آینده را باید در دستگاهی فراتر از گوشی های هوشمند تصور کرد، کما اینکه شرکت های بزرگ دنیای فناوری در حال آماده شدن برای اتفاق بزرگ بعدی دنیای فناوری هستند، مایکروسافت نیز با علم به این مطلب سالها قبل توسعه هالولنز را آغاز کرده، و اکنون میزان اهمیت این هدست و واقعیت ترکیبی برای این شرکت بر کسی پوشیده نیست. در این نوشتار سعی داریم بخش کوچکی از کاربرد این هدست انقلابی را از نزدیک بررسی کنیم.

قابلیت های خاص و منحصر به‌فرد هالولنز این دستگاه را تا مدت ها در کانون توجهات دنیای فناوری فرار داد، با اینکه این هدست هنوز به صورت تجاری به بازار عرضه نشده است، اما صنایع مختلف نظامی، هواپیمایی، خودرو ساری از مهم ترین مشتریان این هدست هستند. توانایی های خاص هالولنز باعث شده است تا در هر صنعتی بتوان از آن استفاده کرد، کما اینکه چندی پیش در خبری به اطلاع شما رساندیم که در خطوط هوایی نیوزیلند از این هدست به عنوان ابزاری برای بهتر کردن خدمات رسانی به مشتریان استفاده خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم تا کاربرد متفاوت دیگری از این هدست را از نزدیک بررسی کنیم. ویژگی های منحصربه‌فرد این هدست باعث شده تا توجه بسیاری از معماران و طراحان را به خود جلب کند، به طور دقیق تر باید بگوییم که هالولنز در حال ایجاد انقلابی در صنعت معماری است.

شرکت Gensler بزرگترین شرکت طراحی و معماری در دنیا است و بیشتر به خاطر سازه ها و بناهای خارق العاده ای که ساخته مشهور است. بناهای بی نظیری مانند برج ۲.۰۷۳ فوتی شانگهای در چین، یا دفتر کاری در دوبی که با استفاده از پرینتر سه بعدی در مدت ۱۷ روز ساخته و نصب شده، از برجسته ترین کارهای این شرکت به حساب می‌آیند.

این شرکت اخیرا تصمیم به باز طراحی دفتر کار خود در لس آنجلس گرفت، برای شرکتی که فعالیت آن با نوآوری و خلاقیت گره خورده است اصلا عجیب نیست که برای باز طراحی مقر خود خلاقیت را به اوج برساند و آن را به شکلی دیگر معنا نماید. در طراحی دفتر کار جدید این شرکت عناصری نظیر راحتی کارمندان، قابل انعطاف بودن فضای کاربری، وجود اتاق های استراحت و یک پاسیو پوشیده شده از گیاهان سرسبز گردهم آمده اند تا بنایی مدرن اما راحت را برای کارمندان این شرکت مهیا سازند. این شرکت برای ساخت چنین بنایی دست به دامان دنیای فناوری شده و یکی از خلاقانه ترین فناوری های روز یعنی واقعیت ترکیبی را برای ساخت مقر خود به کار گرفته است.

شرکت Gesnler بدین منظور از اپلیکیشن بسیار قدرتمند SketchUp Viewer بر روی هدست هالولنز استفاده کرده است. اگر با این اپلیکیشن قدرتمند طراحی آشنایی ندارید بد نیست اشاره کنیم این اپلیکیشن که توسط شرکت Trimble توسعه یافته است امکان طراحی بناها و سازه ها را به صورت هالوگرافیک فراهم می‌سازد، در نتیجه می‌توان بناهای ساخته شده را توسط هدست های واقعیت ترکیبی در محیط پیرامونی به همراه دیگر همکاران مشاهده و ویرایش کرد.

اپلیکیشن SketUp Viewer اولین اپلیکیشن تجاری مایکروسافت هالولنز است که توسط شرکت Trimble توسعه یافته و وارد ویندوز استور شده است. این اپلیکیشن با استقبال بالای کاربران تجاری همراه شده و اکنون به عنوان یک الزام برای خلق سریعتر و ساده تر طرح های هالوگرافیک بر روی هالولنز درآمده است.

امروزه در بسیاری از پروژه ها و عرصه ها واقعیت ترکیبی به ابزاری برای طراحی واقعیت پیرامون ما بدل گشته است، از این فناوری در طراحی راه پله های مخصوص، آزمایشگاه های پزشکی، استادیوم های ورزشی، و طراحی کارخانه ها استفاده شده است.

آلن رابلز ار مدیران شرکت Gensler در زمینه اهمیت واقعیت ترکیبی و فناوری مایکروسافت عنوان کرده:

واقعیت ترکیبی قدم انقلابی بعدی ما عرصه تعامل با محصولات طراحی شده است. یکی از نکات بسیار مهم و کاربردی واقعیت ترکیبی امکان خارج کردن طرح ها از صفحه نمایش و قرارگیری و تعامل با آنها در محیط واقعی پیرامون است و در نتیجه ما را قادر ساخته تا با مدل ها و طرح های خود در محیط واقعی تعامل داشته باشیم و حتی آنها را اصلاح کنیم. این فناوری حقیقتا قدرتمند است.

شرکت Gensler از واقعیت ترکیبی برای خلق یک پل هوایی که دو ساختمان مقر این شرکت در لس آنجلس را به یکدیگر متصل می‌سازد استفاده کرده است. با استفاده از اپلیکیشن SketchUp Viewer و هالولنز معماران پل شیشه ای را بر روی دیواری که قرار بود تخریب گردد قرار دادند و توانستد محل مناسب قرارگیری پل را به صورت دقیق شناسایی و مشاهده کنند.

رابلز در ادامه بیان کرد: به کمک این فناوری ما توانستیم ارتفاع پنل های پل را به صورت واقعی مشاهده کنیم و در نتیجه قادر شدیم تا پیش از ساخت نمونه واقعی نیاز به هرگونه تغییر و اصلاح را بررسی کنیم. این فناوری به ما کمک کرد تا بهتر تصمیم بگیریم که محصول ایده آل چگونه باید باشد.

سال ها است که مشاهده و بررسی مدل های طراحی برای معماران، مهندسان و دیگر حرفه ای های عرصه ساختمان، چالشی مداوم و سخت بوده است. سیر تکاملی این صنعت داستان جالبی را با خود دارد، معماران کار خود را با طراحی روی کاغذ و آبرنگ شروع کردند، در ادامه رشد صنعت رایانه به کمک آنها آمد و مدل های سه بعدی کامپیوتری جای کاغذ را گرفت. معماران پس از طراحی مدل مدنظر خود در کامپیوتر مدل هایی با مقیاس کوچک را می‌ساختند که البته این روال دشواری های خاص خود را داشت، چرا که برای ساخت دقیق مدل گاهی مجبور بودند بارها دست به ساخت نمونه های نمایشی بزنند.

اما اکنون اپلیکیشن SketchUp Viewer این دسته از کاربران را قادر ساخته تا مدل های سه بعدی را به جای نمایشگر به‌وسیله هالولنز در محیط کاری خود مشاهده کنند، این تجربه به مراتب دقیق تر و ساده تر از تصور مدل سه بعدی در ذهن است. به خصوص که با توجه به پتانسیل بالای هالولنز کاربران قادر هستند تا مدل سه بعدی را در اتاق کار خود مشاهد کنند، در اطراف آن حرکت کرده و آن را از زوایای مختلف مشاهده کنند، در مورد قسمت های مختلف آن با دیگر همکاران خود به مشورت پرداخته و تغییرات را ساده تر ایجاد کنند.

از سوی دیگر کاربر می‌تواند مدل را با مقیاس ۱:۱ مشاهده کرده و مدل خود را به نزدیک ترین شکل ممکن به واقعیت لمس و درک کنند. توانایی های هالولنز به مشاهد صرف ختم نمی‌شود، چرا که کاربران می‌توانند در کنار مشاهده مدل سازه خود اطلاعات بسیار مهم ساختمان یا BIM را نیز در اختیار داشته باشند. BIM به نمایش دیجیتال ویژگی های ساختاری و فیزیکی یک سازه اطلاق می‌گردد.

 

Aviad Almagor مدیر بخش واقعیت ترکیبی شرکت Trimble در مورد واقعیت ترکیبی و کاربرد آن در دنیای طراحی عنوان کرده:

محیط واقعیت ترکیبی بستر بسیار مناسبی برای ارتباط با ایده های پیچیده است. واقعیت ترکیبی تحول بسیار تند و سریعی است که کاملا نحوه تعامل و ارتباط مشتریان و همکاران ما با ایده ها و طرح هایشان تغییر داده است.

این فناوری همکاری همزمان از راه دور را نیز میسر ساخته است، لذا هنگام طراحی یک ساختمان به لطف همکاری ساده تر اعضا گروه تصمیم گیری ها مهم سریع تر و با اطمینان بیشتر انجام می‌گیرد. واقعیت ترکیبی همچنین به تمامی معماران، مهندسان، مدیران پروژه ساختمانی، و دیگر عوامل دخیل در پروژه امکان مشاهده و به اشتراک گذاری ایده ها و نکات مهم را به صورت کاملا واقعی و طبیعی می‌دهد.

رابلز در ادامه صحبت های خود عنوان داشته که واقعیت ترکیبی مثل یک ماشین زمان است، چرا که به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات محیط را پس از اعمال طرح جدید به‌صورت قدم به قدم مشاهده کنید و هر زمان که نیاز بود به مرحله قبلی بازگشته و مقایسه دقیق تری داشته باشید.

یکی دیگر از پروژه هایی که شرکت Gensler به کمک هالولنز و اپلیکیشن SketchUp Viewer آغاز کرده، پروژه بازسازی استادیوم Banc of California در شهر لس آنجلس است، این غول معماری دنیا از مدل های سه بعدی و واقعیت ترکیبی برای به تصویر کشیدن جزییات طراحی خود استفاده کرده است، این استادیوم ۲۲۰۰۰ نفری اکنون در حال بازسازی است و تا سال دیگر افتتاح خواهد شد.

از دیگر شرکت های بزرگ طراحی که از اپلیکیشن SketchUp Viewer در جهت افزایش بازدهی و نوآوری استفاده می‌کنند می‌توان به شرکت های AECOM, CallisonRTKL و Hensel Phelps اشاره کرد. مایکروسافت هالولنز همچنین به شرکت آلمانی thyssenkrupp که در زمینه بهبود شرایط منزل برای افراد دچار مشکلات حرکتی فعالیت دارد کمک شایانی داشته است. این شرکت آلمانی از هالولنز صرفا هنگام طراحی استفاده نمی‌کند، بلکه در تمامی فرآیندهای فروش، طراحی، ساخت، و نصب پله های بهینه شده برای افراد دچار محدودیت و مشکلات جسمی از این فناوری نوین بهره می‌گیرد.

این شرکت آلمانی تمامی سیستم کاری خود را مدرن ساخته است، چرا که حتی کاتالوگ های مشتریان، دفترچه راهنما مشتریان نیز به صورت مدرن درآمده اند، و علاوه بر هالولنز، مایکروسافت اَژور نیز وارد میدان شده تا مشتری بتواند نمونه مدل را در محیط منزل خود مشاهده کرده و انتخاب و خرید بسیار دقیق تری را تجربه کند.

سیستم کاری این شرکت آلمانی بدین شکل است که، در ابتدا توسط دوربین های ویژه محیط منزل و یا راه پله ای که قرار است برای معلولان و یا سالمندان بهینه گردد را اسکن می‌کنند، در ادامه به لطف پلتفرم ابری قدرتمند مایکروسافت یعنی مایکروسافت اَژور اطلاعات دوربین مورد به صورت همزمان پردازش شده و در اختیار دیگر تیم های شرکت قرار می‌گیرد، نتیجه این روند جدید فروش، طراحی، تولید و نصب سریع تر است.

توماس فلیس معاون بخش نوآوری های شعبه آمریکا شرکت thyssenkrupp عنوان کرده به لطف همکاری با مایکروسافت خانه ها به شکلی تغییر خواهند یافت که زندگی بهتر خواهد شد. این فناوری قواعد این صنعت را تغییر داده است.

واقعیت ترکیبی چنان تحولی را به راه انداخته که نه تنها فرآیند طراحی و معماری در حال تغییر است، بلکه طرح ها نیز با این انقلاب کاملا متحول خواهند شد.. رابلز معتقد است که روزی در دفاتر شرکت های معماری دیگر خبری از میز و نمایشگر و کامپیوترهای فعلی نخواهد بود، چرا که ابزارهای پوشیدنی به همراه اپلیکیشن های واقعیت ترکیبی در همه جا رایج شده اند.

Almagor از شرکت Trimble اما آینده را فراتر از این تصور می‌کند، چرا که وی اعتقاد دارد با برداشته شدن موانع فنی در نهایت واقعیت ترکیبی در قالب یک لنز چشمی درخواهد آمد و مشتریان برای تغییر طراحی اتاق خود دیگر نیازی به تغییر فیزیکی محیط ندارند چرا که تغییرات دکور اتاق را از دل یک لنز مشاهده خواهند کرد. وی در ادامه تصورات جالب و هنری خود اینگونه بیان می‌کند:

در آینده شما به راحتی قادر خواهید بود تا روزانه دکور اتاق خود را متفاوت ببینید، من دوست دارم تا سبک دکور اتاق کارم به مدل Art Deco تبدیل گردد، یک تابلو ونگوگ را بر روی دیوار آویزان داشته باشم یا حتی از پنجره اتاق منظره دریا را مشاهده کنم، این خواسته ناشی از حالت روحی و روانی امروز من است، فردا ممکن است دکور دیگری را در اتاق خود ترجیح بدهم.

گرگ لین معماری است که در شرکت Trimble مشغول کار است، وی را باید از سرمداران نوآوری و خلاقیت در این عرصه دانست، از نظر این طراح و معمار کهنه کار اپلیکیشن SketchUp Viewer هالولنز شکل کاری آنها را کاملا دچار تحول کرده است. او از این فناوری برای ارایه ایده بازسازی پاکارد پلنت که کارخانه متروکه ای در دیترویت است استفاده کرده و نتیجه کار خود را درنمایشگاه معماری Venice Biennale 2016 به نمایش گذاشته است.

به لطف فناوری شرکت مایکروسافت لین می‌تواند درون هالوگرام طراحی شده برای کارخانه بایستد، سقف را مشاهده و بررسی کند و بهترین طراحی را برای این فضا تخمین زده و به سرعت نتیجه را در محیط واقعی مشاهده کند و در نهایت سریع تر و ساده تر تصمیم خود را بگیرد. تمامی این کارها از راه دور یعنی از دفتر کار وی در لس‌آنجلس انجام گرفته است.

لین با ذوق و اشتیاق فراوان از این فناوری صحبت می‌کند:

من تمام عمر خود را صرف انتقال طرح های هندسی به دنیای واقعی کردم. هالولنز پل ارتباطی است که خلا موجود بین طرح های دو بعدی و سه بعدی با فضای واقعی را برطرف می‌سازد. این دستگاه انقلابی در معماری برپا کرده است.

هرچه زمان می‌گذرد پتانسیل های بیشتری از هالولنز و واقعیت ترکیبی در حال آشکار شدن است، این فناوری تاکنون در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته و مطمئنا واقعیت ترکیبی نقش خارق العاده ای در تحول آینده ما خواهد داشت.

 

منبع :

MICROSOFT

1335 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
لپتاپ های HP OMEN 15 و 17 معرفی شدند چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
با ThinkReality رقیب هولولنز آشنا شوید چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,