یکی از نقاط قوت لپ تاپ سرفس بوک مایکروسافت این است که کاربر می تواند علاوه بر نسخه های پایه، یک نسخه ویژه از سرفس بوک که به پردازنده انویدیا جیفورس مجهز شده را سفارش دهد و با توجه به ضعف لپ تاپ های ۱۳ اینچی در اجرای بازی های سنگین، این لپ تاپ از آن جایی که یک پردازنده گرافیکی اختصاصی داشته و نسبتاً قدرتمند نیز محسوب می شود، می تواند نظر گیمر ها را به خود جلب کند.

البته پیش از هر چیزی باید چند نکته را مدنظر داشته باشید. اول از همه این که گرافیک انویدیا این دستگاه بر روی مدل های بالارده قرار داشته و در بخش کیبورد یا همان بدنه اصلی دستگاه واقع شده است و این بدان معناست که شما در حالت تبلت، گرافیک انویدیا قدرتمند را از دست می دهید و نمی توانید بازی های سنگین را اجرا کنید. در واقع اگر شما بخواهید در حالی که پردازنده گرافیکی در حال استفاده است صفحه نمایش را از بدنه جدا کنید، یک پیام هشدار به نمایش در می آید و به شما می گوید  “نرم افزاری که از پردازنده گرافیکی انویدیا استفاده می کند را ابتدا ببندید”.

دومین مورد این است که مایکروسافت و انویدیا هیچ گاه جزئیات دقیق این پردازنده گرافیکی را اعلام نکرده اند. مایکروسافت آن را یک پردازنده گرافیکی شخصی سازی شده می نامد و انویدیا می گوید که این یک پردازنده گرافیکی کاملاً اختصاصی و ویژه است که تا به امروز در هیچ محصولی به کار برده نشده است. آن طور که مایکروسافت و انویدیا می گویند کاربران نباید این پردازنده گرافیکی را با هیچ یک از پردازنده های گرافیکی موبایلی (پردازنده های گرافیکی که در دستگاه هایی نظیر لپ تاپ ها استفاده می شوند) رایج مقایسه کنند.

fd-microsoft-surface-book-19 (1)

البته این اولین دفعه ای نیست که ما نام پردازنده گرافیکی شخصی سازی شده را می شنویم! در لپ تاپ های دِل Alienware Alpha و Alienware Steam Machine نیز از پردازنده گرافیکی شخصی سازی شده انویدیا استفاده شده است. شنیده ها حاکی از آن هستند که پردازنده گرافیکی به کار برده شده در سرفس بوک به احتمال زیاد انویدیا جیفورس ۹۴۰M است. البته برخی دیگر می گویند که این پردازنده گرافیکی شباهت های زیادی به انویدیا جیفورس ۸۶۰M دارد. به هر حال این پردازنده گرافیکی بهترین نوع موجود در سری موبایلی نیست اما می تواند از پس اجرای بازی های سنگین با رزولوشن ۱۹۲۰x1080 بر آید. البته اگر تنظیمات را بر روی متوسط قرار دهید! در سرفس بوک از یک پردازنده گرافیکی مابین جیفورس ۸۶۰M و ۹۶۰M استفاده شده است که این لپ تاپ را برای انجام بازی های سنگین مناسب می کند.

با وجود مشخصات نسبتاً مناسب سرفس بوک های بالارده، بسیاری از کاربران از خود می پرسند که آیا این لپ تاپ برای اجرای بازی ها مناسب است یا خیر. مایکروسافت هیچ گاه سرفس بوک را به عنوان یک لپ تاپ گیمینگ معرفی نکرده است اما می گوید که محصول جدیدش می تواند از پس اجرای بازی های سنگین نیز بر آید. اما واقعاً این گفته صحیح است؟ در ادامه خواهید دید!

در این آزمایش از یک سرفس بوک با مشخصات زیر استفاده شده است:

 • پردازنده نسل ششم اسکای لیک اینتل Core i7
 • ۱۶ گیگابایت حافظه رَم
 • حافظه داخلی ۵۱۲ گیگابایت SSD
 • پردازنده گرافیکی انویدیا جیفورس (به احتمال زیاد ۹۴۰M)

۲۰۱۵-۱۰-۲۹۰۰۰۰۴

بازی BioShock Infinite

برای اولین آزمایش، بازی جذاب BioShock Infinite را بر روی سرفس بوک اجرا می کنیم. این یک بازی نسبتاً با کیفیت است که داستان آن در خصوص شهری در آسمان است. در اجرای اولیه، این بازی به طور خودکار تنظیمات را بر روی بالاترین حالت قرار می دهد و رزولوشن نیز ۱۹۲۰x1080 است. در حالی که تنظیمات کیفیتی بازی بر روی بالاترین حالت خود است، در اجرای بازی ضعف هایی دیده می شود و نرخ فریم بازی به ۲۳.۵ فریم بر ثانیه می رسد که عملاً نمی توان بازی را انجام داد. رزولوشن را بر روی همان ۱۹۲۰x1080 قرار می دهیم و تنظیمات کیفیتی را مقداری کاهش داده و آن را بر روی متوسط قرار می دهیم. عملکرد بازی بهتر می شود و نرخ فریم آن به عدد ۳۷.۲ فریم بر ثانیه می رسد. اکنون می توانید بازی را انجام دهید که عملکردی نسبتاً رضایت بخش دارد. البته این عملکرد را می توان از لپ تاپ های میان رده انتظار  داشت!

۲۰۱۵-۱۰-۲۹۰۰۰۰۲

بازی Grand Theft Auto V

نسخه کنسولی این بازی دو سال پیش عرضه شد و در سال ۲۰۱۵ نیز با انجام یک سری تغییرات و بهبود های گرافیکی برای رایانه های شخصی عرضه شد. قدرت سرفس بوک در اجرای بازی GTA V جداً قابل تحسین است! برای انجام این آزمایش، رزولوشن بازی بر روی ۱۹۲۰x1080 قرار داده شد (البته این رزولوشن برای یک صفحه نمایش با نسبت تصویر ۳:۲ چندان خوب نیست اما در این آزمایش قابل قبول است) و همچنین سایر تنظیمات گرافیکی نیز بر روی حالت نرمال قرار داده شدند. در داخل منوی تنظیمات بازی گزینه ای وجود دارد که نشان می دهد با انجام این تنظیمات گرافیکی چه مقدار از حافظه داخلی پردازنده گرافیکی اشغال شده است. با انجام تنظیماتی که در بالا گفته شد، در منوی تنظیمات اعلام شد که ۱۰۶۶ مگابایت از حافظه گرافیکی اشغال شده است! این یعنی مقداری بیشتر از ۱۰۲۳ مگابایت حافظه گرافیکی پردازنده گرافیکی انویدیا! با وجود استفاده زیاد این تنظیمات از حافظه داخلی این پردازنده گرافیکی، اما بازی بدون مشکل و کاملاً روان اجرا شده است! حتی وقتی که در بازی به مکان های شلوغ شهر با خودرو می روید نیز کوچک ترین مشکلی را مشاهده نخواهید کرد!

fullsizerender-5

بازی The Witcher 3

این سری بازی ها همواره به دلیل دارا بودن گرافیک خارق العاده، گرافیک رایانه های شخصی را به چالش می کشند و این بدان معناست که اجرای جدیدترین نسخه از این بازی یعنی The Witcher 3 بر روی رایانه های قدیمی اصلاً امکان پذیر نیست. بر روی رایانه های گیمینگ و یا لپ تاپ های گیمینگ بالا رده که از گرافیک انویدیا جیفورس ۹۸۰ یا ۹۸۰M استفاده می کنند خیلی زیبا و بدون مشکل اجرا می شود و تمامی جزئیات با وضوح بسیار بالا به نمایش در می آیند و یک تجربه لذت بخش را در اختیار بازیکن قرار می دهند.

اگر بخواهید این بازی را بر روی لپ تاپ گیمینگ Alienware Alpha که در آن از پردازنده گرافیکی شخصی سازی شده انویدیا جیفورس ۸۶۰M استفاده شده است اجرا کنید، باید رزولوشن را بر روی ۱۹۲۰x1080 قرار داده و همچنین تنظیمات گرافیکی را  بر روی حالت متوسط و یا پایین قرار دهید. در این صورت مشکلی در اجرای بازی وجود نخواهد داشت.

اجرای این بازی بر روی سرفس بوک یک چالش جدی خواهد بود. رزولوشن پیش فرض ۳۰۰۰x2000 است اما برای اجرای این بازی رزولشن بر روی ۱۶۸۰x1050 قرار داده شده است تا به نسبت تصویر ۳:۲ صفحه نمایش یک نزدیکی نسبی داشته باشد اما برای اجرای این بازی باید علاوه بر رزولوشن، سایر تنظیمات گرافیکی را نیز کاهش دهید. بنابر این بیشتر تنظیمات گرافیکی بر روی حالت متوسط و برخی دیگر بر روی پایین قرار داده شده اند و بعضی گزینه های اضافی نظیر انویدیا Hairworks نیز بر روی حالت خاموش قرار داده شده اند. در منوی پردازش های جداگانه نیز تمامی تنظیمات بر روی حالت کم قرار داده شده اند. بازی با این تنظیمات به خوبی اجرا می شود اما به دلیل تنظیمات متوسط و پایینی که برای گرافیک در نظر گرفته شده بسیاری از جلوه های گرافیکی متنوعی که لذت بازی را دو چندان می کنند کمتر دیده می شوند و این ناراحت کننده است.

۲۰۱۵-۱۰-۲۹۰۰۰۰۸

بازی Skyrim

به لطف انجمن هواداران و توسعه دهندگان بازی Skyrim، به تازگی یک سری محتوای جدید برای این بازی جذاب منتشر شده است و شما همچنان می توانید این بازی را انجام دهید. بازی Skyrim پس از عرضه به یکی از بازی های پر طرفدار تبدیل شد و با عرضه محتواهای جدید هنوز هم پر طرفدار است. این بازی کمی قدیمی است و می توان آن را بر روی رایانه های شخصی میان رده نیز اجرا کرد. بر روی سرفس بوک این بازی به طور خودکار گرافیک را شناسایی کرد و پیشنهاد داد که تنظیمات بر روی بالا ترین حالت قرار گیرند. در این لحظه است که به شما احساس خوبی دست می دهد! چرا که اجرای یک بازی با بالاترین کیفیت و تنظیمات لذتی دو چندان دارد. بنابر این رزولوشن بازی در سرفس بوک بر روی ۲۵۶۰x1600 قرار داده شد.

البته ممکن است که احساس خوب شما در این لحظه کمی فروکش کند! بازی بر روی تنظیمات بالا به خوبی اجرا شده و جلوه های گرافیکی بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شوند و شما می توانید تمام جنبه های جهان بازی را بدون مشکل مشاهده کنید. حتی اشیای گرافیکی که در دور دست ها نیز هستند برای کاربر بدون کوچک ترین مشکلی قابل مشاهده هستند. اما متاسفانه وقتی وارد جهان بازی می شوید کمی لگ و تاخیر و افت فریم را مشاهده می کنید که آزار دهنده هستند.

مجدداً به منوی تنظیمات گرافیکی بازی می رویم و تنها رزولوشن را کاهش می دهیم و آن را بر روی ۱۶۸۰x1050 قرار داده و سایر موارد را بدون تغییر و بر روی بالا ترین مقدار قرار می دهیم. حال که وارد بازی می شوید، عملکرد به مراتب بهتری را مشاهده می کنید. این نشان می دهد که برای رزولوشن بالا می بایست تنظیمات گرافیکی را کاهش داد. این بازی برای آزمایش قدرت گرافیکی سرفس بوک یک نمونه عالی است و نشان می دهد که یک لپ تاپ نسبتاً بالارده می تواند از پس اجرای یک چنین بازی های سنگینی بر آید و برای اجرای روان تر کافیست قدری تنظیمات گرافیکی بازی ها تغییر کنند.

این لپ تاپ با کمی ارفاق برای گیمینگ مناسب است!

با توجه به تجربه های مختلف گیمینگ بر روی این لپ تاپ، می توان گفت که در بیشتر موارد عملکرد مناسبی در اختیار کاربر قرار می گیرد و بازی بدون مشکل اجرا می شود اما برخی بازی های فوق گرافیکی و سنگین نظیر The Witcher 3 اصلاً برای اجرا روی سرفس بوک مناسب نیستند و تجربه آزار دهنده ای را در اختیار کاربر خواهند گذاشت.

برخی از بازی ها (چه قدیمی ها و چه جدید ها) برای اجرا در رزولوشن بالای ۳۰۰۰x2000 سرفس بوک طراحی نشده اند و به هنگام اجرا پنجره آن ها کوچک تر از اندازه صفحه خواهد بود. این مشکل ممکن است که در بخش تنظیمات بازی ها قابل رفع باشد اما ناو بری در محیط بازی را دشوار می کند.

microsoft-surface-book-11

به عنوان مثال بازی Wolfenstein: The Old Blood که یک بازی تیر اندازی اول شخص است بر روی رزولوشن ۳۰۰۰x2000 قفل شده و در تنظیمات این اجازه را نمی دهد که کاربر رزولوشن را تغییر دهد (البته ممکن است که در فایل های بازی و در محلی که تنظیمات ذخیره می شوند بتوان این تنظیمات را تغییر داد). بازی های دیگری نظیر Sword Coast Legends و یا Dungeons & Dragons در اولین اجرا از شما می خواهند که با استفاده از اکانت خود Sign in کنید اما متاسفانه به دلیل عدم همخوانی رزولوشن، صفحه مربوط به ورود به درستی نمایش داده نمی شود پس بنابراین هیچ راهی نیست که وارد تنظیمات بازی شد و تغییرات را اعمال کرد.

اگر این لپ تاپ را سفارش می دهید باید انتظار مشکلاتی از این دست را نیز داشته باشید. اگر بخواهیم در خصوص عملکرد سرفس بوک در اجرای بازی ها صحبت کنیم باید بگوییم فراتر از آن چیزی که تصور می شد ظاهر شده است اما از جهاتی با گفته های مایکروسافت در کنفرانس همخوانی نداشته و از این جهت نا امید کننده است. اگر می خواهید که یک لپ تاپ گیمینگ داشته باشید، سرفس بوک اصلاً گرینه مناسبی جهت خرید نیست. اما اگر می خواهید لپ تاپی داشته باشید که کار های مختلفی را انجام دهد و در کنار آن کار ها بتواند از پس اجرای بازی ها بر آید و همچنین هیبریدی نیز باشد، سرفس بوک گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

نظر شما در خصوص سرفس بوک چیست؟

منبع :

CNET

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Os
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

واقعا شاهکاره
ولی خریدش تو ایران اصلا به صرفه نیست!

سپهر
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

یه لحظه تصور کنید ای ام دی هم یک نسخه از کیبرد گیمینگ سرفیس بوک بده
با دکمه های حساس به فشار و بدنه کلفت تر و لولای محکمتر و پشتیبانی از شارژر وایرلس و بک لایت قرمز کیبرد و کلی پورت خوروجی گرافیکی و البته باتری قوی تر و یک فن که با طراحی جالبی وسط و زیر دستگاه قرار گرفته! یک گرافیک ۸ گیگی دیدیار ۵ معرکه میشه! یا یک انویدیا … که یه ماوس گیمینگ هم تو جعبه باشه که از طریق شارژر وایرلس کیبرد شارژ شه ‎:|‎ جالب نییت؟

  Hassan
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  بی شوخی میگم طرحش رو بشون بده شاید درستش کردن

   Farshadd
   پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

   اقا من هم بی شوخی گفتم چون الان ای ام دی وضع نامناسبی داره متاسفانه با خریدش توسط مایکروسافت اتفاقات جالبی میوفته عرصه برای پیشناهد های خوبی مثل سپهر خان هم باز میشه

   سپهر
   پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

   مرسب از نظرات همه شما دوستان عزیز
   منم چون احتمال دادم ای ام دی خریده میشه، طرحمو ای ام دی گذاشتم! و کشیدمش و تو اینستام هست اینم ایدیم که یه لومیا ۸۵۰ هم کشیدم!!
   Sepehr_movi

  Farshadd
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  سپهر جان من بیشتر دوست دارم مایکروسافت ای ام دی بخره بعد پیشنهاد شمارو عملی کنه

  Mostafa
  پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

  حتی اگه همچین چیزی عرضه بشه بازم فرقی نداره
  سی پی یو سیستم سری یو هستش و دو هسته ای و اصلا برای گیمینگ بهینه و کافی نیست
  اگه یک کارت خیلی قوی سوار بشه گلو گاه ایجاد میشه و بازم نمیشه فریم بالا گرفت
  ضمن اینکه نسبت تصویر ۳:۲ واقعا در عرصه گیمینگ خنده داره
  اگه میخواید برای گیم هزینه کنید الکی ده میلیون پول اینو ندید
  یه سیستم دو و نیم میلیونی بیشتر از این فریم و کیفیت میده
  این سیستم تست اینجا نزدیک ده میلیون و شاید بیشتر در میاد
  ده میلیون پول کمی نیست

   Farshadd
   پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

   شما نگران نباش تو داکش از سی پی یو ای ام دی مناسب استفاده میشه نه اینتل که شما نگران سری یو باشی

Alireza f
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

من سوال داشتم.در راه اندازی گوشی میگویند کشور خودم رو روی آمریکا بزارن و زمان گوشی را رو تهران این ممکنه؟و از کجا میتوانیم بفهمیم رام گوشی ماله کجاهه؟کجا باشه خوبه؟اصلا رام ها چه فرقی با هم دارن؟و رام ها رو میشه مثلا از عربستان به آمریکا یا جای دیگه تغییر داد یا نه؟ممنونم

  نیلوفر فرجی
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  رام افغاتستانم باشه فرقی نداره.کورتانا ذره بین رو بزن بالای صفحه تنظیمات کورتانا رو فعال کن. زبان و کشورتم بذار ایالات متحده

Alireza f
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

یه سوال ده هم داشتم کورتانا گوشی من غیر فعاله چکار کنم فعال شه؟

محمد محسن
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

به نظر من اولین شرکت که روی باتری کار کنه جلو میفته
و همین طور حجم قطعات

نیلوفر فرجی
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

رسما از این تریبون استفاده میکنم تا بگم مشکل میکروفن ها نرم افزاریه و جای نگرانی نیست. ☺

  مرتضی عبدی
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  من رو لومیا ۵۳۵ تو این بیلد آخری هیچ مشکلی ندارم فقط سنسوری که باید گوشی رو موقعی که در گوش میگیری گوشی خاموش کنه، کار نمیکنه. بقیه چیزا عالیه حتی مشکل تاچ هم حل شده

   ma
   پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

   من میخوام برا یکی از آشناها یه ۵۳۵ بخرم سرعتش جوری هست که تا ۳ ، ۴ سال اپلیکیشن ها رو بدون لگ اجرا کنه؟

  محمد محسن
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  معلوم نبود یعنی ؟

صادق
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

درود

یه گیمر اصلا نباید سراغ این نوع دستگاها بره
یه گیمر به Rig PC نیاز داره، با هزینه ی این دستگاه، یه گیمر میتونه ابر کیس ببنده
این دستگاها برای کاربرای خوبن که بیشتر استفاده ی کاربردی و شغلی دارن و هر از چندگاهی هم میخوان یکم بازی کنن

mahdi12345
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

وای.خدای من
واقعا شگفت انگیزه.ولم کنید من میخوام برم بخرمش.
.
.
.
.
.
الکی مثلا من پولشو دارم و میتونم بخرمش.

  Farshadd
  پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

  نه اگه ما بزاریم شما بریی

Saeed_777
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

همین که بازی های چون gta v و Skyrim اجرا میکنه و The Witcher 3 رو روی رزولشن ۱۶۸۰x1050 اجرا میکنه بسه اگر می خوای یکسره بازی کنی کنسول بخر من خودم لب تاپ گیمینگ چشمم رو کور کرده بود و حتی به خاطرش تهران رفتم و پول برده بودم ولی کنسول خریدم چون برای گیمه و انشاالله اینو می خرم اگه پولش جور بشه

Mostafa
پاسخ دهید دوشنبه 12 آبان 1394

من به عنوان یک گیمر اصلا نمیتونم قبول کنم که با پرداخت نزدیک به ده میلیون تومان(سه هزار دلار با دلار ۳و ۲۰۰ هم حساب کنیم تقریبا همونقدر میشه تازه سهم دلال هارو در نظر نگیریم) رو فول اچ دی و تنظیمات متوسط به پایین سی فریم بگیرم
با پول این میشه یه سیستم بست که باز ی ها رو روی ۴k و بالای هفتاد فریم گرفت رو حد اکثر تنظیمات
ضم اینکه عناوین امسال رو این محصول به این بدی اجرا میکنه عناوین سال بعد یا دو سال بعد که هیچی
سی پی یو دو هسته ای سری یو رو کجای دلم بزارم
این سرفس بوک اصلا برای گیمینگ نیست و بیخود گیمرا پولشونو هدر ندن
اخه ده میلیون پوله
الکی که نیست

  Farshadd
  پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

  با ۱۰ میلیون شما مانیتور۴ کی متوسط ، هدست گیم یا اسپیکرچند کانال، کیبورد و موس و وبکم نمیتونی درست حسابی بخری شما باهش سیستم بستی
  عجب سیستم بندی تو هستی

   Farshadd
   پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

   مستر گیمر هیچ گیمری با مانتور تک گیم بازی نمیکنه شما فقط پول مانیتور یه گیمر رو حساب کنی کل سیستم رفته پول سیستم خنک کنند هم تو همین مایه میشه کیا گیمر ..گیمر میکنن شما اخر شششسسسیییی

    Farshadd
    پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

    البته دو برابر این سه هزار اگه گفتی پول چی میشه

     Mostafa
     پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

     اصلا با یک مانیتور فول اچ دی و یک سیستم سه تومنی هم به راحتی سرفس رو به خاک و خون میکشید
     شما یک فن متعصبی
     بنده با شما هیچ بحثی ندارم
     الان خود سازنده بیاد بگه برای گیم نیست هم شما قبول نمیکنی
     سرفس بوک دستگاه فوقلعاده ای هستش
     ولی نه برای گیم
     ضمن اینکه یک مانیتور فورکی نزدیک سه تومن در میاد
     بایک سیستم اسکای لیک یا برادول با ۹۸۰ تی ای که حدود هشت تومن در میاد
     حالا شما ببین سرفس بوک همین نسخه تست اینجا چقدر قیمت بخوره
     بحث تمومه
     خواننده غیر متعصب خودش نتیجه میگیره
     دیگه هم جواب شمارو نمیدم چون ارزش نداره

     Farshadd
     پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

     شما درک صفر من کی گفتم سیستم گیم سرفس بوک من میگم شما گیمر نیستس فقط پرت میگی و …

     Farshadd
     پاسخ دهید سه شنبه 13 آبان 1394

     البته دبیرستان تمام کردی شاید بفهمی چند مانتور یک گیمر میخواهد و چه قیمتی میشه
     شما درک صفر نسبت به سیستم گیم پس خواهش راجعش صحب نکن جای چون خودت رو …. میکنی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,