_آموزش پنل جدید

عکاسی HDR (قسمت اول)

hdr-customize

سلام گرم خدمت شما یاوران همیشگی وینفون. قسمت جدید آموزش عکاسی شاید از برخی جهات یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در عکاسی با تلفن همراه باشد. عکاسی HDR یا High Dynamic Range  با این که تکنیکی جدید نیست اما در چند سال اخیر به صورت ویژه ای در تلفن های همراه به آن پرداخته شده است و شرکت ها بر روی این ویژگی تلفن های خود مانور بسیاری می دهد.

شاید عمده ترین دلیل این مسئله قدرتی است که استفاده از این تکنیک به عکاس در جهت انتقال حس و زیبایی در ثبت یک منظره می بخشد. تا به کنون حتما برای بسیاری از شما پیش آمده است که منظره ای بسیار زیبا را دیده و از آن عکاسی کرده باشید. اما زمانی که به خانه رسیدید و تصویر گرفته شده را در صفحه نمایش بزرگتری مشاهده کردید، با کمل تعجب متوجه تفاوت آشکار منظره شکار شده و تصویری که شما از آن در ذهن خود دارید، شده باشید. اشتباه نکنید، ایراد از نحوه عکاسی شما نیست. حتی بسیاری از عکاسان حرفه ای با دوربین های قدرتمند نیز دچار چنین مشکلی می شوند. اما دلیل این مسئله چیست؟

بازه دینامیکی (ِDynamic range)

پیش از آن که بازی دینامیکی را برای شما شرح دهم، اگر به خاطر داشته باشید در مبحث هفته اول با پارامتری به نام اکسپوژر آشنا شدیم. اگر مطالب پیشین را مطالعه نکرده  اید، از شما خواهش می کنم از طریق لینک هایی که در ذیل قرار می دهم، آن ها را مرور کنید:

 ۱- مروری بر مفاهیم پایه در عکاسی

۲- تراز سفیدی یا White balance چیست؟

 به زبان ساده اگر بخواهیم بازده دینامیکی را شرح دهیم، ابتدا باید مفهوم اکسپوژر یا نوردهی را به شما یادآور شویم. حال فرض کنیم شما می خواهید از یک درخت عکاسی کنید. همان طور که می دانید می توان با تغییر در سرعت شاتر میزان نور وارد شده از مسیر دیافراگم به سنسور دوربین را تغییر داد. شما می توانید برای به دست آوردن بازه دینامیکی سرعت شاتر خود را بر روی کندترین حالت (نوردهی زیاد می شود) و یا تند ترین حالت (نوردهی کم می شود) قرار دهید. در این صورت شما دو عکس به دست می آورید که بازه دینامیکی را به شما نشان می دهد. به کلام ساده بازه دینامیکی به “به فاصله نوردهی بین تاریکترین حالت تصویر بردراری و روشن ترین حالت آن” گفته می شود.

HDR یا بازه دینامیکی بزرگ

بهتر بدانید که ماشین ها نمی توانند همان گونه که مغز انسان تصاویر را ثبت و تحلیل می کنند، این کار را انجام دهند. کامپیوتر ها و حسگرهای دریافت نور در آن ها راه و روش خود را برای دیدن دنیای اطراف دارند. حتی بزرگترین عکاسان هم به ندرت می توانند احساس یک منظره زیبا را درست همان گونه که وجود دارد، شکار کنند. به همین خاطر است که همیشه دیدن یک عکس از مکانی خیلی زیبا با دیدن آن با چشم تفاوت های آشکاری دارد. دوربین ها به عنوان یک ماشین، نورها، رنگ ها و سایه ها را به خوبی ثبت می کنند اما از ثبت احساس منتقل شونده از یک منظره عاجز هستند. البته یکی از دلایل آن است که زمانی که ما یک تصویر را در ذهنمان ثبت می کنیم، آن را تنها با حس بصری خودمان انجام نمی دهیم بلکه دمای محیط، بوی محیط و … دیگر را نیز همگی در ثبت تصویر در مغز ما موثر است. در واقع مغز انسان تنها یک عکس را ثبت نمی کند بلکه یک فایل چند رسانه ای شامل خیلی از حواس، در ثبت تصوبر ما از مکانی خاص دخیل است. اما این تنها ضعف دوربین ها نیست.

بازه دینامیکی قابل رویت برای انسان بسیار بزرگتر از بازه دینامیکی است که دوربین ها می توانند در یک عکس ثبت کنند و این مسئله یکی از دلایلی است که تفاوت‌ها را رقم می زند. برای همین تکنیک ثبت تصاویر با بازه دینامیکی بزرگ ابداع شد تا بتوان تصاویری با حس واقعی تر شکار کرد. به تصویر زیر نگاه کنید:

hdr
تصویر گرفته شده با تکنیک HDR

عکاسی با حالت HDR در تلفن همراه

خوب حالا که مفهوم بازه دینامیکی را متوجه شده اید می توانیم به تکنیک ثبت تصاویر HDR بپردازیم. اما اول باید بدانیم که این تصاویر چگونه ثبت می شوند. به طور معمول یک تصویر HDR از سه عکس تشکیل شده است (می تواند بیش‌تر باشد، برخی تا ۹ عکس استفاده می کنند). این تصاویر هر کدام با اکسپوژر های متفاوت ثبت می شوند. یکی با نوردهی بالا، یکی نوردهی عادی و یکی باید تاریک باشد. به این ترتیب سعی می شود تا بازه بزرگتری از نور را ثبت کنیم. در نهایت این سه تصویر توسط یک نرم افزار با هم Merge یا ادغام شده و تصویر با بازه دینامیکی بالا به دست می آید.

اکثر تلفن های همراه اکنون از حالت خودکار HDR پشیبانی می کنند. خوشبختانه تلفن های همراه ویندوزی نیز این کار را انجام می دهند. این قابلیت از قدیم در گوشی های ویندوزی تحت گزینه Rich Capture شناخته می شده است. نکته جالب آن که تلفن های همراه ویندوزی حتی پس از ثبت تصویر HDR نیز به شما اجازه می دهند بازه دینامیکی عکس را کم و زیاد کنید. برای این کار کافی است تا در تنظیمات دوربین خود، گزینه HDR را روشن کنید. پس از ثبت تصویر به اپ Photos رفته و در آنجا می توانید به با باز کردن عکس ثبت شده در حالت HDR بازده دینامیکی آن را تغییر دهید.

rich-capture-on

چه زمان از HDR استفاده کنیم؟

همان طور که گفته شد، این تکنیک برای ثبت تصاویر بهتر و زیباتر ابداع شده است. این ها مواردی هستند که بهتر از عکاسی HDR استفاده کنید:

 • Landscapes یا چشم انداز: مناظر تصویر بردازی عریض طبیعی معمولا داری سطحی هستند که زمین و آسمان یه یکدیگر می رسند. در این مناظر معمولا اختلاف زیادی بین کنتراست آسمان و زمین وجود دارد به طوری که دوربین ها معمولا نمی توانند، نوردهی مناسب را به طوری برای هردو زمینه (آسمان و زمین)، اندازه باشد، پیدا کنند. در چنین مواقعی است که تکنیک HDR با گرفتن چند عکس و ادغام آن ها به تراز مناسبی در هر دو پس زمینه دست پیدا می کند.
 • تصاویر پرتره در زیر نور خورشید: همان طور که مستحضر هستید، نور مناسب مهمترین عامل در عکاسی محسوب می شود و معمولا تصاویر زیر نور قوی و زیبای آفتاب رخشان و زیبا ثبت می شوند. اما تصویر برداری از صورت یک فرد در زیر نور قدرتمند خورشید می تواند باعث ایجاد سایه های قوی در نقاط فرو رفته صورت شده و نتیجه را به شدت تخریب کند. در اینجا نیز HDR می تواند نتایج را بسیار بهتر کند.
 • نور کم: در مواقعی که نور محیط برای عکاسی کم است، عکاسی HDR می تواند باعث بهتر شدن نتیجه و بالا رفتن روشنایی تصویر نهایی شود. البته این کار در حالت HDR خودکار توصیه نمی شود.

چه زمان نبایستی از HDR استفاده کنیم؟

گاهی عکاسی HDR سبب بدتر شدن تصویر ثبت شده می شود:

 • مناظر دارای حرکت: همان طور که گفته شد، برای ثبت عکس HDR باید سه عکس با نوردهی متفاوت گرفته شود. این کار می تواند به صورت دستی و یا به صورت خودکار توسط دوربین انجام شود. اما نکته مهم آن است که در این سه تصویر منظره شما نباید تغییر کند. زیرا تغییر باعث می شود شما نتیجه عجیبی در عکس پایانی دریافت کنید که بافت ها در آن ترکیب شده اند. به تصویر ذیل نگاه کنید:
hdr-with-movement
عکاسی HDR از سوژه در حال حرکت
 • تصویر برداری با کنتراست بالا: زمانی که هدف عکاسی High contrast است (در درس های آینده توضیح داده خواهد شد)، عکاس در واقع می خواهد که اختلاف بین تاریکی و روشنی زیاد در سوژه، ثبت شود. در این مواقع عکاسی به صورت HDR باعث کاهش این اختلاف کنتراست می گردد که مناسب نیست.
 • عکاسی طبیعی: بدیهی است که عکاس زمانی می خواهد رنگها در نزدیکترین حالت به واقعیت ثبت شوند. در چنین شرایطی عکاسی HDR به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا تکنیک HDR گرچه نور ها را با احساس بیان می کند اما در رنگ ها اغراق می شود و واقعیت از دست می رود.

موارد زیادی وجود دارد که عکاسی یا عدم عکاسی در حالی HDR در آن ها توصیه می شود. اما مهمترین آن ها مواردی بود که در بالا قید شده است. خوشبختانه برخی از گوشی های همراه و به خصوص ویندوز موبایل به شما این قابلیت را می دهند که حتی بعد از عکاسی HDR، تصویر را به حالت معمولی برگردانید. به همین خاطر می توانید این تکنیک عکاسی را به راحتی تمرین کنید.

سخن پایانی

واقعیت این است که عکاسی HDR در حالت خودکار نتیجه بسیار خوبی ندارد. البته که بودن آن بسیار مفید است اما نتایج حاصل از استفاده این تکنیک به صورت دستی، بسیار درخشان تر خواهد بود. در قسمت بعدی عکاسی HDR به روش دستی این تکنیک خواهیم پرداخت و مطمئن باشید از نتایج حاصل شگفت زده خواهید شد. پس تا هفته آینده توصیه ما به شما این است که از آزمون و خطا نترسید. در عکاسی هرچه بیش‌تر تمرین کنید، نتایج بهتری خواهید گرفت. پس تمرین، تمرین و تمرین را فراموش نکنید. همچنین در صورتی که سوالی یا نظری دارید، ما در بخش دیدگاه‌ها پذیرای شما هستیم.

منبع : وینفون
396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Ali ALP
پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

علت کار نکردن سرعت شاتر از چیه؟ چند ماهه از کار افتاده…
Lumia 735

Ehsan
پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

سلام . خسته نباشید مقاله بسیار کاربردی و عالیست . ممنون

Microsoft Lover
پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

عالی بود، دستت درد نکنه

ardalanrzn
پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

لومیا کمرا که الان مدتهاست HDRــش قاطی کرده و هیچ آپدیت و رفرش و ریست فکتوری هم نتونسته درستش بکنه!
من گوشیم ۶۴۰XL هست، الان مدتهاست ۲ تا عکس که حالت HDR میگیرم از برنامه میپره بیرون. ۹۰% اوقات هم اصلا عکسا رو ذخیره نمیکنه یا اگرم ذخیره بکنه عکس عادی سیو میکنه و نمیزاره به صورت HDR نورش رو تنظیم کنم!

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

  ایشالله برای هفته آینده عکاسی HDR به صورت دستی رو آموزش می دیم. اگر می خواهید واقعا HDR عکاسی کنید، پیشنهاد ما اینکه مود های HDR خودکار دوربین ها رو به فراموشی بسپارید.

Metallica
پاسخ دهید پنجشنبه 25 آذر 1395

Hi 👋🏻 check out my photography page in Instagram my friends if you like

😊🌺 thanks

یاسر فرهادی
پاسخ دهید سه شنبه 30 آذر 1395

عالی بود
خسته نباشید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,