هکرهای سازنده باج افزار پتیا که کامپیوترهای زیادی را در سراسر جهان قفل کرده و از کار انداخته است برای اولین بار شروع به صحبت کرده اند و خواسته های خود را مطرح ساخته اند. طبق اخبار منتشر شده، این هکرها برای ارایه کلید این باج افزار درخواست ۱۰۰ بیت کوین داشته اند که مبلغ بسیار گزافی به‌نظر می‌رسد.

پس از مدت ها سکوت سازندگان باج افزار پتیا بالاخره لب به سخن گشوده اند و درخواست خود را مطرح ساخته اند. در پیغامی که توسط سایت مادربورد روی یک سایت Tor با عنوان DeepPaste شناسایی شده، هکرها درخواست ۱۰۰ بیت کوین که ارزشی معادل ۲۵۰.۰۰۰ دلار دارد، برای ارایه کلید اختصاصی جهت رمزگشایی دستگاه آلوده به باج افزار داده اند.

در متن این پیغام هکرها همچنین برای اولین بار مبالغی که به عنوان باج پرداخت شده را از کیف پول بیت کوین خود خارج ساختند. در سایت مادربورد ذکر شده:

در ساعت ۱۰:۱۰ شب به وقت گرینویچ، هکرها کیف پول بیت کوین خود را که جهت دریافت باج ساخته بودند خالی کردند و مبلغی بیش از ۱۰۰۰۰ دلار را به کیف پول دیگری انتقال دادند. چند دقیقه پیش از انجام این تراکنش مالی، هکرها مبلغ اندکی را به کیف پول بیت کوین دو سایت Pastebin و DeepPaste منتقل کردند. این دو سایت Tor به مردم اجازه می‌دهند تا به‌صورت آنلاین پیغام دهند و هکرها گاهی از این دو سایت جهت انتشار اعلامیه های خود استفاده می‌کنند.

برطبق اظهارات سایت Forbes، هکرها جهت تایید اصالت وجودی خود امضایی از کلید اختصاصی بازشدن پتیا را منتشر کرده اند. دو محقق امنیتی اعلام کرده اند که این امضا که در سایت Forbes منتشر شده اصالت داشته و حقیقی است.

پس از وقوع این حمله، مایکروسافت در سایت تک نت مطلبی را منتشر کرد و اعلام کرد که وسعت حملات پتیا به مراتب از آنچه پیش بینی می‌شده پایین تر بوده است. بیش از ۷۰ درصد دستگاه های آلوده، به کشور اوکراین محلی که حملات از آن آغاز شده، تعلق دارند. این شرایط این فرضیه را تقویت کرده که پتیا باج افزاری است که به‌طور خاص برای آسیب زدن ساختارهای دیجیتال این کشور طراحی شده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

953 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,