چند روز پیش سالگرد ویندوز ویستا بود. ویندوز ویستا به طور رسمی در تاریخ 30 ماه ژانویه سال 2007 میلادی (10 بهمن سال 1385) عرضه شد. این سیستم عامل به عنوان آشفته‌ترین و ناپایدارترین سیستم عاملی که مایکروسافت تا به حال ساخته شناخته شده است. ویندوز ویستا مدت زیادی طول کشید تا ساخته شود، در ابتدا باگ‌های زیادی داشت، کاربران را مجبور به ارتقای سخت افزار برای استفاده از قابلیت‌های جدید آن می‌کرد و قیمت آن بسیار بالا بود. اگر این دلایل کافی نیست، در ادامه با ما همراه باشید تا چند دلیل شکست خوردن ویندوز ویستا را بررسی کنیم.

شروع دوباره‌ی ساخت آن

ویندوز ویستا تنها نسخه‌ای است که در تاریخ مایکروسافت و ویندوز مراحل ساخته شدنش دوباره طی شده است و به این دلیل است که ساخته شدن آن عقب‌تر از برنامه در حال پیشرفت بود. در اصل، اسمی که برای این سیستم عامل انتخاب شده بود لانگ هورن (Longhorn) بود و مایکروسافت ساختن آن را در سال 2001 و کمی قبل از عرضه‌ی رسمی ویندوز XP آغاز کرد. پیش بینی شده بود که این سیستم عامل در سال 2003 عرضه شود ولی با گذشت زمان معلوم شد قرار نیست در این تاریخ چنین اتفاقی بیافتد. مایکروسافت آن قدر به این سیستم عامل قابلیت و تکنولوژی‌های جدید اضافه کرد که کاملا این سیستم عامل را ناپایدار و آشفته کرده بود.

مایکروسافت نمی‌توانست کاری را برای درست کردن آن انجام دهد، و در سال 2004 مایکروسافت تصمیم گرفت که مراحل ساخت را از اول شروع کند و تمام چیزهایی که در این مدت برنامه نویسی آن انجام شده بود از بین رفت، صرفاً برای این که محصول آخر پایدار و بی نقص باشد. بالاخره مایکروسافت سه سال بعد از شروع دوباره‌ی ساخت این سیستم عامل، ویندوز ویستا را در جهان عرضه کرد. هر چند که این شروع مجدد عرضه‌ی ویندوز ویستا را به تاخیر انداخت ولی برای مایکروسافت مفید بود، چرا که این دفعه مایکروسافت بر چیزهای مهم‌تر و اصلی تمرکز کرد و محصولی بهتر نسبت به محصول اولیه ارائه کرد. اگر چنین چیزی رخ نمی‌داد، آشفتگی ویندوز ویستا و ضرری که مایکروسافت بر سر آن می‌کرد غیر قابل تصور بود.

قسمت User Control Account

یکی از دلایلی که ویندوز ویستا مورد پسند بسیاری از کاربران واقع نشد سیستم جدید User Control Account بود که هدف آن افزایش امنیت کاربر در ویندوز بود. منظورمان همان اخطاری است که هر وقت قصد اجرای یک برنامه یا باز کردن فایلی دارید ظاهر می‌شود. اکثر اوقات، زیاد از حد این اخطار در صفحه‌ی شما ایجاد می‌شد و بیش‌تر عامل آزار دادن کاربران شد تا امنیت آن‌ها. با اینکه این سیستم عامل امنیت کلی ویندوز را افزایش می‌داد، بیش‌تر به موردی آزار دهنده تبدیل شده بود.

مایکروسافت بعدها در ویندوز 7 این مورد را اصلاح کرد و این اخطارها کمتر از ویندوز ویستا ایجاد می‌شوند. در واقع، User Control Account در نسخه‌های جدید ویندوز هنوز استفاده می‌شود، حتی در ویندوز 10 و این قابلیت به برنامه‌های پرخطر اجازه اجرا شدن و کارکردن بدون تایید شما را نمی‌دهد و شما را از ویروس‌ها و بد افزارها در امان نگه می‌دارد.

سخت افزار مورد نیاز ویندوز ویستا

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ویندوز ویستا سخت افزاری بود که برای کار کردن به آن نیاز داشت. در آن زمان، ویندوز ویستا برای بسیاری از کامپیوترها موجود بیش از حد سنگین بود و برای کامپیوترهای قدیمی‌تر که قبل ارتقا، ویندوز XP و قبل‌تر را اجرا می‌کردند کُند و غیر قابل تحمل بود. هر کسی که ویندوز خود را به ویستا ارتقا می‌داد به اجبار باید سخت افزار خود را نیز ارتقا دهد، در غیر این صورت این سیستم عامل قادر به پیش بردن کارها نبود.

هیچ چیزی باعث نشد که کاربران از این وضعیت شاکی نباشند. ویندوز ویستا به سخت افزار قوی نیاز داشت، و خیلی از کاربران قدیمی ویندوز این سخت افزارها را نداشتند. علاوه بر آن، چندین قابلیت ویژه در ویندوز ویستا وجود داشتند که فقط کاربرانی می‌توانستند از آن‌ها استفاده کنند که سخت افزار مورد نیازشان را داشتند. مانند Aero که یکی از ویژگی‌های نمایان ویندوز ویستا بود.

قیمت گذاری این سیستم عامل

ویندوز ویستا ارزان قیمت نبود. در ابتدای عرضه‌ی آن قیمت نسخه Ultimate ویندوز ویستا حدود 400 دلار بود. نسخه Ultimate معادل نسخه‌ی Pro ویندوز 10 امروزی بود. ولی قیمت نسخه Pro ویندوز 10 199 دلار است و در مقایسه با نسخه‌ی Ultimate ویندوز ویستا بسیار ارزان‌تر است. قیمت نسخه Home Premium نیز 239 دلار بود که باز هم از ویندوز 10 Pro گران‌تر است.

به همین دلیل، اکثر کاربران تصمیم گرفتند که نسخه ویندوز خود را به ویستا ارتقا ندهند. ویندوز XP خود درست کار می‌کرد و سیستم عامل کاملی بود. از آن جایی که خبرگزاری‌ها هم گفته بودند ویندوز ویستا در قسمت‌های دیگر نیز مشکل دارد، دلیلی وجود نداشت که کسی 400 دلار برای سیستم عاملی بپردازد که از نظر همه یک فاجعه‌ی نرم افزاری بود.

پایداری سیستم عامل

در ابتدای عرضه‌ی ویندوز ویستا، به دلیل ناسازگاری درایورها پایداری زیادی نداشت. این در کنار هم‌خوانی نداشتن سخت افزارهای موجود آن زمان با سخت افزار مورد نیاز ویندوز ویستا، نخستین عرضه‌ی این سیستم عامل را برای مایکروسافت گران تمام کرد. بعدها با سرویس پک 1 ویندوز ویستا اکثر مشکلات ابتدای عرضه‌ی آن اصلاح شد ولی دیگر دیر شده بود.

این بود 5 دلیل شکست سنگین ویندوز ویستا به عنوان یک سیستم عامل، هرچند که بعضی از ویژگی‌های آن مانند Aero و سطح امنیت‌اش (که هنوز در نسخه‌های جدید ویندوز از آن‌ها استفاده می‌شود) جذاب و مفید بودند، اما در برابر انبوه مشکلات دیگر آن ناچیز به حساب می‌آمدند. مایکروسافت نیز از اشتباهاتش در ویندوز ویستا درس گرفت که نتیجه‌اش درست کردن سیستم عامل‌های بهتری شد که بعد آن آمدند.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ss
پاسخ دهید سه شنبه 17 بهمن 1396

برخلاف بقیه من هیچ مشکلی با ویندوز ویستا نداشتم! بنظرم خیلی خوب بود.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,