Satya Nadella
مایکروسافت بالاخره سخت افزار جدید خود را تا ساعتی دیگر معرفی خواهد کرد تا بتواند با دستگاه های اپلی شانه به شانه رقابت کند. از دیدگاهی در این کنفرانس سیاست جدیدی اتفاق نمی افتد چرا که مایکروسافت بر روی آینده ویندوز در دستگاه های لمسی سرمایه گذاری کرده است. به وضوح مشخص است که این آینده ی رایانه هاست، چه تولیدکنندگان بخواهند و چه نخواهند! اما ایا ممکن است ویندوز به خاطره ها بپیوندد؟ با وینفون همراه باشید.

باید قبول کرد که دنیای رایانه های امروز با دوران ۱۹۸۵ فرق کرده است و مایکروسافت باید بپذیرد دستگاهی را باید معرفی کند که بیشترین بازدهی را تا چندین سال آینده داشته باشد. مایکروسافت به وضوح از کاهش سهم ویندوز در بازار جهانی آگاه است و آن ها از طرفی بخش موبایلی دارند که در حال حاضر یارای رقابت با اپل و گوگل را ندارد و حتی زمزمه های اتمام کار این بخش هم از گوشه و کنار شنیده می شود.
مایکروسافت اگر به دنبال بهبود موقعیت ویندوز است باید خون قبلی را خارج کند و خونی در جانش بریزد که بتواند سرعت بیشتری پیدا کند و از این مرحله گذار عبور کند.
واقعیت فعلی زنده بودن ویندوز و حضور آن در میلیون ها دستگاه در سرتاسر جهان است و مایکروسافت به خوبی می تواند ثمره ی شهرت و قدرت ویندوز را همچنان بچشد و دستگاه های آینده را نیز از آن خود ند، اما اگر کمی دیر بجنبد شاید این سرمایه ی عظیم از دست برود. اما ردموندی ها چه کارهایی انجام دهند به سمت حیات ابدی حرکت خواهند کرد؟ و با چه کارهایی حکم اعدام خود را صادر خواهند کرد؟

Microsoft CEO Satya Nadella delivers the keynote address at the Microsoft Build Conference, Wednesday, March 30, 2016, in San Francisco. (AP Photo/Eric Risberg)

حیات مجدد

اگرچه مایکروسافت بخش موبایل خود را از دست رفته می بیند و بازار پر رونق فعلی موبایل را نتوانسته از آن خود کند اما قطعا آن ها آینده را از دست نداده اند و می توانند دوباره آینده را در دست بگیرند.

با ویندوز ۱۰ مایکروسافت سیستم عاملی ساخته که قابلیت اجرا در رایانه های خانگی، تبلت ها، هالولنز، هدست های واقعیت افزوده مثل HTC Vive، کنسول ها، دستگاه های ارتباط مثل موبایل و … را دارد و این یعنی گنجینه ای عظیم و آینده ای که ردموندی ها می توانند رقم بزنند!

تنها بعد از یک سال از عرضه ی ویندوز ۱۰، استور ویندوز هنوز آنچنان که باید و شاید درخشان نیست و جای کار دارد. این در حالیست که مایکروسافت با حمایت دوستان خود مثل فیس بوک و Uber توانسته نرم افزارهای خوبی برای ویندوز ارائه دهد و اگر این دوستان نبودند اوضاع وخیم تر می شد.

با رشد تلفن های همراه و کاهش رشد رایانه ها، بسیاری از توسعه دهندگان به سمت موبایل و سیستم عامل هایی که بیشترین مخاطب را دارند حرکت کردند و تمرکز خود را بر روی iOS و اندروید گذاشته اند. سیستم عامل هایی که هر روز جذب مخاطب بیشتری دارند. و همچنان ویندوز از نرم افزارهایی مثل پوکمون یا اسنپ چت و Clash of Clans محروم است و این یعنی عدم حرکت مخاطب به سوی پلتفرم همه کاره! بدین ترتیب اگر مایکروسافت بخواهد که ویندوز را حفظ کند و دوباره رشد آن را ببیند، باید سخت افزاری درجه یک با خیل عظیمی از نرم افزار داشته باشد و این نیاز این شرکت است. مایکروسافت به قوی تر شدن استور و جلب رضایت مشتریان ویندوز در آینده بیشتر از امروز نیاز خواهد داشت و تنها کافیست نگاهی به استور ایتونز بیندازد تا خطرات را لمس کند.

اما در اینجا روزنه ی امیدی وجود دارد و آن تمرکز مایکروسافت بر روی بازی های ویدیویی در ویندوز ۱۰ است. ورود بازی های انحصاری اکس باکس مثل Gears of War 4 یا Forza Horizon 3 به رایانه ها، عملکرد ویندوز را بهتر از مک، اندروید و ایفون کرده است و این نشان می دهد مایکروسافت تفکر خوبی داشته است.

img_4326

حکم قتل

اما برخی اتفاقات مثل این است که مایکروسافت حکم خودکشی و قتل ویندوز را امضا کند. اگرچه ویندوز خاطره ساز میلیاردها انسان است و دنیا بدون وجود آن غیرقابل تصور است اما هرچیزی در دنیای تکنولوژی رخ خواهد داد اگر سیاست درستی پشت آن تبیین نشده باشد.

طبق گزارش مالی مایکروسافت، کسب و کار ویندوز شرایط بسیار سختی را تجربه می کند و در یک پلاتو حرکت می کند و سودآوری آن انچنان بالا نرفته است و دستگاه هایی مثل هالولنز یا دستگاه های ارتباطی دیگر یک بازار جدید پر ریسک است. اهداف ویندوز ۱۰ هم در جذب مخاطب به نتیجه نرسیده و زنگ خطری برای این شرکت و این بخش به صدا در آمده است.

چیزی که عیان است عدم مرگ ویندوز در بازه های زمانی کم یا متوسط است. اگرچه مایکروسافت با حرکت به سمت تبلت های سرفس و سرفس بوک به نوعی خود را از مهلکه ی افول رایانه ها و صنعت پی سی بیرون کشانده است اما رقبایی مثل گوگل و اپل نیز آینده را دیده اند و محصولاتی مثل آیپد پرو را روانه بازار کرده است. از آن طرف گوگل بر اساس شایعات در حال کار بر روی سیستم عامل Andromeda است که هسته ی آن را اندروید تشکیل می دهد و برای تبلت ها و رایانه ها در نظر گرفته است.

بدون تردید ویندوز به این زودی ها از دور خارج نخواهد شد و از آن طرف مایکروسافت سرمایه های عجیب دیگری ایجاد کرده است. مایکروسافت آفیس که اکنون در تمام دستگاه ها وجود دارد و به نوعی نیاز مردم است. مایکروسافت آژور که پلتفرم محاسبات ابری این شرکت را تشکیل می دهد و خدمات و میزبانی سرور بسیاری از نرم افزارهای محبوب و پرمخاطب اندروید و آیفون را برعهده دارد.

مایکروسافت پشت خود را با انواعی از بخاری ها گرم نگه داشته است اما موفقیت بیشتر در ویندوز نیازمند طراحی و برنامه ریزی بهتر و کار بیشتر در این عرصه است تا بتواند به اهدافی که امسال نتوانست برسد، در آینده دست پیدا کند. آن ها نباید فراموش کنند که هدف امسالشان ۱ میلیارد دستگاه ویندوزی بود که تنها چهارصد میلیون آن محقق شده و این نشان می دهد برای رسیدن به این هدف، باید به موبایل و دستگاه های ارتباطی همانند آن بیشتر توجه کنند.

ایا مایکروسافت می تواند باز ویندوز را رشد دهد؟

منبع :

BUSINESS INSIDER

1318 پست
هادی اکبری زاده
هدف ما، غلبه بر کارهای قبلیمان... پیش به سوی آینده با مایکروسافت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Erfan ( lumia 640 xl )
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آبان 1395

سوال آخر مایکروسافت رو مایمروسافت نوشتید 🙂

    هادی اکبری زاده
    پاسخ دهید چهارشنبه 4 آبان 1395

    ممنون عزیز از بذل توجهتون 🙂

PHP-E
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آبان 1395

بنظرم windows باید خیلی گستره بیشتری داشته باشه
الان همه میگن surfacephpone ولی فراموش نکنیم زمانی که nokia سری lumia رو آغازکرد اجازه داشت نرم افزار های سری lumia رو برای گوشی های خودش توسعه بده ولی Samsung htc و … چنین اجازه ای نداشتند و این باعث شد که کمتر محصولات windows تولید کنند که باعث انزوا nokia و windows phone شد!
برخلاف اپل,ماکروسافت رو به آزادی در سخت افزار میشناسیم مثلن الان انواع لپتاپ های windows در بازار هست و هیچوقت نیازی به لپتاپ تولید ماکروسافت نبود!
درمورد گوشی هم دقیقن همین موضوع صادق هست-بنظرم بجای اینکه هر سال ۱۰مدل گوشی ماکروسافت داشته باشیم بهرته از برند های مختلف ۳-۴ مدل داشته باشیم
در مورد surface کمی متفاوت بود بخاطر اینکه این محصولی تهاجمی به لپتاپ ها و تبلت ها بود و باید خط مشی مشخص میشد و نتیجه هم داد-الان گکسی تب رو ببینید!الان تبلت های windows فروش رو به رشد دارن درحالی که بازار تبلت فروش منفی داره-تنوع در محصولات و برند ها خیلی زیاد موثر بوده

حالا چندین مدل عینک های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در بازار هست-ماکروسافت میتونه HoloLens رو تولید کنه-یا سیستم عاملی بسازه که روی چندین عینک واقعیت افزوده دیگه باشه و پلتفرم واحدی تولید بشه که توسعه دهنده ها هم نیاز به پورت کردن چندین باره نداشته باشند
برای واقعیت مجازی هم همینطو و البته ساعت های هوشمند هرچند الان بازار مملو هست از ساعت های اندرویدی

*بسیاری با این نظرم مخالف هستند ولی حتی کنسول بازی xbox هم میتونه همینطور باشه-شبیه به سری نکسوز گوگل-چندین شرکت با یک سخت افزار ولی طراحی مختلف xbox تولید کنند*

اگر windows میخواد زنده بمونه باید روی پلتفرم های روبه رشد و آینده دار گسترش پیدا کنه درغیر اینصورت کاملن وابسته به pc لپتاپ و تبلت میمونه

توسعه گر
پاسخ دهید چهارشنبه 4 آبان 1395

به نظر من یکی از عواملی که ویندوز نتوانست روی موبایل خوب عمل کنه اینه که بهترین همکار تجاری مایکروسافت یعنی اینتل نتوانست پردازنده های موبایل خوبی تولید کند. برای همین مایکروسافت مجبور بود به جای بهبود برنامه های مبتنی بر معماری win32 برای موبایل رو به پردازنده های دیگری مثل ARM و چیپ های کوالکام بیاورد. موفقیت ویندوز موبایل منوط به همکاری اینتل با مایکروسافت در تولید پردازنده های موبایل با کیفیتی است که قدرت رقابت با کوالکام را داشته باشد.

دوستانی که سیستم عامل کار کرده اند متوجه هستند که پیاده سازی سیستم عامل روی یک پلتفورم سخت افزاری مثل معماری پردازنده های اینتل چقدر کار سختی است. هنوز هم که هنوز است ویندوز ۱۰ در مقیاس رایانه های رومیزی و تبلت های سرفیس که از پردازنده های اینتل استفاده می کنند خیلی روانتر از موبایل اجرا می شود. دلیل آن احتمالا این است که مایکروسافت در طول این سال ها با پردازنده های اینتل انس گرفته است.

از دید من ۲ راه برای نجات صنعت ویندوز موبایل وجود دارد:
۱- توانایی اینتل برای تولید پردازنده هایی که بتوانند قدرت رقابت با پردازنده های موبایلی دیگر (مانند کوالکام اسنپ دراگون) را داشته باشد.
۲- اینکه مایکروسافت سیستم عامل ویندوز را به ظور کامل اوپن سورس کند تا همکاری خود را با برنامه نویس های سراسر جهان گسترش دهد و خودش مدیریت تغییرات بر روی این سیستم عامل و انتشار آن را بر عهده بگیرد. در این صورت این سیستم عامل به راحتی به معماری های دیگر پورت می شود و بار بسیاری از دوش مایکروسافت برداشته می شود.

assemblyos
پاسخ دهید یکشنبه 10 دی 1396

راه دوم یعنی اوپن سورس شدن ویندوز. خیلی زودتر جواب میده . . لینوکس. سابقه ی کمتری نسبت به ویندوز داره هیچ شرکت بزرگی هم ازش حمایت نمیکنه اما چون اوپن سورس. رایگان و ازاد هست خیلی سریع رشد کرد و روی. دهها. پردازنده ی مختلف پورت شد . من طی فیدبکهایم از مایکروسافت خواستم. حداقل. سورس ویندوزهای. قدیمی. رو. رسما. منتشر. کنه . بعید میدونم. موافقت کنه . اما باید بدونه دوره ی انحصار و نرم افزار کدبسته. دیگه به اخر رسیده . مخالفت مایکروسافت با نرم افزار ازاد و اوپن سورس و دشمنی دیرینه ی این شرکت. با زبان. اسمبلی. و عدم امکان کرک نرم افزارهای. استور مایکروسافت و دروغهای همیشگی این شرکت در مورد کاربردهای زبان. اسمبلی. واقعا. نفرت. انگیز. شده . برای برنامه نویس زبان اسمبلی و طرفدار. نهضت. اوپن سورس و ازادی. کاربر. این رفتارهای مایکروسافت. واقعا. قابل تحمل نیست . استور مایکروسافت. برای همه ی کشورها. باز میشه. بجز. ایران . حداقل توی ایران. با گسترش لینوکس و اندروید. مایکروسافت. جایگاهش. رو. کم کم. از دست میده .

assemblyos
پاسخ دهید یکشنبه 10 دی 1396

با. اسمبلرهای. قابل حمل. مثل. Fasm. براحتی میشه سورس ویندوز را برای انواع معماریها. به زبان اسمبلی. پورت. کرد . تو. دنیای. لینوکس. از. هر. ایده ای و هر. فناوری و ابزاری. برای. گسترش. سریع. لینوکس. استفاده میشه . اگرچه. لینوکس. قابل حمل ترین. سیستم. عامل دنیاست. اما. کاملا. از. زبان. اسمبلی. حمایت. میکنه . اونجا. شما. ازادی. کامل. دارید. و مجبور نیستید. سالها. منتظر. فناوریهای جدید. لینوکس باشید . چون خودتون. میتونید. سیستم عامل. رو. بهینه کنید .
تو. بخش. موبایل. اندروید. بدلیل. اینکه. یک توزیع. لینوکس. است. و. اوپن. سورس. بود. خیلی. سریع. رشد کرد .
هر برنامه نویسی. ایده ای توی ذهنش هست. تو سایت. اسمبلر. Fasm. تعدادی. برنامه. به. زبان. اسمبلی. برای. اندروید. نوشته. شده. چیزهای عجیب و. جالب. را. تو. این. سایت. پیدا. کنید . تا. نبینید. باور. نمیکنید.
Flat. Assembler

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,