در دنیای امروز بسیاری از شرکت های خودروساز در حال ساخت و یا توسعه خودرو های هوشمند و خودران هستند. جذابیت این بازار باعث شده تا برخی شرکت های بزرگ عرصه فناوری نیز به این راه قدم بگذارند. اما راهکار مایکروسافت در این عرصه چیست؟

برخلاف برخی از شرکت های دنیای فناوری که به صورت مستقیم دست به تولید و توسعه خودرو زده اند، مایکروسافت برای ورود به این عرصه از روشی استفاده کرده که در آن بهترین است، روشی که بیل گیتس بنیان آن را در این شرکت بنا نهاد: توسعه پلتفرم نرم افزاری.

پاسخ مایکروسافت به نیاز آتی بازار به خودروهای هوشمند توسعه پلتفرم خودروهای متصل یا Microsoft Connected Vehicle Platform است، این پلتفرم خودروسازان را قادر می سازد راهکارهایی برای ارایه خدمات مناسب و در خور برند خود به مشتریان عرضه کنند.

بدین منظور خودروها مجهز به سخت افزار و نرم افزار لازم شده تا بتوانند به خدمات ابری دسترسی پیدا کنند. بدین طریق خودروسازان قادر می شوند تا اطلاعات مختلفی را با خودرو تبادل کرده و از این طریق تجربه بهتری برای راننده و سرنشینان فراهم آورند. این امر در نهایت به بهبود مسیریابی، و توسعه خودروهای خودران منجر خواهد شد. بر اساس پیش بینی های موسسه Telefonica تا سال ۲۰۲۰ نود درصد خودروهای جدید تولید شده از اتصال به اینترنت بهره مند خواهد بود، و البته این تازه شروع ماجرا و جهش بزرگ آتی در صنعت خودرو است، چرا که تا سال ۲۰۳۰، ۳۰% خودروها کاملا هوشمند و خودران خواهند بود.

در سال گذشته مایکروسافت از همکاری خود با گروه رنو-نیسان جهت توسعه نسل بعدی خودروها پرده برداری کرد. پلتفرم مایکروسافت علاوه بر فراهم کردن مسیریابی فوق العاده دقیق و حرفه ای، امکاناتی از قبیل بررسی وضعیت عمومی خودرو، پیش بینی زمان لازم برای سرویس خودرو، و بررسی از راه دور خودرو را فراهم می سازد. از سوی دیگر در ابتدای سال جاری مایکروسافت از توافق خود با تاتاموتورز خبر داد، توافقی که به موجب آن هوش مصنوعی قدرتمند این شرکت را در اختیار خودروهای این شرکت قرار خواهد داد، و از سوی دیگر به واسطه استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا ردموندی ها، تجربه رانندگی دلچسب تر، هوشمندانه تر و البته امن تر را برای راننده فراهم می سازد.

پلتفرم خودروهای متصل مایکروسافت شامل مجموعه ای گسترده از سرویس های این شرکت و سخت افزار هایی است که خودرو را به پردازش ابری پیوند می دهد. این پلتفرم علاوه بر امکانات معمول و رایج جهت هوشمندتر کردن تجربه رانندگی، با سرویس هایی نظیر آفیس ۳۶۵، کرتانا و نسخه تجاری اسکایپ ادغام شده است.

یکی از برجسته ترین ویژگی های این پلتفرم همراه شدن کرتانا با آن است، که در نهایت باعث افزایش بهره وری حتی هنگام حرکت و رانندگی می گردد. فرصتی برای ما فراهم شد تا نگاه نزدیکی به دموی عملکرد کرتانا که در خودروهای نسل بعدی شرکت TAMO در دسترس خواهد بود داشته باشیم. TAMO بخش از شرکت مادر تاتاموتورز است که در نمایشگاه خودروی ژنو در ماه گذشته توسط شرکت تاتاموتورز ایجاد و معرفی شد، TAMO در حقیقت بخش تحقیقاتی شرکت تاتاموتورز است که در جهت ارایه فناوری های نوین ارتباطی در خودروهای این شرکت مشغول به فعالیت است.

در ادامه تصاویر دموی عملکرد کرتانا بر روی نمایشگر رو مشاهد می کنید، فعالیت های انجام شده توسط این دستیار دوست داشتنی در پاسخ به سوالات و درخواست های راننده انجام گرفته است.

پس از سوار شدن در خودرو کرتانا مقصد مورد نظر را از شما می پرسد، برای مثال می خواهید به خانه بروید و یا دفتر کار.

کرتانا وضعیت دقیقی از ترافیک را در اختیار شما قرار می دهد، و به علاوه برای مقصد شما مسیر جایگزین و کم ترافیک را نیز نشان می دهد. شما می توانید تصمیم بگیرید که از مسیر جایگزین حرکت انجام شود و یا از مسیر همیشگی.

با توجه به دسترسی کرتانا به حساب کاربری آفیس ۳۶۵/ یا تقویم شما، در صورتی وجود یادآوری جهت برقراری تماس، این مسئله را به شما گوشزد می کند، و امکان انتخاب تماس از بین گوشی همراه و یا اسکایپ را در اختیار شما قرار می دهد.

از سوی دیگر با توجه به دسترسی کرتانا به ایمیل های شما، در صورت وجود ایمیل های جدید و خوانده نشده، یادآوری را برای شما نمایش خواهد داد.

کرتانا می تواند ایمیل ها را برای شما بخواند، و حتی با توجه به قابلیت های ان می توانید پاسخ ایمیل مورد نظر را گفته و کرتانا آن را به متن تبدیل کرده و می فرستد.

 

علاوه بر این موارد کرتانا می تواند با توجه به محلی که در آن قرار دارید، لیستی از رستوران ها، و مراکز دیدنی را نیز به شما پیشنهاد کند. در مجموع به نظر می رسد مایکروسافت آینده هوش مصنوعی در خودروها را به شدت جدی دنبال می کند، و در پی آن است تا رهبری خود در دنیای نرم افزار را به بازار خودروها نیز انتقال دهد.

 

 

 

منبع :

ONMSFT

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
saji
پاسخ دهید دوشنبه 28 فروردین 1396

تلگرام پریویو اپدیت شد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,