مقالات

همه‌ی آن چیزی که باید درباره‌ی Dolby Atmos بدانید! تاثیر Dolby Atmos در کیفیت صوتی محتوا بر روی اکس‌باکس وان و پی‌سی

Dolby Atmos یکی از تکنولوژی‌های جدید شرکت Dolby در زمینه‌ی صوت است و قصد دارد تجربه‌ی صوتی غنی‌ای را در اختیار کاربران قرار دهد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه‌ی بهبودهای صوتی این تکنولوژی با وینفون همراه باشید.

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری بر روی سیستم‌های سرگرمی ویژه می‌شود، شرکت‌های بالارده‌ی بسیاری وجود دارند که ویژگی‌های شاخصی را ارائه کنند. در حالی که ۴K و HDR جزو همان ویژگی‌های شاخصی است که بهبودهای بصری درخشانی را ارائه می‌کنند اما هنوز هم بخش صوت یکی از اجزای مهم هر فیلم یا بازی‌ ویدئویی است. حال تکنولوژی Dolby Atmos آمده تا در بخش صوت ایفای نقش کند و بهترین تجربه‌ی صوتی ممکن تا به امروز را فراهم کند.

در ادامه‌ی مقاله هرآنچه که باید درباره‌ی این تکنولوژی نوظهور بدانید گفته خواهد شد.

Dolby Atmos چیست؟

Dolby Atmos

Dolby Atmos تکنولوژی صدای فراگیری است که توسط آزمایشگاه‌های دالبی توسعه یافته است و قصد دارد تجربه‌ی عمیقی را در زمینه‌ی صوت فراهم کند. هدف این تکنولوژی شناخته‌شدن به عنوان راه‌حلی برای بهبود تجربه‌ی صوتی در خانه‌ها، دستگاه‌های موبایل بالارده و سینماهای تجاری است. در نهایت، Dolby Atmos قصد دارد تا صدای ۳بعدی حقیقی را از طریق موقعیت‌یابی دقیق، عمیق و پرجزئیات به‌واسطه‌ی محتوای پیشتیبانی‌کننده از این تکنولوژی، ارائه کند.

کارکرد Dolby Atmos چگونه است؟

Dolby Atmos
با استفاده از Dolby Atmos، ساندبارها و بلندگوهایی که رو به بالا صدا را پخش می‌کنند می‌توانند پخش صدا از بالای سر را شبیه‌سازی کنند

در حالی که پیاده‌سازی می‌تواند متفاوت باشد اما این تکنولوژی ویژگی‌های کلیدی‌ای دارد که می‌تواند Dolby Atmos را از تکنولوژی‌های دیگر تشخیص داد. قابل‌توجه‌ترینِ آن‌ها ویژگی شی‌محوری است که به شما این اجازه را می‌دهد تا خروجی صدا در یک فضای سه‌بعدی مجازی پخش گردد. این امر از طریق نقشه‌برداری سه‌بعدی محیط رخ می‌دهد و به سبب آن صدا می‌تواند از میان اشیا حرکت کند. از آنجایی هم که ۱۲۸ کانال توسط این تکنولوژی پشتیبانی می‌شود، سازندگان آزادی کامل دارند تا از منابع زیادی برای تامین صدا استفاده کنند.

بر خلاف سیستم های سنتی ۵.۱ و ۷.۱، که در آن صداها محدود به کانال‌های ثابت است، Dolby Atmos به طور پویا خروجی های بلندگو های تک نفره را در هوا تنظیم می کند. با استفاده از این روش، صدا در زمان واقعی ارائه می شود و برای تنظیم بلندگو تفسیر می‌شود.

این تکنولوژی مبتنی بر شیء همچنین ارتفاع عمودی پخش صوت را با اجازه‌دادن به استفاده از بلندگوهای سرپوشیده معرفی می‌کند. نقشه برداری Dolby Atmos 3D می‌تواند موقعیت جغرافیایی و وضوح مشخصی را در اختیار شما قرار دهد.

چگونه می‌توانم Dolby Atmos را تجربه کنم؟

یکی دیگر از ویژگی های سودمند Dolby Atmos سازگاری آن با دستگاه‌های مختلفی است که کیفیت های متنوعی را ارائه می دهند. با در نظر گرفتن صدا و داده‌های موقعیتی، این تنظیمات برای طیف بیش‌تری از دستگاه‌ها در دسترس قرار گرفته است. در واقع شما می‌توانید از Dolby Atmos، فارغ از اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنید بهره ببرید.

خواه بلندگوهای ضعیف داشته باشید یا قوی، تکنولوژی Atmos بهترین نتیجه از سخت‌افزارتان را می‌گیرد. این موضوع به محتوا اجازه می‌دهد تا به آسانی برای سیستم‌های حرفه‌ای، سیستم‌های خانگی و دیگر سیستم‌های صوتی پشتیبانی‌شده، تغییر کنند.

استفاده تجاری از Dolby Atmos

امروز ما شاهد اولین استفاده‌ها از Dolby Atmos هستیم. یکی از بهترین و شاید ارزان‌ترین تجربه‌های این تکنولوژی را می‌توانید در سینماها پیدا کنید. اکنون برخی از سینماهای جهان که با بلندگوهای فراگیر و سربار اضافی مجهز شده‌اند، از این فناوری به طور کامل پشتیبانی می‌کنند.

با این حال، در میان هزینه بالای تنظیم اولیه، عدم پشتیبانی از محتوا و بازده فعلی سرمایه‌گذاری، باعث شده تا شرکت‌ها را در اسخت سخت‌افزاری موردنیاز محتاط کند.
هم‌اکنون شرکت دالبی در وب‌سایت خود بخشی را در نظر گرفته که به شما درباره‌ی سینماهایی که از این تکنولوژی استفاده می‌‎کنند باخبر می‌کند.

Dolby Atmos در خانه‌ها

در حالی که مسلما بدون پرداخت هزینه‌های گزاف برای خرید سیستم‌های صوتی بالارده شما نمی‌توانید از تمام توان این تکنولوژی استفاده کنید اما این امکان وجود دارد که نتیجه‌ای مشابه را دریافت کنید. دستگاه‌های زیادی برای نیازهای گوناگون وجود دارد.

پایین‌تر برخی از نیازها برای بهره‌مندی از صدای دالبی اتموس را برای شما بیان کرده‌ایم

  • اولین قدم ضروری برای تجربه‌ی Dolby Atmos در خانه‌تان این است که گیرنده‌ی AV‌ای را داشته باشید که از این فناوری پشتیبانی کند. این روز‌ها پیدا کردن این نوع گیرنده‌ها به هیچ‌وجه سخت نیست و لزوما قیمت بالایی را نباید در قبال آن‌ها پرداخت کنید.
  • بلندگوهای فراگیر نیز یکی از بخش‌های مهم این تکنولوژی به شما می‌رود و به تناسب محیط، هزینه‌ی آن می‌تواند برای افراد متغیر باشد. تکنولوژی Dolby Atmos بر پایه‌ی سیستم‌های ۵.۱، ۷.۱ و ۹.۱ ساخته شده، بنابراین شما از بلندگوهای فعلی‌تان نیز می‌توانید برای بخشی از سیستم‌صوتی خود استفاده کنید. تا ۳۴ بلنگو توسط فناوری Atmos home پشتیبانی می‌شود.
  • اگر از بلوری پلیر استفاده می‌کنید، نیازی به ارتقا سخت‌افزاری ندارید. اکثر بلوری پلیرهای موجود از خروجی Dolby Atmos پشتیبانی می‌کنند. همچنین کنسول اکس‌باکس وان مایکروسافت نیز از فناوری پشتیبانی می‌کند و شما می‌تواند از آن در ویدئوها و یا بازی‌ها استفاده کنید.

Dolby Atmos برای دستگاه‌های موبایل

طبیعت تطبیق‌پذیر این فناوری باعث شده تا شاهد حضور آن بر روی دستگاه‌های موبایل نیز باشیم. می‌توان از Dolby Atmos هم بر روی بلندگوهای موبایل و هم هدفون‌ها استفاده کرد. البته فعلا همه‌ی دستگاه‌ها از این فناوری پشتیبانی نمی‌کنند اما آن‌دسته از موبایل‌های پشتیبانی‌کننده، بهبودهای قابل‌توجهی را را در بخش موسیقی و ویدئو‌ها تجربه می‌کنند.

در حالی که بسیاری از سازندگان تصمیم به استفاده از این فناوری در محصولات‌شان گرفته‌اند اما فعلا تنها دستگاه‌های معدودی نظیر نوکیا ۶، Lenovo A7000، Lenovo Vibe K5 و   LeEco Le 2 از آن پشتیبانی کرده‌اند.

چه محتویاتی فعلا برای Dolby Atmos در دسترس قرار دارد؟

اگرچه Dolby Atmos هنوز در ابتدای راه قرار دارد اما با این حال طیف وسیع محتوا از آن‌ بهره برده‌اند.

فعلا بیش‌ترین استفاده از آن را در صنعت سینما مشاهده می‌کنیم. اولین عنوانی که از این فناوری استفاده کرد عنوان Brave از استودیوی Pixar بود که در سال ۲۰۱۲ عرضه گشت. پس از آن بر تعداد عناوین پشتیبانی‌کننده از این فناوری روز به روز افزوده شد. در حالی که بلوری پلیرها بهترین دستگاه برای بهره‌مندی از این فناوری هستند اما سرویس‌های استریم فیلم و سریال مانند Netflix اکنون از Dolby Atmos پشتیبانی می‌کنند.

لازم به ذکر است که شرکت دالبی همیشه لیستی از این عناوین را در سایت خود منتشر می‌کند.

در صنعت بازی‌های ویدئویی اما قضیه کمی متفاوت است. پذیرش استفاده از این فناوری در بازی‌ها فعلا کمی غیرمعمول است و ما تنها عناوین معدودی را مشاهده می‌کنید که از آن پشتیبانی به عمل آورده باشند. در بین این عناوین Overwatch و Starwars Battlefront جزو برجسته‌ترین‌ها هستند. در این بین اکس‌باکس وان نیز پشتیبانی خوبی از این تکنولوژی را ارائه کرده اما پیاده‌سازی آن فعلا به صورت مجازی بوده است. در E3 2017 ما پیش‌نمایشی از تجربه‌ی کامل صوتی بازی گیرز آو وار ۴ به همراه Dolby Atmos را مشاهده کردیم که باورنکردنی بود.

نظرتان را درباره‌ی Dolby Atmos با ما در میان بگذارید. آیا از اپلیکیشن آن بر روی ویندوز ۱۰ و اکس باکس وان استفاده کرده‌اید؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

  • پنجشنبه 22 تیر 1396 14:00
  • بدون نظر
  • كيان زرعكانی
  • مقالات
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,