایین صفحه نمایش باشد 🙂

باز کردن برنامه ای در کانتینیوم به وسیله ی CShell، برنامه را به صورت پنجره ای (و نه حالت تمام صفحه ی پیشین) باز می کند. اجازه ی اجرای برنامه ها در حالت پنجره ای، شیوه ی کار با دستگاه را به کلی تغییر می دهد! در نسخه فعلی کانتینیوم، محدود بودن به اجرای یک برنامه در آنِ واحد، توانایی های شما را به شدت محدود می کند. نسخه جدید کانتینیوم این محدودیت را حذف می کند و به شما اجازه کار با کانتینیوم همانند یک دستکتاپ عادی را می دهد.

 

برنامه ها با طراحی فلوئنت دیزاین (Fluent Design) هم همانطور که انتظار می رود به خوبی در کانتینیوم کار می کنند. همچنین مایکروسافت در حال کار بر روی قابلیت های دیگری از این سیستم طراحی در خود CShell است که متاسفانه به دلیل ابتدایی بودن این بیلد، در دسترس نیست.

هنوز هم با یک دستگاه موبایل رو به رو هستیم

حالا، با در نظر گرفتن اینکه دستگاهی که با آن کار می کنیم، یک گوشی هوشمند است، کاری که با آن انجام خواهید داد مشابه کاری که در کامپیوترهای دسکتاپ انجام می دهید، یکسان نیست. کانتینیوم هنوز هم به درد کارهای سبک در حین حرکت است؛ البته تا جایی که برنامه رای این کارها وجود داشته باشد 🙂 هنوز یک نرم افزار درست و حسابی برای ویرایش ویدیو در استور وجود ندارد، پس قاعدتا نمی توانید کارهای ویرایش ویدیو را انجام دهید. اما برای کسانی که کارهای اصلیشان کار با آفیس و وب است، نسخه جدید کانتینیوم هم برایشان عالی خواهد بود.

برنامه های آفیس موبایل در کانتینیوم عالی اجرا می شوند، و حالا می توان چند برنامه آفیس را به صورت هم زمان در یک صفحه اجرا کرد. حالا به لطف اجرای هم زمان چند برنامه، سریعتر و بهتر می توان عملیات کپی و پیست را انجام داد. اما هنوز هم نمی توانید عملیات Drag & Drop را میان برنامه ها انجام دهید؛ حداقل حالا که اینطور است. در نظر داشته باشید که این یک نسخه ابتدایی از CShell است و هنوز کامل نشده است.

شما همچنین می توانید تمام شخصی سازی هایی که بر روی ویندوز ۱۰ دسکتاپ انجام می دهید را در کانتینیوم هم داشته باشید. مانند تغییر رنگ نوار عنوان پنجره ها، نوار وظیفه و اکشن سنتر. همچنین توانایی تغییر عکس پس زمینه را نیز خواهید داشت. قابلیت اضافه CShell نسبت به ویندوز ۱۰ دسکتاپ، توانایی فعال کردن تم تیره و روشن برای نوار وظیفه نیز همچون برنامه ها میسر گشته است. به نظر می رسد که این قابلیت به همراه ورود CShell به ویندوز ۱۰ دسکتاپ، به این نسخه از سیستم عامل نیز وارد شود و تنها محدود به کانتینیوم نباشد.

CShell دستگاه هایی مانند Microsoft Dock و یا HP LapDock را به دستگاه های بدرد بخوری تبدیل می کند. وقتی از LapDock خود با CShell استفاده می کنم، بیش از پیش احساس میکنم که با یک ویندوز واقعی کار میکنم، حتی با وجود اجرا نکردن برنامه های Win32. من واقعا این پوسته جدید را دوست دارم. چرا که باعث شد تا این هفته، زمان بیشتری را نسبت به هفته های گذشته پای LapDock خود سپری کنم؛ چون کانتینیوم اکنون به درد بخور تر و کارا تر به نظر می رسد. این قابلیت حس یک ویندوز واقعی را می دهد، و نکته دقیقا در همین بخش نهفته شده است.

همانند شما، ما نیز تاب این را نداریم که صبر کنیم تا نتیجه نهایی CShell در دستگاه های موبایل را مشاهده کنیم. CShell در حال حاضر در حلقه های داخلی مایکروسافت در حال بررسی و توسعه است و تا کامل شدن زمان زیادی نیاز دارد. تمام چیزی که در این مقاله خواندید نگاهی به نسخه ی اولیه این پوسته است و هنوز به پایان نرسیده و ممکن است خیلی چیزها تغییر کند.

نمایش کادر کرتانا چیزی شبیه به کرتانای ویندوز ۱۰ دسکتاپ به نظر می رسد
باز کردن برنامه ها به صورت پنجره ای بسیار لذت بخش است
اعمال تغییرات بر روی سایز پنجره ها هیچ محدودیتی ندارد

ما که خیلی برای CShell هیجان زده ایم، شما چطور؟ نظارت خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

88 پست
شادان غمگسار
*از طرفداران قدیمی Nokia*
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید جمعه 19 خرداد 1396

تکراری نبود؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,