حدودا یک ماه پیش بود که مایکروسافت اعلام کرد با رقم 7.5 میلیارد دلار گیت هاب را تصاحب کرده است. در همان زمان شایعاتی مبنی بر تلاش گوگل برای تصاحب این پلتفرم مطرح برنامه‌نویسان مطرح شده بود. اکنون پس از گذشت یک ماه یکی از مدیران بالارده گوگل این خبر را تایید کرده و به شکست گوگل از مایکروسافت برسر خرید این غول دنیای برنامه‌نویسی اذعان کرده است.GitHub سالها است که به خانه برنامه‌نویسان و گیک‌ها بدل شده است. تصاحب چنین پلتفرم و شبکه اجتماعی تخصصی و عظیمی، آرزوی بسیاری از شرکت‌های فعال در عرصه ابر داده است. مایکروسافت ماه گذشته رسما اعلام کرد که با پرداخت مبلغ گزاف 7.5 میلیارد دلار گیت هاب را به تصاحب خود درآورده است.

در همان زمان شایعاتی مبنی بر تلاش گوگل برای تصاحب این پلتفرم عظیم به گوش می‌رسید، اما ظاهرا روابط حسنه و نزدیک ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت با موسس گیت هاب باعث شد تا در نهایت این پلتفرم مطرح به زیر چتر ردموندی‌ها درآید.

اکنون پس از گذشت یک ماه از علنی شدن خرید بزرگ مایکروسافت، یکی از مدیران بالارده گوگل در مصاحبه‌ای با مجله فورچون به تلاش ناموفق گوگل برای تصاحب گیت هاب اذعان داشته است. دایان گرین مدیر بخش کسب‌وکار ابری گوگل در مصاحبه با Fortune Magazine عنوان کرده “من پیشتر اشاره‌ای به خرید گیت هاب نداشته‌ام، اما این مسئله واقعیت دارد”.

گرین به‌عنوان مدیری که در نهایت قادر به جلب نظر مساعد Chris Wanstrath بنیان‌گذار گیت هاب نشده، در انتهای مصاحبه خود نسبت به تصاحب این شرکت توسط مایکروسافت ابراز نگرانی کرده و این اقدام را تهدیدی برای جامعه متن باز و توسعه‌دهندگان این عرصه دانسته است.

در حال حاضر بیش از 28 میلیون توسعه‌دهنده با 85 میلیون پروژه کوچک و بزرگ از گیت هاب استفاده می‌کنند، که نامهای بزرگی نظیر اپل، آمازون، فیسبوک، گوگل از مشتریان عمده آن محسوب می‌شوند. داده‌های عظیم عرضه شده در این پلتفرم می‌تواند به برگ برنده مایکروسافت در دنیای اطلاعات بدل گردد. البته مایکروسافت در همان زمان انتشار رسمی این خبر عنوان داشته بود که فعالیت گیت هاب به‌عنوان یک پلتفرم مستقل و متن باز تداوم خواهد داشت و توسعه‌دهندگان نباید نگران مشکلی از حیث آزادی عمل و حریم خصوصی خود باشند.

منبع :

THE VERGE

1268 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,