مایکروسافت یک هارد درایو “50 درصد سریعتر” بر روی ایکس باکس وان ایکس قرار داده است که بسیار بالاتر از مدل‌های استاندارد قبلی است.اما آیا این سناریو در دنیای واقعی تاثیری دارد؟ آیا کنسول قدرتمند و جدید ایکس باکس وان ایکس واقعا سرعت بارگذاری را افزایش داده است؟ ما برای پیدا کردن جواب این سوال آزمایشاتی روی این کنسول انجام داده ایم که برای بررسی آن‌ها در ادامه با وینفون همراه باشید.

آخرین کنسول بازی‌های ویدیویی مایکروسافت که همان ایکس باکس وان ایکس است به نظر می‌رسد شروع بسیار قدرتمندی را در سرتاسر دنیا داشته است. مایکروسافت در این کنسول از سخت افزارهای قدرتمند و پیشرفته برای تجربه بازی عالی، رزلوشن فورکی، HDR پیشرفته و بهبود یافته و بسیاری موارد دیگر که جزوی از قابلیت‌های این کنسول دوست داشتنی هستند قرار داده است و به عنوان قدرتمندترین کنسول تاریخ وارد بازار شده است.

در حالی که بیشتر قابلیت‌های ایکس باکس وان ایکس بصری هستند یکی از مهمترین ویژگی‌های این کنسول که روی آن تاکید شده این است که ایکس باکس وان ایکس سرعت بارگذاری را بسیار تقویت کرده است. مایکروسافت ادعا می‌کند که در این کنسول از یک سیستم ذخیره‌سازی پیشرفته بهره برده است، با افزایش” تا 50 درصد” پهنای باند HDD که خیلی بیشتر از استانداردهای ایکس باکس وان ایکس است.در حالی که درایور یک ترابایتی RPM در کنسول‌های قبلی ایکس باکس وان کاملا متفاوت است، پیشرفت‌های کاملی که صورت گرفته باعث اطمینان کامل در بالا رفتن سرعت کنسول میشود. ترکیب leapهای قابل توجه در قابلیت‌های CPU و GPU یک جهش سخت افزاری کامل به حساب می‌آید که زمان بارگذاری ابتدایی محصول را به شدت سرعت می‌بخشد.

آزمایش سرعت در ایکس باکس وان ایکس

با توجه به این ادعاها، ما مجموعه محدودی از بازی‌های ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس وان اس را آزمایش کردیم تا ببینیم این تغییرات چگونه بین بازی‌های متفاوت خودشان را نشان می‌دهند. در هر دو کنسول از درایورهای داخلی استفاده کردیم تا این ادعاها و مزایا که باعث نقطه قوت فروش این محصول شده اند را بررسی کنیم.

برای اجرای بازی‌ها بین دو دستگاه ما سعی کردیم که شرایط تقریبا یکسانی را برای هر دو کنسول مهیا کنیم. در حالی که تغییرات در طراحی بازی‌ها به این معنی است که بارگذاری صفحه به چالش کشیده خواهد شد، ما نکاتی را بین عناوین انتخاب شده برای ضبط نتایج قابل قیاس پیدا کردیم. برای ممانعت از ذخیره شدن نتایج تحریف شده برای احتیاط در زمان ضبط بازی‌ها را ریستارت کردیم. بعد از ده بار تکرار بارگذاری هر بازی در هر دو دستگاه توانستیم نتایجی که به یک فرمت قابل استفاده رسیده بودند را جمع آوری کنیم.

عملکرد ایکس باکس وان ایکس در برابر پرطرفدارترین‌ها

اولین عنوانی که آزمایش کردیم Forza Motorsport 7 بود این بازی توسط استودیو Turn 10 که از توسعه دهندگان مایکروسافت است منتشر شده است.به عنوان یکی از گل‌های سر سبد فرنچایز، موتور بازی سازی “ForzaTech” اساسا برای ایکس باکس وان ایکس ساخته شده است_ حتی برای نشان دادن بخشی از قابلیت‌های این کنسول قدرتمند در پروژه اسکورپیو از آن استفاده کردند. با توجه به کیفیت فورکی، 60 فریم در ثانیه و دیگر پیشرفت های بصری در ایکس باکس وان ایکس، این موضوع کاملا واضح است که کنسول و بازی کاملا موازی هم هستند و پیوند نزدیکی باهم دارند.

Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 44.1 46.9 46.0
Xbox One S 57.8 64.7 61.2
زمان بارگذاری Forza Motorsport 7 در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس

در طول آزمایش، متوجه شدیم که زمانی که بازی Forza Motorsport 7 را در ایکس باکس وان ایکس اجرا می‌کردیم زمان بارگذاری به شکل قابل توجهی کاسته شده بود. نسخه ایکس باکس وان ایکس تا یک سوم زمان بارگذاری را کاهش داد، به طور کلی بارگذاری در همه‌ی دارایی‌های کنسول بهبود یافته است. این در حالیست که در حین آزمایش این دو دستگاه، ایکس باکس وان ایکس در سریعترین زمان خود بازهم از کندترین زمان ایکس باکس وان ایکس، پایین تر بود. این مسئله کاملا واضح است که زمان بارگذاری در ایکس باکس وان ایکس بدون آنکه شامل ارتقا بصری کنسول باشد،کاملا کاهش یافته است.

اینبار برای آزمایش از بازی‌های سوم شخصی که به تازگی منتشر شده‌اند و توسعه دهندگان آن‌ها را برای ایکس باکس وان ایکس آماده کرده اند عناوینی را انتخاب کردیم که شامل Assassin’s Creed Origins, Call of Duty: WWII و Star Wars Battlefront II می‌شد. هر کدام از این بازی ها از موتور بازی بومی توسعه داده شده توسط ناشران آنها قدرت گرفته اند، این مسئله درک بهتری از چگونگی اجرای عناوین AAA را در ایکس باکس وان به نمایش میگذارد.

Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 39.5 51.0 43.6
Xbox One S 46.3 54.9 48.7
زمان بارگذاری Assassin’s Creed Origins در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس
Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 24.4 30.8 25.8
Xbox One S 29.3 42.4 32.6
زمان بارگذاری Call of Duty: WWII در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس
Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 54.0 56.7 55.1
Xbox One S 59.9 64.3 62.3
زمان بارگذاری Star Wars Battlefront II در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس

در این سه عنوان ما بهبودهایی را مشاهده کردیم، البته هنگام اجرای حالت تک نفره میزان این بهبود در حد میانگین بود. وجود چنین کاهشی در صدر لیست بهبودهای ایکس باکس وان ایکس رضایت بخش است، البته باید اذعان کنیم که میزان تاثیر چنین بهبودی در تجربه روزمره کاربران قابل اغماض است. با ایکس باکس وان ایکس شما زمان کمتری را صرف میکنید تا صفحه بارگذاری شود که البته خیلی چشم گیر نیست خصوصا اینکه این کم شدن زمان بارگذاری 499 دلار برایتان تمام میشود.

یکی از تاثیرگذارترین عناوینی که در زمان تست با آن سروکار داشتیم بازی Grand Theft Auto V (GTA V) بود که بین بازی‌هایی که روی پلتفرم‌های دیگر اجرا می‌شوند به خاطر زمان بارگذاری طولانی خود کاملا معروف است. با توجه به جهان باز یکپارچه و بی وقفه برای بارگذاری شروع بازی زمان طولانی را باید انتظار بکشید. GTA V در مقایسه با دیگر بازی‌ها بیشترین بهره را برده است و زمان بارگذاری اولیه و شروع حالت داستانی بازی به یک تناسب کاهش داشته است.

Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 52.3 59.3 54.4
Xbox One S 99.9 107.5 102.3
زمان بارگذاری Grand Theft Auto V در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس

شروع اولیه بازی در ایکس باکس وان ایکس حدودا 47 درصد کمتر از باقی کنسول‌ها بود که این رقم به شدت ادعاهای مایکروسافت مبنی بر سرعت بالای این کنسول را حمایت می‌کند. مخصوصا که این درحالی است که  GTA V اپگرید مخصوص ایکس باکس وان ایکس را هنوز دریافت نکرده است، اینکه هیچ کدام از ویژگی های فورکی را ندارد به صورت قابل توجهی نشان‌دهنده این است که بعضی بازی‌ها نیاز به سخت افزار قدرتمند دارند تا بتوانند مزایای خود را به خوبی نمایان کنند. در حالی که ناسازگاری در شبکه کار را برای GTA در بارگذاری انلاین سخت‌تر کرده بود بازهم ایکس باکس وان ایکس توانست زمان را کاهش دهد.

جالبترین قسمت آزمایش زمانی به وقوع پیوست که بازی‌های ایکس باکس 360 که جزو لیست بکوارد برای اجرا روی ایکس باکس وان هستند را بررسی کردیم. معروفترین عنوانی که مورد آزمایش قرار دادیم بازی Halo 3 بود هفتمین عنوانی که به تازگی لیبل “enhanced” برای ایکس باکس وان ایکس را دریافت کرده است. البته زمانی حسابی سورپرایز شدیم که بازی زمان بیشتری رو برای بارگذاری روی ایکس باکس وان ایکس صرف کرد.

Console Minimum time (s) Max time (s) Average time (s)
Xbox One X 40.4 50.3 44.3
Xbox One S 39.2 42.6 40.6
زمان بارگذاری Halo 3 در ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس اون اس

مشخص نیست چه چیزی باعث شده تا سرعت بارگذاری در ایکس باکس وان افزایش پیدا کند، اگرچه ممکن است بستگی به ورژن‌های آپگرید در موقعیت سیستم‌ها داشته باشد. مایکروسافت تغییرات کوچک سخت افزاری در شبیه ساز ایکس باکس 360 داده است تا آن را در موقعیت این آپگرید قرار دهد که به این طریق، بازی کمی به اصطلاح فریب بخورد و نتایج بالاتری از آن‌هایی که قبلا ثبت شده بود را نمایش دهد.Halo 3 و موتور آن از ابتدا هم برای اجرا در ایکس باکس وان ایکس تولید نشده‌اند، احتمالا این مسئله سبب شده است که زمان بارگذاری طولانی شود. به طور خلاصه تست دیگر بازی‌های ایکس باکس 360 نشان دهنده این بود قرار نیست همیشه یک روند ادامه داشته باشد و این موضوع ثابت کرد که همه چیز برای ایکس باکس وان ایکس بدون نقص نیست.

شاید موفقیت‌هایی که در این آزمایش کسب کردیم یک حرکت انقلابی محسوب نشود اما نشان داد که ایکس باکس وان ایکس به وعده خود برای پیشرفت در بیشتر عناوین عمل کرده است. اگرچه ممکن است این بهبود‌ها و پیشرفت‌ها درباره زمان‌ها کم و اندک باشد اما هنوز هم موفقیت‌هایی وجود دارد، به خصوص در ارتباط با بخشهای بصری پیشرفت‌ها کاملا صادقانه است- و بعد از چندین ساعت گیم پلی، این هم به زودی ساخته می‌شود. البته این موضوع تعجب برانگیز نیست که تنها سرعت بارگذاری ایکس باکس وان ایکس باعث فروش آن نشده است، اما به هرحال یکی از ویژگی‌های جالب توجه آن به شمار می‌رود.

نظراتتان درباره این مقاله را با وینفون به اشتراک بگذارید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

108 پست
صبا ابراهیمی
او کارشناس مترجمی زبان انگلیسی است. به کارهای هنری، خوشنویسی، کتاب و فیلم علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف کتاب خواندن و فیلم دیدن کند. صبا اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
یه عاشق سابق ویندوز موبایل
پاسخ دهید دوشنبه 13 آذر 1396

نتیجه میگیریم که این بهبود ها نهایتن ۲۰ دلار ارزش دارن
و ارزش خرید ایکس نسبت به اس واقعا ناچیزه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,