_مایکروسافت پنل جدید

علی رغم صلح با مایکروسافت، ابرها برای کسپرسکی تیره و تار شده است آیا زمان خداحافظی روس ها از بازار آمریکا فرا رسیده است؟

شرکت روسی کسپرسکی در یک سال اخیر شاهد منازعات حقوقی متعددی بوده است، گاهی این شرکت به عنوان شاکی راهی محکمه شده، گاه نیز در قامت متهم مورد شکایت قرار گرفته است. علی‌رغم گذشت یک سال از این دعاوی حقوقی آسمان هنوز برای این شرکت تیره و تار است و البته ظاهر امر نشان می‌دهد که شرایط برای این شرکت مرموز روسی سخت تر خواهد شد.

این شرکت سازنده آنتی ویروس و فعال در عرصه امنیت سایبری، سال گذشته یک شکایت را علیه مایکروسافت مطرح ساخت، روسی ها اعتقاد داشتند که مایکروسافت با تدابیری که در ویندوز دیفندر درنظر گرفته راه فعالیت آنتی ویروس های شخص ثالث را دشوار کرده است، که البته در میان تعداد زیادی از شرکت های امنیتی از این دست، تنها کسپرسکی بود که از عملکرد مایکروسافت ناراضی بود و دست به شکایت از این غول نرم افزاری زد. مایکروسافت در انتها با کسپرسکی به توافق رسید و تغییراتی را در نحوه کارکرد و تعامل ویندوز دیفندر با آنتی ویروس های شخص ثالث ایجاد ساخت.

به‌صورت تصادفی یا هر شکلی دیگر، شرکت روسی توسط نهادهای امنیتی ایالات متحده به‌ سازش و تبانی با دولت روسیه متهم شد، این مسئله در نهایت منجر به حذف نام این شرکت از تامین کنندگان نرم افزاری دولت ایالات متحده گردید، چرا که با توجه به یافته های مقامات امنیتی آمریکا این شرکت و محصولات آن تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا به‌شمار می‌آید. از سوی دیگر Rob Joyce هماهنگ کننده امنیت سایبری دولت آمریکا عنوان کرده که FBI از ابتدای سال جاری میلادی مشغول برگزاری جلساتی با شرکت های بزرگ آمریکایی است تا آنها را از خطرات نرم افزارهای امنیتی کسپرسکی آگاه ساخته و این شرکت ها محصولات آن را از سبد نرم‌افزاری خود خارج سازند.

تاکنون شرکت های فعال در عرصه انرژی استفاده از محصولات کسپرسکی را کنار گذاشته اند و در ادامه احتمالا تعداد بیشتری از شرکت های بزرگ و استراتژیک آمریکایی به این قافله ملحق خواهند شد. تلاش FBI ظاهرا تنها روی سازمان ها تاثیر نگذاشته و به‌زودی شاهد حذف بیشتر این شرکت از بازار مصرف کنندگان آمریکایی خواهیم بود. برای مثال غول خرده فروشی آمریکایی یعنی فروشگاه Best Buy تمامی محصولات این شرکت روسی را از قفسه های فروشگاه های خود جمع‌آوری کرده است.

در طرف مقابل کسپرسکی اعلام داشته که محصولات این شرکت ماهیت جاسوسی نداشته و حریم خصوصی کاربران در آن کاملا درنظر گرفته شده است. از سوی دیگر مسئولان این شرکت اعلام داشته اند که شرکت متبوع آنها هیچ گونه وابستگی به هیچ دولتی نداشته و تاکنون هیچ کمک اطلاعاتی به هیچ دولتی در جهان نداشته اند. با این شرایط پیش آمده به‌نظر می‌رسد شرایط حضور کسپرسکی در بازار آمریکا که شاید مهمترین بازار دنیای فناوری به‌حساب می‌آِید سخت و دشوارتر شده و حتی احتمال حذف کامل این شرکت روسی از این بازار پرسود دور از ذهن نیست.

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمزه
پاسخ دهید دوشنبه 20 شهریور 1396

به نظرم محصولات کسپرسکی مشکلی از بابت جاسوسی ندارن. از نظر شناسایی و پاکسازی ویروس‌ها هم در سطح بسیار بالایی هست مانند پاکسازی بدافزار فلیم . این کار آمریکایی‌ها هم بیشتر جنبه سیاسی داره

    alireza
    پاسخ دهید دوشنبه 20 شهریور 1396

    این که درش شکی نیست این کار جنبه سیاسی داره ولی کار کسپر هم فوق االعاده احمقانه بود
    کسپر میدونست که اگه تکون بخوره یا بخواد مشکلی تو امریکا ایجاد بکنه دهنش سرویسه نمیدونم چرا نیومد با مایکروسافت بشینه پای میز مذاکره مشکلشون رو پشت پرده حل کنن اومد کلی سرو صدا کرد بهانه انداخت دست امریکا حالام دارن سرویسش میکنن!!یقینا شرکت هایی مثل اویرا یا بیت دیفندر هم مشکل این چنینی با مایکروسافت داشتن ولی بی سر و صدا حلش کردن.این جا فقط کسپر اومد سر و صدا کرد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,