مایکروسافت بالاخره، هدف خود را پیدا کرده است و اکنون قرار است، کسب و کار‌ها را متحول کند. از هر سو که نگاهی به تاریخچه مایکروسافت بیاندازیم، هدف این شرکت بزرگ به پایان رساندن کار هاست. چه این کار نوشتن یک قرارداد روی کاغذ باشد، تهیه یک فایل اکسل باشد، محاسبات فوق پیشرفته باشد و یا حتی بازی کردن ماین سوییپر باشد. دنیایی که مایکروسافت با توسعه ویندوز باعث پیشرفت آن شد، از دهه 90 میلادی با ظهور اینترنت روند رشد بسیار فزاینده ای به خود گرفته است.

پیش تر و در ماه فوریه سال جاری، نویسنده خبری معروف Zac Bowden در مقاله ای توضیح داد که محصولاتی چون سرفیس هاب 2 و برخی دیگر از محصولات معرفی نشده مایکروسافت نظیر هولولنز 2 و پروژه آندرومدا بخشی از برنامه مایکروسافت برای توسعه همکاری و ایجاد محل‌های کار مدرن با بازدهی بالا به کمک هوش مصنوعی و دستگاه‌های واقعیت ترکیبی است. رونمایی رسمی از سرفیس هاب 2 در مدت گذشته، نشان داد که ایده اصلی پشت این رونمایی، متصل کردن افراد به یک دیگر برای کار کردن و بیان ایده هایشان است. چه این افراد در یک اتاق باشند و چه هرکدام در نقطه متفاوتی از این کره خاکی باشند.

در هم شکستن موانع

همه چیز، به گونه ای به نظر می‌رسد که قرار است همکاری‌ها شگفت انگیز و منعطف باشند. یا طبق فعالیت هایی که از مایکروسافت دیدیم، با توسعه نرم افزار هایی در مقیاس جهانی، مایکروسافت اژور، اکس باکس، کینکت برای اژور و سرفیس‌ها همه چیز بخشی از یک برنامه مشخص است که مایکروسافت سخت در حال محقق کردن آن است.

مایکروسافت وایت بورد -که در حال حاضر در مرحله بررسی و نمایش زود هنگام قرار دارد-، مایکروسافت وان نوت، مایکروسافت آفیس، مایکروسافت تیم و اسکایپ، همه بخشی از برنامه پیچیده مایکروسافت بر سر راه همکاری کاربران با یک دیگر در سر تا سر جهان است. بعضی از آن ها مربوط به زبان اشخاص است (مترجم مایکروسافت)، برخی مربوط به فاصله آن‌ها (Holoportation)، و برخی هم مربوط به ابعاد خصوصی زندگی افراد است (My People در تسک بار).

همه این نرم افزار ها، و حتی اکنون سخت افزار ها، بسیار با میراث کامپیوتر‌های رو میزی متفاوت اند. مفهوم پیشین ترمینال که در آن کاربران در پشت رایانه ها محدود می‌شدند، خوشبختانه اکنون در حال از بین رفتن است. دنیای جدیدی که در آن لپ تاپ ها، گوشی‌های موبایل، تلویزیون ها، اسپیکر ها، خودرو ها و مابقی وسایلمان به کمک دسترسی به اینترنت به ما و یک دیگر متصل شده اند، آینده جدید دنیای ماست. به اشتراک گذاشتن آنی اسناد، متصل شدن به همکاران از راه دور و از بین بردن دیوار‌های محدودیت اهداف جدید مایکروسافت هستند.

اهداف ویندوز 10 در آینده بسیار روشن تر هستند

با فروش پایدار (و نه در حال صعود) رایانه‌های شخصی و همچنین افزیش فروش گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های هوشمند و متصل، مایکروسافت از سال 2010 که سر آغاز همه این‌ها بود شروع به تقلا برای پیدا کردن جای خود در میان این بازار عظیم کرد. این دیگر تجربه دهه 90 میلادی نیست که هدف اصلی شرکت‌ها گنجاندن رایانه‌های بیشتر و بیشتر در خانه‌های کاربران و سپس متصل کردن آن‌ها از طریق شبکه اینترنت بود.

پیدا کردن هدف ویندوز در سال 2018 و پس از آن یک چالش است. دیگر هدف از استفاده از ویندوز تنها اجرای فتوشاپ و چند نرم افزار شرکتی ساده نیست. البته، هنوز هم چنین استفاده هایی مشتریان خود را دارد. اما بازار آن بازار ثابتی است و تغییراتی در آن نمی‌بینیم.

با توجه به تکرار‌ها و تاکید هایی که مدیر عامل مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا و دیگر سخنگو‌های این شرکت بر اهمیت فضای ابری و نه تنها ویندوز داشته اند، به نظر می‌رسد این افراد بالاخره هدف خود را برای توسعه ویندوز پیدا کرده اند: محیا کردن روش‌های جدیدی برای کاربران تا که به یک دیگر متصل شوند. تمرکز این کمپانی بر این امر مهم، تنها محدود به زمینه تفریح نمی‌شود. این برنامه و هدف جدید مایکروسافت به ما کاربران کمک می‌کند تا خودمان را در سطح جهانی معرفی کنیم و صد البته، همان طور که پیش تر در سر آغاز مقاله گفتیم، کار هایمان را انجام دهیم.

اگر مایکروسافت در حال ساخت ارتشی از دستگاه‌ها که در کنار یک دیگر کار می‌کنند باشد چه؟ سرفیس هاب 2، پروژه آندرومدا و هولولنز دو همگی از ابتدا با یک دیگر کار خود را شروع کرده اند تا در زمان عرضه نیز، به یک دیگر متصل باشند. تمرکز بر روی کارآیی، همکاری و واقعیت ترکیبی و دنیای سه بعدی است.

این، توییت Zac Bowden است که تحلیل خود را بر معرفی دستگاه‌ها و پروژه‌های جدید مایکروسافت برای کاربران توضیح می‌دهد. البته، اگر ما نیز نگاهی به پروژه روم، مفهوم رایانش لبه و دیگر تکنولوژی هایی که مایکروسافت اکنون روی آن‌ها کار می‌کند داشته باشیم، متوجه می‌شویم که تحلیل این نویسنده نیز آن چنان دور از ذهن نیست و واقعا، هدف مایکروسافت متصل کردن همه دستگاه‌ها  و کاربران بدون در نظر گرفتن پلتفرم آن هاست.

طیف مشتریان سرفیس هاب 2 آنچنان هم گسترده نیست. اما به هر حال، ما در بسیاری از مقالات، اخبار و نوشته‌‌‌‌‌های خود تا حد زیادی در مورد سرفیس هاب 2 و مسیر پیش روی آن به کاربرانمان اطلاع رسانی کرده ایم. این تنها بیانگر یک سخت افزار شگفت انگیز نیست. این در اصل بیان شیوه ای نو برای استفاده از تکنولوژی است. شیوه ای که تا پیش از این تنها در فیلم‌های علمی تخیلی شاهد آن بوده ایم و اکنون در زندگی واقعی خود شاهد عملی شدن آن هستیم.

با توجه به معرفی سرفیس هاب 2 و توضیحاتی که در مورد این دستگاه ارائه شد، امکان عرضه نسخه مقرون به صرفه تر این دستگاه برای طیف بیشتری از کاربران چنان هم دور از ذهن نیست.

دلیل ما برای خوش بینی به آینده

ایده محل‌های کار نو و هوشمند به دستگاه هایی چون هولولنز 2، سرفیس ها، تبلت‌های تا شونده، سرفیس هاب دو و دیگر دستگاه‌های خانواده مایکروسافت پیوند خورده است و نه تنها چنین ایده و طرز فکری بسیار خواستنی است و بلکه روز به روز مورد تشویق کاربران بیشتری قرار می‌گیرد. دلیل چنین اشتیاقی از سوی کاربران به چنین دستگاه هایی، امکاناتی است که چنین سخت افزار‌ها و نرم افزار هایی برای متصل کردن افراد به یک دیگر در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

مایکروسافت در حال ساخت تکنولوژی است که الهام بخش ما و تولید کنندگان است. بدبینی به چنین ایده ای در دنیای که همه تولید کنندگان چشم به دست یک دیگر دوخته اند تا از یک دیگر تقلید کنند کار اشتباهی است. جدای از تلاش‌های مایکروسافت برای آوردن نو آوری و تکنولوژی به محل‌های کار، برنامه اخیر مایکروسافت در راستای تمرکز مایکروسافت روی طراحی سخت افزار‌های منحصر به فرد با امکانات و قابلیت‌های بسیار ویژه برای جای دادن در محل زندگی گیمر‌ها نیز، با همین سرعت و یا حتی بیشتر در حال پیشرفت است.

هیچ کدام از این‌ها به این معنی نیست که اکنون کمپانی همه موانع و چالش‌ها را پشت سر گذاشته است. بلکه، بدان معنی است که این کمپانی کم کم در حال چیدن برنامه بسیار بسیار بزرگی است که در آن به کمک سرفیس‌ها و جای دادن ویندوز در بستر فضای ابری، شاهد رایانش بسیار خاص و پیشرفته ای خواهیم بود. این‌ها برای شرکتی که عادت به تولید محصولاتی داشت که هیچ ایده ای پشت آن نبود، بسیار رشد قابل توجهی است.

چنین حس هدفمندی برای مایکروسافت و ویندوز که اکنون شاهد آن هستیم، چیزی است که سال‌ها آن را از دست داده بودیم و به تازگی، شاهد آن هستیم.

منبع : وینفون
302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,