LUMIA-photography

مدتی است که دوربین گوشی های هوشمند به یکی از ابزار های تبلیغاتی کمپانی های مختلف تبدیل شده است و همانطور که شما نیز مشاهده کرده اید در تبلیغ های گوشی های هوشمند امروزی، تاکید ویژه ای بر دوربین گوشی ها و قابلیت های آن ها وجود دارد. وقتی که از دوربین گوشی های هوشمند و قدرت آن ها سخن به میان می آید، بی شک باید اشاره ای نیز به گوشی های هوشمند سری لومیا داشت، گوشی های هوشمندی که قدرت دوربین را در حد اعلای خود به نمایش می گذارند.

lumia1020camera

شاید بپرسید که چرا می گوییم حد اعلای قدرت دوربین گوشی های هوشمند در گوشی های سری لومیا مشاهده می شود؟ پاسخ ساده است و بسیار راحت می توان به این موضوع پی برد، تنها کافیست به مقایسه و بررسی هایی که گاهاً از سایت های حوزه ی تکنولوژی منتشر می شود و به مقایسه ی دوربین پرچمداران کمپانی های مختلف می پردازد، نگاهی بیاندازید؛ متوجه خواهید شد که تقریباً در تمام مقایسه ها، گوشی های لومیا 930 و یا لومیا 1520 بهترین نتیجه را در میان سایر پرچمداران کسب کرده اند و این در حالی است که گوشی های لومیا 930 و لومیا 1520 پرچمداران ویندوز فونی سال های 2014 و 2013 هستند و به راحتی پرچمدارن سال 2015 سایر شرکت ها را شکست می دهند. اما این قدرت دوربین گوشی های سری لومیا از کجا نشأت می گیرد؟ در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم و دلایل قدرت دوربین گوشی های لومیا را بررسی کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

پیش از این که بخواهیم به دلایل قدرت دوربین گوشی های هوشمند سری لومیا بپردازیم، اشاره به یک موضوع را لازم می دانیم و آن این است که  اگر چه گوشی های هوشمند سری لومیا هم اکنون از محصولات مایکروسافت به شمار می آیند، اما این محصولات اولین بار از سوی شرکت نوکیا معرفی شدند و همانطور که شما نیز می دانید شرکت نوکیا در طراحی و ساخت تمام محصولات خود از بهترین مواد و پیشرفته ترین تکنولوژی ها استفاده می کرد و غیر از این از نوکیا انتظار نمی رفت که گوشی هایی بسازد که سال ها در قامت پرچمدار ظاهر شوند و به راحتی بتوانند با پرچمداران سایر شرکت ها رقابت کنند. در ادامه با وینفون همراه باشید تا به بررسی دلایل قدرت دوربین گوشی های هوشمند سری لومیا بپردازیم.

حسگر های قدرتمند

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، نوکیا در ساخت گوشی های خود همواره از پیشرفته ترین تکنولوژی ها و بهترین قطعات استفاده می کرد و این موضوع در قسمت دوربین گوشی ها بیشتر دیده می شد. یکی از موارد مهم در هر دوربینی حسگر آن است و نوکیا در تمام پرچمداران گوشی های سری لومیای خود از حسگر های بسیار قدرتمندی استفاده می کرد که از آن میان می توان به حسگر های 20 مگاپیکسلی گوشی های لومیا 1520 و لومیا 930 اشاره کرد، اما سرآمد تمام حسگر ها را می توان حسگر 41 مگاپیکسلی دوربین گوشی لومیا 1020 دانست که با ورود خود به دنیای گوشی های هوشمند، سطح جدید از تصویر برداری را به ارمغان آورد، این گوشی با حسگر قدرتمند خود بار ها توسط وب سایت های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و توانسته قدرت خود را به خوبی نشان دهد.

بسیاری افراد هنگام مقایسه ی دوربین دو گوشی، تنها به حسگر گوشی ها توجه می کنند و ممکن است از این طریق به نتیجه ای نادرست دست یابند، اگر چه حسگر قدرتمند تاثیر به سزایی در کیفیت تصویر برداری دوربین گوشی های هوشمند دارد، اما تنها دلیل قدرت دوربین گوشی ها، حسگر آن ها نیست. در ادامه به سایر دلایل قدرت دوربین گوشی های سری لومیا می پردازیم.

لنز های Carl Zeiss

nokia-lumia-925-camera

یکی از نقاط قوت دوربین گوشی های هوشمند سری لومیا، لنز های آن ها می باشد که ساخته ی کمپانی آلمانی مشهور کارل زایس می باشد. کارل زایس یک کمپانی بسیار معروف آلمانی است که لنز هایی بسیار پیشرفته و قدرتمند را برای دستگاه های مختلف مانند دوربین های بسیار حرفه ای عکاسی، میکروسکوپ های پزشکی بسیار پیشرفته، طیف سنج های قدرتمند و بسیاری دستگاه های دیگر تولید می کند، و از جمله دستگاه هایی که از لنز های کارل زایس در ساخت آن ها استفاده می شود، گوشی های هوشمند سری لومیا هستند و این دلیلی دیگر بر قدرت بالای دوبین گوشی ها سری لومیا می باشد، جالب است بدانید که برای عملکرد هر چه بهتر دوربین این گوشی های هوشمند، از لنز های چند گانه ی کارل زایس در ساخت آن ها استفاده شده است و این لنز ها قدرتی شگفت انگیز را به دوربین این گوشی های می بخشند.

فناوری های اختصاصی

lumia-920-sensor

نوکیا همواره به دوربین گوشی های ساخت خود نگاهی ویژه داشته است و این مورد را می توان با نگاهی به دوربین گوشی هایی که نوکیا از گذشته تولید کرده و مقایسه ی آن ها با دوربین گوشی های همزمان آن ها، دریافت کرد. اما با ورود گوشی های هوشمند به صحنه ی رقابت تلفن های همراه، نیاز به قدرت بیشتری در بخش دوربین این گوشی ها احساس می شد و از آن جا که نوکیا متفاوت ظاهر شدن را به خوبی می دانست، از فناوری هایی بسیار پیشرفته و انحصاری برای دوربین گوشی های هوشمند سری لومیا استفاده می کرد که از جمله مهم ترین و بارز ترین آن ها می توان به فناوری PureView اشاره کرد. این فناوری به دوربین گوشی های سری لومیا بسیار کمک می کند و در بالا بردن کیفیت عکس های خلق شده توسط گوشی های سری لومیا و همچنین بهبود زوم دیجیتال و کاهش نویز تصاویر بسیار تاثیر گذار است. لازم به ذکر است که این فناوری ها و به خصوص PureView به مرور زمان تکامل یافته تر و پیشرفته تر می شوند و در گوشی های جدید تر سری لومیا تاثیر گذاری این فناوری های به مرتب بیشتر از گوشی های نسل های گذشته است.

جالب است بدانید که با خریده شدن بخش دستگاه ها و خدمات نوکیا توسط مایکروسافت در سال 2014، تمام این فناوری ها نیز به مایکروسافت منتقل شد و هم اکنون در انحصار مایکروسافت می باشد و می توان در آینده شاهد گوشی های مایکروسافت با فناوری های پیشرفته ی عکاسی بود.

الگوریتم های پیشرفته ی عکاسی

Nokia-Lumia-1020-Pic2-700x525

در سیستم عامل ویندوز فون از الگوریتم های بسیار پیشرفته ای برای تصویر برداری استفاده می شود و گوشی های هوشمند سری لومیا با توجه به قدرت خود در بخش دوربین، از این الگوریتم ها به خوبی بهره مند می شوند و ویژگی های بسیاری برای عکاسی در اختیار این گوشی های قرار می گیرد. با ارائه ی آپدیت دنیم برای گوشی های ویندوز فونی الگوریتم های تصویر برداری این سیستم عامل به سطح بالا تری دست یافتند و این سطح بالاتر در گوشی های سری لومیا و به خوصوص گوشی های رده بالای این خانواده مانند لومیا 930 و لومیا 1520 بیشتر احساس می شود. و به نظر می رسد که در ویندوز 10 موبایل شاهد بهترین عملکرد تصویر برداری در گوشی های سری لومیا باشیم، باید تا انتشار نسخه ی نهایی ویندوز 10 موبایل برای نتیجه گیری در این مورد، صبر کرد.

برنامه های قدرتمند عکاسی

Lumia Camera

در استور ویندوز فون شاهد برنامه های عکاسی قدرتمندی هستیم که به خوبی می توانند از قدرت دوربین گوشی های هوشمند سری لومیا استفاده کنند و از بهترین آن ها می توان به لومیا کمرا اشاره کرد. برنامه ی لومیا کمرا قابلیت های بسیاری دارد و به مرور زمان و توسط مایکروسافت به روز رسانی هایی را دریافت می کند که قابلیت های جدید را به این برنامه می افزایند. برنامه ی لومیا کمرا را می توان یک برنامه ی حرفه ای دانست که دسترسی های بسیاری را در اختیار کاربران قرار می دهد و با استفاده ی صحیح از قابلیت های آن، می توان تصاویری فوق العاده را خلق کرد. برای آشنایی با قابلیت های لومیا کمرا و نحوه ی صحیح استفاده از این برنامه، این مقاله را مطالعه نمایید.


در این مقاله سعی کردیم که به مهم ترین دلایل قدرت دوربین های گوشی های سری لومیا بپردازیم، نظر شما در رابطه با قدرت دوربین گوشی های سری لومیا چیست؟ چه توقعی از دوربین پرچمداران آینده ی مایکروسافت دارید؟

تهیه شده در وینفون

منبع : وینفون
953 پست
حسین مظفروندی
.:: عاشق خدا ::.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
PSH
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

کم مونده همین هارم برا بقیه درست کنه
محض شوخی بود.

  Sss
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  بابا،
  من همش همينا مي گفتم ولي كاربرا منفي مي دادن.
  نتيجه–> كاربرا…
  عاقل هستند+++++ كو/دن هستن——-

salar
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

عالی بود حسین جان موفق و پیروز زیر سایه پروردگار

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  ممنون از لطف شما 🙂

مجتبی داودی
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

مرسی آقای مظفروندی
من لومیا 930 دارم و مسرور از قدرت خارق العاده این گوشی و برنده شدنش توی مقایسه های سایت های همسایه! 😀
ممنون از این مقاله! من همیشه دنبال جواب همین سوال بودم که این کیفیت بخاطر چیه!و فقط قسمت لنزش رو میدونستم چون از قدیم نوکیا داشتم تا همین 930 که الان دارم!
اما سوال اصلیمم اینه سنسور های لومیا ها مال چه شرکتی هستن؟ سونی؟ Omni Vision? …
و اینکه درباره فناوری های مورد استفاده در دوربین هاش بیشتر توضیح میدادین!مثلا توضیح بیشتر درباره همین Pure View
ممنونم

omid
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

خلاصه مطلب:لنز زایس،تکنولوژی پیورویو،لومیا کمرا
چرا شرکت های دیگه از شرکت زایس خرید نمیکنن!؟اون که دیگه انحصاری نیست!

ناصر
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

سلام، میشه بفرمایید حسگرهای مورد استفاده در لومیا از چه نوعی هستند؟
منظورم نوع تکنولوژی و شرکت سازنده هست.

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  سلام دوست عزیز، سنسور های گوشی های لومیا از نوع BSI CMOS هستند، البته خود سنسور دوربین ها فاکتور های زیادی داره که در هر گوشی متفاوت هست.

ابوالفضل
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

نمیدونم چند مگاپیکسل یه چیزی که حال رقبا رو بگیره فقط

محمد صالح
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

اقا حسین ممنون عالی بود دست خوش

erfan24
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

چشمان عقاب!!!
چشمان نابینای یک عقاب پیر بهتر است
اگر خودتون تعریف نکنید کی تعریف کنه

  ali
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  شما یک عدد دوربین بیار جلوی اسمارت فون لومیا 1520 (ماله 2 سال پیشه) (1020 رو نگفتم چون خیلی جلوتر از این حرفاس) بتونه رقابت کنه….
  هر سایتی شما بری معنی عقاب رو تو دوربین های سری لومیا خواهید دید.

   erfan24
   پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

   وقتی اوضاع طوریه که قورباغه هم هفت تیر کش میشه مگس هم عقاب میشه

    MRG
    پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

    نمیتونی جواب بدی چرا چرت و پرت میگی!

  Ali
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  انصافا دیگه تو بخش دوربین هیچ ایرادی به لومیاها وارد نیست پس کمتر در افشانی بفرمایید، ما به عقده گشایی های امثال شما واقفیم.

  ali
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  حتما گوشیت سامسونگه با اون دوربینای مزخرفش

   erfan24
   پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

   بیشتر اوقات حق با منه
   ولی حوصله ندارم اثبات کنم

    ali
    پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

    شاید حوصلشو دارید!!! نمیتونید اثبات کنید عزیزم.
    حرف حق تلخه. به جز نرم افزار دیگه به هیچیه گوشی های لومیا نمیشه ایراد گرفت.
    ولی یه گوشی نگفتی که به ۱۵۲۰ برسه 🙂

hamedagule
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

گوشی های هوشی های هوشمند به صحنه ی رقابت تلفن های…
درست کنید.

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  با تشکر، اصلاح شد.

hamedagule
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

به راحتی پرچمداران 2015 رو شکست میده؟؟ دیگه دارین تعصب بازی در میارین.

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  منظور در بخش دوربین بوده و این نظر ما نبوده و در سایت های مختلف مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته.

  javad
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  بهترین پرچمدار۲۰۱۵مثلا اس۶هستش.میتونی مقایسش کنی ببینی کدوم بهتره؟حقیقت تلخ هست.خخخ

  ali
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  داداش تو ندید بورو تو سایت زومین نگاه کن مقایسه پرچمداران لومیا ۹۳۰ با اختلاف زیاد همه رو شکست داده تازه لومیا ۹۳۰ لرزه گیر اپتیمال سامسونگ اج ۶ هم شکست داده چه برسه به کیفیت دوربین

  حمیدرضا
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  کافیه یه سر بری سایت زومیت ، و مقایسه دوربین پرچمدارای اس ۶ سامسونگ هواوی ۸ و ایفون ۶ و لومیا ۹۳۰ و الجی جی ۴ رو ببینی ،
  ۹۳۰ بهترین عملکردو داشته 😉

علی
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

سوال.دوربین ۹۳۰ با آپدیت دنیم بهتره یا ویندوز ۱۰ جواب بدید لطفا

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  با آپدیت دنیم که ویژگی های جدیدی برای دوربین 930 اضافه شد مثل فیلم برداری 4K، در مورد ویندوز 10 موبایل هم باید تا انتشار نسخه ی نهایی صبر کرد.

آیدین
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

آقا میبخشی سوال بی ربط میپرسم.
یه چند وقتی هست برنامۀ 6Tag کار نمیکنه و به کل آپ نمیشه و هیچ پستی رو لود نمیکنه!
یه بار پاکش کردم و دوباره نصب کردم کارساز نبود ، پسورد هم عوض کردم بازم فایده نداشت ، تاریخ گوشی هم درست تنظیم شده.
در صورتیکه برنامۀ اینستاگرام عین روز کار میکنه و هیچ مشکلی نداره.
ممنون میشم کمکم کنید.

  ehsan
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  واس من هم همینطوریه
  و فقط بعضی وقت ها باز میشه
  مشکل از نته!
  با پارس انلاین در جا باز میشه
  ولی با مبین نت این مشکل رو دارم

  آیدین
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  دوستان کسی نیست به مشکل ما رسیدگی کنه؟

soroosh
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

طرف کل عمرش سامسونگ.سونی گرفته دستش. میاد میگه شما تعصب دارین. حتی تو عمرش صدای عکس گرفتن لومیا هم نشنیده. بله ما هم اگر 2/3 ملیون میدادیم جعبه اسمارتیس میگرفتیم. بعد میدیدیم گوشی 1400 ای نوکیا توی دوربین و سرعت عمل خدایی میکنه… بایدم اینقد فشار بمون میومد

رامتین
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

دوستان اندروییدی برید خودتونو بکشید هم من عمرا 1520 خودم رو زمین بگذارم عاشق گوشیمم من که اخه می دونم اینا یکبار هم گوشی رو دستشون نگرفتن 1520 خیلی عالیه
کاش مایکروسافت دیگه فبلت نده این گوشی همین جور شاخ بمونه
یه گلایه هم از این سایت خیلی تنبل شدینا روزی یدونه پست تو دنیای تکنولوژی ؟ خجالت داره

مصطفی
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

البته اینا تا قبل از امدن سلطان بود
سلطان دوربین ال جی جی ۴
من با دوربینش کار کردم نرم افزارش عااااااالی بود از لومیا بهتر بود
نرم افزار سامی و سونی که کلا شوتن ولی ال جی جدیدا عااالی شده

  ali
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  الجی جی 4 نه بابا.خخخخخ تو تبلیغاتش با چه شوقی میگفتن سرعن شاتش 0.4 ثانیس بعد خبر ندارن با لومیا 520 هم میتونی با یرعت شات 1 ثانیه هم عکس بگیری بعد تازهلومیا 930 و 1520 و 1020 بمانت که تا 4ثانیه هم میرسه ووووو گوشیای دیکه

farzad
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

چرا برندایی مثل سامسونگ یا برندای دیگه از لنزای کارل زایس استفاده نمیکنن

  Sss
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  چون به نظرشون اينجور لنز ها آشغاله.
  البته اشتباه هم ميكنن نتيجشو تو دوربينشون ديديم

  حمیدرضا
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  چون سیس شون به کارل نمیخوره با اون قواره های گردشون 😂

reza
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

آقای مظفروندی ممنون از ممنون از مقاله خوبتون
ببخشید میشه منو راهنمایی کنید که چطور میتونم به آپدیت ۲ویندوز فون ۸.۱ برم؟؟
باتشکر

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

  کافیه آپدیت گوشی خودتون رو چک کنید.
  چون آپدیت گوشی ها لومیا بر اساس رام های گوشی ها و به مرور زمان منتشر میشه، شاید هنوز برای شما منتشر نشده باشه.

reza
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

تو لومیا ۹۳۰ منظورمه

ناصر
پاسخ دهید دوشنبه 2 شهریور 1394

من 640xl دارم، خدایی خیلی راضیم از عملکرد دوربینش، عکسهای ماکرو که گرفتم باهاش هیچ کس باور نمیکنه با گوشی گرفته شده.

احمدرضا
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

خسته شدم اه!
اینترنت ۲مگ دگرفتم ولی از استور نمیتونم دانلود کنم اعصابم داغووووونه ! فقط با نت سیم کارت میشه دانلود کرد که همراه اول هم خونه ما ضعیفه!
چکار کنم که بتونم از استور دانلود کنم با وای فای ؟
لطفااااا راهنمایی

  ali
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  مال منم همینجوره صبح ساعت 8 تا 10برو مثل چی دانلود میشه چند وقت مال من همین جور بود بعد درست شد تقریبا 1 ماه بعد رفتم با اپراتور ماکروسافت بخش ویندوز فون حرف زم مشتیلینک دادزدم اکانت و اینارو چیز کرد درست شد

   احمدرضا
   پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

   بگو منم انجام بدم کارایی که کردی ، من سربازم الان اومدم مرخصی می خوام از وای فای خونه مون استفاده کنم
   آقاس مضفری شما هم کمک کنید

ali
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

خیلی ممنون از زحمتت خسته نباشی

ارش
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

من ۵۳۵ دارم دوربینش مالی نیست
ولی کارو راه میندازه اما دوربین سلفیش خیلی عالیه

ارش
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

دوستان از پیج lumiairan دراینستاگرام حمایت کنید دوتانمون اونجا عکسای گرفته شده با گوشیاشونو به اشتراک میگذارند محشره از دست ندید

poorsardar
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

سلام من یه سوال داشتم هرچند اینجا جاش نیست اما ممنون میشم جواب بدین من گوشیم 1020هست متاسفانه مدتی وقتی فلش یا دوربین یا هربرنامه ای که به دوربین مربوط باشه فعال باشه یه صدای هیز می ده بخصوص توی فیلمبرداری به وضوح شنیده میشه اگه بتونید کمک کنید ممنون میشم .خودم فکر میکنم از مشکل سخت افزاری باشه ویا اینکه کجا می تونم درستش کنم

  رسول
  پاسخ دهید پنجشنبه 2 مهر 1394

  سلام منم همین مشکلو دارم البته خیلی شدید

nikita
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

ممنون از شما
البته کارل زایس دیگه درست نیست
زایس درسته

احمدرضا
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

آقای مظفری لطفا راهنمایی کن بگو چکار کنم که بتونم با وای فای راحت دانلود کنم از استور

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

  دوست عزیز حقیقتاً من با مشکلات دانلود از استور آشنایی چندانی ندارم.

wiky
پاسخ دهید سه شنبه 3 شهریور 1394

من با لومیا 830 خودم با ایفون 6 وگلکسی اس 5 وسونی زد 3 عکس انداختم با دوستان از چند تا موضوع هم در روز و هم شب .درتمامی موارد کیفیت عکاسی لومیا 830 نسبت به بقیه با رای دوستانم بهتر بود .حتی سر همین دوربین خوب لومیا رفیقم که اس 5 داشت گوشیش رو فروخت و لومیا 830 خرید.خیلی هم ارزونتر از اس 5.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,