با توجه به اینکه مایکروسافت به‌طور رسمی اعلام کرد که مرورگر مایکروسافت اج خود را با تغییر EdgeHTML، به یک مرورگر مبتنی بر پروژه منبع باز Chromium تبدیل می‌کند، سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد. Chromium چیست؟ و چه تفاوتی با گوگل کروم دارد؟ آیا مرورگر بدون سیستم‌عامل به‌روزرسانی می‌شود؟ تمامی این سؤالات و بسیاری موارد دیگر در مورد مرورگر جدید اج و Chromium در این مقاله جمع آوری شده است.

آیا مایکروسافت مرورگر اج را به‌طور کلی حذف می‌کند؟

خیر، مرورگر مایکروسافت اج جدید دارای همان نام و آیکون خواهد بود. فقط موتور قدرت Edge از EdgeHTML به Blink Chromium تغییر کرده است.

چرا این تغییر مهم است؟

برای مصرف کنندگان، تفاوت آن تنها یک مرورگر سازگار با استانداردهای وب می‌باشد که بهتر از EdgeHTML قبلی کار می‌کند.

برای توسعه دهندگان وب، به معنی کار کمتر است، زیرا هیچ کدام از کد های خاص EdgeHTML جهت سازگاری وب‌سایت وجود ندارد. در حالی که مرورگر در بسیاری از جهات بهتر خواهد بود، اما باید ظاهر و احساس کلی مشابه باشند، به این معنی که بسیاری از مردم متوجه حداقل تغییر بصری نخواهند شد.

چه زمانی این تغییرات را در مایکروسافت اج مشاهده خواهیم کرد؟

نسخه‌ی ناقص پیش‌نمایش ویژگی برای توسعه دهندگان، احتمالا در اواخر سال 2019 عرضه خواهد شد. البته برآورده نشده است که مایکروسافت نسخه‌ی کامل مصرف کننده را چه زمانی برای عموم عرضه خواهد کرد، اما ممکن است در نیمه دوم سال 2019 این اتفاق رخ دهد.

در سال 2019 برای نسخه پیش‌نمایش، توسعه دهندگان باید کجا ثبت نام کنند؟

توسعه دهندگان و برنامه نویسان جهت ثبت نام در سایت Microsoft Edge Insider تشویق می‌شوند.

مرورگر مایکروسافت اج جدید توسط Blink یا WebKit راه‌اندازی شده است؟

مایکروسافت اج جدید از Blink استفاده می‌کند و برای موتور جاوا اسکریپت تحت پروژه‌ی Chromium و V8  قرار دارد.

چرا مایکروسافت اج به Chromium و Blink تغییر می‌کند؟

چند دلیل وجود دارد از جمله اینکه EdgeHTML (و Edge) سهم بازار قابل توجهی در مقایسه با مرورگر گوگل کروم کسب نکرده است و راهی برای تغییر آن وجود ندارد.

همچنین شرکت‌ها و موسسات تجاری این تصمیم را هدایت می‌کنند، چرا که یک مرورگر مبتنی بر Chromium می‌تواند به‌طور مستقل از ویندوز به‌روزرسانی شود، که تا حد زیادی به بخش‌های IT کمک کند.

مایکروسافت نیز می‌خواهد با فرستادن کد به پروژه‌‌ی Chromium، به تاثیرگذاری در آینده‌ی وب کمک کند. مایکروسافت به یک منبع باز متعهد است و Chromium یکی از بخش‌هایی است، که این کمپانی می‌تواند در آن شرکت و تفاوت ایجاد کند.

کدام نسخه‌ی ویندوز از مرورگر مایکروسافت اج جدید (Chromium) پشتیبانی می‌کند؟

مایکروسافت مرورگر جدید اج (Chromium) را برای ویندوز 7، ویندوز 8 و تمام نسخه‌های ویندوز 10 منتشر خواهد کرد.

آیا macOS مرورگر اج (Chromium) را دریافت خواهد کرد؟

بله، مایکروسافت قصد دارد مرورگر اج (Chromium) را برای macOS نیز منتشر کند.

تفاوت‌های بین Chromium و گوگل کروم چیست؟

Chromium یک مرورگر وب منبع باز است که از موتور رندر Blink استفاده می‌کند. گوگل بسیاری از مشارکت‌ها، پیشنهادات و موارد دیگر را به آن اضافه می‌کرد، اما هر شرکت یا فردی می‌تواند این کار را انجام دهد.

گوگل کروم یک مرورگر وب است که بر روی Chromium ساخته شده است، که ویژگی‌ها و خدمات خاص گوگل را اضافه می‌کند. این شبیه به آن است که چگونه سیستم‌عامل اندروید می‌تواند بدون خدمات گوگل وجود داشته باشد، مانند آنچه که در تبلت‌های Amazon Fire انجام می‌دهد.

سایر مرورگرهای دیگر که از محبوبیت کمتری برخوردار هستند، مانند Brave ،Opera و Beaker نیز از Chromium استفاده می‌کنند، اما هیچ ارتباطی با گوگل یا خدمات آن ندارند.

آیا استفاده‌ی مایکروسافت از Chromium به این معنی است که خدمات گوگل در ویندوز 10 وجود خواهد داشت؟

خیر، مایکروسافت اج که توسط Chromium راه‌اندازی می‌شود، دارای ویژگی‌های خاص ویندوز از جمله پشتیبانی حساب کاربری مایکروسافت است.

آیا استفاده‌ی مایکروسافت از Chromium به این معنی است که گوگل کروم به فروشگاه مایکروسافت می‌آید؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این اتفاق رخ می‌دهد یا تغییر سیاست روی مرورگرهای فروشگاه مطرح شده‌ است.

چگونه مرورگر اج بر اساس Chromium به‌روزرسانی می‌شود؟

مایکروسافت اج (Chromium) به‌طور مستقل از سیستم‌عامل به‌روز می‌شود، چه از طریق به‌روزرسانی ویندوز، به‌روزرسانی در مرورگر یا یک روش دیگر.

این مرورگر بر به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل برای ویژگی‌های جدید تکیه نمی‌کند، بلکه کاربران باید انتظار به‌روزرسانی‌های منظم را داشته باشند تا بتوانند با پروژه‌ی Chromium همگام شوند.

گوگل کروم در طول عمر باتری، پیمایش لمسی و پشتیبانی از موس خوب عمل نمی‌کند. پس چرا مایکروسافت این را برای مرورگر اج انتخاب کرده است؟

مایکروسافت قصد دارد به طور فعالانه در کمک به بهبود Chromium مشارکت کند، از جمله چگونگی انجام رویدادهای لمسی مناسب مانند نحوه‌ی کار با نسخه‌ی فعلی مرورگر اج، پشتیبانی از ARM64 و سایر موارد دیگر.

اگر مسائلی یا چیزهایی وجود داشته باشند که در ویندوز به خوبی کار نمی‌کنند، مایکروسافت با استفاده از حوزه‌ی منبع باز بر روی رفع این مشکلات کار خواهد کرد. این به معنی آن است که همه‌ی مرورگرها از جمله گوگل کروم و Brave می‌توانند این مزایا را دریافت کنند، در صورتی که اگر کاربران استفاده از این مرورگرها را به استفاده از مایکروسافت اج جدید ترجیح می‌دهند.

آیا مرورگر جدید اج شبیه نسخه‌ی فعلی خواهد بود؟

شباهت‌های بسیاری وجود دارد، اما می‌تواند تغییرات کوچکی نیز داشته باشد.

در مورد چیدمان، چشم‌انداز خواندن، پشتیبانی PDF و سایر ویژگی‌های مرورگر اج چطور؟

مایکروسافت سعی می‌کند کد را به‌ نسخه جدید مرورگر اج (Chromium) بفرستد. با این حال برخی از ویژگی‌ها جهت کارآیی براساس دورسنجی کاربر ارزیابی می‌شوند و ممکن است در نهایت حذف شوند.

پس چرا مایکروسافت آن را خیلی زود اعلام کرد؟

زیرا مایکروسافت می‌خواهد این موضوع برای توسعه دهندگان، شرکا و جامعه مجازی منبع باز که بر روی Chromium سرمایه‌گذاری کرده‌اند، شفاف و باز باشد.

در مورد “Sets” برای ویندوز 10 چه خبر؟

Microsoft Sets به مرورگر اج بستگی دارد، بنابراین ویژگی پیش رو هنوز در حال کامل شدن می‌باشد. اما توسعه‌ی آن تا زمانی که تغییر به Chromium روی دهد، کمی کند شده است.

آیا EdgeHTML در ویندوز 10 حذف شده است؟

خیر. EdgeHTML همچنان بخشی از ویندوز 10 است و مواردی مانند کنترل WebView در نرم‌افزارهای پلتفرم جهانی ویندوز (UWP) برای آینده‌ی قابل پیش‌بینی به‌روزرسانی‌ها استفاده خواهند شد. به هر حال باید منتظر آنچه که در آینده اتفاق می‌افتد، باشیم.

افزونه‌های این مرورگر چطور خواهند بود؟

با توجه به اینکه بر اساس Chromium می‌باشد، افزونه‌های بیشتری نسبت به نسخه‌ی قبلی مرورگر اج در دسترس خواهند بود. پس توسعه دهندگان هیچ کار جدیدی انجام دادن ندارند. چگونه این افزونه‌ها کشف و توزیع خواهند شد، هنوز مشخص نشده است.

آیا توقف EdgeHTML توسط مایکروسافت به معنی برنده شدن گوگل است؟

در برخی موارد بله، چرا که تا به امروز گوگل در ارائه‌ی کد و پیشنهادات به Chromium، بدون مایکروسافت و به صورت آزادانه عمل کرده است. این روند در حال تغییر است و مایکروسافت به‌طور فعال بر روی پروژه‌ی Chromium کار می‌کند و به این معنی است که آینده‌ی وب شامل آنچه که در گوگل کروم بکار گرفته می‌شود، تحت تاثیر مایکروسافت نیز خواهد بود. این یک تغییر جالب در برابر استراتژی مرورگر و موتور جستجوی رقیب می‌باشد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

159 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,