Microsoft_sign_closeup

امروز در حالی گزارش مالی سه ماهه آخر سال ۲۰۱۵ توسط مایکروسافت منتشر شد، که حدودا یک ماه از سال جدید میلادی را پشت سر گذاشته ایم. وقتی می گوییم سه ماهه آخر، یعنی فصل تعطیلات را داشته ایم و این بدان معناست که کمپانی در زمینه های مختلف فروش خوبی داشته، اما حداقل بخش موبایل اینطور نبوده و این گزارش افت ۴۹ درصدی این بخش نسبت به دوره قبل را نشان می دهد.

مفهوم GAAP

Generally accepted accounting principles به اصول مشخص و تعیین شده ای در حساب داری اطلاق می شود که برای همه محاسبه کنندگان قابل قبول است، به این معنی که همه، آن را به عنوان فرمول و روش مشخصی برای محاسبات خود در نظر می گیرند. اما میزان non-GAAP برای هر محاسبه کننده ای نتیخه متمایزی دارد، چراکه محاسبه کننده، مولفه ها و آیتم های محاسبه ای را به دلخواه خود وارد معادله می کند. در بیانی ساده تر باید بگوییم که میزان non-GAAP مقادیر درامد ها و اموال را بدون در نظر گرفتن زیان ها به محاسبه می کند، یعنی مایکروسافت عملکرد مالی خود، بدون دخیل کردن زیان و ضررها، در قالب non-GAAP ارایه داده تا سرمایه گذاران و کارشناسان بتوانند راحت تر به بررسی عملکرد مالی کمپانی بپردازند.

بر این اساس خلاصه درآمد های مایکروسافت در سه ماهه مذکور به شرح زیر است:

 • ۲۳.۸ میلیارد دلار درآمد کلی در قالب GAAP و ۲۵.۷ میلیارد دلار درآمد کلی در قالب non-GAAP
 • ۶ میلیارد دلار درآمد عملیاتی در قالب GAAP و ۷.۹ میلیارد دلار درآمد عملیاتی در قالب non-GAAP
 • ۵ میلیارد دلار سود خالص در قالب GAAP و ۶.۳ میلیارد دلار سود خالص در قالب non-GAAP
 • سود هر سهم در قالب  GAAP برابر ۰.۶۲ دلار و در قالب non-GAAP برابر با ۰.۷۸ دلار

microsoft ceo satya nadella

مایکروسافت در طول سه ماهه ای که گذشت، توانسته ۶.۵ میلیارد دلار را به سهام داران خود از طریق افزایش سود سهام یا باز خرید آن ها بازگرداند.این بدان معناست که سهام داران مایکروسافت، همگی سود کرده اند. اما اظهاراتی از ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در خصوص سه ماهه مالی اخیر:

کسب و کارها در همه جای دنیا از سرویس های ابری مایکروسافت برای هدایت و تحقق برنامه ها و اهداف بلند پروازانه خود استفاده می کنند. این کسب و کارها همچنین در حال آزمایش ویندوز ۱۰ هستند و به زودی به آن کوچ خواهند کرد و این به معنی ۲۰۰ میلیو کاربر و نسخه جدید و فعال از ویندوز ۱۰ است که در آینده ای نه چندان دور شاهد آن خواهیم بود.

در جدول زیر می توانید درآمد مایکروسافت را در چهار قالب درآمد کلی، سود عملیاتی، درآمد خالص و ارزش سهام، نسبت به مدت مشابه سال قبل در دو مقدار GAAP و NON-GAAP مشاهده کنید. مایکروسافت در این سه ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل در آمد خالص و سود عملیاتی بیشتری داشته و افزایش ارزش سهامش نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل جایگاه بهتری دارد.

۲۰۱۶ Q4

Amy Hood مدیر مالی کمپانی:

با احتساب نرخ ثابت ارز در مقدار NON-GAAP، درصد رشد و افزایش درآمد عملیاتی کمپانی (۱۳ درصد) دو رقمی بوده است. این در حالی است که سرمایه گذاری مایکروسافت در زمینه های استراتژیک که کمپانی در آن ها موفق عمل می کند، باعث خواهد شد این افزایش و رشد برای مدت طولانی ادامه دار باشد.

نرخ ثابت و واقعی ارز

منظور از نرخ ثابت ارز، احتساب میزان ثابت ارزش دلار ایالات متحده است. ار آن جایی که ارزش دلار ایالات متحده در نوسان است، بنابراین کمپانی درصد رشد ها و سود ها را در دو واحد، یکی با احتساب ارزش واقعی دلار و دیگری با احتساب نرخ ثابت (محاسبه آن بستگی به برخی شرایط دارد) آن ارایه داده است.

آمار دقیق

office-windows-phone

درآمد حاصل از بهره وری و فرایند های تجاری، در مقایسه با سال گذشته ۲ درصد کاهش یافته (با احتساب نرخ ثابت ارز ۵ درصد کاهش داشته است) و به ۶.۷ میلیارد دلار رسیده است. موارد مهم این بخش به شرح زیر هستند (نرخ های کاهش و افزایش یافته زیر در مقایسه با سه ماهه قبلی هستند):

 • محصولات تجاری آفیس و سرویس های ابری با احتساب نرخ ثابت، ۵ درصد رشد داشته اند و عامل اصلی آن سرویس آفیس ۳۶۵ است که با احتساب نرخ ثابت، ۷۰ درصد رشد داشته است
 • تعداد مشترکین سرویس آفیس ۳۶۵ هم به ۲۰.۶ میلیون نفر رسیده است. این رقم در سه ماهه قبلی ۱۸.۲ میلیون متشرک بوده است
 • درآمد Dynamics CRM ها با احتساب نرخ ثابت ارز، ۱۱ درصد افزایش داشته اند. جالب است بدانید که کاربران آنلاین این مجموعه، در ۵ سه ماهه اخیر، سال به سال دو برابر شده است

Azure_price_cuts

درآمد حاصل از سرویس های هوشمند ابری، ۵ درصد افزایش یافته (با احتساب نرخ ثابت ارز ۱۱ درصد افزایش داشته است) و به ۶.۳ میلیارد دلار رسیده است. موارد مهم این بخش به شرح زیر هستند (نرخ های کاهش و افزایش یافته زیر در مقایسه با سه ماهه قبلی هستند):

 • محصولات سرور و سرویس های ابری مرتبط با آن ۱۰ درصد در قالب نرخ ثابت ارز افزایش درآمد داشته اند
 • درآمد پلتفرم آژور با احتساب نرخ ثابت ارز ۱۴۰ درصد رشد داشته است. همچنین درآمد سرویس های ویژگی پلتفرم آژور سال به سال ۳ برابر می شود
 • بیش از یک سوم کمپانی های عضور فورچن ۵۰۰، از روش های موبایلیته سازمانی مایکروسافت استفاده می کنند. پیشرفت این بخش هم هر سال ۳ برابر است

panos-panay-microsoft-surface

درآمد حاصل از محاسبات شخصی، در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد کاهش یافته (با احتساب نرخ ثابت ارز ۲ درصد کاهش داشته است) و به ۱۲.۷ میلیارد دلار رسیده است. موراد مهم این بخش به شرح زیر هستند (نرخ های کاهش و افزایش یافته زیر در مقایسه با سه ماهه قبلی هستند):

 • درآمد حاصل از OEM ها ۵ درصد با احتساب نرخ ثابت ارز کاهش داشته
 • درآمد سرفس، با احتساب نرخ ثابت ارز، ۲۹ درصد افزایش داشته که عاملین آن رونمایی و ارایه سرفس پرو ۴ و سرفس بوک است

بخش سرفس حدود ۱.۳ میلیارد دلار از کل درآمد های کمپانی را تشکیل می دهد. این میزان سال قبل ۱.۱ میلیارد دلار بوده است و همانطور که مشاهده می کنید، شاهد رشد و سود بوده ایم. اصلی ترین عامل این رشد هم دو دستگاه جدید خانواده سرفس بوده است.

 • درآمد بخش موبایل با احتساب نرخ ثابت ارز، ۴۹ درصد کاهش داشته که مایکروسافت عامل آن را استراتژی های جدیدی می داند که در جولای ۲۰۱۵ اعمال کرد

مایکروسافت در سه ماهه مذکور ۴.۵ میلیون دستگاه لومیا به فروش رسانده است. این میزان در سه ماهه قبلی، ۱۰.۵ میلیون دستگاه بوده است. از این رو کمپانی در بخش موبایل یک کاهش فروش ۴۹ درصدی را تجربه کرده است.

 • درآمد جستجو های تبلیغاتی، بدون در نظر گرفتن ترافیک مصرفی کاربران، ۲۱ درصد با احتساب نرخ ثابت ارز افزایش داشته است. این بخش به لطف افزایش استفاده از ویندوز ۱۰ همچنان در حال رشد است
 • کاربران فعال (در یک ماه) شبکه اکس باکس لایو ۳۰ درصد افزایش داشته اند که به صورت سالانه در حال رشد است. همین عامل یک رکورد جدید ۴۸ میلیون کاربر فعال را ثبت کرده است.

Kevin Turner رییس بخش عملیاتی مایکروسافت:

این یک فصل تعطیعات بسیار پربار برای مایکروسافت بود و اکس باکس و سرفس از اصلی ترین بازیکنان این فصل بودند. کسب و کار تجاری ما عالی عمل کرده است، و تیم های فروش و کمپانی های همکار ما هم در پی بردن مصرف کنندگان به ارزش های بالای سرویس ها و تکنولوژی های ابری کمپانی کمک کرده اند. آفیس ۳۶۵، آژور و مجموعه CRM ها از جمله این تکنولوژی هستند.

نتیجه گیری

مایکروسافت در این سه ماهه با توجه به فصل تعطیلات پایان سال و حراج های وسوسه کننده، درآمد خوبی داشته است. البته همه این رشد ها به خاطر فصل تعطیلات نبوده اند. همانطور که در آمار مشاهده می کنید بیشتر بخش های رشد کرده مایکروسافت، سرویس هایی هستند که کمپانی مانور های بسیاری روی آن ها داده است. در میان همه بخش ها تنها بخش موبایل بوده که دچار یک افت شدید شده است. طبق گفته کمپانی این افول به خاطر سیاست های فروش جدید بوده اما به هرحال این اوضاع اصلا به نفع مایکروسافت نیست و نخواهد بود.

منبع :

MICROSOFT

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
پویان
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

نحوه محاسبه درصدا چطوریه؟ ۶میلیون کاهش که از ۱۰.۵ رسیده به ۴.۵ میشه ۴۹درصد؟

  -Arash-
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  “مایکروسافت در سه ماهه مذکور(سه ماهه چهارم ۲۰۱۵) ۴.۵ میلیون دستگاه لومیا به فروش رسانده است. این میزان در “سه ماهه قبلی”(سه ماهه سوم ۲۰۱۵)، ۱۰.۵ میلیون دستگاه بوده است.”
  اون ۴۹ درصد کاهش فروش نسبت به مدت مشابه (سه ماهه چهارم ۲۰۱۴) بوده

  Amir920
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  دورود
  بچه ها از همه چی گذشته بیاید یه راه حل پیدا کنیم،
  ما چند ساله وفادار موندیم به مایکروسافت(به خاطر نوکبا) ما که اندروید بگیر یا ای او اس بگیر نیستیم،از اینطرفم مایکروسافت این کاره نیست واقعا هممونو اوسکول کرده رسما،حالا ما بابد چیکار کنیم پس؟!!

MOSTAFA RASHIDSALEHI
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

Configuration update to the Windows 10 Mobile

quf
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

چشم هاراباید شست جوردیگربایددید.تابخش موبایل هم فروش خوب داشته باشه

-Arash-
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

آقای رجب زاده عزیز خسته نباشی خدایی مشخصه خیلی وقت گذاشتی واسه نوشتن این مطلب.

حمید رضا
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

باید تیم توسعه دهنده ویندوز موبایل موآخذه بشن که با کم کاریهای خودشون باعث دلسردی کاربران فعلی و عدم تمایل کاربران پلتفرمهای دیگر در مهاجرت به سیستم عامل وینفون شده اند.(البته این هم برمیگرده به سیاستهای کلی مایکروسافت که میخواد کمترین هزینه رو توی این بخش داشته باشه و خیلی با احتیاط داره کار میکنه).

حسین دیانتی
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

ویندوز ۱۰ موبایل هنوز نیومده و تاخیر داشته، در نتیجه سازنده ها خیلی ریسک نمیکنن و گوشی نمیسازن تا ببینن سیستم عامل دست مردم چطور از اب در میاد، وقتی این تاخیرا هم هست برنامه نویس نمیاد برای سیستم عاملی ک دست چند میلیون نفر نیست برنامه بنویسه. ۹۵۰ خیلی خوبه ایرادی نداره اما حیرت اور هم نیست.بد تر از اون اینه ک تا سرفیس فون احتمالی فقط قراره ۶۵۰ رو داشته باشیم ک در واقع ی ۵۵۰ با قیافه بهتره و جایگزین شایسته ی ۶۴۰ های خوش فروش نیست.خوب میشد اگر ۵۵۰ با ظاهر ۶۵۰ عرضه میشد ب عنوان ی پایین رده و ۸۵۰ جای ۸۳۰ رو میگرفت ک ی،گوشی خوب و قوی توی میان رده ها باشه تا زمان سرفیس فون.اسنپ دراگون ۶۱۷ از کانتینیوم پشتیبانی میکنه اما هیچ لومیایی با این پردازنده نداریم ک قاب فلزی، ظاهر خوب و دوربین پیور ویو داشته باشه!اسکنر اثر انگشت الان عادی شده و عنبیه چشم ک دیگه منحصر ب فرده. اما میان رده ای ک اسکنر اثر انگشت داشته باشه نداریم! ببینید چینی ها دارن چکار میکنن؟ حتی یک سازنده ی چینی یک ویندوز ۱۰ با امکانات مبان رده های جدید هواوی و شیایومی و لنوو نمی سازه در حالی ک ویندوز ۱۰ ب هیچ عنوان سیستم عامل نیست ک امکانات کمی داشته باشه. امکاناا بومیش از ای او اس بیشتر نباشه کمترم نیست، کاملا با اندروید قابل رقابته! پس علت میمونه درک،نکردن مردم. درست نیست بگیم خب همه ی مشکلا رو تیم سرفیس حل کنه! سرفیس فون تا اخر سال نمیاد تا اون موقع چی؟

  hr_hamidi68
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  احسنت به این فکر باز و واقع بین
  من هم موافقم ما عادت کردیم به درست میشه، ایشالا، صبر کنید، نگران نباش

  اینها عادت ماست بیایید از همین وینفون شروع کنیم فید بک های مناسب خودمون رو در قالب طومار میل کنیم برای مایکروسافت. وینفون به فکر باشید….

   M.ARAST
   پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

   آفرین
   موافقم
   زحمت پیگیری با سایت وینفون
   ارسال طومار از ما

  gader
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  ببین دوست عزیز ماکروسافت هرچقدرم در حوضه ی دسکتاپ غولیه واسه خودش ولی انصافا در حو ضه ی موبایلی حرفی برای گفتن در مقابل گوگل رو نداره گوگل اندروید رو به عنوان یه سرویس در اختیار داره نه به عنوان یه سیستم عامل به همین دلیل مجانی این سیستم عامل در اختیار همگان قرار داده با سورس باز بودنش باعث شده اینقدر پیشرفت کنه و دولپر ها و توسعه دهنده هر لحظه به فکر توسعه ی اپ برای اندروید باشن اصلی ترین درامد گوگل از روی تبلیغات هستش شوخی نیست اینترنت دست گوگله از لحاظ برند بعد از اپل ثروتمند ترین برند دنیاست بعضی ها میگن اندروید در مقابل وینفون حرفی برای گفتن نداره چون ماکروسافت پشت وینفونه ماکروسافت خودشم میدونه که توانایی مقابله با اپل و گوگل رو نداره به همین دلیل هم یه سیاست جالب رو در دستش گرفته و با ارا ئه اپ های با کیفیت برای اندروید و ای او ای میخواد از درون اون سیستم عامل ها رو شکست بده پس با این اوصاف حالا حالاها ویندوز فون پاینتر از دو سیستم عامل دیگر خواهد بود.

   Amir920
   پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

   من با gader موافقم فقط کافیه دوستان یه کم فکر کنن همین.من تاحالا جز نوکیا کوشی نداشتم وقتی ۹۲۰ خریدم نوکیا بخش موبایل فروخته شد به مایکروسافت،اما چاره ای نداشتم هیچ برند دیگه یا سیستم عاملیو دوست نداشتم مجبور شدم با مایکروسافت بمونم اونم با وعده هایی که هممون خوب میدونیم،هممون تبلیغات و تعصب زیادی خرج کردیم به امید اینکه ویندوز موبایل میترکونه،اما الان با چیزایی که اتفاق افتاده و پیش رو داریم،ایا این حتی نیمی از وعده های مایکروسافت و جواب وفاداریه ما هست؟چرا من که همیشه دوست داشتم بهترینارو داشته باشم الان از طرف مایکروسافت ساپورت نمیشم؟!؟منظورم انتخاب گوشیه،تا جایی که رفتم نمایندگی مایکروسافت بازار موبایل ایران ۹۵۰ ایکس ال بگیرم خود فروشنده به دلیل اشنایی که داریم با هم،میگه نخر اشغاله صبر کن شاید تو تولید دوم خوب شه،الانم واقعا نمیدونم چیکار کنم،اگه نوکیا برگرده ولی با اندروید،غرور کدوم از ما اجازه میده جلو اطرافیانمون اندروید دست بگیریم؟!؟حالا شما بگید چاره چیه

    hr_hamidi68
    پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

    من که عمرا بتونم اندروید بخرم
    چون نمیتونم کلا با سیستم عاملش حال نمیکنم مدتی که گوشی ۱۵۲۰ داشتم و از دستم رفت از یکی از دوستام ی اکسپریا زد گرفتم تا اینکه تحقیقاتم در مورد گوشی جدید کامل کنم و بخرم
    هرکاری کردم نتونستم باهاش کنار بیام
    بعدم رفتم ۶۴۰ گرفتم
    نیم ساعت مداوم کار میکردم دیگه نمیشد یه تماس بگیری ریست فکتوری کردم بازم همونطوری بود
    برای من که با ۹۲۰ و ۱۵۲۰ و ۶۲۰ کار کردم انگار داشتن خفم میکردن انقدری که کند بود
    من قبول دارم وینفون هنوز کم و کاستی داره ولی من همینم به گلکسی اس ۶ ترجیح میدم

حسین دیانتی
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

من دو ساله ۸ اکس دارم و دیگه وقتشه عوض کنم! جز ۸۳۰ هیچی رو دوست ندارم! ۸۳۰ هم دیگه مال یک سال و نیم پیشه! مدل بعدی ویندوز فونی ک میخوام چیه؟ ی تومن باید بدم دست دوم ۱۵۲۰ دو سال پیشو بخرم! ک چی؟ ۹۳۰ هم خیلی گرونه! خب وقتی گوشی نیست من طرفدار ویندوزفون چی بخرم؟! طبیعبه ک کاربرا مهاجرت میکنن

  hr_hamidi68
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  پیشنهاد میکنم همون ۱۵۲۰ بگیری خیلی عالیه من داشتم متاسفانه قدرشو ندونستم الانم ۶۴۰ دارم
  ولی ۱۵۲۰ محشره بخری پشیمان نمیشه ساختش فوقالعاده استامکاناتشم که همه دوستان واقف هستند
  به نظر من ساختش از ۹۵۰ بهتره هنوز هم پرچمدار واقعی ۱۵۲۰

حسین دیانتی
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

درست، بحث،من سر قدیمی بودن و خلا تنوعه! درضمن با دوستمون مخالفم ک اندروید یا ای او اس ذاتا از ویندوز سر ترن. مشکل مایکروسافت از بازاریابی اشتباهه

  hr_hamidi68
  پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

  مساله ویندوزفون جدا از بازاریابی نو پا بودن سیستم عامل ویندوزفون هستش
  ی خورده انصاف داشته باشن دوستان اینهمه ویندوز فون دست ما هست
  کدوم ما تا امروز مشکل هنگ داشتیم؟؟؟
  حتی با اولین بیلدها هیچ کس نبود که از هنگ ایراد بگیرههمه میگفتیم افت سرعت نسبت به ویندوز ۸
  اندروید پایه و اساسش از لینوکس هست
  ویندوز فقط برای خوشه یعنی یه پلتفرم جدید و اپن سرس بودن اندروید برای همین لینوکسه پس از پایه نوشته نشده
  در ضمن کی گفته گوگل برند دوم دنیاست؟؟؟
  ی سری به آمار و ارقام سال گذشته بزن تا ببینی گوگل کجاست خودم فرصت کنم منتشر میکنم برای دوستان
  اندروید ی سیستم جاسوس با امنیت بالاست همین
  کدومتون روزهای اول اندروید رو یادشه؟؟؟؟ زمانی که سیمبین اومد اندروید کجا بود
  مایکروسافت فقط صادق بود با نظر کاربرهاش داره پیش میره
  اندروید کی نسخه پیش نمایش داد؟؟؟؟؟
  کارهاش که به اتمام رسیدعرضه کرد مردم هم همون که بود قبول کردن
  پس نگید مایکروسافت به فکر کارهاش نیست به کاربرها اهمیت نمیده
  اگر نمیداد این همه اینسایدر نبود
  به امید شکوفایی مایکروسافت به کمک ما. زنده باد مایکروسافت
  زنده باد بیل گیتس. زنده ساتیا نادلا
  زنده باشن همه وینفونی های عزیز

gader
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

ایراد از بازاریابی نیست اگر ایراد از اونجا بود که ماکروسافت اینهمه سود نمیداد تو بقیه ی بخش ها خیلی راه مونده ماکروسافت تو حوضه ی موبایلی بالغ بشه

gader
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

نو پا؟؟؟؟؟؟
ماکروسافت از سال۲۰۱۱ داره روی وینفون کار میکنه کجاش نو پاست؟ ببین دوست عزیز ماکرو سافت کارش نرم افزاره یعنی از این راه پول در میاره مایکروسافت براش مهم نیست که همه ویندوز یا ویندوزفون داشته باشن. براش این مهمه که همه از سرویس های مایکروسافت (حتی توی پلتفرم رقیب) استفاده کنن.مایکروسافت میخواد که اپ‌هاش روی اندروید و iOS باشه. چون تعداد اونا بیشتره. وینفون مهم نیست. مهم اینه همه بیان زیر سایه مایکروسافت و این تعداد آدم، توی پلتفرم گوگل و اپل زیادن . ماکروسافت یک انحصارطلب به تمام معناست من دلیل این همه تعصب به ماکرو اونم توی کاربرای ایرانی رو نمیفهمم واما در مورد اون سوالتون گوگل بعد از اپل با ۱۷۳ میلیارد دلار با ارزش ترین برند دنیا تو سال۲۰۱۵ شناخته شد.

hr_hamidi68
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

خب شما هم اگر سیاست مایکروسافت رو درک کنی این حرفو نمیزنی
مایکروسافت داره این کارو میکنه وقتی به اوج رسید و کاربر اعتیاد به ابزارهای مایکروسافت پیدا کرد
اونوقت دیگه ساپورت هاش رو برمیداره و تنها بر روی وینفون آپدیت میده و گجتها رو انحصاری میکنه
اونوقت کاربر به همین دلیل کوچ میکنه به ویندوز فون
متوجه شدید؟؟؟؟ این سیاست بلند مدت و بازریابی مویرگی میشه

نمیدونم
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

نمیخوان یه فکری به حال ویندوز بکنن؟؟

حسین دیانتی
پاسخ دهید شنبه 10 بهمن 1394

قراز نیست که شما توی همه ی حوره ها استراتژی های تجاری درستی داشته باشبد. اپل توی گجت هیبریدی مثل سرفیس توجه جلب نکرد اما ایفون پولساز ترین گوشی دنیاست. گوگل گلس اندازه ی هولولنز حرفه ای نیست اما کی بهتر از گوگل از اینترنت پول در میاره؟هیچکس.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,