امنیت یکی از نقطه ضعف‌های سیستم عامل اندروید و یکی از مسائلی بوده که در سال‌های اخیر در مورد آن بحث‌های زیادی صورت گرفته است. اکنون به نظر می‌رسد برخی توسعه دهندگان اندروید تنها به این سیستم عامل چشم ندوخته‌اند و در اپلیکیشن های خود حتی فایل‌های مخربی برای دستگاه‌های ویندوزی در نظر گرفته‌اند. در همین راستا، اخیراً پس از گزارش منتشر شده توسط Palo Alto Networks، گوگل 145 اپلیکیشن را از گوگل پلی استور حذف کرده است. در ادامه همراه وینفون باشید.

این شرکت کشف کرده است که این اپلیکیشن ها شامل برخی فایل‌های اجرایی هستند که می‌تواند بر روی دستگاه‌های ویندوزی اجرا شوند. این برنامه‌ها در سال گذشته در پلی استور در دسترس قرار گرفته بودند و حالا گوگل پس از انتشار گزارش اشاره شده، آنها را از فروشگاه نرم افزاری خود حذف کرده است.

با این حال، محققان اشاره کرده‌اند از آنجایی که این برنامه‌ها برای اندروید ساخته شده‌اند، آنها نمی‌توانند به کاربران آسیب برسانند. ولی در صورتی که کاربر سعی کند آنها را بر روی کامپیوترهای شخصی ویندوزی استخراج کند و فایل‌های.exe موجود در آنها را اجرا کند، این بدافزار دستگاه را آلوده می‌کند. محققان همچنین شواهدی از وجود کی‌لاگر (Keylogger) در برخی از این برنامه‌ها یافته‌اند. این کی‌لاگرها در دستگاه‌های اندرویدی عملکردی نخواهند داشت، اما اگر برنامه در یک کامپیوتر ویندوزی استخراج شود، می‌توانند فعال شوند و به سرقت رمز حساب‌های اینترنتی یا حتی بانکی شما بپردازند.

عملکرد گوگل برای حذف چنین اپلیکیشن هایی از گوگل پلی استور قابل ستایش است و می‌تواند امنیت را برای تمام کاربران به ارمغان بیاورد، ولی نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که این شرکت باید فیلترهای بهتری را برای ورود برنامه‌ها به پلی استور در نظر بگیرد تا دوباره شاهد ورود چنین بدافزارهایی نباشیم.

منبع :

MSPU

2236 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,