_ویندوز پنل جدید

مرورگر کروم با کمک مایکروسافت بهتر خواهد شد رقابت یا همکاری مسئله این است!

مایکروسافت با رونمایی از ویندوز 10 و مرورگر بومی آن پیوسته در تلاش بود تا کاربران را به استفاده بیشتر از آن تشویق کند. با وجود تمامی این تلاش‌ها اج هرگز نتوانست کاربران زیادی را با خود همراه سازد. این شرایط و برخی موارد دیگر باعث شد تا مایکروسافت دست به تغییری گسترده در مایکروسافت اج زده و موتور رندرینگ آن را عوض کند. این مسئله در کنار سودهایی که برای ردموندی‌های خواهد داشت برای رقیب یعنی کروم نیز سودمند خواهد بود.

دنیا پیوسته در حال تغییر است و دنیای کسب‌وکار و بالاخص دنیای فناوری نیز از این مسئله مستثنی نیست. این تغییرات البته گاهی به شکلی پیش می‌روند که هرگز قابل پیش بینی نیستند. طی چند روز اخیر خبری مانند بمب در دنیای فناوری صدا کرد “مایکروسافت تصمیم گرفته تا موتور رندرینگ مرورگر بومی ویندوز 10 یعنی EdgeHTML را با به موتور رندرینگ کرومیوم تغییر دهد”. این خبر در ابتدا بسیار عجیب بود، اما در ادامه با تایید رسمی مایکروسافت، به واقعیت تبدیل شد.

مرورگر اج و موتور رندرینگ آن استانداردترین نمونه موجود در دنیا هستند، اما حقیقت این است که بسیاری از وب سایت‌ها بر اساس این اصول استاندارد طراحی نشده‌اند. در نتیجه این شرایط هر مرورگری که قادر به نمایش بهتر چنین وب سایت‌هایی باشد در عمل موفق‌تر خواهد بود. گوگل کروم با بهره‌گیری از موتور رندرینگ کرومیوم قادر است تا در چنین سناریوهایی عملکردی به مراتب بهتر از مایکروسافت اج نمایش دهد که در نتیجه کار برای جذب بیشتر کاربران به مایکروسافت اج دشوار شده است.

مایکروسافت از زمان رونمایی از ویندوز 10 پیوسته در تلاش بود با نمایش پیغام‌ها و اعلاناتی کاربران ویندوز 10 را از نصب مرورگر کروم منصرف کند. غول نرم‌افزاری دنیا حتی با انجام تست‌های میزان مصرف باتری برتری مرورگر بومی خود را به کاربران نشان داد.

تمامی این موارد اما در نهایت باعث نشد تا جامعه کاربران مایکروسافت اج با رشد فزاینده‌ای مواجه شود و در نتیجه همان‌طور که در خبری به اطلاع شما رساندیم، مایکروسافت در نهایت اعلام کرد که از موتور رندرینگ کرومیوم در مرورگر اج استفاده خواهد کرد.

پیشتر در مقاله‌ای به بررسی منافعی که این تغییر برای مایکروسافت و کاربران ویندوز 10 دارد پرداختیم. اما نباید از یاد برد این تحول تنها به نفع مایکروسافت نخواهد بود و مرورگر رقیب یعنی گوگل کروم نیز از ورود مایکروسافت به حوزه مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم نفع خواهد برد. مایکروسافت در مورد اقدام اخیر خود عنوان داشته:

ما از متخصصان پلتفرم ویندوز خود برای بهبود تجربه استفاده از تمامی مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم در ویندوز استفاده خواهیم کرد.

ما کاملا آگاه هستیم که بهبود تجربه وب در ویندوز به نفع تمامی مشتریان، شرکا و البته کسب و کار خودمان خواهد بود، و ما قصد داریم فعالانه تا رسیدن به این هدف حرکت کنیم. ما از فرصت پیش آمده در جهت همکاری با جامعه توسعه‌دهندگان کرومیوم استقبال می‌کنیم تا بدین ترتیب مواردی نظیر عمر باتری، عملکرد مرورگر در صفحات لمسی، امنیت، در دسترس بودن و دیگر موارد را به بلوغ برسانیم.

مرورگر اج در یک تجربه وب استاندارد کاملا بالاتر از تمامی مرورگرهای دیگر موجود در اکوسیستم ویندوز 10 قرار می‌گیرد. این امر به دلیل مواردی است که مایکروسافت در معجون موتور رندرینگ آن به‌کار گرفته که البته تمامی این موارد تاکنون به‌صورت مخفی صرفا در اختیار این شرکت بوده است. مایکروسافت با در اختیار داشتن‌ کدهای زیرین ویندوز 10 این امکان را دارد داشته تا نقاط برتری اج نظیر بهره‌گیری بهتر از منابع سیستمی، عملکرد بسیار خوب در نمایشگرهای لمسی و عملکرد خارق‌العاده روی پردازنده‌های آرم را فراهم آورد.

اکنون که مایکروسافت تصمیم گرفته تا این رازها را در پروژه کرومیوم با دیگر توسعه‌دهندگان به اشتراک بگذارد باید منتظر بهبود عملکرد گوگل کروم در ویندوز 10 باشیم. ویندوز 10 یک سیستم عامل متن باز نیست و در نتیجه کدهای آن در دسترس هیچ فرد یا شرکت دیگری قرار نگرفته و نخواهد گرفت. اما با پیوستن مایکروسافت به پروژه کرومیوم هر تغییری که این شرکت در موتور رندرینگ کرومیوم در جهت بهبود مایکروسافت اج ایجاد کند به نفع دیگر مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم و از جمله گوگل کروم خواهد بود. در حقیقت تصمیم اخیر مایکروسافت برای استفاده از این موتور رندرینگ را باید نقطه عطفی در جنگ مرورگرها دانست.

سوالی که اینجا در ذهن بسیاری از کاربران نقش می‌بندد این است “اگر مایکروسافت قصد دارد تا عملکرد گوگل کروم را روی ویندوز 10 بهتر کند، دیگر چه دلیلی باقی می‌ماند تا کاربران از مایکروسافت اج استفاده کنند؟ مایکروسافت هنوز برای این سوال مهم پاسخ کاملی ندارد. مایکروسافت در همین زمینه عنوان داشته:

ما اهمیت رقابت و عملیاتی کردن تصورات خود در مرورگر اج بر پایه کرومیوم را درک می‌کنیم. در نتیجه قصد داریم با ایجاد تغییراتی در ظاهر مرورگر تجربه کاربری با اج را در مقابل رقبا بهبود داده و از سرویس‌های متصل خود در آن استفاده کنیم.

از موضع‌گیری مایکروسافت چنین استنباط می‌شود که این شرکت قصد دارد تا ساخت ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که به‌صورت پیش فرض در مرورگر کروم وجود ندارد ادامه دهد تا از این طریق کاربران را به استفاده از مایکروسافت اج ترغیب کند.

گوگل در بهینه کردن مرورگر خود با توجه به تغییرات ویندوز 10 بسیار کند عمل کرده است. برای مثال پشتیبانی از نمایشگرهایی با رزولوشن بالا با ماه‌ها تاخیر به این مرورگر اضافه شد. مثال دیگر بهبودهای اساسی ویندوز 10 از ترک پد و صفحات لمسی است که با مدت‌ها تاخیر در گوگل کروم عملیاتی شد. اکنون که مایکروسافت به پروژه Chromium ملحق شده، تغییرات سخت افزاری آتی ویندوز 10 به‌صورتی یکسان در اج، کروم و دیگر مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم پشتیبانی خواهد شد. این مسئله بیش از همه به نفع کاربرانی است که از ویندوز 10 استفاده می‌کنند. بار دیگر باید به مایکروسافت جدید سلام کرد.

 

منبع :

THE VERGE

1335 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
لپتاپ های HP OMEN 15 و 17 معرفی شدند چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
با ThinkReality رقیب هولولنز آشنا شوید چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,