_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

تیزپا تر از غبار – نقد و بررسی عنوان DIRT 4

نسخه سال ۲۰۱۵ ِDirt Rally یک عنوان ویژه برای عشاق عناوین رانندگی Off Road بود. با گردنه های مملو از سراشیبی، سختی طاقت فرسا و اتمسفری جذب کننده، عنوانی به مراتب متفاوت از سری Drit به شمار می رفت. حالا با عرضه چهارمین شماره از سری عنوان Dirt با وینفون همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر این عنوان.

به قلم Richard Wakeling

Drit 4  در جلب نظر مخاطبین و منتقدان موفق عمل کرده است و با حفظ المان های اصیل این سری توانسته است به عنوان یک شماره قابل احترام در سری به شمار رود. از سویی دیگر این عنوان حین حفظ کلیت گیم پلی، سعی در خلق یک تعادل هم برای راضی نگه داشتن پیر های میکده این سری و هم برای جلب تازه وارد ها کرده است. درست در ابتدای بازی، شما باید از بین دو مدل مجزای Gamer (بازیکن) و Simulation (شبیه ساز ) یکی را به عنوان مدل رانندگی خود انتخاب کنید.

این تنها یک انتخاب ساده از بین درجه سخت و آسان نیست بلکه انتخاب راه و روش شما برای رسیدن به هدف خواهد بود. مدل Gamer تجربه ای روان، منعطف و قابل کنترل تر را برای اتومبیل شما به ارمغان خواهد آورد. این یعنی با خیال راحت سر پیچ ها ترمز دستی را بالا بکشید و از تماشای گرد و خاک به پا خواسته در آینه عقب لذت ببرید.

در این مدل، تاثیر شرایط متفاوت آب و هوایی تاثیر به مراتب کمتری بر کنترل اتومبیل خواهد گذاشت و به طور کلی می توان مدل Gamer را یک سواری لذت بخش تلقی کرد. علاوه بر آن، با وجود بیشمار آیتم های متنوع در تنظیم حالات متفاوت بازی، تجربه ای منحصر به سلیقه خود در بازی رقم بزنید. به همه این ها یک بخش تمرینی اعتیاد آور را نیز اضافه کنید که به خودی خود بخش اعظمی از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد. از آموزش نحوه انتقال وزن در اتومبیل و انجام پیچ های نوسانی گرفته تا آشنایی با ویژگی مخصوص انواع اتومبیل های شاسی بلند، همه و همه Dirt 4 را به عنوانی سربلند در این سری مبدل می کند.

در مدل Gamer هیچ عاملی مانع از لذت بردن شما از بازی نمی شود. تخت گاز تا مقصد، سر خوردن و دریفت کشیدن در پیچ های تند و اجرای دستورات کمک راننده هیچگاه تکراری نمی شوند. با این حال پس از این که به بازی و المان های آن عادت کردید، این فکر آزاردهنده با سراغتان خواهد آمد که آیا بدون یاری حالت Gamer باز هم خواهید توانست به کیفیت قبل رانندگی کنید؟ زمانی که به این درجه از اعتماد به نفس رسیدید که آماده تجربه بازی بر روی شبیه ساز هستید، تازه متوجه خواهید شد که قدرت اصلی اتومبیل خود را تمام مدت اسیر کرده بودید. درست از همین جا است که Dirt 4  به رسم عناوین پیشین این سری، ظرافت طراحی خود را به رخ می کشد.

در حالت Simulation بازی تبدیل به عنوانی متمرکز بر تاثیر پذیری و سازگاری می شود. در این حالت شما باید صبور و دقیق باشید. بتوانید به موقع قدرت اسب های بخار اتومبیل خود را رها کنید و هم قادر به کنترل آن در شرابط دشوار باشید. یک اشتباه جزیی در محاسبات آن هم وقتی مشغول سر و کله زدن با یک فرمان بد قلق برای متعادل نگه داشتن اتومبیل در جاده هستید به سادگی به یک فاجعه ختم خواهد شد. احساس ترس از وقوع این چنین اتفاقات ناگواری تک تک لحظات تجربه بازی با شما همراه است. فقط تصور کنید با سرعت تمام به سمت نوک یک تپه درحال راندن هستید و اصلا نمی دانید که در پس این پرتگاه وسوسه کننده چه خطر بی رحمانه ای به انتظارتان نشسته است. البته با این که شانس موفقیت در این چنین لحظاتی چندان زیاد نیست اما بازی دست و دل بازانه به رانندگان بی باک پاداش می دهد. به این پاداش تشویق از دل و جان تماشاچی هارا نیز اضافه کنید تا خستگی راندن در مسیر های روح فرسا از تنتان بیرون رود! حاکم بودن این حس که در تمام لحظات بازی مرزی باریک بین شکست و پیروزی وجود دارد، یکی از المان های سنتی سری Dirt به حساب می آید.

تنوع اتومبیل های موجود در بازی رضایت بخش است و لذت یادگیری قلق رانندگی با هر کدامشان هیچ گاه خسته کننده نمی شود. در بخش تک نفره شما به همه این هیولاها دسترسی دارید. اهداف شما در ابتدا رانندگی برای اسپانسرهای موجود در مسابقه است. پس از کمی پیشروی و کسب درآمد قادر خواهید بود تا اتومبیل مورد نظر خود را خریداری کرده، آن را آن گونه که می خواهید شخصی سازی کنید و حتی تیم خود را تشکیل دهید. با پیشروی در بازی و به چنگ آوردن اتومبیل های قدرتمند تر، درجه سختی مسابقات نیز به موازات افزایش می یابد. در بخش هایی از بازی نشانه هایی از کار تیمی نیز به چشم می خورد. همانند استخدام مکانیک و استفاده از تعمیرات اورژانسی آن ها بین ایستگاه های مختلف. با اعتبار درون بازی همچنین می توانید بخش های مختلف گاراژ خود را ارتقا داده و با افزایش وسعت پارکینگ خود، اتومبیل های بیشتری در آن جمع کنید. با وجود حالت های Landrush ، Motorcross و رالی، به اندازه کافی محتوا در بازی وجود دارد تا وقت شما را به خود اختصاص دهد.

حالت Landrush شما را پشت فرمان اتومبیل های سنگین، buggy و Crosskart قرار می دهد. اهداف شما تشکیل شده است از دوئل های مسابقه ای با دیگر راننده ها در مسیر های خاکی و مملو از پرتگاه های ریز و درشت. سراسر این مسابقات آغشته به هیجان است اما نبود اتومبیل های رالی در این بخش به جذابیت آن می چربد و پس از مدتی حالت Landrush را به تجربه ای تکراری مبدل می کند.

حالت Rallycross با لایسنس رسمی FIA و مسابقات هشت نفره تجربه ای به مراتب بهتر از حالت Landrush به ارمغان می آورد. رانندگی در مسیر غرق شده در گرد و خاک، برخورد های پیاپی با اتومبیل های جلویی و عقبی، مسیر باریک و خطرات متعدد که در جای جای راه در کمین نشسته اند، همه و همه به جذابیت این حالت می افزایند. با این حال اگر هیچ تمایلی برای تجربه حالت های بالا ندارید، می توانید تنها با تمرکز بر بخش رالی بازی را به اتمام برسانید اما شخصا پیشنهاد می کنم برای حفظ تنوع در بازی، ترکیبی از این سه حالت را در گیم پلی خود لحاظ کنید. وجود حالات مختلف در گیم پلی بازی، با این که تا مدتی شما را به خود مشغول خواهد کرد اما به طور واضحی هر دو این حالات، زیر سایه حالت رالی قرار دارند.

راه اندازی مسابقات در بازی تنها با فشردن یک دکمه امکان پذیر است. کافی است از بین مسیر های متعدد و درجه سختی های موجود موارد مورد نظر خود را انتخاب کرده و ساخت محل و شرایط مسابقه را به بازی واگذار کنید. شما همچنین می توانید با انتخاب ساعت مشخصی از شبانه روز و آب و هوای متفاوت، مسابقه مورد نظر خود را بیش از پیش شخصی سازی کنی. در نهایت اگر از نتیجه نهایی راضی بودید می توانید جدای از لذت راندن در مسیر دلخواه خود، آن را با دیگر بازیکنان به اشتراک بگذارید.

نکته ای که طرفداران را راجع به این ساخت مسابقات به صورت خودکار نگران میکرد، ترس از تکراری شدن مسیر ها و جزییات مسابقه بود. خوشبختانه نتیجه نهایی به طرز غافلگیر کننده ای به واسطه ظرافت در طراحی هیچگاه حس تکراری بودن محل های مسابقه را به شما نخواهد داد. با نزدیک به بینهایت حالات مختلف برای ساخت یک مسابقه، پس از چندین چند ساعت تجربه بازی خبری از تکراری شدن مسیر نخواهد بود. با این که وظیفه ساخت مسابقات از صفر تا صد به عهده بازی است، اما وجود جزییات ریز و درشت در گوشه و کنار مسیر شما را از نتیجه نهایی شگفت زده خواهد کرد. از پهپاد هایی که وزوزکنان به دنبال گرفتن نما از بالای اتومبیل شما هستند، هلیکوپتر هایی که برای به زمین نشاندن گرد و خاک مسیر ارتفاع خود را با جاده کم می کنند تا تماشاچی هایی که جای جای محل مسابقه پرسه می زنند و اتومبیل های امنیتی که به واسطه تصادفی که چند کیلومتر جلوتر به وقوع پیوسته وارد مسیر شما می شوند، همه و همه به به حدی درجه باورپذیری بازی را بالا می برند که گاهی اوقات سخت می شود متوجه تفاوت آن با واقعیت شد.

محل های برگزاری مسابقه نقش ویژه در بازی شما ایفا می کنند. گویی مسیر مسابقه همچون عنصری زنده به نحوه بازی شما واکنش نشان می دهد. در دیگر عناوین رانندگی مبتنی بر مسابقات رالی، پس از به اتمام رساندن تعداد مشخصی از مسابقات در یک مسیر، دیگر به جای توجه به مینی مپ یا کمک راننده، تنها با اتکا بر حافظه خود مسیر را ادامه می دهید. دیگر می دانید برای کدام پیچ باید دریفت بکشید و برای کدام پیچ، یک نیش ترمز کافی است. اما این مسئله در مغایرت کامل با تجربه اصیل مسابقه رالی دارد. در Dirt 4 به کمک ویژگی ساخت تصادفی مسیر های مسابقه، بازی تمام تلاش خود را می کند تا شما حتی برای یک لحظه هم که شده در طول مسیر احساس آرامش نکنید. نگرانی از بابت تهدیدهای متعدد مسیر لحظه ای رهایتان نخواهد کرد و تنها دوست و همراه قابل اعتماد، کمک راننده دلسوزتان است! این مهم باعث شده که تک تک مسابقات در Dirt 4 رنگ و بویی تازه به خود بگیرد و مسلما در قیاس با دیگر عناوین مشابه، برتری واضحی به شمار می رود.

چالش های روزانه، هفتگی و ماهانه در کنار مسابقات آنلاین رقابتی در سه رده متنوع، Dirt 4 را به عنوانی با دستی پر از محتوا تبدیل می کند. شاید آن شور و شوق آشنا در نسخه های قدیمی این سری در Dirt 4 کمرنگ شده باشد اما در عوض این عنوان با وام گرفتن بخش شبیه سازی Dirt Rally خونی تازه در رگ های سری Dirt به جریان انداخته است. اگر سختی بیش از اندازه Dirt Rally باعث دور شدن مخاطبین عام از آن عنوان شد، تصمیم هوشمندانه سازندگان در خلق سیستم ساخت خودکار مسیر های مسابقه و مدل های رانندگی متفاوت، سعی در بازگرداندن مخاطبان از دست رفته دارد.

Dirt 4 مثالی درخشان در استفاده حساب شده از پتانسیل های نسخه های پیشین به شمار می رود.

موارد مثبت

+ مسابقات نفسگیر و درگیر کننده رالی
+ بخش آموزشی غنی و آموزنده
+ سیستم ساخت تصادفی مسیر های مسابقه و حلق یک اکوسیستم غیرقابل پیشبینی و جذاب
+ دو مدل مجزای رانندگی و امکانات بیشمار برای متعادل سازی درجه سختی بازی با توانایی های بازیکن

موارد منفی

_ حالت Landrush به سرعت تکراری و خسته کننده می شود

 

امتیاز نهایی از ۱۰ نمره

“باشکوه”

 

منبع :

GameSpot

28 پست
سیاوش امامی
زندگی یعنی هنر هفتم. آرامش یعنی موزیک کلاسیک. کمپانی یعنی مایکروسافت .
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
H@med
پاسخ دهید شنبه 27 خرداد 1396

حالت simulation برای کسی خوبه که فرمون لاجیتک سری g داشته باشه ، من که اینو ندارم و با گیم پد بازی میکنم رو حالت gamer هستم 😁 .

Iman Balaa
پاسخ دهید یکشنبه 28 خرداد 1396

عشق منه این DiRT.. شماره ۱ ، ۲ ، ۳ ، ShowDown رو تا آخرش رفتم.. ولی متاسفانه هنوز نتونستم سری DiRT Rally و DiRT 4 رو بازی کنم…. 🙁

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: ,