hyper-v_managerساختن یک ماشین مجازی و استقرار یک سیستم عامل مجازی روی ویندوز راه های گوناگونی دارد از جمله استفاده از Windows Deployment Services، بارگذاری یک سیستم مجازی و یا استفاده از نصب دستی. در ادامه استقرار یک ماشین مجازی را در ویندوز ۱۰ به شما آموزش خواهیم داد، با وینفون همراه باشید.

اگر با Hyper-V و یا نصب Hyper-V  روی سیستم خود آشنایی ندارید قبل از مطالعه این مطلب، مطالب دیگری که در این ضمینه ها در سایت انتشار یافته است را مطالعه کنید.

خاطر نشان می کنم قبل از هر چیز شما نیازمند فایل iso سیستم عاملی که قصد استقرار آن را دارید، هستید.

ایجاد یک ماشین مجازی با Hyper-V Manager

در ادامه مراحل ایجاد دستی یک ماشین مجازی و استقرار یک سیستم عامل در این ماشین مجازی را به شما آموزش می دهیم.

۱- در Hyper-V Manager روی Action و بعد New و Virtual Machine برای ساخت یک ماشین مجازی جدید کلیک کنید.

۲- در پنجره گشوده شده با عنوان “Before You Begin” روی Next کلیک کنید.

۳- یک نام برای ماشین مجازی خود ایجاد کنید.

نکته: این نامی است که Hyper-V برای ماشین مجازی استفاده می کند، نه نامی که برای سیستم عامل مستقر شده توسط شما استفاده می گردد.

۴- همین طور مکانی را که فایل های ماشین مجازی در آن ذخیره خواهد شد مشخص کنید برای مثال c:\virtualmachine ، البته شما می توانید مکان پیش فرض را قبول کنید. در پایان روی Next کلیک کنید.hyper-v-instal-1 ۵- در پنجره بعدی generation مربوط به ماشین مجازی را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

نکته: Generation 2 ماشین مجازی، با ویندوز سرور ۲۰۱۲ معرفی شد و شامل مدل های سخت افزار جدید و چند کاربرد اضافی می باشد. علاوه بر اینها شما تنها قادر به استقرار سیستم عامل های ۶۴ بیت روی Generation 2 خواهید بود.

نکته: اگر ماشین مجازی را روی Generation 2 پیکربندی و قصد استقرار یکی از توزیع های لینوکس را دارید، لازم است که secure boot آن را غیر فعال کنید.

۶- در پنجره بعدی مقدار Startup Memory را ۲۰۴۸ (و یا بر حسب نیاز خود) انتخاب کنید و تیک Use Dynamic Memory را بردارید و در انتها روی Next کلیک کنید.

حافظه اصلی دستگاه شما (RAM) بین بین سیستم میزبان Hyper-V و ماشین مجازی به اشتراک گذاشته خواهد شد و تعداد ماشین های مجازیی که قابل اجرا روی یک میزبان هستند به میزان این حافظه اصلی بستگی دارد. یک ماشین مجازی همچنین قابل پیکربندی برای استفاده از Dynamic Memory است، زمانی که شما از Dynamic Memory استفاده می کنید مقداری از حافظه RAM که توسط میزبان ماشین مجازی استفاده نمی شود برای آن بارگذاری می شود و این به نوبه خود باعث افزایش تعداد ماشین های مجازی مجاز روی سیستم می گردد.

۷- در پنجره بعدی شما می توانید قابلیت اتصال ماشین مجازی و تنظیمات شبکه را برای ماشین مجازی اعمال کنید. بعد از اعمال پیکربندی لازم روی Next کلیک کنید.

۸- در این پنجره یک نام hard drive مجازی انتخاب کنید، مکان هارد درایو مجازی را انتخاب و یا پیش فرض آن را تغییر ندهید و در نهایت بعد مشخص کردن میزان فضای اختصاصی روی Next کلیک کنید.

یک هارد درایو مجازی فضای ذخیره سازی شبیه به فضای فیزیکی واقعی برای ماشین مجازی فراهم می سازد. به منظور استقرار یک سیستم عامل روی ماشین مجازی این فضا مورد نیاز است.

hyper-v-instal-2۹- در این پنجره گزینه “Install an operating system from a bootable image file” را انتخاب کنید و سپس فایل iso سیستم عامل را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

زمانی که یک ماشین مجازی ایجاد می کنید شما می توانید نصب سیستم عامل را روی آن به سه مدل پیکربندی کنید که عبارتند از :

 • Install an operating system later: این گزینه هیچ تعدیل اضافی رو ماشین مجازی اجرا نمی کند به عبارت دیگر روند نصب را به تعویق می اندازد.
 • Install an operating system from a bootable image file: این گزینه شبیه به قرار دادن یک دیسک در درایو فیزیکی CD-ROM است. برای پیکربندی این گزینه یک فایل ایمیج iso را انتخاب کنید. و این ایمیج در CD-ROM مجازی مربوطه ماشین مجازی بارگذاری خواهد شد و بوت سیستم به آن تغییر حالت خواهد داد.
 • Install an operating system from a network-based installation server: این گزینه فعال نخواهد بود مگر آنکه در گام ۸ این آموزش یک network switch پیکربندی کرده باشید. با استفاده از این گزینه ماشین مجازی از بوت تحت شبکه بهره خواهد برد.

۱۰- اطلاعات ماشین مجازی را بررسی کنید و در پایان برای ایجاد ماشین مجازی روی Finish کلیک کنید.

ساخت ماشین مجازی توسط PowerShell

۱. پنجره PowerShell را در حالت Administrator اجرا کنید. (روی PowerShell راست کلیک کرده و open as Administrator را بزنید).

۲. دستورات زیر را در آن اجرا کنید:

hyper-v-instal-4نهایی سازی استقرار سیستم عامل

برای اتمام روند ساخت ماشین مجازی، شما نیازمند اجرای سیستم عامل و اتمام نصب آن هستید.

۱- در Hyper-V Manager روی ماشین مجازی جفت کلیک کنید، در پنجره ای جدید ابزار VMConnect اجرا خواهد شد.

۲- در این پنجره روی دکمه سبز Start کلیک کنید این دقیقاً مثل فشار دادن دکمه پاور یک کامپیوتر است و شاید از شما درخواست “Press any key to boot from CD or DVD” شود با زدن هر یک از دکمه های کی بورد از این مرحله نیز عبور کنید.

نکته: اگر احساس کردید که فرمان های صادر از کی بورد شما به پنجره منتقل نمی گردد لارم است روی این پنجره یک کلیک کنید تا برای فرمان های ارسالی در حالت اجرایی قرار گیرد.

۳- ماشین مجازی شما در حالت استارت آپ بوت شده و شما با روند نصب یک سیستم عامل معمولی روی یک سیستم فیزیکی مواجه خواهید شد، و باید مثل همیشه به نصب سیستم عامل اقدام کنید.

نکته: اگر از یک سیستم عامل ویندوز که نیازمند لایسنس می باشد در ماشین مجازی استفاده کنید این سیستم عامل نیز مانند زمانی که به صورت معمول روی یک سیستم نصب شده نیازمند لایسنس جداگانه و فعال سازی می باشد. به یاد داشته باشید سیستم عامل مهمان که توسط ماشین مجازی اجرا می شود کاملاً در این موارد مستقل از سیستم عامل میزبان خود خواهد بود.

osdeploy_updامیدواریم این آموزش مفید واقع شده باشد.

منبع :

microsoft

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ایمان
پاسخ دهید جمعه 13 آبان 1395

سپاس از شما, همین الان اقدام به نصب کالی میکنم.

Seyed.AmirHossein
پاسخ دهید جمعه 13 آبان 1395

سلام… میشه اوبونتو رو نصب کرد؟
فایل ایزو رو داشته باشیم تمومه؟

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید جمعه 13 آبان 1395

  بله، مثل نصب یک سیستم عامل روی سیستم فیزیکی معمولی، می تونی هر سیستم عاملی رو به صورت مجازی هم نصب کنی

basir
پاسخ دهید شنبه 14 آبان 1395

سلام
با این ابزار میشه macOS Sierra 10.12 رو روی ویندوز ۱۰ نصب کرد

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید شنبه 14 آبان 1395

  درود دوست عزیز ، هر سیستم عاملی که نیازمندی هاش رو بتونی محیا کنی قابل نصب هست دقیقا مثل یک سیستم فیزیکی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,