زمان زیادی از معرفی مرورگر اِج می گذرد. اِج نخستین بار پیش از معرفی ویندوز ۱۰ با عنوان «پروژه اسپارتان» معرفی شد؛ اما از همان روزهای اول، کمی و کاستی های بسیاری داشت و این مشکلات را هنوز هم بر دوش می کشد که البته با به روز رسانی های مختلفی که مایکروسافت برای آن عرضه می‌ کند به تدریج برطرف می شوند.

در طول دو سال گذشته، مایکروسافت اِج تغییرات عمقی و بهبود های بسیاری را شاهد بوده و به لطف بسیاری امکانات جدید و کاربردی که قرار است به همراه به روز رسانی فال کریترز به این مرورگر اضافه شوند، تجربه ی عملکردی بهتر را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد.

با این حال، هنوز جا برای پیشرفت و بهبود وجود دارد و موضوعی که می تواند بسیار تأثیر گذار واقع شود، افزونه های مرورگر اِج است.

هنگامی که مایکروسافت مرورگر اِج را در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد، بیان کرد که به دلیل سازگاری افزونه های اِج با افزونه های دیگر مرورگرها، از این پس توسعه دهندگان می توانند هنگامی که افزونه ای را برای مرورگر های کروم و فایرفاکس تولید کردند، به راحتی آن ها را دوباره برای اِج تولید کنند.

اگرچه مایکروسافت زمان انتشار افزونه های اِج را تا سال ۲۰۱۶ به تعویق انداخت؛ اما در نهایت پشتیبانی افزونه ها به همراه به روز رسانی سالگرد معرفی شد.

به گفته‌ی مایکروسافت به هنگام انتشار به روز رسانی سالگرد:

از هنگامی که ویندوز ۱۰ معرفی شد، افزونه های مرورگر اِج بیشترین تعداد تقاضا را داشته است. به همین دلیل، پس از ماه ها کار روی افزونه ها در حلقه های آزمایشی، بسیار خرسندیم که اکنون می توانیم افزونه های اِج را برای استفاده عموم در دسترس قرار دهیم.

پس از آن، ما شاهد تعداد بسیاری افزونه برای مرورگر اِج بودیم؛ اما مایکروسافت اعلام کرد که در طول به روز رسانی های آینده به تولید افزونه های بیشتر برای مرورگر اِج در راستای تحقق بهترین تجربه برای مشتریان خود ادامه خواهد داد. با این حال، تعداد افزونه های اِج از آن زمان به ندرت افزایش یافته است؛ اما مرورگر کروم بیش از هزاران افزونه دارد.

به هیچ وجه مشخص نیست که چرا تعداد افزونه های مرورگر اِج به ندرت افزایش می یابد. مایکروسافت ادعا می کند که میزان تقاضا برای افزونه های بیشتر، بسیار بالا است. با این حال، وضع افزونه های این مرورگر چندان رضایت بخش نیست.

سخت‌ گیری‌های بیش از حد مایکروسافت

امکان دارد که میزان ناچیز رشد و افزایش افزونه های مرورگر اِج به دلیل سهم پایین آن در بازار باشد، سهمی که کمتر از ۶ درصد است. به همین دلیل تولید کنندگان برنامه ها سود چندانی در توسعه‌ی افزونه های خود برای اِج نمی بینند. این در حالی است که سهم مرورگر های فایرفاکس و کروم در حدود ۳/۴ سهم کل است. با وجود این‌که همه‌ی افزونه های مرورگر اِج هر کدام به نوبه‌ی خود از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار هستند؛ اما توسعه دهندگان سود زیادی را در توسعه افزونه های خود برای یک مرورگر با سهم ۶ درصد نمی بینند. حال آن‌که ممکن است تعدادی از کاربران هرگز از افزونه های مرورگر خود استفاده نکنند.

حتی اگر برندها و توسعه دهندگان ارزشی در حمایت افزونه های اِج ببینند، روند توسعه‌ی افزونه های جدید برای اِج به هیچ وجه مشابه روند توسعه برنامه در استور ویندوز نیست. گفته ی مایکروسافت در اسناد مربوط به افزونه های اِج خطاب به توسعه دهنگان این چنین است:

در حال حاضر توسعه افزونه های جدید برای مرورگر اِج، امری در مضیقه است. برای عضویت در استور ویندوز و انجام درخواست شما، با ما تماس بگیرید تا در آینده جواب گو شما باشیم.

با وجود چنین مضیقه ای از سوی مایکروسافت برای توسعه افزونه، توسعه دهندگان طبیعتاً از این امر به کلی صرف نظر می کنند، حال آن‌که توسعه افزونه برای مرورگر های محبوب دیگر، روندی بسیار آسان تر به دنبال خواهد داشت.

با وجود سپری شدن بیش از یک سال از انتشار افزونه های مرورگر اِج، پرسش همگان این است که این مضیقه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ مایکروسافت در بیلد ۲۰۱۷  از افزونه های مرورگر خود چندان حرفی به میان نیاورد و حتی در اولویت های توسعه ی این مرورگر شاهد آن نبودیم. سایت خبری Neowin از مایکروسافت در رابطه با سخت گیری در زمینه افزونه ها و برنامه‌ی این شرکت برای ایجاد سهولت در این امر سؤال کرد؛ اما عضوی از گروه توسعه دهنده‌ی مرورگر اِج بیان کرد که شرکت، در روند افزونه ها به سخت گیری خود ادامه خواهد داد.

مایکروسافت در کنفرانس بیلد گذشته خود اعلام کرد که از این پس تمرکز خود را روی جنبه های بنیادی مرورگر اِج معطوف خواهد کرد. اگر افزونه های اِج به همان مقدار که مایکروسافت ادعا می کند متقاضی داشته باشد، دیگر زمان آن است که افزونه ها را یک جنبه‌ی بنیادی در نظر بگیرد و روند توسعه افزونه ها را برای تولید کنندگان هموار کند.

منبع :

NEOWIN

32 پست
آریان خانجانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
zaryab
پاسخ دهید پنجشنبه 8 تیر 1396

کاملا کروم برتر هست تو مرورگرا، خیلی افزونه های خوبی هم داره، به خصوص افزونه گوگل ترنسلیت که به صورت شناور هر کدوم از واژه ها رو هایلایت کنی واست شناور ترجمه میکنه

red death
پاسخ دهید جمعه 9 تیر 1396

توسعه دهنده‌ی مر.رگر اِج بیان کرد .
مرورگر اصلاح کنید لطفا

    آریان خانجانی
    پاسخ دهید یکشنبه 11 تیر 1396

    سلام، خیلی ممنون بابت تذکر.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,