مدت ها است که گوگل در پی یافتن نقص های امنیتی در ویندوز ۱۰ است، و این روال نوعی خصومت را در رفتار این شرکت نسبت به مایکروسافت نشان می دهد. حال ظاهرا نقص امنیتی گریبان محصول گوگل را گرفته است.

علی رغم مشکلات امنیتی زیادی که سیستم عامل اندروید به خود می بیند، گوگل تمرکز زیادی بر روی سیستم عامل رقیب داشته تا مشکلات امنیتی آن را پیدا کند، به تازگی یک نقص امنیتی بزرگ در یکی از محصولات این شرکت پیدا شده که البته ربطی به اندروید ندارد.

محققان امنیتی به تازگی یک نقص امنیتی را در مرورگر کروم پیدا کرده اند، که به مهاجمین اجازه نصب و اجرای فایل آلوده ای را می دهد که می تواند رمزهای عبور را از روی کامپیوتر سرقت کند.

Bosko Stankovic محقق امنیتی که این مسئله را کشف کرده عنوان داشته که به واسطه فریب خوردن این مرورگر امکان اجرای حملات سایبری از نوع سرقت اعتبارنامه وجود دارد، این نقص باعث می شود تا هنگام دانلود فایل های SCF ویندوز اکسپلورر (SCF فرمتی است که از زمان ویندوز ۹۸ به منظور نمایش گزینه شورت کات یک برنامه استفاده می شود) کاربر فریب خورده و کامپیوتر وی آلوده شود.

این مشکل در جدیدترین نسخه از مرورگر کروم که برای ویندوز ۱۰ نیز در دسترس است وجود دارد. بر طبق نظر Stankovic با توجه به این نقص بزرگ مهاجم کار دشواری برای دسترسی به رمزهای عبور موجود بر روی کامپیوتر کاربر ندارد، چرا که کافی است تا کاربر را اغوا کرده و به راحتی از این نفص امنیتی سوء استفاده کنند.

این مشکل زمانی حادتر می شود که در یک شرکت و سازمان تمامی کامیپوتر ها از مرورگر کروم استفاده کنند، چرا که در صورت آلوده شدن کامپیوتر ادمین شرکت، امکان دسترسی به تمامی رمزهای عبور سایر کامپیوترها و کارکنان فراهم می شود.

ریشه اصلی این مشکل در نحوه تعامل و برخورد مرورگر کروم با فایل های SCF است، چرا که این مرورگر فایل های SCF را مانند فایل های LNK حفظ و مخفی نمی کند. البته رعایت اصول امنیتی در مورد فایل های LNK نیز تا پس از حملات گسترده ای که به واسطه بدافزار Stuxnet انجام گرفت، صورت پذیرفت.

عامل دیگری که در این مرورگر باعث بروز این مشکل می گردد دانلود اتوماتیک فایل هایی است که از نظر مرورگر امن به نظر می رسند.

گوگل نیز این مشکل امنیتی را پذیرفته است و اذعان داشته که این مشکل مرورگر کروم در تمامی نسخه های ویندوز می تواند باعث بروز مشکل شود، در نهایت این شرکت عنوان داشته که در تلاش است تا زودتر این مشکل را برطرف سازد.

منبع : وینفون
900 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
Hamed
پاسخ دهید پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

فقط فایرفاکس :/

ຖ໐rt໐ຖ
پاسخ دهید پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

حالا گوگل بیاد هی باگ ویندوز پیدا کنه گزارش کنه
اول ماله خودتو درست کن بعد باگای بقیرو فاش کن!!!!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,