اکس باکس وان اکس که پیش از این با نام رمز Project Scorpio شناخته می شد در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه E3 رونمایی شد، این کنسول را باید قدرتمندترین کنسول تاریخ دانست، اما آیا قدرتمند ترین کنسول تاریخ برای این شرکت پول ساز است؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

Xbox One X کنسولی است که آمده تا در دنیای بازی ورق را به سمت مایکروسافت برگرداند، مایکروسافت قیمت ۴۹۹ دلاری را برای آن درنظر گرفته است، با این قیمت این کنسول لقب گران قیمت ترین کنسول بازار را نیز یدک می کشد.

در قیاس با دیگر کنسول های بازار اکس باکس وان اکس گران به نظر می رسد، اما این مقایسه درست نیست، چرا که با توجه به سخت افزار به کار رفته در آن این قیمت به هیچ عنوان بالا به نظر نمی رسد.

نکته جالبی که در مورد قیمت گذاری این کنسول وجود دارد، عدم وجود بهره مالی است، به بیان ساده تر قیمت تمام شده این کنسول با قیمت تعیین شده برای فروش برابر است، فیل اسپنسر مدیر بخش اکس باکس مایکروسافت اخیرا مصاحبه ای با Business Insider داشته، و نکات جالبی در این زمینه را عنوان کرده است:

فیل اسپنسر در پاسخ به این سوال که آیا قیمت ۵۰۰ دلاری این کنسول درآمد زایی برای مایکروسافت دارد، پاسخ داد: خیر

در ادامه از وی پرسیدم پس از فروش این کنسول ضرر می کنید، وی پاسخ داد: منظور من این نبود، من نمی خواهم وارد اعداد و ارقام شوم، اما شما باید بدانید سخت افزار و خود کنسول بخش درآمد زا صنعت گیمینگ نیست، درآمد این صنعت به فروش بازی ها مربوط است.

اگر بخواهیم علل قیمت ۵۰۰ دلاری این کنسول را بدانیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. این کنسول تنها کنسولی است که قادر به اجرای بازی های با کیفیت ۴K است، سخت افزار قدرتمند درون کنسول هزینه خاص خود را دارد.
  2. این کنسول اندازه کوچکی دارد، و این اندازه به لطف سخت افزارهایی است که به صورت اختصاصی توسعه یافته است.
  3. سیستم خنک کننده مایع را به موارد فوق اضافه کنید.

با نگاهی گذرا به موارد فوق در می یابیم که قیمت گذاری این کنسول کاملا مناسب و عادلانه بوده است، و در حقیقت قدرت و توان بالای کنسول باعث شده تا قوی ترین کنسول بازار گران ترین نیز لقب گیرد.

با توجه به جمیع جوانب در حقیقت درآمد مایکروسافت از این کنسول مانند دیگر کنسول های بازار، از مواردی نظیر فروش بازی ها، و سرویس ها (Xbox Live Gold، Game Pass) به دست خواهد آمد.

در انتها باید به یاد داشته باشیم که مانند هر محصول الکترونیکی دیگر، این کنسول نیز طی سال های آتی کاهش قیمت خواهد داشت، شما قیمت گذاری اکس باکس وان اکس را چطور ارزیابی می کنید؟

منبع :

BUSINESS INSIDER

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sinsadr
پاسخ دهید جمعه 26 خرداد 1396

کنسول فروختن اصولا برا هیچ شرکتی حاشیه سود نداره
سود رو بازی ها و سرویس ها به ارمعان میارن
در اینده نزدیک ایکس باکس وان هم مث ۳۶۰ تولیدش متوقف میشه و مایکرو با دوتا کنسول اس و ایکس باید فقط تمرکز کنه رو عناوین اختصاصی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,