زبان طراحی فلوئنت مایکروسافت که با اسم رمز پروژه نئون شناخته می‌شد، زبان طراحی جدید ویندوز است که مایکروسافت در سال 2017 آن را معرفی کرد. زبان طراحی فلوئنت در کنفرانس بیلد 2017 و به عنوان یک پروژه دراز مدت معرفی شد. پروژه دراز مدت نیز، به این معناست که این پروژه در طول به روز رسانی‌های آتی ویندوز کم کم بهبود می‌یابد. اکنون، قصد داریم توضیح دهیم که این زبان طراحی چگونه در به روز رسانی آوریل ویندوز 10 بهبود می‌یابد.

در روز‌های اخیر شاهد استفاده از افکت‌های بلور و یا همان تار شدگی در زبان طراحی نرم افزار‌های مختلف هستیم. در اصل، حس زیبایی شناختی کاربران اکنون چنین طراحی‌هایی را می‌پسندد. به طور مثال به زبان طراحی گوشی‌های هواوی و یا iOS دقت کنید، کاربرانشان بسیار از این زبان طراحی راضی هستند. حتی در طراحی‌های اخیر سایت‌های اینترنتی نیز شاهد محبوب شدن این سبک طراحی هستیم.

مایکروسافت نیز در این قافله از رقبا عقب نمانده است و در حال توسعه زبان طراحی فلوئنت با بهره گیری از همین عناصر زیبا در ویندوز 10 است. در به روز رسانی فال کریترز ویندوز 10 شاهد بودیم که برخی افکت‌های این زبان طراحی نظیر اکریلیک (حالت بلور) و آشکار سازی به طور گسترده در ویندوز استفاده شده بود.

این زبان طراحی از 5 عنصر اصلی به نام‌های نور، عمق، حرکت، ماده و مقیاس تشکیل شده است.

عملکرد عنصر نور بدین شکل است که در مواقع نیاز، بخضی از فضای اطراف یک آیتم را روشن می‌کند. به طور مثال، اگر کاربر موس خود را روی یک دکمه به خصوص در یک صفحه ببرد، یک هاله نور در اطراف آن دکمه پخش می‌شود و فضای اطراف آن را روشن می‌کند.

عنصر عمق نیز، درست همان گونه که از اسمش پیداست، به هدف متمایز کردن دو صفحه روی هم استفاده می‌شود. این عنر با ایجاد سایه ای از صفحه بالایی روی صفحه زیرین، این تمایز را ایجاد می‌کند. این عنصر از محور Z ها برای لایه بندی پنجره‌ها ایجاد می‌کند تا عمق را به خوبی ایجاد کند.

موشن یک افکت پیوسته را در رابط کاربری ایجاد می‌کند. این عنصر ارتباط میان پنجره‌ها و بخش‌های مختلف رابط کاربری را شناسایی می‌کند و افکت خود را اعمال می‌کند. وظیفه اصلی این عنصر انجام دادن حرک پنجره‌ها و ترنزیشن آن هاست.

منظور از ماده، شفافیت عناصر است که یک افکت بلور ایجاد می‌کند. این عنصر با استفاده از شفافیت‌های مختلف در بخش‌های مختلف لایه‌های کاربری، آن‌ها را از یک دیگر تفکیک می‌کند. شفافیت و وضوح هر عنصر بستگی به سلسله مراتب مختلفی در رابط کاربری دارد. یک پنجره با اولویت بیشتر، پس زمینه ای با تار شدگی بیشتری نسب به یک پنجره با اولویت کمتر دارد.

سیستم طراحی فلوئنت در به روز رسانی آوریل ویندوز 10

ویندوز شل به واسطه تکامل سیستم طراحی فلوئنت بهبود‌های زیادی در خود خواهد دید. افکت‌های اکریلیک و نمایان سازی در به روز رسانی آوریل ویندوز 10، بیشتر از پیش در منوی استارت اعمال شده است. این ویژگی بصری هم در بخش لیست نرم افزار‌ها و هم در بخش کاشی‌های زنده اعمال شده است. مایکروسافت بازخورد‌های بسیاری را دریافت کرده است که کاربران در آن خواستار نامحسوس تر شدن افکت‌های نمایان سازی بودند. مایکروسافت نیز، این کار را به خوبی انجام داده است. البته، این افکت‌ها هنوز هم قابل مشاهده هستند ولی این بار به شکلی مناسب.

تسک بار نیز، قرار است از افکت‌های اکریلیک بهره ببرد. همچنین، شانس اضافه شدن افکت‌های نمایان سازی در این بخش از ویندوز نیز وجود دارد. این افکت اکنون در ایکون بخش‌های People Hub و اکشن سنتر استفاده شده است است. هر دوی این بخش‌ها از مقدار زیادی افکت اکریلیک بهره می‌برند. در واقع، همان گونه که پیش تر گفتیم افکت تار شدگی و یا همان بلور اکنون به یک ترند تبدیل شده است و در رابط کاربری ویندوز نیز، شاهد استفاده‌های گسترده از آن هستیم.

در بخش‌های بسیاری از نرم افزار تنظیمات نیز، تا کنون از افکت‌های اکریلیک و نمایان سازی بسیاری استفاده شده است. نرم افزار تنظیمات اکنون بسیار مدرن تر از قبل به نظر می‌رسد. همچنین، در صورتی که حالت ذخیره نیروی ویندوز را روشن کنید، این افکت‌‌ها به کلی خاموش خواهند شد تا در مصرف انرژی لپ تاپ صرفه جویی شود. همچنین، قابلیتی نیز وجود دارد تا  این افکت‌ها را به کل خاموش کرد تا در لپ تاپ‌های بسیار ضعیف، بازدهی سیستم بهبود یابد.

مایکروسافت اج در به روز رسانی فال کریترز افکت اکریلیک را دریافت کرد و شاهد اضافه شدن حالت تار شدگی در بخش نوار تب‌های آن بودیم. همچنین این افکت در تم تیره این نرم افزار بسیار تمیز تر و زیبا تر است. همچنین افکت نمایان سازی نیز در بخش‌های دارای اولویت  مایکروسافت اج نظیر نوار ناوربری آن قابل مشاهده است.

کرتانا نیز، افکت‌هایی جزیی از زبان طراحی فلوئنت را دریافت کرده است.  افکت نمایان سازی در منوی کناری آن قابل مشاهده است. البته اگر این منو بسته نشده باشد. البته، افکت اکریلیک هنوز به کرتانا افزوده نشده است. افکت اکریلیک به صفحه کلید لمسی نیز اضافه شده است. اما، با توجه به این که کاربر با صفحه کلید لمسی در تماس کامل است، اضافه شدن افکت نمایان سازی معقول به نظر نمی‌رسد. اما، بخش ایموجی‌های کیبورد لمسی هر دو افکت نمایان سازی و اکریلیک را دریافت کرده است. چرا که کاربران چه در حالت لمسی و چه در حالت غیر لمسی از ایموجی‌ها ساتفاده می‌کنند.

افکت‌های اکریلیک و نمایان سازی نه تنها در نرم افزار‌های بومی ویندوز 10 اضافه شده اند، بلکه به بخش‌های مختلفی از سیستم عامل نیز اضافه شده اند. با این که ما تنها افکت‌های اکریلیک و نمایان سازی را مشاهده کرده ایم، این‌ها تنها اجزای زبان طراحی فلوئنت نیستند. مایکروسافت دارد کم کم روی زبان طراحی فلوئنت کار می‌کند و ان را تکمیل می‌کند. این سال‌ها طول می‌کشد که تغییرات منسجمی را در تمامی بخش‌‌های ویندوز 10 شاهد باشیم. همچنین، زبان طراحی فلوئنت در دستگاه‌های واقعیت ترکیبی که این افکت‌ها در آن‌ها ملموس تر است، بسیار زیبا تر است. شاید به همین دلیل است که مایکروسافت به آهستگی این زبان طراحی را بهبود می‌بخشد. چرا که واقعیت ترکیبی اکنون در اولویت‌ های این شرکت است. زمانی که این دستگاه‌ها به خوبی وارد جریان اصلی دنیای تکنولوژی شوند، مایکروسافت تمرکز بیشتری را روی زبان طراحی فوئنت خود خواهد گذاشت.

ما امیدواریم در کنفرانس بیلد 2018 شاهد خبر‌های خوبی از زبان طراحی فلوئنت باشیم. چرا که در این کنفرانس یک درست یک سال از معرفی شدن آن می‌گذرد.

منبع :

WINDOWS LATEST

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,