چند روز قبل مایکروسافت در کنفرانسی اختصاصی ویندوز ۱۰ اس را معرفی کرد، همان طور که اطلاع دارید این نسخه از ویندوز شباهت های زیادی با دیگر نسخه های ویندوز دارد، اما محدود بودن دریافت اپلیکیشن ها از طریق استور ویندوز ۱۰ را باید وجه تمایز آن با دیگر نسخه های ویندوز دانست.

ویندوز ۱۰ اس برای افزایش امنیت و بهبود تجربه کاربری دریافت اپلیکیشن ها را به استور ویندوز ۱۰ محدود کرده است، بنابراین هر اپلیکیشنی که قرار است در دسترس کاربر قرار بگیرد بایستی حتما وارد استور ویندوز ۱۰ گردد. مایکروسافت برای افزودن بر غنای استور ویندوز ۱۰ پل ارتباطی Centennial را مدت ها است که معرفی کرده، و برطبق اظهارات این شرکت در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ تاکنون در مدت ۸ ماه بیش از ۱۰۰۰ اپلیکیشن Win32 از طریق این پل ارتباطی وارد استور شده اند.

تاکنون اپلیکیشن های Win32 متعددی نظیر Slack، Evernote، نسخه دسکتاپ تلگرام، کریستال دیسک و …با این روش وارد استور ویندوز ۱۰ شده اند، که البته با عرضه ویندوز ۱۰ اس و فروش لپ تاپ ارزان قیمت مبتنی بر این ویندوز به نظر می رسد روند ورود اپلیکیشن های Win32 به استور سرعت بیش تری پیدا کند.

یکی از پر کاربردترین برنامه هایی که در هر سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد، مرورگرهای اینترنت هستند، با توجه به فقدان مرورگرهای مشهوری نظیر گوگل کروم و یا موزیلا فایرفاکس، آیا در آینده امکان حضور آن ها در استور ویندوز ۱۰ وجود خواهد داشت؟

ورود نیازمند تغییر است!

به لحاظ تئوری گوگل می تواند با استفاده از پل ارتباطی سینتنیال مرورگر خود را به صورت یک اپلیکیشن یونیورسال وارد استور کند تا کاربران آتی ویندوز ۱۰ اس نیز آن بهره مند شوند. این امر در مورد دیگر بازیگران این عرصه نظیر موزیلا نیز صدق می کند. کما اینکه تاکنون برخی از سازندگان کوچک مرورگرهای نه چندان معروف با استفاده از این پل ارتباطی مرورگر خود را به صورت یونیورسال در آورده اند، اما هنگام درخواست ورود مرورگر خود به استور با مشکل و پاسخ منفی مواجه شده اند.

شاید برخی از شما بپرسید چرا درخواست آن ها مورد قبول واقع نشده است؟ جواب خلاصه این است: این مرورگرها با استاندارهای استور و چارچوب های امنیتی که مایکروسافت در نظر گرفته است، سازگار نبودند. حال مقداری به جزییات این مسئله می پردازیم.

این محدودیت به واسطه مجموعه قوانین استور ویندوز اعمال می شود، این محدودیت ها در قسمت ۷.۳ قوانین استور ویندوز که در ۲۹ مارس مورد بازنگری قرار گرفته، عنوان شده است:

بند ۱۰.۲ امنیتی:

اپلیکیشن شما نباید امنیت کاربر، و یا سیستم های مورد استفاده وی، و اصولا هر سیستمی و دستگاهی که مرتبط با وی است را با خطر مواجه سازند.

بند ۱۰.۲.۱:

اپلیکیشن های مرور وب بایستی از موتورهای مناسب و مطمئنی نظیر HTML و JavaScript که توسط پلتفرم ویندوز فراهم شده اند، بهره ببرند.

یکی از مسئولان روابط عمومی مایکروسافت در اظهاراتی که در نهم ماه می داشته، دغدغه ها و مسایل مربوط به این قوانین را تایید کرده است:

اپلیکیشن های مرور وب بایستی از موتورهای مناسب و مطمئنی نظیر HTML و JavaScript که توسط پلتفرم ویندوز فراهم شده اند، برخوردار باشند. تمامی محتوای استور ویندوز مورد تایید مایکروسافت و تحت لیسانس آن قرار دارد، که این مسئله اطمینان خاطر را از بابت سهولت کاربری و امنیت برای کاربران فراهم می سازد. به واسطه قانونی که اخیرا در مجموعه قوانین و شرایط استور ویندوز گنجانده شده است، مرورگرهایی که در استور قرار می گیرند به لحاظ امنیت کاملا مطمئن خواهند بود و محافظت و امنیت پلتفرم ویندوز ما حفظ خواهد شد. اگر کاربرانی مایل به اپلیکیشن های خارج ار استور هستند می توانند ویندوز ۱۰ اس خود را به نسخه پرو ارتقا دهند.

هفته گذشته توسعه دهنده ای که مرورگری مبتنی بر Chromium را آماده عرضه در استور کرده بود، با مخالفت مسئولان استور ویندوز مواجه شده بود. پاسخ محترمانه ای که وی از مایکروسافت دریافت کرده بود، به خوبی دلایل این مخالفت و ایرادات وارده بر مرورگر وی را نشان می دهد:

اینکه صرفا یک مرورگر دسکتاپ را به صورت یونیورسال پورت کنیم امنیت آن تامین نمی شود. امن بودن یک مرورگر در گرو یک شرط عمده است: مرورگر شما زمانی حقیقتا امن است که یک اپلیکیشن یونیورسال واقعی باشد، بدین معنی که در محیط سندباکس اجرا گردد و به تمامی قسمت های سیستم عامل دسترسی نداشته باشد. اپلیکیشن های پورت شده دارای اجزایی هستند که شبیه سازی می شوند (مثل کدهای رجیستری یا فایل های تعیین جهت سیستم)، اما به غیر از این، قادر خواهند بود تا از سند باکس خارج شده و امکان انجام فعالیت های مخربانه را خواهند داشت.

این محدودیت صرفا مختص مایکروسافت نیست

این محدودیت صرفا در ویندوز ۱۰ اس مایکروسافت دیده نمی شود، چرا که تمامی سیستم عامل های مدرن دنیا نظیر ios و ChromeOS نیز صرفا به مرورگرهایی که از موتور های رندردینگ و مفسرهای JavaScript پیش فرض سیستم عامل استفاده می کنند، اجازه فعالیت می دهند.

پس در حقیقت مرورگر کروم در سیستم عامل ios صرفا پوسته ای مبتنی بر اجزا مرورگر Webkit اپل است. گوگل صرفا رابط کاربری و ظاهر آن را شبیه کروم کرده است،و امکاناتی نظیر همگام سازی بوک مارک ها، تاریخچه، رمزهای عبور، و اطلاعاتی نظیر این موارد را برای نسخه ios مرورگر خود در نظر گرفته است.

این روند در مورد کروم بوک ها نیز صدق می کند، چرا که در کروم بوک ها نیز، انتخاب مرورگر به کروم محدود شده است. به هر صورت نگرانی شرکت ها در مورد هسته مرورگرها امری قابل لمس است.

 

 

 

منبع :

ZDNET

900 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,