محقق امنیتی گوگل نقص امنیتی دیگری در ویندوز دیفندر پیدا کرده اند، و خوشبختانه مایکروسافت این بار نیز به سرعت وارد عمل شده و مشکل را برطرف کرده است.

محقق امنیتی شرکت گوگل اورمندی تراویس نقص امنیتی جدیدی را در ویندوز دیفندر پیدا کرده است، که کامپیوترهای ویندوزی را در معرض آسیب پذیری قرار می دهد، خوشبختانه مایکروسافت به سرعت وارد عمل شده و مشکل را مرتفع ساخته است.

اورمندی که از مهندسان پروژه امنیتی روز صفر گوگل است، در روز نهم ماه ژوئن آسیب پذیری را در ویندوز دیفندر شناسایی کرد و این مسئله را به صورت خصوصی به غول نرم افزاری دنیا اطلاع داد تا مایکروسافت این مهلت را داشته باشد که مشکل را برطرف کند.

بر طبق سیاست پروژه روز صفر گوگل، نقایص امنیتی ۹۰ روز پس از اطلاع رسانی به شرکت مربوطه در صورت عدم ارایه وصله امنیتی رسانه ای می شوند.

خوشبختانه مایکروسافت وصله امنیتی را برای برطرف کردن این رخنه در ویندوز دیفندر منتشر ساخته است، و اورمندی در روز جمعه جزییاتی را در این مورد منتشر ساخت، این مسئله بار دیگر مهر تاییدی بر این مسئله است که بدون سندباکس موتور آنتی ویروس مستعد مشکلات امنیتی مشابه است.

برای مصون ماندن سیستم های خود را به روز رسانی کنید

اورمندی برای کاربران حرفه ای عرصه فناوری توضیح داده است که این مشکل در شبیه ساز x86 ویندوز دیفندر وجود دارد، در حقیقت مایکروسافت این شبیه ساز را بنا به دلایلی در سندباکس قرار نداده بود.

این محقق امنیتی در همین زمینه توضیح داده:

این مشکل امنیتی در دستور اپیکال وجود داشت،که ای پی آی های داخلی زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد در نسخه های اخیر ویندوز وجود داشته و به هکرها اجازه رخنه و کنترل دستگاه را از راه دور می‌دهد، من از مایکروسافت سوال کردم آیا این شبیه ساز به صورت تعمدی بی پناه قرار داده شده، و آن ها توضیح دادند که بی پناه قرار دادن دستور اپیکال بنا به دلایل متعددی صورت گرفته و کاملا تعمدی بوده است.

مایکروسافت وصله امنیتی را برای برطرف کردن این نقص منتشر کرده است، بنابراین برای مصون ماندن و رفع این مشکل بایستی مالور پروتکشن اینجین ویندوز دیفندر به نسخه ۱.۱.۱۳۹۰۳.۰ ارتقا یابد، که البته در صورت ارتباط با اینترنت این ارتقا باید به صورت خودکار تاکنون انجام گرفته باشد.

در صورتی که می‌خواهید از دریافت این وصله امنیتی اطمینان حاصل کنید بایستی به مسیر Settings> Update & Security> Windows Defender مراجعه کرده و شماره نسخه موتورهای امنیتی را که در سمت راست تصویر قرار گرفته بررسی کنید.

همانطور که اشاره شد اجزا سیستمی ویندوز ۱۰ به گونه ای تنظیم شده اند که به صورت خودکار به روز رسانی ها را دریافت کنند، پس دیگر نگرانی از بابت دریافت این وصله امنیتی وجود ندارد.

مایکروسافت رویه خوبی در به روز رسانی مشکلات امنیتی ویندوز در پیش گرفته، و تاکنون به سرعت به این هشدارهای امنیتی پاسخ داده است، با این حال به لحاظ فنی مشخص نیست چرا ردموندی ها به جای سندباکس کردن موتور آنتی ویروس ترجیح داده اند که با انتشار وصله های امنیتی مشکل آن را برطرف سازند.

منبع :

SOFTPEDIA

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,