_متفرقه پنل جدید

فایرفاکس کوانتوم؛ یک کپی از گوگل کروم یا یک مرورگر مستقل قدرتمند؟ فایرفاکس کوانتوم، مرورگری بی رقیب!

شاید از خودتان پرسیده باشید که اگر فایرفاکس در حال حاضر تنها یک کپی از گوگل کروم است، چه نیازی به استفاده از آن وجود دارد؟ افراد زیادی مانند شما فکر می‌کنند و شما در این پرسش تنها نیستید، اما در واقع فرضیه‌ای که پشت این سؤال وجود دارد اشتباه است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

فایرفاکس در نسخه‌ی جدیدش که کوانتوم نام گرفته، از جهات مختلفی شبیه گوگل کروم شده است؛ اما این به آن معنا نیست که از قدرت و قابلیت‌های شخصی‌سازی آن کاسته شده باشد. بسیاری از ویژگی‌هایی که فایرفاکس را با آن‌ها می‌شناسیم، به کوانتوم نیز به ارث رسیده و نمی‌توان گفت که کوانتوم یک کپی کامل از گوگل کروم است، هر چند که بسیار شبیه آن شده باشد.

افزونه‌های فایرفاکس هنوز بسیار قدرتمندتر از افزونه‌های کروم اند

بیایید با افزونه‌ها شروع کنیم. موزیلا افزونه‌های سنتی و قدیمی مرورگر خود را که بسیار مورد علاقه‌ی کاربران بودند و با زبان XUL نوشته شده بودند، به طور کامل حذف کرد و اکنون در کوانتوم، تنها از وب‌اکستنشن‌ها پشتیبانی می‌شود. فایرفاکس دو سال پیش پیاده‌سازی وب‌اکستنشن‌ها را شروع کرده بود و توسعه‌دهندگان را به استفاده از آن‌ها، تشویق می‌کرد. در نهایت، فایرفاکس مجبور به حذف افزونه‌های قدیمی خود شد تا برای معماری جدیدِ افزونه‌ها گریبان‌گیرش نشوند.

وب‌اکستنشن‌ها در مقایسه با افزونه‌های کلاسیک فایرفاکس، نسبت به آن چه می‌توانند انجام دهند محدودتر هستند. افزونه‌های سنتی دسترسی کاملی به مرورگر داشتند اما با به‌روز‌رسانی‌های فایرفاکس دچار مشکل می‌شدند. آن‌ها دسترسی‌های سطح پایینی داشتند که اگرچه باعث کاربردی‌تر شدن آن‌ها می‌شد، اما بروز مشکلاتی را هم در پی داشت. افزونه‌های مدرن فایرفاکس (وب‌اکستنشن‌ها) بیشتر شبیه افزونه‌های گوگل کروم و مایکروسافت اج هستند و تنها به لیست خاصی از ویژگی‌هایی که فایرفاکس آن‌ها را معین کرده است دسترسی دارند. در نتیجه، افزونه‌ها استانداردتر شده‌اند و مشکلات کمتری را ایجاد می‌کنند. اگرچه این تغییر در افزونه‌ها یک انتقال دشوار برای موزیلا بود، اما برای مدرن‌تر کردن فایرفاکس یک امر ضروری بود و باید انجام می‌شد.

اما موزیلا سیستم افزونه‌های کروم را روی فایرفاکس کپی نکرد. افزونه‌های فایرفاکس هنوز قدرتمندتر از افزونه‌های کروم اند. برای مثال می‌توان به افزونه‌ی Tree Style Tab اشاره کرد. ساخت چنین افزونه‌ای که زبانه‌های مرورگر را به صورت عمودی نمایش می‌دهد، در گوگل کروم غیرممکن است.

فایرفاکس در این بخش یک برتری دیگر هم نسبت به کروم دارد. موزیلا می‌تواند هم‌چنان ویژگی‌های جدیدی را برای ساخت افزونه به مرورگر خود اضافه کند و اکوسیستم پیشرفته‌تری از افزونه‌ها نسبت به کروم داشته باشد. در حال حاضر هم موزیلا در حال اضافه کردن APIهای بیشتری برای وب‌اکستنشن‌هاست تا توسعه‌دهندگان در نسخه‌ی بعدی فایرفاکس از آن‌ها در افزونه‌هایشان استفاده کنند.

از طرف دیگر افزونه‌های سنتی فایرفاکس به شکل‌های دیگری در فایرفاکس وجود دارند. برای مثال FireBug که ابزاری محبوب برای توسعه‌دهندگان بود، با افزونه‌ی advanced web developer tools یکپارچه و جایگزین شده است.

رابط کاربری فایرفاکس هنوز بسیار قابل سفارشی‌سازی است

چه چیز دیگری فایرفاکس را فایرفاکس می‌کند؟ شخصی‌سازی در بالای این لیست قرار می‌گیرد. رابط کاربری گوگل کروم امکانات زیادی برای پیکربندی ندارد. بله البته شما می‌توانید مشخص کنید که دکمه‌ی هوم روی نوار ابزار (toolbar) قرار گیرد یا نه! اما فقط در همین حد. هم‌چنین آیکون افزونه‌ها محدود به قرارگیری در گوشه‌ی راست نوار ابزار مرورگر هستند.

فایرفاکس کوانتوم، مانند نسخه‌های قبلی این مرورگر، یک رابط کاربری به شدت قابل شخصی‌سازی دارد؛ هم از طریق سفارشی‌سازی گرافیکی آسان خودِ مرورگر، و هم از طریق آپشن‌های پنهان‌شده در آن برای کاربران حرفه‌ای. شما می‌توانید با راست‌کلیک کردن روی نوار ابزار و انتخاب گزینه‌ی «Customize»، به آسانی اقدام به شخصی‌سازی رابط کاربری مرورگر خود کنید. برای مثال، اگر نوار آدرسِ یک‌تکه‌ی فایرفاکس کوانتوم (که مشابه کروم است) را دوست ندارید، می‌توانید از طریق این گزینه یک نوار جست‌وجو (search box) به آن بیفزایید. چیزی که در مرورگر گوگل امکانی برای انجام آن وجود ندارد.

حتی با استفاده از فایل userChrome.css، می‌توانید تغییرات بسیار گسترده‌تری را در رابط کاربری فایرفاکس کوانتوم ایجاد کنید. این فایل می‌تواند رابط کاربری مرورگر را هر گونه که تصور کنید، تغییر دهد. برای مثال، با استفاده از آن قادر خواهید بود محتویات منوی مرورگر را تغییر دهید، نوار زبانه‌ها را زیر نوار ابزار بیاورید، یا محتوای صفحه‌ی «زبانه‌ی جدید» را تغییر دهید.

فایرفاکس هم‌چنین یک سایدبار اختیاری را برای کاربران فراهم ساخته که می‌تواند بوک‌مارک‌ها، تاریخچه‌ی مرورگر و… را به شما نشان دهد. این یک ویژگی فوق‌العاده است که می‌تواند به استفاده‌ی بهینه‌تر از نمایشگرهای عریض، کمک زیادی کند. این در حالی است که کروم حتی راهی برای ساخت افزونه‌ای که کاری مشابه با این قابلیت فایرفاکس کوانتوم انجام دهد، پیش روی توسعه‌دهندگان نگذاشته است.

هنوز «about:config» برای توییک‌های قدرتمند وجود دارد

این مقدار شخصی‌سازی برایتان کافی نیست؟ «about:config» هنوز روی فایرفاکس است تا بتوانید سفارشی‌سازی‌های بسیار زیادی را روی مرورگرتان انجام دهید. با استفاده از آن شما می‌توانید دسترسی‌های عمیقی به بسیاری از گزینه‌های پیکربندی داشته باشید که در مرورگرهای دیگر مانند کروم در دسترس نیستند. بسیاری از قابلیت‌هایی که انتظار آن‌ها را ندارید، مانند بازگردانی شکل «زبانه‌ی جدید» به حالت قبل، در اینجا برایتان در دسترس اند.

این پیکربندی‌های پیشرفته در رابط کاربری به فایرفاکس این امکان را می‌دهد که انتخاب‌های گسترده‌ای را برای کاربران فراهم آورد که کروم فاقد آن‌هاست. این یکی از قابلیت‌های بسیار مهم مرورگر موزیلا است که در کوانتوم هم در دسترس است.

فایرفاکس بهینه‌تر از کروم شده است

فایرفاکس کوانتوم بالاخره توانست فایرفاکس را به یک مرورگر سریع و مدرن تبدیل کند. فایرفاکس کوانتوم مانند کروم از پردازش‌های چندگانه و همزمان استفاده می‌کند؛ اما در این زمینه یک گام از کروم جلوتر است. فایرفاکس برنامه دارد به مرور قابلیت‌های جدیدی به مرورگر آزمایشی Servo و زبان برنامه‌نویسی Rust اضافه کند که باعث می‌شود عملکرد آن سریع‌تر شود. به نظر می‌رسد معماری فایرفاکس به گونه‌ای شده باشد که در آینده هم از هسته‌های CPU استفاده‌ی بهینه‌تری نسبت به گوگل کروم کند. هم‌چنین در سال ۲۰۱۸، فایرفاکس WebRender را فعال می‌کند تا بتواند از پردازنده‌ی گرافیکی سیستم شما استفاده‌ی بهینه‌تری کند و سرعت وب‌گردی شما را افزایش دهد.

آن دسته از کاربران فایرفاکس هم که تعداد کمتر پردازش و استفاده‌ی کمتر از حافظه را ترجیح ‌می‌دهند، می‌توانند هنوز خوشحال باشند. بر خلاف کروم، فایرفاکس از تعداد محدودی از پردازش‌ها (به طور پیش‌فرض چهار پردازش) استفاده می‌کند. موزیلا می‌گوید این کار به فایرفاکس اجازه می‌دهد که ۳۰ درصد حافظه‌ی کمتری نسبت به گوگل کروم اشغال کند.

اگر این موضوع را در فایرفاکس دوست ندارید، به راحتی می‌توانید از طریق تنظیمات آن، تعداد دقیق پردازش‌های هم‌زمان فایرفاکس را مشخص کنید؛ حتی می‌توانید آن را روی یک پردازش تنظیم کنید. رابط مرورگر هم‌چنان در بخش پردازش خود اجرا می‌شود تا سرعت خود را از دست ندهد، اما فایرفاکس تنها از یک واحد پردازش برای رندر صفحات اینترنتی استفاده می‌کند.

گوگل کروم به هیچ عنوان به شما اجازه‌ی کنترل این بخش را نمی‌دهد. بنابراین اگر شما فایرفاکس را برای استفاده‌ی کمتر حافظه و تعداد پردازش کمتر به بقیه‌ی مرورگرها ترجیح می‌دادید، نسخه‌ی جدید آن، یعنی فایرفاکس کوانتوم، هنوز مناسب شماست.

سخن پایانی

اگر شما روی نسخه‌ی قبلی فایرفاکس از افزونه‌ای استفاده می‌کردید که روی کوانتوم کار نمی‌کند، احتمالاً حس خوبی ندارید. اما این هم‌چنان به آن معنا نیست که فایرفاکس کوانتوم یک کپی از گوگل کروم است. فایرفاکس هنوز دارای بسیاری از قابلیت‌هایی است که کروم فاقد آن‌ها است – و احتمالاً هم‌چنان هم آن‌ها را اضافه نخواهد کرد. علاوه بر آن، فایرفاکس در نسخه‌ی جدیدش بالاخره توانسته است در بخش سرعت با کروم وارد رقابت شود. به طوری که در بعضی تست‌ها، سرعت آن از سرعت مرورگر گوگل بیشتر محاسبه شده است و ممکن است در آینده به طور کامل گوی رقابت را از کروم برُباید.

به نظر شما در این رقابت کدام مرورگر موفق‌تر خواهد بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

HOWTOGEEK

5 پست
علیرضا نژادشمسی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حسین دیانتی
پاسخ دهید سه شنبه 14 آذر 1396

کوانتوم راحت بود، سرعتش خوب بود و زیبایی قابل توجهی هم داشت، اما روی سیستم من رم بیشتری نسبت ب اج و کروم مصرف میکنه.به نظرم نمیشه در مورد بهینگی مرور گر ها روایت یک دستی رو ارائه داد.خودتون تجربه کنید ببینید کدوم بهتره، مشکل اصلیم با موزیلا این بود که ی سایتی ک خیلی استفاده میکنم رو خوب نشون نمیداد و برخی از دکمه های سایت توی کوانتوم کار نمیکرد. حتی کوکی هارو پاک کردم و ی بارم بزنامه رو پاک و نصب کردم درست نشد، برای همین برگشتم به اج،ولی ظاهرشو خیلی دوست دارم. هر سه روی سیستم دارم اما بیشتر اج. اج سریع تره افزونه هایی ک میخوامم هستن گرچه خیلی کمن و تم هم نمیخوره.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,