داستان‌های آینده شرح حال یکی از هم‌وطنان ما در سال ۱۴۱۲ خورشیدی است. در هر قسمت از این داستان طنزآلود با ماجراها و مصائب این هم‌وطن در دنیای فن‌آوری همراه می‌شویم. در قسمت پیشین دیدیم که آقای کانازاده بالاخره عینکی که دوست داشت را خرید، اگرچه بهای زیادی برای آن پرداخت کرد. در این قسمت خواهیم دید او در مورد بزرگ‌ترین نقطه‌ی ضعف پلتفرم مایکروسافت چه واکنشی نشان می‌دهد.

توسعه‌دهنده، توسعه‌دهنده، توسعه‌دهنده!

من مانده‌ام و یک دستگاه هالولنز ۹۵۰. هنوز خانواده‌ام مرا نبخشیده‌اند و بابت خرید چنین دستگاهی با من قهر کرده‌اند. بنا بر این باید فعلاً صبر کنم تا ببینم بعداً چه می‌شود. در این مدت وقت خواهم داشت کمی با این عینک وقت بگذرانم و خوبی‌ها و مشکلاتش را بررسی کنم. اما مهم‌ترین چیزی که یک عینک هوشمند می‌تواند داشته باشد چیست؟ احتمالاً اپلیکیشن‌های به درد بخور. فکر می‌کنم تا حالا کسی به این فکر نکرده است که یک روز بنشیند و توسعه‌دهندگان استور ویندوز را بررسی کند و ببیند هرکدام از آنها چه خدماتی رسانده‌اند و چه ضررهایی زده‌اند.

من اما می‌خواهم چنین کاری کنم. مگر استور ویندوز روی هم چند اپلیکیشن و چند عدد توسعه‌دهنده دارد؟ تصمیم می‌گیرم که وقتم را روی این موضوع بگذارم و مهم‌ترین این توسعه‌دهندگان را شناسایی کنم و درباره‌شان تحقیقاتی انجام دهم. آنچه در زیر نوشته‌ام نتیجه‌ی اولیه‌ی چنین تحقیقی است. البته خلاصه است و می‌خواهم اگر بشود یک روز آن را به صورت مقاله در مجلات معتبر علوم منسوخ‌شده منتشر کنم.

مایکروسافت

طبیعی است که مهم‌ترین توسعه‌دهنده‌ی استور ویندوز خود مایکروسافت است که صاحبخانه محسوب می‌شود. البته مهم‌ترین بودن به معنای بهترین بودن نیست. چند سالی هست که مایکروسافت دیگر آن تعصبی که روی ویندوز داشت را از دست داده است. از همان وقتی که استیو بالمر مرحوم سکان هدایت را به دیگران سپرد. اول آقای نادلا و بعد دیگران. آنطور که من فهمیده‌ام، آقای نادلا پایه‌گذار نوعی از خودبیگانگی در مایکروسافت شد که بعدها هم ادامه پیدا کرد. البته من نه علم مدیریت می‌دانم، نه سکان شرکتی به بزرگی مایکروسافت در دستانم است، اما آنچه در اینترنت دیده و خوانده‌ام نشان می‌دهد خیلی‌ها درودهای فراوانی به روح آقای نادلا و خانواده‌ی بی‌گناه او فرستاده‌اند.

البته که مایکروسافت و باقی شرکت‌های بزرگ تکنولوژی تمرکز اصلی‌شان بر درآمدزایی است و هرجا که باد بوزد، به همان‌طرف میل می‌کنند، اما از منظر سودگرایانه‌ترین دیدگاه‌های بازرگانی هم منطقی نیست که دل معتقدترین و وفادارترین مشتریان پلتفرم خود را به بهانه‌ی پول بشکنی. البته که دیگر آن روزها گذشته است و موبایلی در کار نیست، اما حالا وضع پردازش هالوگرافیک مایکروسافت هم به همین روز دچار شده است، چون کسی در مایکروسافت به این اهمیت نمی‌دهد که مشتریان وفادار چه می‌خواهند. تازه، اگر مشتری وفاداری مانده باشد.

همه‌ی اینها را گفتم تا بگویم اگرچه مایکروسافت تعداد زیادی اپلیکیشن در استور ویندوز دارد، اما این اپلیکیشن‌ها در مقایسه با آنهایی که مایکروسافت در اپ‌استور و گوگل‌پلی منتشر کرده به لحاظ کمیت و کیفیت حرفی برای گفتن ندارند، در واقع در بهترین حالت، می‌توان گفت که مایکروسافت به استور ویندوز همانقدر توجه کرده است که به استور پلتفرم‌های رقیب. حتی پسر آی‌شیپ من هم می‌داند که مایکروسافت باید به استور بومی خودش بیشتر از پلتفرم‌های دیگر توجه کند. اما باز هم خدا را شکر هنوز مایکروسافت تمام اپلیکیشن‌هایش را در این استور بازنشسته نکرده است و می‌توان از برخی از آنها استفاده کرد. همه‌ می‌دانیم در سال‌های گذشته مایکروسافت اپلیکیشن‌های زیادی را بازنشسته کرده است، بدون این که جایگزین شایسته‌ای برایشان معرفی کند. دستش درد نکند!
اینجا حیف است به یکی از زیرمجموعه‌های مایکروسافت اشاره نکنم، منظورم مایکروسافت گاراژ است. البته چیز زیادی نمی‌توان گفت و فقط خواستم با روح پر فتوح آنها خوش و بشی کرده باشم. از همین‌جا برایشان دستی تکان میدهم و زیر لب آرزوهایی برایشان می‌کنم.

رودی وین (یا هر تلفظ دیگری که اسم او دارد!)

این بنده‌خدا آن زمان که استور ویندوز وجود نداشت هم سی چهل اپلیکیشن برای آن ساخته بود و بعد که ویندوز هشت آمد و استور راه افتاد چند اپلیکیشن دیگر ساخت، از طرز نام‌گذاری اپلیکیشن‌های این دوست عزیز، می‌توان فهمید که ایشان پرسپولیسی هستند و تاکید زیادشان روی عدد ۶ نمی‌تواند علت دیگری داشته باشد. اما دنیا به او وفا نکرد و با به دنیا آمدن ویندوز ده، ایشان ناپدید شد و هنوز هم که هنوز است کسی او را ندیده. می‌گویند مسئولان دراپ‌باکس (و شاید عده‌ای استقلالی) از طرف مایکروسافت او را دزدیده و سر به نیست کرده‌اند. اما بعضی‌ها هم معتقدند در یک روز خوب او دوباره ظاهر می‌شود و کشتی غرق شده‌ی ویندوز را نجات دهد. اگرچه در حال حاضر هم نصف اپلیکیشن‌های ویندوز را ایشان توسعه داده است. گویا ربایندگان رودی هنوز نتوانسته‌اند به رمز عبور شخصی او دسترسی پیدا کنند و اگر آن را بیابند، همه‌ی این اپلیکیشن‌های ویندوزی او را پاک خواهند کرد.

فیس‌بوک

شرکت فیس‌بوک که مالک اپ‌هایی همچون فیس‌بوک و اینستاگرام و واتس‌اپ و مسنجر و غیره است. الحق و الانصاف از زمانی که ویندوز ده آمده، تا الان مثل یک پدر ناتنی از ویندوز حمایت کرده است. این که می‌گویم ناتنی به خاطر این است که این شرکت هیچ وقت ویندوز را به قدر پلتفرم اپل و گوگل دوست ندارد، اما تا حد ممکن سعی می‌کند حداقل در ظاهر بین آنها فرق نگذارد. اپلیکیشن‌های فیس‌بوک عموما سنگین هستند و سخت باز می‌شوند و شاید هیچ وقت باز نشوند، اما مهم این است که بالاخره در استور وجود دارند. در واقع به نظر می‌رسد فیس‌بوک از طریق ایجاد تغییرات در اپ‌های سایر پلتفرم‌ها برای ویندوز اپلیکیشن درست می‌کند. مثل این است که ته‌مانده‌ی غذای سایر پلتفرم‌ها را در یک ظرف می‌ریزند و میگذارند جلوی کاربران ویندوز. باز هم خدا را شکر تا همین‌قدر برای ما ارزش قائل هستند و نمی‌گذارند دست‌ به دامن اپلیکیشن‌های شخص ثالث شویم.

تلگرام

بله، تلگرام، محبوب قلب دویست میلیون ایرانی غیور. چند قرن پیش وقتی از مدیر تلگرام پرسیدند آیا در حال توسعه‌ی اپلیکیشن یونیورسال برای ویندوز هستید، با قاطعیت گفت حتما. اما هنوز چنین اپلیکیشنی در استور دیده نشده است. می‌گویند فایل این اپلیکیشن روی یک فلش بوده که آقای پاول دورف توی شیرینی‌فروشی آن را جا گذاشت و دیگر هیچ‌وقت پیدایش نکرد. تلگرام چنان با شدت و حدت در حال توسعه‌ی برنامه‌ی خود در سایر پلتفرم‌هاست، که دهان آدم باز می‌ماند، اما نوبت به ویندوز موبایل و هالوگرافیک که برسد، کل آپدیت‌ها به رفع باگ محدود می‌شود. البته در این میان شاید هر از گاهی یکی از قابلیت هایی که شانزده سال پیش برای سایر پلتفرم‌ها وجود داشت را به ویندوز بیاورند. البته کاربران ویندوز با توجه به تجربه‌شان می‌دانند همین رفع باگ هم از سرشان زیاد است و همین‌که اپلیکیشنی از استور ویندوز حذف نشود برایشان کافی است.

گیم‌لافت

به نظر می‌رسد رئیس محترم شرکت معزز گیم‌لافت نوعی علاقه‌ی قلبی یا وابستگی روحی با پلتفرم ویندوز دارد و به همین علت است که همچنان بسیاری از بازی‌های خود را برای پلتفرم ویندوز منتشر می‌کند. نگاهی به نظرات کاربران زیر بازی‌های این شرکت در استور ویندوز نشان میدهد که حتی کابران ویندوزی بابت این همه پشتیبانی شرمنده شده‌اند و از این نظر باید به گیم لافت تبریک گفت که تا این حد بزرگوار و بخشنده است. احتمالاً آنها می‌دانند که سال‌های سال کاربران ویندوزفونی شعارشان این بود: «با همون رم ۵۱۲ آسفالت رو مثل کره اجرا می‌کنه». شاید به علت همین تبلیغات رایگان برای گیم‌لافت، این شرکت همچنان از ویندوز پشتیبانی می‌کند.

نود و نه درصد سایر توسعه‌دهندگان

این بخش از توسعه دهندگان همان طرفداران و کاربران ویندوزی هستند که با مطالعه‌ی یکی از دستورالعمل‌های رایگانی که در اینترنت وجود دارد، تعداد زیادی وب سایت را بدون ایجاد تغییراتی خاص به اپلیکیشن تبدیل کرده اند. منظورم اپلیکیشن‌های Web Wrapper است. اگرچه اقدام این دسته از عزیزان قابل تقدیر است و بنده به نیابت از مایکروسافت دست آنها را می بوسم، اما تنها فایده‌ی تلاش این دوستان افزودن بر آمار فروشگاهی است که بیشتر برنامه‌های آن نیاز به بازنویسی و حتی از بین بردن دارد. متاسفانه بعضی از شرکت های بزرگ مانند آمازون یا لینکدین (توجه دارید که این شرکت زیرمجموعه‌ی مایکروسافت، یعنی مبدع پلتفرم یونیورسال است!) هم با ایجاد یک اپ وب‌رپر خیال خودشان و دیگران را راحت کرده‌اند. از دور به این عزیزان هم سلام عرض می‌کنیم.

آن یک درصد باقیمانده

پیش از هرچیز باید بگویم که ابن یک درصد، همه‌ی آن علتی است که هنوز پلتفرم ویندوز نفس می‌کشد، هرچند به سختی. برنامه‌های با کیفتی که این یک درصد خاص تولید می‌کنند آنقدر خوب است که گاهی از نمونه‌های موجود در سایر پلتفرم‌ها بهتر است. بخش قابل توجهی از این یک درصد را توسعه‌دهندگان ایرانی تشکیل می‌دهند و لازم است اینجا از همه‌ی آنها در مقام یک ویندوزی علاقه‌مند به ویندوز تشکر کنم. این اپلیکیشن‌های خوب ایرانی تعدادشان آنقدر زیاد است که نمی‌توان اینجا نامشان را ذکر کرد. البته همانطور که گفتم فقط ایرانی‌ها نیستند که اپ خوب می‌نویسند و تعداد انگشت‌شمار دیگری هم هستند که به ویندوز علاقه دارند. هرچند می‌ترسم مایکروسافت به زودی آن چند نفر باقیمانده را هم ناامید کند.

.

این فهرست می‌تواند خیلی طولانی‌تر از این باشد، غایبان مهم این فهرست را شما معرفی کنید.

منبع : وینفون
6 پست
مهدی محمدی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
javad
پاسخ دهید جمعه 6 مرداد 1396

این داستانهای شما شبیه تلقین دادن به مرده هستش به نظرتون صوابش به روح اون مرده میرسه

علی قمری
پاسخ دهید جمعه 6 مرداد 1396

بد نبود از یونیگرام هم یادی میکردی این روزا خیلی ترند شده برای تلگرامی ها
توسعه دهندشم که پا به پای بقیه سیستم عامل ها قابلیت های جدید رو میده و در عین حال در تلاش برای کامل کردنشم هست

  مهدی محمدی
  پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

  بله، همینطوره. یونیگرام تیم توسعه‌دهندهٔ خوبی داره. واقعا دستشون درد نکنه.

HaMeD
پاسخ دهید جمعه 6 مرداد 1396

رودی وین پرسپولیسی😂😂😂❤

MRG
پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

سلام،یه برنامه رادیو خوب معرفی کنید🤔

reza
پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

یکی از اون بزنامه های توپ که توی هیچ پلتفرمی نتونستم مشابهش رو پیدا کنم mytube! هستش واقعا بینظیره.

  مهدی محمدی
  پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

  بله. مای‌تیوب هم از اپ‌های ارزشمند استور ویندوزه. کلا استور ویندوز اپ‌های شخص ثالث خوبی برای یوتوب داره.

yasahr
پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

سلام تموم شد؟هفته دیگه نمیاد یعنی خیلی جالبه

  مهدی محمدی
  پاسخ دهید شنبه 7 مرداد 1396

  سلام. خیر. هنوز تموم نشده، اما به زودی این سری از داستان‌ها تموم میشه. ان شاء الله تم داستانی دیگه‌ای رو امتحان می‌کنیم که تنوع داشته باشه و تکراری نباشه.

Yone3
پاسخ دهید یکشنبه 8 مرداد 1396

دست مریضا عالی بود❤❤❤❤

yasahr
پاسخ دهید چهارشنبه 8 شهریور 1396

سلام خسته نباشید قسمت بعدش چی شد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,