_ویندوز پنل جدید

بررسی ویدیویی مرورگر مایکروسافت اج مبتنی بر کرومیوم هم اکنون دانلود کنید

زمستان سال گذشته بود که مایکروسافت اعلام کرد تحولی بزرگ در مرورگر بومی ویندوز 10 یعنی مایکروسافت اج ایجاد خواهد کرد و این مرورگر را از نو و برپایه موتور رندرینگ کرومیوم یعنی بلینک طراحی خواهد کرد. اکنون فایل نصب نسخه ابتدایی این مرورگر در دسترس قرار گرفته که در ادامه به بررسی ان خواهیم پرداخت.

اگر از کاربران همیشگی وینفون باشید حتما خبر دارید که نسخه جدید مرورگر مایکروسافت اج مبتنی بر موتور رندرینگ کرومیوم پشت دربهای بسته در حال توسعه است. با توجه به زمانبندی مایکروسافت نسخه پیش نمایش این مرورگر طی هفته‌های آتی به‌صورت رسمی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

با این حال اگر از کاربران مشتاق به مایکروسافت و ویندوز 10 هستید، برای آزمایش مایکروسافت اج مبتنی بر کرومیوم لازم نیست تا زمان عرضه نسخه پیش نمایش رسمی آن صبر کنید. چرا که فایل نصب این مرورگر در حال حاضر در اینترنت منتشر شده و از طریق این لینک قابل دریافت است. پیشاپیش لازم به یادآوری است که با توجه به عرضه فایل از سمت یک منبع نه چندان مشهور تمامی مخاطرات امنیتی و فنی را پیش از دریافت و نصب مرورگر مدنظر داشته باشید.

پس از دریافت این فایل لازم است آن را از حالت زیپ خارج کرده و با استفاده از فایل exe مرورگر را نصب کنید. پیش از بررسی ویدیویی یا نصب مرورگر لازم به یادآوری است که این نسخه از مایکروسافت اج در حالت توسعه بسیار مقدماتی قرار داشته و در نتیجه در مورد عناصر طراحی و همچنین برخی از قابلیت‌های فنی، نباید نظر قاطعی داشت.

همان‌طور که در این ویدیو مشاهده کردید، رفتار Microsoft Edge جدید هنگام باز کردن و رندر صفحات وب شباهت زیادی به مرورگر کروم دارد. این مسئله البته به معنی شباهت تمام و کمال مرورگر اج جدید به مرورگر کروم نیست. چرا که در همان نگاه اول امضا مایکروسافت در طراحی بخش‌های مختلف آن کاملا مشهود است.

برای شروع از صفحه تب‌های مایکروسافت اج جدید شروع می‌کنیم که همان‌طور که مشاهده می‌کنید کاملا مشابه با صفحه تب‌های نسخه فعلی مایکروسافت اج است. این شباهت البته صرفا در نگاه اول به‌نظر می‌رسد، چرا که مایکروسافت امکان شخصی سازی بسیاری بیشتری را در این بخش فراهم آورده است.

در صفحه تب‌های مرورگر با استفاده از منوی همبرگری امکان شخصی‌سازی آن وجود دارد که چهار حالت کلی Focused،  Inspirational، Informational و Custom بدین منظور درنظر گرفته شده است. حالت پیش فرض یعنی Focused ساده‌ترین شکل ممکنه است که نوار جستجو را به همراه صفحاتی که اخیرا مشاهده کرده‌اید را به نمایش می‌گذارد.

در حالت Inspirational یکی از آرزوهای دیرینه کاربران یعنی پشتیبانی از تصاویر زمینه بینگ محقق می‌شود. در این حالت مانند حالت Focused با اسکرول کردن اخبار مهم روز که بر بستر سرویس Microsoft News در دسترس شما خواهد بود.

در حالت سوم یعنی Informational هم اخبار داغ روز به‌صورت پیش فرض در همان صفحه ابتدایی بدون نیاز به اسکرول کردن پیش چشمان شما قرار خواهند گرفت. در آخر حالت کاستوم نیز امکان تغییر تمامی این موارد را به توجه به ذائقه و نیاز شما ممکن کرده است.

رابط کاربری این مرورگر در بخش نوار آدرس مانند دیگر مرورگرهای فعلی است. در کنار نوار آدرس اکنون یک تفاوت عمده با نسخه فعلی مایکروسافت اج وجود دارد. این تفاوت در حقیقت نمایش پروفایل کاربری شما است که قابلیت شخصی سازی خوبی را نیز دارا است.

با این حساب نسخه جدید مایکروسافت اج درست مانند گوگل کروم از چندین حساب کاربری برای مرورگر پشتیبانی خواهد کرد که پیشتر در مایکروسافت اج شاهد آن نبودیم. هر پروفایلی که شما در این بخش تعریف می‌کنید، تاریخچه مخصوص به خود را خواهد داشت.

مورد دیگری که در نگاه اول مشخص است گردتر شده حاشیه‌های اطراف هر تب و نوار آدرس است. این تغییر باعث شده تا ظاهر مایکروسافت اج جدید در مقایسه با نسخه فعلی کاملا متمایز و متفاوت باشد.
بخش دیگری که در رابط کاربری اج جدید باید بررسی کنیم منوی سه نقطه‌ای آن است. این منو شباهت زیادی به منو 3 نقطه‌ای فعلی مایکروسافت اج دارد، البته عناصری از گوگل کروم را نیز به ارث برده است. برای مثال همان‌طور که در ویدیو مشاهده کردید، گزینه‌ نصب وب اپلیکیشن‌ها در آن طراحی شده که قابلیتی بسیار کاربری خواهد بود. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید برخی از صفحات وب را در صورت پشتیبانی به‌صورت یک اپلیکیشن در اختیار داشته باشید.

بخش تنظیمات مرورگر تفاوت بسیار زیادی با نسخه فعلی اج داشته و شباهت بیشتری به بخش تنظیمات کروم و فایرفاکس پیدا کرده است. البته همان‌طور که پیشتر اعلام کردیم با توجه به پیش نمایش بودن این نسخه، بسیاری از بخش‌های تنظیمات هنوز نهایی و تکمیل نشده‌ است.

هنگام اجرای ابتدایی مرورگر منوی محاوره‌ای به نمایش درخواهد آمد که امکان استخراج پسوردها، سایت‌های مورد علاقه، امکان پر کردن خودکار فرم‌ها و در نهایت تاریخچه مرورگر فعلی شما درنظر گرفته شده است.

در بخش Appearance منوی تنظیمات، با توجه به پیش نمایش بودن مرورگر در حال حاضر گزینه‌های زیادی به چشم نمی‌خورد. قابلیت پنهان کردن دکمه هوم مرورگر، تعریف صفحه هوم در مرورگر، نمایش نوار سایت‌های مورد علاقه، میزان بزرگنمایی تصویر، تغییر فونت و اندازه فونت از مواردی است که در این بخش موجود است.

در بخش On Starup از منوی تنظیمات مرورگر امکان تعریف عملکرد مرورگر پس از هر بار باز کردن آن وجود دارد. در بخش Privacy and Services نیز گزینه نمایش یا عدم نمایش سایت‌های پیشنهادی به محض تایپ یک نام در نوار آدرس تعبیه شده است. گزینه دیگر این بخش موتور جستجوی پیش فرض مرورگر است که مطابق انتظار در حالت پیش فرض نام بینگ به چشم می‌خورد.

یکی دیگر از نقاط شباهت مایکروسافت اج جدیدی به گوگل کروم صفحه دسترسی‌های مرورگر به سخت‌افزار و نرم‌افزار سیستم است. مواردی نظیر دسترسی مرورگر به دوربین، لوکیشن، میکروفون، اعلانات و … از مهم‌ترین مواردی است که در این بخش درنظر گرفته شده است. این قابلیت شاید یکی از مهمترین قابلیت‌های فنی جدید اج باشد که جای آن در نسخه فعلی اج کاملا محسوس است.

برای مدیریت دانلودها توسط مرورگر و محل دریافت دانلودها گزینه Downlaods در منوی تنظیمات درنظر گرفته شده است. شکل عرضه این قابلیت نیز با نسخه فعلی اج کاملا تفاوت پیدا کرده است. با توجه به اینکه مایکروسافت اج جدید قرار است مانند بسیاری از مرورگرها به‌صورت جداگانه قابل دانلود و نصب باشد، مایکروسافت گزینه‌های شخصی‌سازی بسیار بیشتری را برای آن درنظر گرفته است. برای مثال قابلیت تغییر زبان مرورگر گزینه بسیار جالب دیگری است که در این میان درنظر گرفته شده است.

در بخش Systems نیز یکی دیگر از قابلیت‌های گوگل کروم به مایکروسافت اج افزوده شده است. با استفاده از دکمه کشویی که مایکروسافت در این بخش درنظر گرفته امکان تداوم فعالیت مرورگر حتی در زمان بسته شدن آن نیز وجود خواهد داشت. این قابلیت نیز برای کاربران مایکروسافت اج کاملا جدید و البته بسیار کاربردی خواهد بود.

اگر از بخش تنظیمات مایکروسافت اج جدید بگذریم بد نیست نگاهی داشته باشیم به عملکرد مرورگر هنگام باز کردن صفحات وب. همان‌طور که در بالا اشاره شده عملکرد مرورگر هنگام باز کردن صفحات وب شباهت زیادی به گوگل کروم پیدا کرده است. اج جدید هماهنگی بسیار بالایی با سایت یوتیوب داشته که یقینا خبر خوبی برای کاربران اج خواهد بود. در حقیقت استفاده از کرومیوم باعث شده تا گوگل نتواند برای با تغییراتی در سایت یوتیوب باز شدن آن را برای کاربران اج با تاخیر و مشکل مواجه سازد.

مایکروسافت اعلام کرده که تمامی قابلیت‌های محبوب نسخه فعلی اج به نسخه جدید آن خواهند آمد. در حال حاضر قابلیت Set these tabs aside که تب‌های باز شده مدنظر شما را در بخشی دیگر فریز می‌کند در نسخه جدید وجود نداشته و به احتمال زیاد در نسخه‌های پیش نمایش بعدی این مرورگر شاهد افزوده شدن آن خواهیم بود.

اما شاید یکی از مهم‌ترین نقاط قوت اج جدید که باید بدان بپردازیم، افزونه‌های مرورگر جدید مایکروسافت باشد. تعداد کم افزونه‌های مایکروسافت اج فعلی در مقایسه با تعداد بیشمار افزونه‌های گوگل کروم از مهم‌ترین علل عدم استقبال بسیاری از کاربران از مرورگر بومی ویندوز 10 محسوب می‌شود. این مشکل اما دیگر در مورد نسخه جدید Microsoft Edge صدق نمی‌کند.

مایکروسافت اج جدید از تمامی افزونه‌های مرورگر کروم پشتیبانی می‌کند. برخی از این افزونه‌ها در فروشگاه آنلاینی که مایکروسافت برای افزونه‌های اج درنظر گرفته قابل دریافت خواهند بود. با این حال اگر نیاز به افزونه‌ای داشته باشید که در حال حاضر در این فروشگاه عرضه نشده، کافی تا به فروشگاه افزونه‌های گوگل کروم مراجعه کرده و آن افزونه‌ را مستقیما از همان فروشگاه نصب کنید.

برای شخصی‌سازی تم مرورگر نیز کافی است تا به منوی تنظیمات ویندوز مراجعه کرده تا مرورگر تمی مشابه با تم پیش فرض ویندوز 10 پیدا کند. یکی از قابلیت‌ و برتری‌های نسخه فعلی اج در مقایسه با رقبا پشتیبانی از قلم‌های استایلوس و یادداشت برداری است. این قابلیت در حال حاضر در نسخه پیش نمایش اج جدید وجود ندارد، بنابراین این نسخه از اج صرفا قادر است تا فایل‌های PDF را درست مانند دیگر مرورگرها نمایش دهد. این مسئله با توجه به پیش نمایش بودن مرورگر عجیب نیست و در نسخه‌های بعدی مطمئنا شاهد آن خواهیم بود.

نظر شما در مورد نسخه جدید مرورگر مایکروسافت اج  چیست؟ آیا شما نیز آن را نصب کرده‌اید؟ تصمیم مایکروسافت مبنی بر طراحی مجدد مایکروسافت اج را چطور ارزیابی می‌کنید؟

منبع : وینفون
1345 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamed
پاسخ دهید سه شنبه 7 فروردین 1398

قابلیت های خوبی میتونه یه مرورگر روی گوشی و دسکتاپ به صورت همگام داشته باشه از این لحاظ نسخه گوشی و دسکتاپ کروم و ادج خوبن ، ولی خب من فیچر های ویوالدی رو به کروم و ادج ترجیح میدم واسه دسکتاپ به نظرم خیلی کاربردی تره تا هردو اونها

free
پاسخ دهید چهارشنبه 8 فروردین 1398

من فکر میکنم رقیب خیلی خوبی داره میاد

بهینه کردن اجرای مرورگر که مایکروسافت استادش هست خیلی کمک میکنه
وامیدوارم این اتفاق بیفته

    محسن توکلی نیا
    پاسخ دهید چهارشنبه 8 فروردین 1398

    بله دقیقا بعد از سالها به نظر میاد که مایکروسافت مرورگری رو داره توسعه میده که قدرت رقابت با رقبا رو داره 😉

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,