تا به الآن، سرفیس گو در میان کاربرانی که به دنبال دستگاهی کوچک و قابل حمل هستند، بسیار محبوب واقع شده است، چرا که این دستگاه با قیمت پایین آن، ویندوز 10 را با تمام خدمات و به صورت کامل در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ولی بسیاری از یک مورد در این دستگاه جدید انتقاد کرده‌اند و آن، حاشیه‌های ضخیم اطراف صفحه‌ی نمایش سرفیس گو است و خیلی‌ها به طور پیوسته می‌پرسند که چرا حاشیه‌های اطراف صفحه نمایش این قدر ضخامت دارند؟

همانند خیلی چیزهای دیگر، یک جواب ساده برای این سوال وجود ندارد، ولی می‌توان با دلایلی، ضخیم بودن حاشیه‌های صفحه نمایش را توجیه کرد. در این مطلب، چهار دلیل ضخامت بیش از حد این حاشیه‌ها برای شما روشن خواهیم کرد.

1. سرفیس گو برای همه است، حتی کودکان.

هدف مایکروسافت از ساخت سرفیس گو، این بود که دستگاهی بسازد که همه‌ی کاربران بتوانند از آن استفاده کنند، و این شامل کودکان مدارس ابتدایی نیز می‌شود. مایکروسافت اخیراً در زمینه آموزش اقدامات بسیاری انجام داده است و عرضه‌ی سرفیس گو نیز بخشی از این استراتژی مایکروسافت است.

ضخیم‌تر کردن حاشیه‌های اطراف صفحه‌ی نمایش، به دست گرفتن این تبلت 10 اینچی و استفاده از کلید‌های کوچک روی صفحه را آسان‌تر می‌کند. با این که یک کودک کلاس سومی می‌تواند تبلت بزرگتری مانند سرفیس پرو (با وزن 700 گرم، بدون کیبرد) به دست بگیرد، ولی سرفیس گو (با وزن 500 گرم) همچنان گزینه‌ای بهتر برای بچه‌های این رده‌ی سنی است.

این گونه نیست که سرفیس گو فقط برای کودکان ساخته شده است، ولی برای اولین بار است که در محصولات سرفیس، کودکان نیز به عنوان کاربران این محصول در نظر گرفته شده‌اند.

2. Windows Hello، دوربین‌ها و آنتن‌های تبلت

با این که مایکروسافت می‌توانست فضای درون تبلت را با حذف سنسورهای مادون قرمز و دوربین Windows Hello کمی بازتر کند، مایکروسافت این ویژگی را در سرفیس گو ارزان قیمت نیز نگه داشت و این کار مایکروسافت قطعاً زیرکانه بود.

ولی در میان آن سنسورها، دوربین جلوی 5 مگاپیکسلی و آنتن‌های تبلت در بالای این دستگاه (با احتساب آنتن‌های مخصوص شبکه‌ی LTE)، مایکروسافت باید مرزی را مشخص می‌کرد تا بتواند آن‌ها را در این دستگاه جا دهد. بلندگوهای این دستگاه نیز به فضایی مشخص برای قرار گرفتن در سرفیس گو نیاز داشتند.

حال که مرز و فضا برای این اجزا مشخص شد، می‌توان حاشیه‌های پایین، چپ و راست دستگاه را کوچک‌تر کرد. اما همین باعث می‌شود که تقارن در این دستگاه را از دست بدهیم. لپ تاپ‌های سری Specture 13t شرکت HP دارای چنین طراحی نامتقارنی هستند و با این که این لپ تاپ‌ها در میان کاربران ویندوزی طرفداران زیادی دارند، چنین طراحی در یک تبلت که همواره در  حال چرخش و تغییر حالت استفاده است، خیلی مناسب نیست.

3. با بزرگتر شدن صفحه‌ی نمایش در نمایشگر، قیمت دستگاه نیز بالاتر می‌رود، ولی با حفظ ابعاد کنونی نمایشگر و افزایش قطر حاشیه‌ها، می‌توان اندازه‌ی صفحه کلید را بزرگ نگه داشت.

در طراحی یک لپ تاپ، اندازه‌ی نمایشگر به طور مستقیم روی اندازه‌ی نصفه‌ی دیگر لپ تاپ تاثیر خواهد داشت.

در لپ تاپ‌ها، اندازه‌ی نصفه‌ی زیری بسیار اهمیت دارد. قابلیت خنک کنندگی لپ تاپ، گزینه‌های موجود در انتخاب پردازنده و گرافیک، اندازه‌ی باتری و قابلیت تعویض قطعات همگی به اندازه‌ی نصفه‌ی زیری یک لپ تاپ بستگی دارد. در ساخت محصولات سرفیس، تمرکز اصلی روی نمایشگر و ابعاد آن در دستگاه است، ولی همین باعث می‌شود که ابعاد صفحه کلید نیز تغییر کند.

صفحه کلید در سرفیس گو خودش به اندازه‌ی کافی کوچک و فشرده است، دلیل آن صفحه نمایش 10 اینچی آن است. اگر مایکروسافت ابعاد نمایشگر را برای حذف حاشیه‌ها کوچکتر می‌کرد، صفحه کلید از آن چیزی که در حال حاضر می‌بینید حتی کوچکتر و فشرده‌تر می‌شد. تایپ کردن در سرفیس گو در مقایسه با یک لپ تاپ با صفحه کلید کامل آن چنان خوشایند نیست، حال خودتان تایپ کردن با صفحه کلیدی کوچک‌تر را تصور کنید. این درست است که با از بین بردن حاشیه‌ها ظاهر سرفیس گو بهبود چشمگیری پیدا خواهد کرد، ولی برای ظاهر بهتر، باید قابلیت و سهولت استفاده دستگاه را نیز قربانی کرد.

راه حل دیگر این است که با حفظ ابعاد کنونی دستگاه، صفحه نمایش را بزرگتر کنیم، مثلاً اندازه‌ی آن را از 10 اینچ به 10.8 اینچ افزایش دهیم. مشکل اندازه‌ی صفحه کلید را می‌توان از این طریق حل کرد، ولی برای کیفیت بالاتر باید پول بیشتری نیز پرداخت کرد. با بزرگ‌تر شدن صفحه نمایش، قیمت دستگاه “ارزان قیمت“مان بیشتر می‌شود، و عمر باتری نیز کوتاه‌تر خواهد شد و نیازی به گفتن نیست که عمر باتری در این دستگاه خود به اندازه‌ی کافی کوتاه است.

به هر حال باید در بعضی جاها فداکاری کرد و در دستگاه میان قیمت، عمر باتری و ویژگی‌های دستگاه باید تعادل برقرار کرد. شاید فکر کنید که 50 دلار بیشتر برای نمایشگری بزرگتر پول خیلی زیادی نباشد، ولی وقتی شما به دنبال دستگاهی با پایین‌ترین قیمت ممکن هستید این 50 دلار، هم برای خریدار و هم برای مایکروسافت بسیار به چشم خواهد آمد.

4. آهن ربای سرفیس پن و کاور صفحه کلید

همان گونه که برای تعبیه کردن دوربین و سنسورهای Windows Hello به مقدرای فضای خالی درون تبلت نیاز بود، برای تعبیه کردن آهن ربای مخصوص اتصال سرفیس پن در سمت چپ سرفیس گو به مقداری فضا نیاز است.

نگه داشتن آهن ربای قوی در کنار مادربورد و دیگر قطعات الکترونیکی، در صورت عایق نکردن صحیح آن‌ها، ریسک بر انگیز است. قرار دادن مقداری فضای خالی میان آهن رباها و دیگر اجزای الکترونیکی به سالم نگه داشتن آن اجزا کمک خواهد کرد.

با این که مایکروسافت می‌توانست به راحتی این آهن رباها را از این تبلت حذف کند، اما این کار را نکرد، چرا که کاربران قطعاً دوست ندارند به زمان سرفیس 3 برگردند و از یک حلقه برای نگه داشتن سرفیس پن استفاده کنند.

همچنین، مایکروسافت در سرفیس گو، چند آهن ربای دیگر در زیر تعبیه کرده است و درست زیر حاشیه‌ی پایین صفحه نمایش قرار گرفته‌اند. این آهن رباها برای نگه داشتن کاور صفحه کلید در این تبلت قرار داده شده‌اند. کاور صفحه کلید، نه تنها به پشت تبلت می‌چسبد، بلکه قادر است در جلوی تبلت و روی صفحه نمایش به تبلت بچسبد و زاویه‌ی مناسب برای تایپ کردن را به وجود بیاورد. بدون حاشیه‌های ضخیم، صفحه کلید یا به طور کلی قادر به چسبیدن به حاشیه‌ی صفحه نیست، یا اگر هم بچسبد، به صفحه نمایش بسیار نزدیک خواهد بود و به دست آوردن زاویه‌ی درست برای تایپ کردن را مشکل ساز خواهد کرد.

شاید هم هیچ دلیلی برای شما به اندازه‌ی کافی قانع کننده نباشد

حاشیه‌های اطراف صفحه نمایش سرفیس گو از نزدیک خیلی هم بد نیستند، ولی اگر شما هم در اولین نگاه تنها متوجه حاشیه‌های آن شُدید و نمی‌توانید آن‌ها را در نظر نگیرید، دیگر هیچ توضیح و توجیهی نمی‌تواند نظر شما را درباره‌ی این طراحی تغییر دهد. از هر چه که بگذریم، هر شخصی مفهوم متفاوتی از زیبایی دارد. مثلاً از نظر من ماشین Chevrolet Corvette 1978 ظاهر زشتی دارد، ولی دیگران نظر متفاوتی دارند.

به هر حال، در ساخت دستگاهی مانند سرفیس گو که تنها 399 دلار قیمت دارد، در اندازه و ابعاد باید فداکاری‌هایی شود. شاید بعضی از ما از برخی طراحی‌ها خوشمان نیاید، ولی قطعاً دلیلی برای چنین طراحی‌هایی وجود دارد و دانستن آن‌ها به تغییر نظرمان درباره‌ی آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
RBM
پاسخ دهید یکشنبه 24 تیر 1397

سلام. این دلایلی که گفتین هست ولی دلیل اصلی وجود حاشیه گاها ضخیم در دستگاه های two in one اینه که قراره به فرم تبلت ازشون استفاده بشه و چون گرفتنش طوریه که انگشت روی بدنه میاد باید طوری طراحی بشه که انگشت شصت روی تاچ نیاد. فکر میکنم بشه با قرار دادن یک ناحیه استراحتگاهی نرم افزاری میتونه مشکل و حل کنه. ولی هزینه بالایی داره.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,