windows-10-touchscreenآیا با مشکل در خروجی تصویر مواجه شده اید؟ آیا همواره احساس می کنید که تصویر در حال سوسو زدن است؟ این موارد برای کاربران ویندوز ۱۰ ممکن است به علت یک برنامه ناسازگار و یا حتی مشکل درایور های سخت افزار ایجاد شده باشد. امروز قصد داریم تا روش های مرتفع سازی مشکلات صفحه نمایش با ویندوز ۱۰ را به شما آموزش دهیم با وینفون همراه باشید.

عمدتاً می توان گفت که برای اکثر کاربران ویندوز مهاجرت و بروزرسانی به ویندوز ۱۰ بدون مشکل بوده است اما به هر حال ایجاد یک سیستم عامل با هسته واحد که روی هزاران دستگاه و پیکربندی های مختلف سخت افزاری اجرا گردد یک فرایند بسیار مشکل و پیچیده است به همین دلیل رخ دادن مشکلات ریز و درشت در بخش های مختلف برای بعضی از کاربران دور از انتظار نخواهد بود.

همانطور که پیشتر در مجموعه مطالب مشکلات رایج ویندوز ۱۰ قسمت سوم عنوان کردیم یکی از مشکلات رایج که ممکن است برای کاربران ویندوز ۱۰ رخ دهد مشکلات سوسو زدن و پَرش تصویر صفحه نمایش ویندوز می باشد که معمولاً به دلیل برنامه های ناسازگار و یا مشکلات راه انداز های سخت افزاری ایجاد می گردند. در ادامه به طور خاص در این مطلب به این مشکلات و روش های مرتفع سازی آنها می پردازیم.


عیب یابی سوسو زدن صفحه نمایش

برای حل هر مشکلی مرحله اول شناخت مشکل است بنابراین اولین گام این است که دریابیم چه چیزی واقعاً باعث سوسو زدن صفحه نمایش می گردد.

برای شروع کار ابتدا تسک منیجر ار از طریق کلیک راست کردن روی تسک بار و انتخاب گزینه “Task Manager”، و یا استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + Esc اجرا کنید.

گام بعدی توجه کردن به صفحه نمایش است. آیا تسک منجر در حال سوسو زدن است یا خیر!؟

اگر تمام عناصر صفحه نمایش بجز تسک منیجر در حال سوسو زدن است مشکل از یک برنامه ناسازگار نشئت می گیرد، در مواردی که تمام اجزای صفحه نمایش و همین طور تسک منیجر در حال سوسو زدن هستند مشکل به راه انداز (درایور) های گرافیک باز می گردد.

task-manager-desktop-other-apps_به محض آنکه متوجه شدید که منشاء مشکل صفحه نمایش شما از کجاست می توانید به سر منشاء مشکل مراجعه کرده و با روش های مطرح شده در ادامه به مرتفع سازی آن مشکل بپردازید.


چگونه یک برنامه ناسازگار را حذف کنیم؟

اگرچه تعداد بسیاری برنامه وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد مشکلات خروجی صفحه نمایش گردند اما معمولاً منشاء این مشکلات به برنامه های آنتی ویروس شخص ثالث و همچنین برنامه های طراحی شده برای ورژن های قبلی ویندوز باز می گردد.

برای مثال اگر شما برنامه آنتی ویروس نورتون، آی کلود، IDT Audio را نصب کرده اید در گزارش های دریافت شده بار ها هر کدام از این برنامه ها باعث ایجاد مشکلات مشابه برای کاربران ویندوز ۱۰ شده اند.

برای حذف برنامه های ناسازگار مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. Settings ویندوز را باز کنید.
 2. بر روی  System کلیک کنید.
 3. سپس روی Apps & features کلیک کنید.
 4. برنامه ای که باعث مشکل شده است را انتخاب و بعد روی Uninstall کلیک کنید.
 5. بار دیگر روی Uninstall کلیک کرده و حذف آن را تایید کنید.

uninstall-app-windows-10به این ترتیب اگر قصد حذف یک برنامه یونیورسال که از استور دانلود کرده اید را داشته باشید نیاز به انجام هیچ کار اضافه دیگری نیست و برنامه حذف می گردد اما اگر اقدام به حذف یک برنامه سنتی پلت فرم ویندوز، پلت فرم win32 کرده اید لازم است تا مراحل فرایند حذف برنامه را تا انتها ادامه دهید که برنامه حذف شود.

علاوه بر آن شما می توانید از طریق کنترل پانل نیز اقدام به حذف برنامه های ناسازگار کنید:

 1. ابتدا Control Panel را باز کنید.
 2. سپس روی Uninstall a program کلیک کنید.
 3. برنامه ای که قصد حرف آن را دارید انتخاب کنید.
 4. روی Uninstall کلیک کنید و سپس مراحل فرایند حذف را در پیش گیرید.

windows10-programs-featuresبه محض آنکه یک برنامه ناسازگار را حذف کردید سیستم خود را ریبوت کنید و بعد از بالا آمدن ویندوز باز هم به صفحه نمایش توجه کنید که آیا مشکل رفع شده یا همچنان باقیست.

حال اگر موفق به حل مشکل صفحه نمایش شده بوید اما به برنامه ای که حذف کرده اید نیاز دارید ابتدا قبل از نصب مجدد برنامه از دریافت آخرین بروزرسانی منتشر شده برای برنامه مذکور از پایگاه اینترنتی رسمی سازنده برنامه اطمینان حاصل کنید و یا در صورت ارائه روش نصب و توضیحات اضافه در این پایگاه در مورد نصب برنامه و تنظیمات خاص آن برای ویندوز ۱۰ حتماً آنها را رعایت کنید که بار دیگر با نصب مجدد برنامه با مشکل مواجه نگردید.


چگونگی بروزرسانی درایور های گرافیک

همانطور که پیش تر عنوان کردیم اگر در فاز شناخت منشاء مشکل علاوه بر عناصر مختلف صفحه نمایش خود تصویر تسک منیجر هم مشکل داشت مشکل شما به احتمال قوی به درایور های گرافیک سیستم باز می گردد.

در این موارد توصیه ما حذف درایور گرافیک حال حاظر سیستم در محیط  safe mode و نصب دوباره آخرین نسخه بروزرسانی منتشر شده برای آن است.

برای اجرای سیستم عامل در حالت safe mode مراحل زیر را در پیش گیرید:

 1. ابتدا Settings را باز کنید.
 2. روی  Update & security کلیک کنید.
 3. سپس روی Recovery کلیک کنید.
 4. در بخش Advanced startup، گزینه Restart now را انتخاب کنید.advanced-startup-restartnow
 5. روی Troubleshoot کلیک کنید.
 6. روی Advanced options کلیک کنید.
 7. در مرحله بعد Startup Settings را بزنید.startup-settings-advancedmenu-windows10
 8. حال Restart را بزنید.
 9. بعد از ریبوت شدن سیستم گزینه ۴ را انتخاب کنید که سیستم بار دیگر ریستارت شده و به safe mode منتقل گردد.startup-settings-safemode

برای حذف راه انداز گرافیک مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با استفاده از کلید ترکیبی Windows key + X منوی “Power User” را باز کنید و گزینه “Device Manager” را انتخاب کنید.
 2. قسمت Device adapters را باز کنید.
 3. روی adapter راست کلیک کنید و گزینه Uninstall را انتخاب کنید.safe-mode-uninstall-driver
 4. عنوان چک باکس ” Delete the driver software for this device” را انتخاب کنید.
 5. برای تایید مراحل روی OK کلیک کنید.delete-driver-during-uninstall-windows10
 6. سیستم خود را ریبوت کنید.

حال برای نصب دوباره درایور های گرافیک مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Update & security کلیک کنید.
 3. روی Windows Update کلیک کنید.
 4. گزینه Check for updates را برای دانلود و نصب جدید ترین راه انداز (درایور) گرافیک برای سخت افزار کارت گرافیک سیستم خود انتخاب کنید.update-check-windows10

ویندوز آپدیت همیشه سازگار ترین راه انداز سخت افزاری را برای سیستم شما نصب می کند اما این اصلاً به این معنا نخواهد بود که آن راه انداز آخرین نسخه ارائه شده برای سخت افزار شماست. به همین دلیل شما می توانید به جای استفاده از سیستم اتوماتیک آپدیت ویندوز به صورت مستقل به وبگاه سازنده سخت افزار خود مراجعه کرده و بعد از دانلود جدیدترین نسخه بروزرسانی راه انداز سخت افزار خود، به صورت دستی اقدام به نصب آن کنید.

بعد از نصب راه انداز جدید باید سیستم خود را ریستارت کنید. بعد از راه اندازی مجدد سیستم در مواردی که نصب آخرین نسخه بروزرسانی راه انداز ها مشکل شما را رفع نکرده بود و مشکل همچنان باقی بود باید اقدام به دانلود و نصب یک نسخه قدیمی تر راه انداز گرافیک از وبگاه سازنده سخت افزار کنید. اگر چه با نصب یک راه انداز قدیمی تر ممکن است بعضی از بهبود ها و ویژگی های جدید ارائه شده را دریافت نکنید اما در مقابل با رفع مشکل سیستم شما به شکل مناسب تری اجرا خواهد شد.


آیا شما نیز با مشکلات مشابه ای در ویندوز ۱۰ رو به رو شده اید؟ تجارب خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نیما
پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

من این مشکل سوسو زدن و تو ویندوز ۱۰ موبایل رو لومیا ۸۳۰ دارم که تا حالا هم درست نشده.

حمید رضا
پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

من هم دقیقا یه همچین مشکلی داشتم، یه لپ تاپ ASUS N552vw تازگی خریدم پس از نصب همه درایورها وقتی با سیستم کار می کردم بعضی مواقع تصویر دچار پرش و سوسو زدن می شد. پس از بررسی های دقیق تر متوجه شدم ایراد از درایور کارت گرافیک Intel دستگاه است و کارت گرافیک NVidia به خوبی کار می کنه. برای رفع مشکل نسخه قدیمی تر درایور کارت گرافیک Intel رو از سایت Intel نه از سایت Asus دانلود کردم و پس از نصب تمامی مشکلات صفحه نمایش بر طرف شد، اما بعضی از ویژگیها مثل تغییر رزولوشن تصویر به درستی کار نمی کرد یا اینکه محدود شده بود. در این مدت ایمیل های زیادی به Asus و مخصوصا Intel زدم و مشکلات سیستم را به کرار و ریز اتفاقات توضیح دادم. بعد از گذشت دو ماهی اینتل درایور جدید برای کارت گرافیک ارائه کرد که پس از دانلود و نصب هم مشکلات مربوط به کارت گرافیک حل شده بود و هم اینکه تمامی ویژگی ها و امکانات در دسترس می باشد.

این هم تجربه کارت گرافکی من بود با لپ تاپ جدیدم

Abbas
پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

سلام من گرافیک Graphics Chipset AMD Radeon HD 4700 Series

و ویندوز ۱۰ pro روی سیستمم نصبه. ولی مشکل اینجاست که Catalyst™ Control Center نمیتونم نصب کنم تا گرافیکم به صورت بهینه کار کنه. توی اینترنت هم گشتم ولی اکثرا انگلیسیه منم نمیدونم. اگه میشه راهنمایی کنین.
ایمیل من:Abbasdashti0@gmail.com

  سیامک
  پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

  دوست عزیز من هم دقیقا مشکل شما رو دارم.
  علتش این هست که این گرافیک دیگه قدیمی شده و برای اون آپدیتی وجود نداره به همین دیلیل کاملا با ویندوز ۱۰ همخوانی نداره…ولی من شخصا به غیر از یه ارور که بعضی مواقع در هنگام خاموش کردن سیستم نمایش داده میشه ، مشکل دیگه ای باهاش ندارم و ویندوز کاملا نرمال و خوب کار میکنه.

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

  خود من هم دقیقا همین مشکل رو دارم با این مدل کارت گرافیک، همونطور که دوستمون گفتن این کارت گرافیک برای ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمیشه و باید با مشکلاتش ساخت بعید هم میدونم اپدیت بشه چون قدیمیه، من خودم چون سیستمم دو کارت گرافیک داره این رو کاملا غیر فعال کردم

مجید
پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

سلام برای گرافیک ati radeon hd 540 درایور ویندوز ۱۰ در درسترس نیست؟ لپ تاپ hp از خود ویندوز درایور رو نصب کردم switch graphic هم اومده ولی گرافیک ب درستی کار نمیکنه تو بازی ها تصویر نمیده

  مجید
  پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

  مدل گرافیک ۵۴۵۰ هستش

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

  سعی کن به روش اتوماتیکی که تو مطلب توضیح دادم آپدیت کنی ولی اگه مشکلت حل نشد به سایت پشتیبانی hp مراجعه و دستی درایور رو دانلود کن یادت نره قسمت سیستم عاملو ویندوز ۱۰ بذاری

tohid94
پاسخ دهید شنبه 3 دی 1395

تو موبایل وقتی یه عکسی رو واسه دسکتاپ انتخاب می کنیم زوم میشه روش و کم کیفیت میشه عکس
کسی راه حلی واسه این موضوع نداره؟

MAHDY
پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

من از وقتی وین ۱۰ نصب کردم نور صفحه نمایش لپ تاپم کم و زیاد نمیشه تمامی درایور هارو هم نصب کردم. لطفا کمک کنید کور شدم😉

  علی
  پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

  داداش، درایورهای کارت گرافیکت آخرین اپدیت نیستن، باید همشون اخرین آپدیت باشن، فقط نصب کردن حل نمیکنه مشکلو

   MAHDY
   پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

   آخرین آپدیت ها نصبه از خود سایت ایسوس گرفتم مدل لپ تاپ k45dr

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

  درایور مخصوص این کلید های میانبر رو نصب نکردی ، از طریق اکشن سنتر ویندوز ۱۰ و همچنین داخل تنظیمات هم می تونی نور صفحه نمایش رو کم کنی

   MAHDY
   پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

   عمل نمیکنن درایور رو نمایش میده ولی عمل نمیکنه ماله خود ویندوز هم همینطور درصد تغییر میکنه ولی نور در عمل نه

    عرفان الهامی
    پاسخ دهید دوشنبه 5 دی 1395

    اگه سیستم HP داری تقریبا یه همچین اسمی داره : HPHKS یا HP HOT KEYS ، ولی اگه سیستمت چیز دیگس و دنبال راه ساده تری هستی سی کن ار اپدیت اتوماتیک خود ویندوز ۱۰ یا دیسک های درایور پک استفاده کنی

moqa
پاسخ دهید یکشنبه 4 دی 1395

سلام من لپ تابم Asus g552vw هست.از وقتی که آپدیت سالیانه ویندوز ۱۰ رو نصب کردم دیگه فرمان های ترک پدر مثل پایین صفحه با کشیدن دو انگشت دیگه کار نمیکنه.درایور هام رو هم آپ دیت درست نشد! چه کار کنم?

  عرفان الهامی
  پاسخ دهید دوشنبه 5 دی 1395

  همونطور که تو مطلب برای درایور گرافیک توضیح دادم سی کن درایور تاچ پدت رو برگردونی به یک ورژن قدیمی تر ، احتمالا مشکلت حل شه … اگه سیستمت جدید باشه با بروزرسانی های بعدی درایور احتمالا حل میشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,